Połącz się z nami

Newsroom

W szkołach brakuje nauczycieli. Dziury kadrowe zgłasza między innymi Illinois

Opublikowano

dnia

Stany Zjednoczone stają przed pierwszym od ćwierćwiecza poważnym niedoborem nauczycieli. Raport edukacyjnego think tanku Learning Policy Institute zapowiada wielki kryzys szkolnictwa w wielu regionach kraju. Niedobór spowodowała recesja, która zamknęła drogę do zawodu dziesiątkom tysięcy absolwentów wyższych uczelni.

Relacja Sławka Sobczaka

Liczba młodych chętnych do nauczania w ramach programu przygotowań do tej trudnej profesji zmalała z 691 tys. w 2009 r. do 451 tys. w roku 2014. Spadek jest więc ogromny, wynosi 35 proc. – ostrzega studium: „Nadchodzący kryzys. Zasoby nauczycielskie, podaż, popyt w USA”.  „Nasze analizy wskazują , iż w klasach szkolnych w ub. roku zabrakło ok. 60 tys. pedagogów. Do 2018 r. dziura sięgnie 100 tys. nauczycieli – straszy rodziców Leib Sutcher, jeden z autorów opracowania. Realna staje się groźba nie tylko braku kadry pedagogicznej, ale co za tym idzie powiększenia klas, anulowania części programów nauczania bądź zatrudniania nauczycieli nieprzygotowanych do tej profesji.

Braki kadrowe do Ministerstwa Edukacji zgłosiły już niemal wszystkie stany. Najgorzej jest z naukami ścisłymi, angielskim i edukacją dwujęzyczną. Trwa ucieczka od zawodu. Linda Darling-Hammond, prezydent LPI potwierdziła: „Nauczyciele zarabiają 20 proc. mniej niż pozostali absolwenci wyższych uczelni i mają coraz gorsze warunki do uprawiania zawodu”.

REKLAMA REKLAMA

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Facebook.com/KT King

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

28 sierpnia Polacy w Chicago świętują Dożynki. Uroczystości odbędą sie w Kościele Św. Rozalii w Harwood Heights

Opublikowano

dnia

Autor:

Związek Klubów Polskich serdecznie zaprasza na Uroczystości Dożynkowe, które odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia, w Kościele Św. Rozalii w Harwood Heights. Zaczynamy o 10.30 a.m.

Obchody rozpoczną się około godziny 10.30 a.m.. O godzinie 11.00 a.m. Teatr Ludowy Rzepicha przedstawi program patriotyczny pt. „Ocalimy swój język”, w reżyserii Aliny Szymczyk.

O 11.30 odbędzie się koncert Illinois Army National Guard Band.

W południe ks. Marek Smółka i ks. Grzegorz Lorens odprawią Mszę Św. z piękną oprawą muzyczną Chóru Fryderyka Chopina, dyrygowanego przez Jadwigę Koszałkę, którego prezesem jest Józef Grzędziel.

REKLAMA REKLAMA

Po Mszy Św. zostaną przedstawieni goście uroczystości i odśpiewane hymny; Polski i Stanów Zjednoczonych.

O godzinie 1.30 p.m. rozpocznie się godzinne przedstawienie Teatru Ludowego Rzepicha, pod dyrekcją Aliny Szymczyk, oraz grupy tanecznej „Wawel”, prowadzonej przez Krystynę Sanakiewicz. Spektakl zatytułowany jest ” Z woli Boga przynosimy plony”

Od 2.30 do 9.00 wieczorem zespół Marcus Band zaprasza do zabawy przy muzyce. Około godziny 7.00 wieczorem odbędzie się losowanie dożynkowej loterii.

Poza tym organizatorzy zapewniają gry i zabawy dla dzieci, polskie jedzenie, piwo i lody.

Wstęp jest bezpłatny!

Adres: St. Rosalie Church 6750 W. Montrose Ave., Harwood Heights, IL 60706

Więcej informacji pod numerem telefonu: 708-373-1187

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Na starcie w Chicago Mayoral Race rozgrzewa się 7 zawodników. Kto będzie rządził Wietrznym Miastem od lutego?

Opublikowano

dnia

Autor:

Siedmiu kandydatów jak siedmiu wspaniałych..? Marcin Vogel ma swoje zdanie i na większości z nich nie zostawia suchej nitki. W jego rankingu numerem 1 jest Paul Vallas. Wyścig do fotela burmistrza Chicago już się rozpoczął. 28 lutego 2023 r. to My zadecydujemy kto będzie rządził miastem. Zobacz kto kandyduje i kto jest warty Twojego głosu!

„Nie wyglądam ani nie brzmię jak żaden inny burmistrz, jakiego kiedykolwiek mieliśmy, i musiałam walczyć o miejsce przy stole. I, jak wielu w naszym mieście, musiałam walczyć o to, by mój głos został usłyszany” – mówi Lightfoot w filmie z kampanii.

„Dlatego nigdy nie zrezygnuję z codziennej walki, aby zmienić twój głos w działanie”

Lightfoot przez wiele miesięcy sugerowała w wywiadach i podczas publicznych wydarzeń, że planuje ubiegać się o drugą kadencję, ale długo nie wydawała oficjalnego oświadczenia.

Ale walka nie będzie taka łatwa; sześciu innych kandydatów ogłosiło zamiar zmierzenia się z Lightfoot, a kilku wciąż rozważa swój start.

REKLAMA REKLAMA

Co już wiemy o walce o stanowisko burmistrza Wietrznego Miasta?

Oficjalnie startują dla burmistrza Chicago w 2023 r.

Lista uporządkowana według kolejności zgłoszeń kandydatów:

Radny Raymond Lopez (15. dzielnica)

Lopez oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę do wyborów burmistrza 7 kwietnia, nazywając miasto „statkiem bez steru” wymagającym nowego przywództwa.

„Nadszedł czas, aby zapewnić naszemu wspaniałemu miastu współczucie i przywództwo, na jakie zasługuje. Wchodzę w to i mam nadzieję, że Chicago do mnie dołączy” – powiedział w oświadczeniu.

Lopez jest obecnie radnym 15. okręgu, który obejmuje West Englewood, Gage Park, Brighton Park i Back of the Yards.

 

Dr Willie Wilson

Po raz trzeci biznesmen i filantrop dr Willie Wilson będzie ubiegał się o stanowisko burmistrza. Wilson ogłosił swoją kandydaturę 11 kwietnia.

Mówi, że jeśli zostanie wybrany, wprowadzi w mieście duże zmiany, w tym zatrudni kilku nadinspektorów policji do zajmowania się brutalnymi przestępstwami i zlikwiduje przepis miasta dotyczący szczepień przeciwko COVID dla pracowników.

„Musisz rozmawiać z ludźmi. Musisz się komunikować”, powiedział, krytykując styl przywództwa Lightfoot. „Nie ma komunikacji (z Lightfootem), chyba że negatywna.”

 

Kongresmen Kam Buckner (D)

Kongresmen Kam Bucker dołączył do Chicago Mayoral Race 2023 12 maja.

Buckner, demokratyczny członek Izby Reprezentantów stanu Illinois z 26. Dystryktu – zlokalizowanego w całości w mieście Chicago – jest przewodniczącym Czarnego Klubu w Izbie.

Chociaż Buckner jest w Zgromadzeniu Ogólnym dopiero od czterech lat, odegrał kluczową rolę w niedawno uchwalonej ustawie o reformie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i mówi, że ma nadzieję na wykorzystanie tego rodzaju doświadczeń w swojej kampanii.

Buckner postawił na bezpieczeństwo i inwestycje w edukację podczas swojej pierwszej trasy wyborczej

„Jeśli rozmawiasz z kimś w Chicago, zapytaj, czy czuje się bezpieczniej” – powiedział.

„Zapytaj ich, czy czują, że istnieje plan dla naszego systemu szkolnego. Jeśli są właścicielami firm, zapytaj ich, czy są wspierani, a wiele odpowiedzi będzie nie”.

Frederick Collins

Chicagowski policjant Frederick Collins ogłosił 15 maja swoją drugą kandydaturę na burmistrza Chicago.

Pracuje w policji od 29 lat i planuje uporać się ze „śmiertelnymi szałami przestępczości i kradzieżami samochodów, które nękają nasze miasto” i sprawiają, że mieszkańcy nia czują się bezpieczni i są przestraszeni.

Collins wcześniej kandydował na burmistrza w 2015 roku, ale wycofał się z wyborów. Wcześniej przegrał prawybory republikanów w 2012 roku. A w 2016 roku, startował jako demokrata, ale wycofał się przed prawyborami.

Paul Vallas

Były dyrektor generalny Chicago Public Schools Paul Vallas ogłosił swój zamiar kandydowania na burmistrza Chicago 1 czerwca.

Vallas był dyrektorem generalnym Chicago Public Schools od 1995 do 2001. Rok później, w 2002, Vallas wystąpił przeciwko Rodowi Blagojevichowi i przegrał z nim w prawyborach Demokratów na gubernatora stanu Illinois.

„Mieszkańcy Chicago z każdego zakątka miasta zachęcali, a ostatnio namawiali mnie do kandydowania na burmistrza”, powiedział Vallas w oświadczeniu.

„Oczywiste jest, że stan naszego miasta i jego przyszłość budzi głębokie zaniepokojenie, ponieważ:

brutalna przestępczość eskaluje, zepsuty system szkolny zawodzi uczniów i ich rodziców, a niekontrolowany budżet nakłada na mieszkańców wyższe podatki od nieruchomości i gorszą jakość usług”.

 

Radny Roderick Sawyer (6. dzielnica)

Obecny członek Rady Miejskiej i syn byłego burmistrza Eugene’a Sawyera przystąpił do wyścigu o fotel burmistrza Chicago 2 czerwca.

„Chcę dać ludziom możliwość większej współpracy, gdzie każdy głos ma znaczenie” – powiedział Sawyer w wywiadzie.

„Styl rządzenia obecnej administracji to odgórna forma rządzenia. Nie bierze pod uwagę partnerów [Lightfoot], czyli nas jako radnych. Także obywateli Chicago”.

Sawyer, mający 59 lat, jest wybranym przez Lightfoot przewodniczącym Komitetu ds. Zdrowia i Stosunków międzyludzkich Rady Miejskiej oraz byłym przewodniczącym Czarnego Klubu Rady.

Sawyer jest radnym szóstego okręgu, który obejmuje Chatham, West Chesterfield, Greater Grand Crowing i część Englewood.

 

Burmistrz Lori Lightfoot

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot 7 czerwca oficjalnie ogłosiła swoją kandydaturę na burmistrza w 2023 roku.

Lightfoot została wybrana na urząd w 2019 roku i zobowiązała się, że mając szansę na kolejną kadencję burmistrza, będzie pracować nad tym, aby miasto było –

„bezpieczniejsze i bardziej sprawiedliwe dla wszystkich”.

Trzy lata temu Lightfoot przeszła do historii, kiedy została pierwszą czarnoskórą kobietą i otwarcie homoseksualną burmistrz Chicago. Wygrała również w miażdżącym zwycięstwie we wszystkich 50 oddziałach przeciwko swojej przeciwniczce, komisarzowi powiatu Cook Toni Preckwinkle.

Podczas sprawowania urzędu Lightfoot spotkała się z krytyką ze strony wielu grup, od Związku Nauczycieli w Chicago w 2019 r. za zajęcie się strajkiem nauczycieli w tym roku, po ACLU w 2022 r. w sprawie godziny policyjnej dla nieletnich bez opieki w Parku Millennium.

Prawdopodobnie kandydują na burmistrza Chicago w 2023 r.:

Prezes FOP John Catanzara

Po tym, jak przeszedł na emeryturę jako oficer policji w Chicago, prezes Braterskiego Zakonu Policji John Catanzara powiedział, że będzie kandydował na burmistrza, ale oficjalnie nie złożył takiego wniosku.

„Oficjalnie startuję na burmistrza. Lightfoot musi odejść. To musi się stać” – powiedział w listopadzie 2021 roku.

Nie startują:

Były sekretarz edukacji Arne Duncan

Na początku marca Arne Duncan ogłosił, że nie będzie kandydował na burmistrza Chicago, a zamiast tego skupi swoje wysiłki na współpracy ze swoją organizacją non-profit.

Kongresmen Jesus „Chuy” Garcia

Chociaż jeszcze oficjalnie się nie wykluczył, nie ma też żadnych aktualnych oznak, że były kandydat na burmistrza Jesus „Chuy” Garcia będzie kandydował.

Garcia przegrał z byłym burmistrzem Rahmem Emanuelem w wybory w 2015 roku.

Kongresmen Mike Quigley

Quigley był ostatnim kandydatem, który odpadł z wyścigu, mówiąc, że jest zbyt skoncentrowany na swojej pracy w Kongresie, by startować.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You tube, istock/CreativaImages

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowskie uroczystości w 42 rocznicę podpisania umów sierpniowych i powstania NSZZ „SOLIDARNOŚĆ ” w Polsce odbędą się 28 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koło „Solidarność” w Chicago zaprasza do wzięcia udziału w obchodach 42 rocznicy podpisania umów sierpniowych i powstania NSZZ „SOLIDARNOŚĆ ” w Polsce.

Komunikat Koła „Solidarność” w Chicago

Uprzejmie informujemy, że w tym roku przypada 42 rocznica podpisania umów sierpniowych i powstania NSZZ „SOLIDARNOŚĆ ” w Polsce.

Z tej okazji dnia 28-go Sierpnia o godzinie 10:00 rano w kościele Św. Trójcy zostanie odprawiona msza Św. w intencji Naszej Ojczyzny Polski oraz wszystkich, którzy oddali swe życie w walce o jej niepodległość.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie Organizacje Polonijne, Młodzież, Harcerzy oraz całą Polonię.

REKLAMA REKLAMA

Kościół Św. Trójcy znajduje się pod adresem 1118 N Noble St. w Chicago IL 60642

Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić: tel. 708- 254-2355.

W imieniu organizatorów, Prezes Kola „Solidarność „Solidarity Historical Society” –

Bogdan Struminski

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu