Połącz się z nami

News Chicago

Rusza 29-ta Polonijna Pielgrzymka do Merrillville. Przed pątnikami 30 mil marszu. Zobacz NA ŻYWO

Opublikowano

dnia

W sobotę 13 sierpnia z Chicago rusza 29-ta Polonijna Pielgrzymka do Merrilville. To wielkie wydarzenie dla całej Polonii. Tysiące osób wybierze się do sanktuarium ojców salwatorianów ze swoimi intencjami. Wśród nich znajdą się dzieci niepełnosprawne, matki z wózkami, starsi i młodzi. Pielgrzymkę można na żywo oglądać również w internecie

Oglądaj pielgrzymkę. Transmisję zapewnia ULALA Productions

livestream-logo2

Trasa wiedzie z południa Chicago od kościoła świętego Michała, przez klasztor ojców Karmelitów Bosych w Munster do Sanktuarium Maryjnego w Merrilville. Na antenie Radia Deon jeden z organizatorów pielgrzymki, ojciec Łukasz Kleczka przekonywał, że wielu czeka cały rok, aby w sierpniu ofiarować Bogi trudne sfery swojego życia

„Jest właśnie taka potrzeba i oczekiwanie tej pielgrzymki. Później, przez cały rok wśród wielu są konsekwencje tego co się tutaj dzieje, nad czym ludzie pracują, do czego wracają. Wielu przez cały rok oczekuje również tego momentu, który będzie nie podsumowaniem, ale punktem wyjścia”.

Trasa pielgrzymki

Sobota 13 Sierpnia
5.30 am – Zbiórka
6.00 am – Wyjazd z Kościołów – Kościół św. Brunona, Kościół św. Ferdynanda, Kościół św. Jacka
7.30 am – Msza św w Kościele św Michała 8235 S South Shore Drive Chicago, IL 60617 (E 83rd St South Shore Drive, Chicago),

Pielgrzymka wyrusza po Mszy świętej

Pierwszy dzień pielgrzymki kończymy w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Muster

1628 Ridge Road Munster, IN 46321

Niedziela 14 Sierpnia

7:00 am – wyruszamy a sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej
2:00 pm – Uroczysta Msza św. Sanktuairum Matki Bożej Częstochowskiej

Po Mszy św., będzie można nabyć posiłki (na koszt własny) w miejscach do tego przeznaczonych

6:00 pm – Wyjazd autobusów do Chicago

7.30 pm – Planowany przyjazd do Chicago (pod kościoły: św. Brunona, św. Ferdynanda, św. Jacka)

Pielgrzymka to nie tylko wspólne śpiewanie, ale równiez czas refleksji. Ojciec Mikołaj dodaje wiele z tych refleksji było przygotowywane przez cały rok

„Bardzo ważnym elementem tego pielgrzymowania jest nieustanna posługa konfesjonału. To jest kilka tysięcy osób. Z tych kilku tysięcy ludzi bardzo sporIMG_1311-2a grupa się spowiada. Przychodzi z intencją na pielgrzymkę z myślą, że nie tylko coś przynoszę Panu Bogu, ale chcę podsumować swoje życie. Proszę mi wierzyć wiele z tych spowiedzi to nie są jak my to mówimy <standardowe spowiedzi>. To są spowiedzi, które są spowiedziami dobrze przygotowanymi. Ktoś przychodzi naprawdę po zrobieniu dogłębnego rachunku sumienia. Ofiarowuje on też wtedy Panu Bogu trudne sfery swojego życia”.

O sile sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej mówi kleryk Wyższego Seminarium im. biskupa Abramowicza w Chicago. Tomasz Powroźnik zachęca wszystkich, aby odwiedzali Merrilville nie tylko w czasie pielgrzymki

„Czegoś nam w życiu brakuje, nie wiemy w którą stronę iść. W Merrillville w czasie pielgrzymki i nawet po pielgrzymce, to ja tak apeluje do tych wszystkich ludzi, którzy czasami w sercu czują, że czegoś im brakuje, żeby przyjechać do Merrilville i zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. Tam naprawdę można odnaleźć siebie, można się tam skupić. Wokół jest piękny teren, drogi krzyżowe i czasami można usiąść, i pomedytować”.

Galeria zdjęć z ubiegłych lat

Głosem jak co roku będzie ojciec Bronisław Jakubiec. Jak sam mówił na antenie Radia Deon, jest to dla niego wyjątkowy czas i miejsce

„Przyznam się, że na pielgrzymki w Polsce do Częstochowy nie chodziłem. Oczywiście chodziłem w inne miejsca, jak na przykład do Compostela. Tu pielgrzymuję już od wielu lat z Chicago do Merrilville i dlatego jest to dla mnie coś wyjątkowego”.

Koordynatorzy bardzo proszą wszystkich uczestników o zachowanie bezpieczeństwa. Mira Radzik przypomina, aby każdy kto ma problem ze zdrowiem był przygotowany na udzielenie pomocy

„Pielgrzym nie może zapomnieć najważniejszej rzeczy – lekarstwa, oraz listę leków, które przyjmuje. Wszystko to dlatego, aby w razie nagłego przypadku, żebyśmy wiedzieli jakie lekarstwa przyjmuje pacjent, abyśmy jak najszybciej mogli mu pomóc. Prowadzimy tylko pomoc doraźną, w razie potrzeby, od drugiego przystanku mamy ambulans, który nam towarzyszy i jeżeli jest taka konieczność, to odsyłamy do szpitala”.

Pielgrzymi docierają do klasztoru w Munster w 2015 roku
[youtube id=”Y9s49A9_2jE” width=”620″ height=”360″]

Historia

W tym roku spodziewane jest, że w pielgrzymce weźmie udział ponad siedem tysięcy osób. Początki były jednak znacznie skromniejsze. To co działo się w 1989 roku doskonale pamięta Leszek Kubera, który co roku pielgrzymuje wraz z innymi – “Za pierwszym razem szło siedem osób, druga pielgrzymka miała już 53 uczestników” – powiedział uczestnik w 2015 roku, reporterowi Radia Deon Andrzejowi Baraniakowi.

Relacja Andrzeja Baraniaka z pielgrzymki w 2015 roku

W sobotę na południu Chicago meteorolodzy zapowiadają deszcz, a nawet przelotne burze. W niedzielę w Merrillville ma być słonecznie a temperatura będzie oscylować wokół 80 stopni Fahreheita.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Jacek Ćwik, Andrzej Baraniak, Marta Kędzior

News Chicago

Chicago nie tylko stolicą szczurów. Teraz także „najbardziej pluskwiastym” miastem Ameryki

Opublikowano

dnia

Autor:

pluskwa

To już oficjalne – Chicago nie tylko pozostaje na szczycie listy „najbardziej szczurzych miast” w USA, ale po raz piąty z rzędu zajęło także pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zarażonych pluskwami miast w kraju, według najnowszego raportu firmy Orkin.

Pluskwy nie odpuszczają Chicago

Coroczny raport przygotowany przez firmę Orkin – lidera w zwalczaniu szkodników – oparty jest na danych z wykonanych zabiegów usuwania pluskiew w okresie od 15 maja 2024 r. do 14 maja 2025 r. Ranking uwzględnia zarówno interwencje domowe, jak i komercyjne w 50 największych metropoliach Stanów Zjednoczonych.

Chicago po raz kolejny uplasowało się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Cleveland, Detroit, Los Angeles i Indianapolis.

Na liście znalazły się także dwa inne miasta z Illinois:

  • Champaign – miejsce 9 (awans o 1 pozycję),

  • Peoria – miejsce 33 (awans aż o 18 pozycji).

Eksperci ostrzegają: sezon podróży to raj dla pluskiew

Według entomologa Bena Hottela z Orkin, zbliżające się wakacje to szczególnie niebezpieczny okres:

„Pluskwy to jedne z najbardziej odpornych i trudnych do zwalczenia szkodników na świecie. Jeśli dostaną się do domu lub hotelu – mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Wraz z nasileniem letnich podróży kluczowe jest, aby ludzie wiedzieli, jak je rozpoznać i unikać”.

Eksperci radzą, by w czasie podróży sprawdzać materace, ramy łóżek, szczeliny w ścianach i bagaż, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć walizki oraz ubrania – zanim trafią do szaf.

Pluskwy

Najbardziej zarażone miasta w USA – ranking Orkin 2025

Oto pierwsze 10 miast z pełnego zestawienia (w nawiasach zmiana pozycji względem ubiegłego roku):

  1. Chicago (bez zmian)
  2. Cleveland (+2)
  3. Detroit (+3)
  4. Los Angeles (+1)
  5. Indianapolis (+3)
  6. Waszyngton D.C. (+1)
  7. Grand Rapids, MI (+7)
  8. Columbus, OH (+3)
  9. Champaign, IL (+1)
  10. Milwaukee (+15)

Warto odnotować też kilka innych miast, które zaliczyły duże zmiany:

  • Hartford, CT – skok aż o 48 miejsc w górę,
  • Charlotte, NC – spadek o 23 pozycje,
  • Nowy Jork – w dół o 13 miejsc,
  • Filadelfia – aż 22 miejsca niżej.

Pełny ranking zawiera 50 miast i można go znaleźć na stronie Orkin.

pluskwy na łóżku

Dlaczego to ma znaczenie?

Problem pluskiew to nie tylko kwestia higieny – ich obecność może powodować silne reakcje alergiczne, problemy ze snem, stres i wysokie koszty usuwania. A ponieważ są wyjątkowo odporne na wiele tradycyjnych metod zwalczania, prewencja i szybka reakcja są kluczowe.

Źródło: nbc
Foto: istock/AndreyPopov/John-Reynolds/
Czytaj dalej

News Chicago

Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

wheatonmunicipalband

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.

Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.

Wieczór pełen klasyki i niespodzianek

Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.

O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:

  • „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
  • „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
  • „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.

Goście specjalni i premierowe wykonania

W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.

Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.

Muzyka, wspólnota i duch Ameryki

Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.

Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.

Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band

Czytaj dalej

News Chicago

Chicago kończy 2024 rok z deficytem. Policja i szkoły publiczne pogłębiły dziurę budżetową

Opublikowano

dnia

Autor:

Miasto Chicago zakończyło 2024 rok z deficytem budżetowym w wysokości 161 milionów dolarów, głównie z powodu przekroczenia wydatków przez Departament Policji, braku zwrotu środków od szkół publicznych oraz niższych niż zakładano wpływów z podatku od osób prawnych – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele władz miasta.

Policja przekracza budżet o ponad 200 mln dolarów

Departament Policji Chicago (CPD) przekroczył zatwierdzony budżet na 2024 rok o 207 milionów dolarów, czyli o około 10%. Największe przekroczenia dotyczyły:

  • Kosztów personelu – o 127 milionów dolarów, mimo że departament zmaga się z około 1000 wakatów.
  • Wydatków na nadgodziny – dane nie zostały jeszcze w pełni ujawnione, ale większość kosztów nadgodzin w mieście przypada właśnie na CPD.
  • Rozwiązywania spraw sądowych związanych z zarzutami niewłaściwego postępowania funkcjonariuszy – o 80 milionów dolarów więcej niż przewidywano.

Dla porównania, w 2023 roku CPD również przekroczył swój budżet – o ponad 242 miliony dolarów.

Szkoły publiczne odmawiają zwrotu 175 mln dolarów

Chicago Public Schools (CPS) nie zwróciło miastu 175 milionów dolarów, które Chicago wydało na wypłaty emerytur dla pracowników niebędących nauczycielami. Gdyby CPS uregulowało tę kwotę, miasto zakończyłoby rok ze znaczną nadwyżką, podkreślił miejski skarbnik Stephen Jaworski.

Tymczasem CPS zmaga się z własnym deficytem – szacowanym na 734 miliony dolarów w roku szkolnym 2025–26. Władze szkolne twierdzą jednak, że planują uregulować emerytalną należność w 2026 roku, a płatność ta została już ujęta w ich prognozach budżetowych.

Miasto sięga po „nieprzydzielone środki”, ale nie narusza rezerw

Aby wyrównać budżet do końca roku, miasto sięgnęło po tzw. „nieprzydzielone saldo funduszu” – czyli środki pozostałe po zapłaceniu wszystkich bieżących zobowiązań.

“Nie musieliśmy korzystać z funduszu rezerwowego ani funduszu na czarną godzinę” – podkreśliła dyrektor ds. budżetu Annette Guzman. Decyzja o użyciu nieprzydzielonych środków nie wymaga zgody Rady Miasta.

Z tych funduszy miasto zapłaciło również 306 milionów dolarów więcej, niż było formalnie wymagane, na cztery miejskie fundusze emerytalne.

Oszczędności i cięcia – bez zwolnień i ograniczeń usług

Według miejskich urzędników, duża część deficytu została zredukowana dzięki intensywnym działaniom oszczędnościowym. Wydatki operacyjne zostały zmniejszone o 399 milionów dolarów, w tym 132 miliony przeznaczono na spłatę długu. Cięcia te nie wiązały się ze zwolnieniami ani ograniczeniami usług publicznych.

Miasto zakończyło rok z prawie 11 milionami dolarów gotówki we wszystkich funduszach, co – zdaniem władz – oznacza silną pozycję finansową na tle ostatnich pięciu lat.

Nadgodziny i sprawy sądowe w 2025 r. już przekraczają plan

Mimo działań oszczędnościowych, do końca maja 2025 roku Chicago już wydało o 45,5 miliona dolarów więcej na nadgodziny, głównie w CPD, niż zaplanowano. Jednocześnie wydatki na pozwy sądowe przekroczyły założony budżet o 39,3 miliona dolarów.

Nowe propozycje zwiększenia dochodów budzą kontrowersje

21 lipca urzędnicy miejscy przedstawią na posiedzeniu Podkomisji ds. Dochodów propozycje zwiększenia wpływów do budżetu. Wśród nich znalazł się pomysł legalizacji automatów do gier i wideopokera w barach i restauracjach.

Jednak analiza ekonomiczna tej zmiany wskazuje, że przyniosłaby ona niewielkie korzyści budżetowe, a jednocześnie mogłaby kosztować miasto 400 miejsc pracy w powstającym kasynie w River North, którego otwarcie planowane jest na 2026 rok.


Podsumowanie: Choć Chicago uniknęło kryzysu budżetowego dzięki awaryjnemu wykorzystaniu nieprzydzielonych środków, rosnące koszty bezpieczeństwa publicznego, spory finansowe z CPS i niepewność co do źródeł dochodu stawiają miasto przed poważnymi wyzwaniami w nadchodzących latach.

Zródło: wttw
Foto: CPS, CPD
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu