Połącz się z nami

Kościół

W Chicago Piotr Rubik z najnowszym Oratorium Prześladowanych za Wiarę – „Z powodu Mojego Imienia”

Opublikowano

dnia

29 i 30 października w Chicago będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne. W Pickwick Theatre w Park Ridge odbędzie się  koncert „Z powodu Mojego Imienia” – oratorium skomponowane przez Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka. Utwór poświęcony jest prześladowanym chrześcijanom za wiarę współcześnie, ale niesie ze sobą bardzo uniwersalny przekaz.

[youtube id=”n7fNRSStuuA” width=”620″ height=”360″]

Gościem w studio Radia Deon był sam autor oratorium – Piotr Rubik. Na antenie artysta podkreślał, że wraz z innymi twórcami dzieła starał się za pomocą pięknych tekstów i dobrze skomponowanych melodii uczynić jego odbiór łatwiejszym. Sprawić, aby przekaz trudnej tematyki trafił do ludzi głębiej

„Przesłaniem tego dzieła jest to, żeby ludzie nie zabijali się za to, że w coś wierzą. Jest ono dość uniwersalne. Mimo iż mówi o prześladowaniu chrześcijan, tak naprawdę odnosi się do wszystkich. Niezależnie od tego, jaką religię ludzie wyznają, bardzo często cierpią za to, ze tę religie wyznają. Na to nie można pozwalać”.

Krzysztof Zakreta, impresario i organizator trasy koncertowej Piotra Rubika po Stanach Zjednoczonych zwraca uwagę także na wyjątkowe partie narracyjne oratorium. Libretto powstało w oparciu o przemówienia i kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki

“To jest piękna muzyka poświęcona pięknemu człowiekowi. W narracji dzieja się rzeczy przecudne. Słowami księdza Jerzego próbujemy zrozumieć wiele rzeczy. Ksiądz Popiełuszko w narracji jest reprezentantem tych, którzy oddali życie. To jest dodatkowy element. Piękne są też słowa Zbigniewa Książka. Do tego wyselekcjonowani i świetnie przygotowani soliści. Całość tworzy fantastyczne przeżycie”.

Na antenie Radia Deon Piotr Rubik wyznaje, że tworzenie muzyki w jego życiu jest czymś wyjątkowym i niezwykle emocjonalnym. Dzięki niej ma szansę na chwilę oddechu i duchowe przeżycia

„Ja rozmawiam z Bogiem poprzez muzykę. Cenne jest dla mnie to, że  dzięki niej  mam takie chwile, gdy mogę odłączyć się i poszukać w sobie dużo emocji i cennych pozytywnych wrażeń”.

W życiu liczą się prawdziwe wartości

Kariera w życiu Piotra Rubika jest bardzo ważna. Artysta podkreśla jednak, że w życiu  liczą się przede wszystkim inne, według niego, prawdziwe wartości

„Jakiekolwiek sukcesy by nie przychodziły, wygrane na festiwalach, pełne sale koncertowe. Na koniec dnia wiem : <Najważniejsze jest to, że moje córeczki na mnie czekają w domu, że kocham swoją żonę>. Może brzmi banalnie ale to jest jedyny punkt zaczepienia, którego warto się trzymać”.

 Piotr Rubik gorąco zaprasza na koncert, który odbędzie się już w najbliższą sobotę i niedzielę. Artysta gwarantuje, że każdy wyjdzie z niego z pozytywną energią i ochotą zmieniania świat na lepsze

„ Chciałem zapewnić, że w sobotę i w niedzielę wydarzą się na pewno dwie rzeczy. Będzie piękne słońce, piękna pogoda i będzie piękny koncert. Wydaje mi się, że po pięknym dniu warto wzbogacić się w swoje ciepło duchowe i pojawić się na koncercie W Pickwick Theatre w Park Ridge. Naprawdę będzie czad! Do zobaczenia”.

Bilety na koncert Piotra Rubika są do nabycia w parafiach św. Ferdynanda, św. Konstancji; firmie Polamer oraz Doma; w księgarniach Quo Vadis, D&Z, na stronie internetowej www.bilety.com oraz pod numerem telefonu 847 925 8672

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Adwent

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines oczekuje tysięcy pielgrzymów w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Coroczna uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines w stanie Illinois powróci w 2021r. po tym, jak została odwołana w zeszłym roku, z powodu pandemii.

W 2020 r. władze kościelne przeniosły obraz Matki Bożej z Guadalupe, aby zapobiec zbieraniu się tłumów. A Kardynał Blase Cupich wydał oświadczenie, w którym prosił pielgrzymów o unikanie corocznej tradycji z powodu wirusa COVID-19.

W tym roku rektor Sanktuarium – ks. Esequiel Sanchez – oczekuje, że tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Ta uroczystość Matki Bożej z Guadalupe jest wspólnotowym wyrazem mocy nadziei, która pomaga nam przezwyciężać przeciwności naszego życia, w tym tych, którzy mają dopiero nadejść” powiedział wielebny Sanchez, mając na myśli trwającą pandemię, trudności i straty wśród społeczności latynoskiej.

„Wszyscy szykują się do Twojej wizyty” – powiedział, zwracając się do dziesiątek tysięcy osób, które będą pielgrzymować w tym roku.

Święto Matki Bożej z Guadalupe w 2021 r. odbędzie się w sobotę 11 grudnia. Uroczysta msza inauguracyjna rozpoczyna się o godz. 7 z pokazem fajerwerków o 8:30. Przez całe dwudniowe wydarzenie pielgrzymi mogą odmawiać różaniec i uczestniczyć w różnych mszach i modlitwach zaplanowanych prawie co godzinę. Msza św. na zakończenie rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 18:00.

Kustosz sanktuarium ksiądz Sanchez poprosił ludzi, aby przyjeżdżali w grupach i używali maseczek. Zabroniony jest alkohol, broń i zwierzęta domowe.

Policja także zwraca się z apelem. „W minionych latach padał śnieg lub zimno, więc ubierz się odpowiednio do pogody” – powiedział komandor Matt Bowler z Departamentu Policji Des Plaines.

Oddalone parkingi i autobusy będą bezpłatne, jedynie w sobotę trzeba będzie zapłacić 10 USD za parkowanie na terenie sanktuarium.

Przed wielkim weekendowym świętem, ważnym zwłaszcza dla ludności pochodzenia latynoskiego, zaplanowane są także inne wydarzenia w Sanktuarium w Des Plaines. W piątek 3 grudnia Sanktuarium rozpoczyna Nowennę – czyli 9 dni modlitwy. W sobotę 4 grudnia zostanie poświęcone nowe wejście do Sanktuarium.

Ksiądz Sanchez widzi w powrocie obchodów uroczystości znak nadziei. „Ludzie mówią: „Ojcze, tu po prostu czuję się jak w domu” – powiedział. „Jeśli mogą mi to powiedzieć, wykonujemy swoją pracę”.

Sanktuarium jest miejscem spotkań dla tych, których poruszyła Matka Boża z Guadalupe. „Potrzebujemy tego” mówią chicagowscy pielgrzymi.

 

Źródło:abc7
Foto: YT

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porucznik Wyszyński w Chicago. Producent filmu Maciej Syka zaskakuje historią późniejszego Prymasa Polski

Opublikowano

dnia

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie. Wojenna biografia przyszłego Prymasa Polski już niebawem w Pickwick Theatre w Chicago. Producent Maciej Syka na antenie Radia Deon24 zaprasza na amerykańską premierę polskiego filmu.

Historia bł. Stefana Wyszyńskiego została obejrzana w ciągu miesiąca przez ponad 130 tys. widzów w Polsce. Film wyreżyserował Tadeusz Styka, a wystąpili w nim Ksawery Szlenkier, w roli porucznika Wyszyńskiego, Małgorzata Kożuchowska w roli niewidomej łączniczki powstania Marii Różyczewskiej, a także Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Adam Fidusiewicz.

Jak mówi na antenie Radia Deon Chicago 1080AM producent filmu, Maciej Styka opiekę artystyczną nad filmem objął sam Krzysztof Zanussi. Muzykę stworzył Atanas Valkow.

Film opowiada wojenną, nieznaną do tej pory, historię Stefana Wyszyńskiego jako młodego żołnierza.  Przedstawia wydarzenia, które w dużym stopniu ukształtowały go jako człowieka, zanim został Prymasem Tysiąclecia.

Wybory, których wtedy musiał dokonać, na pewno wpłynęły na jego późniejszą siłę i hart ducha. „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?” to pytanie, na które Ksiądz Wyszyński, młody kapelan, musiał szukać odpowiedzi w trudnych doświadczeniach wojny.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1944, kiedy przyszły kardynał pomaga w szpitalu polowym w podwarszawskich Laskach. Podejmuje się przeprowadzenia niebezpiecznych zadań związanych z przemytem broni oraz lekarstw dla warszawskich powstańców.

Film powstawał przez dwa lata w oryginalnym, istniejącym budynku szpitala polowego w Laskach. W scenografii użyto wielu autentycznych przedmiotów z  lat drugiej wojny światowej. W jego realizację zaangażowała się młodzież i wojsko powiedział na naszej antenie Maciej Styka.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to też oficjalny film beatyfikacyjny ks. kardynała Wyszyńskiego. Można go zobaczyć w dniach 10, 11, 12 w Pickwick Theatre, gdzie odbędą się również spotkania z jego twórcami.

W sprawie biletów grupowych powyżej 30 sztuk prosimy o tel. 773 340 3135 lub wysłać wiadomość tekstową. Bilety dostępne są w polonijnych i amerykańskich parafiach oraz na stronie www.bilety.com

 

Czytaj dalej

Kościół

Odpływ uczniów szkoł katolickich w USA jest większy niż po wybuchu skandali seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza fala odchodzenia od szkół katolickich w roku 2002 nastąpiła po wybuchy skandali seksulanych wśród amerykańskich księży. Druga fala dotyczyła kryzysu finansowego w roku 2008, a teraz w wyniku pandemii mamy trzecią falę, która jest dużo większa i poważniejsza od pierwszej czy drugiej – tak wynika z najnowszego raportu Pew Research.

W raporcie możemy przeczytać, że zamykanie szkół katolickich nieproporcjonalnie dotknęło uczniów pochodzących z rodzin o niższych dochodach, mieszkających w amerykańskich miastach.

Według autorów tego raportu stwarza to ogromne zagrożenie dla całych społeczności, bo jest równoznaczne z pozbawieniem możliwości rozwoju wielu rodzin.

Spadki zapisów nastąpiły, mimo iż znacznie więcej osób wybierało szkoły katolickie niż w ubiegłych latach. Powodem takich decyzji było to, że ponad 90 proc. szkół prowadzonych przez Kościół zaprosiło w tym roku szkolnym swoich uczniów do klas. Tylko niewielka ich część postawiła na zdalne nauczanie w przeciwieństwie do szkół publicznych.

Z raportem Pew Research zapoznał się nasz publicysta, komentator jezuita Paweł Kosiński:

Ta dysproporcja skłoniła wielu rodziców do wyboru placówki katolickiej. Nie powstrzymało to jednak ogólnego spadku ilości uczniów i zamykania szkół katolickich. Autorzy raportu zastrzegają, że nie jest oczywiste, iż nastąpi poprawa, gdy znikną ograniczenia związane z pandemią.

 

źrodło: RV, Łukasz Sośniak SJ
foto: Flickr/USAG- Humphreys, Mundial Perspectives,

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne