Połącz się z nami

Newsroom

Akcja testowania wody pod kątem obecności ołowiu we wszystkich szkołach publicznych. Chicago jak Flint

Opublikowano

dnia

Kierownictwo Szkół Publicznych w Chicago zarządza kontrolę wody w budynkach szkolnych pod kątem obecności ołowiu.Po tym jak w szkole Tanner Elementary w południowej części miasta stwierdzono zbyt wysoki poziom zawartości ołowiu w wodzie, Główny Dyrektor Wykonawczy Szkół Publicznych w Chicago, Forrest Claypool zarządził przeprowadzenie testów we wszystkich placówkach.

Relacja Emilii Sadaj

Claypool zaznaczył również, że 31 szkół przeszło przez testy pozytywnie. W 25 lokalizacjach nie stwierdzono w ogóle obecności ołowiu, w pozostałych sześciu poziom ołowiu w wodzie nie przekraczał obowiązujących norm.

Akcja testowania wody we wszystkich chicagowskich szkołach publicznych ma zostać przeprowadzona jeszcze przed końcem roku szkolnego. W pierwszej kolejności kontroli poddana zostanie woda w placówkach wybudowanych przed wprowadzeniem federalnego zakazu stosowania ołowianych rur w 1986 roku

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com
Foto: Flickr.com/ Vox Efx

 

News Chicago

10 mln USD dla ofiar przemocy z użyciem broni ogłoszono w Chicago po zabójstwie 7-latka na Near West Side

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Burmistrz Brandon Johnson ogłosił zwiększenie o 10 milionów dolarów funduszu utworzonego dwa lata temu w celu zapewnienia doraźnej pomocy ofiarom przemocy z użyciem broni i ich rodzinom. Wraz z początkiem lata gwałtownie wzrosła liczba strzelanin w Chicago.

Była Burmistrz Lori Lightfoot, założyła nadzwyczajny fundusz dla ofiar o nazwie Emergency Supplemental Victims Fund, aby wynagradzać rodziny pogrążone w żałobie w czasie, gdy liczba zabójstw w Chicago drugi rok z rzędu przekraczała 700.

Program pilotażowy rozpoczął się w pięciu dzielnicach Chicago dotkniętych przemocą związaną z gangami i bronią — East Garfield Park, West Garfield Park, Englewood, West Englewood i New City.

Brandon Johnson rozszerzył ten program na 10 kolejnych dzielnic – a także na rodziny ofiar zabójstw do 24. roku życia w dowolnym miejscu w mieście – kosztem 10 milionów dolarów przekazanych w ciągu trzech lat. Większość tego finansowania pokryją federalne fundusze.

10 nowych obszarów społeczności to: Austin, Auburn Gresham, Chicago Lawn, Greater Grand Crossing, Humboldt Park, North Lawndale, South Lawndale, Roseland, South Shore i West Pullman. Aby wypełnić wniosek online, kwalifikujące się rodziny muszą współpracować z wyznaczoną organizacją społeczną w każdej z tych dzielnic.

Szczegóły procedury znajdują się na stronie internetowej miasta.

Zgodnie z planem rodziny, które straciły bliską osobę w wyniku przemocy z użyciem broni, kwalifikują się do kwoty 1500 dolarów na pokrycie kosztów pogrzebu.

Ofiary strzelanin z wyznaczonych dzielnic mogą również otrzymać dotację w wysokości 1000 dolarów na pokrycie „podstawowych potrzeb” spowodowanych stratą lub incydentem związanym z przemocą.

Obejmuje to wydatki na leczenie, zdrowie psychiczne lub opiekę nad dziećmi, artykuły spożywcze i czynsz. A ci, którzy odnieśli obrażenia, wraz z rodzinami, mogą również kwalifikować się do zwrotu kosztów przeniesienia do 1000 dolarów.

Jedno zastrzeżenie: osoby te nie mogą zostać „zidentyfikowani przez organy ścigania jako sprawcy przestępstwa”.

Dotacjami zarządza sieć grup wspierających osoby ocalałe, finansowana przez Departament Zdrowia Publicznego Chicago. Należą do nich Centers for New Horizons, Breakthrough Urban Ministries, Institute for Nonviolence Chicago i Universal Family Connections.

Fundusz pomógł już prawie 400 ofiarom i osobom, które przeżyły przemoc z użyciem broni, ale znacznie więcej mieszkańców potrzebuje wsparcia miasta, jak stwierdził Johnson.

O programie pomocy pogrzebowej dla rodzin nieletnich ofiar w stanie Illinois – Mychal Moultry Jr. Funeral and Burial Assistance Program pisaliśmy 10 czerwca.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/audioundwerbung/
Czytaj dalej

News Chicago

1 lipca w Illinois zaczną obowiązywać nowe przepisy. Poznaj te najważniejsze

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy większość nowych przepisów stanu Illinois wchodzi w życie z początkiem roku kalendarzowego, inne akty prawne zaczynają obowiązywać w połowie roku. Co najmniej 9 ustaw przynajmniej częściowo wejdzie w życie 1 lipca, a kilka z nich może mieć wpływ na tysiące mieszkańców stanu. Które warto znać?

HB 3882 – Prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

Od 1 lipca nieudokumentowani imigranci będą mogli uzyskać prawo jazdy stanu Illinois. Zastąpi ono obecne prawo jazdy dla tymczasowych gości – Temporary Visitors Driver’s License TVDL, które obecnie posiada ponad 300 000 osób w Illinois.

Zgodnie z tekstem projektu, osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie samochodu, przedstawić dowód tożsamości w celu uzyskania prawa jazdy oraz udokumentować co najmniej roczny pobyt na terenie stanu Illinois.

Według prawodawców stanu Illinois, licencje będą zgodne z wymogami określonymi w federalnej ustawie o REAL ID. Tym samym Illinois dołączy do wielu stanów o podobnej procedurze, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

HB 1122 – Ustawa o ochronie pracowników kontraktowych

1 lipca w Illinois wejdą w życie także zwiększone zabezpieczenia pracowników kontraktowych.

Przede wszystkim ustawa zobowiązuje firmy do płacenia im w terminie lub przed terminem płatności ustalonym w umowie. Jeżeli w umowach nie określono terminu płatności, odszkodowanie należy się najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia pracy.

Ustawa zwiększa także ochronę niezależnych pracowników przed groźbami, zastraszaniem, dyscypliną, molestowaniem i dyskryminacją, a także kodyfikuje sposoby zgłaszania naruszeń ustawy Departamentowi Pracy stanu Illinois.

SB 1782 – Prawo pracy dla dzieci – gwiazdy mediów społecznościowych

Ustawa dotyczy szczególnie dzieci, które pojawiły się w treściach zamieszczanych w mediach społecznościowych, a nie dziecięcych aktorów i muzyków.

Umożliwi dzieciom poniżej 16 roku życia otrzymanie części ich zarobków brutto, a rodzice będą zobowiązani do prowadzenia rejestrów dotyczących pojawiania się ich dzieci w treściach w mediach społecznościowych. Zgodnie z przepisami zarobki te muszą być odkładane na rachunkach powierniczych do czasu osiągnięcia przez dzieci 18. roku życia.

Ponadto projekt ustawy umożliwia obecnie osobom, które ukończyły 18 lat, podjęcie kroków prawnych, jeśli jako dzieci pojawiły się w filmach generujących przychody w mediach społecznościowych i nie otrzymywały wówczas odpowiedniego wynagrodzenia.

SB 1993 — Zmiana kodeksu szkolnego dotyczącego przeprowadzania testów oceniających

Ustawa ta nakłada na rady szkolne obowiązek przeprowadzania publicznych głosowań przed zatwierdzeniem nowych umów na przeprowadzanie egzaminów oceniających przeprowadzanych przez okręgi. Zgodnie z tekstem przepisów spotkania te muszą być zapowiadane i odbywać się w otwartej przestrzeni.

Minimalna płaca i urlopy w Chicago

Od 1 lipca minimalna stawka godzinowa w Chicago wzrośnie z 15,80 dolarów do 16,20 dolarów za godzinę dla firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników. Dla osób zatrudniających 20 lub mniej pracowników płaca minimalna także wzrośnie do 16,20 dolara.

Pracownicy Chicago będą również uprawnieni do dwóch rodzajów płatnego urlopu począwszy od 1 lipca, przy czym wszyscy pracownicy, którzy przepracują co najmniej 80 godzin w ciągu 120 dni, będą uprawnieni do maksymalnie 5 dni płatnego urlopu i 5 dni płatnego zwolnienia chorobowego.

Szczegółowo o nowej płacy minimalnej w Chicago i prawie do urlopu pisaliśmy 10 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/FabrikaCr/DragonImages/AndreyPopov/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

  • kradzieży lub zgubienia,
  • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
  • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

  • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
  • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
  • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
  • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
  • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu