Połącz się z nami

Newsroom

Targi motoryzacyjne Auto Show 2016 ZOBACZ zabawki dla prawdziwych mężczyzn!

Opublikowano

dnia

W salach wystawowych McCormick rozpoczął się 108 salon samochody Chicago Auto Show 2016. Największe targi motoryzacyjne w Stanach Zjednoczonych to tysią1 (13)ce koni mechanicznych i najnowsze rozwiązania techniczne. W tym roku producenci zaprezentowali swoje najnowsze modele – BMW serii 7, Mazda CX 9 czy Toyota Tacoma. Tradycyjnie w dziale samochodów luksusowych błyszczały McLaren, Bugatti czy Rolls Royce.

Nowością w tym roku było ogromne stanowisko Toyoty. Japoński producent zaprezentował nie tylko kilkanaście swoich modeli, ale dla żądnych wrażeń stworzył tor przeszkód. Profesjonalni kierowcy zabierali dziennikarzy na przejażdżkę tłumacząc zalety czteronapędowych pojazdów.

Galeria zdjęć

Także Jeep nie zawiódł fanów jazdy 4×4. Tor przygotowany do testowania możliwości samochodu symulował najgorsze warunki, z jakimi mogą się spotkać kierowcy amerykańskiego producenta. Swoje „offroadowe” muskuły prezentowały takie pojazdy jak Jeep Wrangler, Rubicon czy Cherokee. Nowością był model Jeep Renegade – pierwszy stworzony w całości przez nową firmę matkę, włoskiego Fiata.

Na tegorocznym salonie samochodowym w Chicago nie zabrakło pojazdów wartych więcej niż apartament w centrum Chicago. Ekskluzywny salon Bentley Gold Coast wypożyczył na czas targów swoje największe skarby – w jednym miejscu można zobaczyć Lamborghini Huracan, Aventador, Rolls Royce Phantom czy Bugatti Veyron. Nowością był również pierwszy w historii SUV Bentley‘a o nazwie Bentayga.

Chicago Auto Show jest otwarte dla zwiedzających od 13 do 21 lutego. Bilety w cenie 12 dolarów dla osób dorosłych można nabyć drogą internetową na stronie www.chicagoautoshow.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Mateusz Muskała

News Chicago

Zaćmienie Słońca w Chicago – czy powinniśmy zaopatrzyć się w okulary?

Opublikowano

dnia

Autor:

8 kwietnia od godziny 12:30PM całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych. Jego ścieżka obejmie także Illinois. Co powinniśmy wiedzieć o tym rzadkim zjawisku? Jak go obserwować?

8 kwietnia, tzw. „path of totality” czyli ścieżka, na której będzie widoczne zaćmienie Słońca w 100 procentach, obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

W samym Chicago nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Słońca, tylko nieco mniejsze przysłonięcie jego tarczy przez Księżyc – na poziomie około 94%. Zjawisko rozpocznie się o 12:51PM,szczytowym momentem, aby go zobaczyć, będzie godzina około 2:07PM, a zakończy się o 3:22PM.

Czy będą potrzebne okulary by oglądać zaćmienie Słońca w Chicago?

TAK! Wszyscy, którzy chcą oglądać to zjawisko będą potrzebować specjalnych okularów, aby chronić oczy.

Eksperci twierdzą, że odpowiednie okulary mają kluczowe znaczenie podczas zaćmień Słońca, a może nawet bardziej w rejonie Chicago, ponieważ region ten nie znajduje się na ścieżce całkowitej.

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne zaleca, aby podczas oglądania zaćmienia słońca przez cały czas nosić okulary. Niezwykle ważne jest, aby przez cały czas nosić okulary przeciwsłoneczne, aby uniknąć uszkodzenia oczu.

Co może się stać, jeśli nie będziesz mieć okularów podczas oglądania zaćmienia Słońca?

Według Adler Planetarium oglądanie zaćmienia Słońca bez okularów może w ciągu kilku sekund spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu, a ponieważ w oku brakuje zakończeń nerwowych, które rejestrowałyby ból, gdy ten się pojawi, będzie już za późno.

Jak sprawdzić, czy okulary są bezpieczne?

Eksperci sugerują kupowanie okularów do zaćmienia słońca od dostawców uznanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne za „bezpieczne” i unikanie podróbek, które są wszędzie, a odróżnienie oryginału od podróbki nie jest łatwym zadaniem.

Na liście stowarzyszenia znajdują się linki do wybranych dostawców przeglądarek i filtrów solarnych, co do których możesz mieć pewność, że są bezpieczne, jeśli są właściwie używane.

„Należą do nich firmy i organizacje, z którymi członkowie grupy zadaniowej AAS ds. zaćmienia Słońca mają dobre doświadczenia, a także inne firmy i organizacje, które w sposób dla nas satysfakcjonujący wykazały, że sprzedawane przez nich produkty spełniają wymogi bezpieczeństwa wg normy ISO 12312-2, standardu międzynarodowego” – czytamy na liście.

Towarzystwo zauważa jednak, że jego lista nie jest wyczerpująca, a okulary niewymienione na stronie mogą nadal być bezpieczne. Nie zalecają kupowania na Amazon, eBay, Temu ani innych rynków internetowych w celu znalezienia najniższych cen.

Według Space.com okulary do oglądania zaćmienia Słońca zatwierdzone przez ISO muszą spełniać następujące wymagania bezpieczeństwa:

 • Przez filtry może przejść nie więcej niż 0,00032 procent światła słonecznego.
 • Filtry muszą być wolne od wszelkich wad, takich jak zarysowania, pęcherze i wgniecenia.
 • Przeglądarki ręczne muszą być wystarczająco duże, aby zakrywały oboje oczu.
 • Etykiety na wziernikach (lub opakowaniu) muszą zawierać nazwę producenta, instrukcje bezpiecznego użytkowania oraz ostrzeżenia o niebezpieczeństwach wynikających z niewłaściwego użytkowania.

Inną opcją jest zrobienie specjalnego przyrządu do obserwacji.

Czy można oglądać zaćmienie przez telefon?

Według ekspertów używanie telefonu do fotografowania zaćmienia Słońca może również być szkodliwe dla aparatu, ale niektóre firmy produkują filtry lub osłony na obiektywy aparatów telefonicznych, aby bezpiecznie uchwycić zaćmienie Słońca.

NASA także stwierdziła, że widzowie nie powinni używać okularów przeciwsłonecznych, próbując oglądać zaćmienie przez telefon lub obiektyw aparatu.

„NIE patrz na Słońce przez obiektyw aparatu, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne podczas noszenia okularów zaćmieniowych lub korzystania z ręcznego obserwatora słonecznego – skoncentrowane promienie słoneczne przepalą filtr i spowodują poważne obrażenia oczu” – ostrzega agencja.

Kto jest na „path of totality”?

Chicago i otaczające go przedmieścia doświadczą około 94% całkowitego zaćmienia. Liczba ta jest wyższa niż w czasie zaćmienia w 2017 r. a także wyższa niż jakiekolwiek zaćmienie częściowe spodziewane w najbliższej przyszłości.

100-procentowe zaćmienie obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

Następne całkowite zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych nastąpi 12 sierpnia 2045 roku. Natomiast następne całkowite zaćmienie Słońca w Chicago nastąpi dopiero 4 sierpnia 2111 r.

Warto więc zobaczyć zjawisko w tym roku!

 

Źródło: nbc
Foto: Adler Planetarium, istock/AlbertoRoura/, NASA, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Do 500 USD mogą uzyskać klienci Walmartu w ramach ugody wartej 45 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Uwaga klienci: Jeśli kupowaliście artykuły spożywcze w Walmarcie w ciągu ostatnich siedmiu lat, możecie być uprawnieni do otrzymania do 500 dolarów w ramach ugody zbiorowej przeciwko sprzedawcy opiewającej na kwotę 45 milionów dolarów. Co należy wiedzieć, aby złożyć wniosek?

Proponowana ugoda zbiorowa, złożona w sądzie na Florydzie, twierdzi, że Walmart zawyżał ceny dla klientów za towary ważone – pakowane mięso, drób, wieprzowina i owoce morza – oraz cytrusy w workach, takie jak pomarańcze, grejpfruty i mandarynki.

W pozwie stwierdzono, że ceny oznaczone na ważonych i workowanych towarach były wyższe niż cena jednostkowa rzeczywistych artykułów, w związku z czym klienci płacili więcej niż „najniższa cena reklamowana w sklepie” za te konkretne produkty.

Walmart zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom lub odpowiedzialności w tej sprawie.

Klienci, którzy robili zakupy w Walmarcie między 19 października 2018 r. a 19 stycznia 2024 r., są jednak uprawnieni do złożenia wniosku i wciąż jest na to czas, jak podaje witryna ugody. Ostateczna rozprawa w sprawie zatwierdzenia ugody wyznaczona jest na 12 czerwca.

Informacje dla osób chcących złożyć wniosek:

Kto się kwalifikuje do złożenia wniosku?

Zdaniem administratora rozliczeń, do złożenia reklamacji uprawniony jest każdy, kto osobiście dokonał zakupu towarów ważonych lub cytrusów w workach w dowolnym sklepie Walmart w okresie od 19 października 2018 r. do 19 stycznia 2024 r.

Jak pokazuje witryna administratora, niektórzy kupujący mogli otrzymać wiadomość e-mail zawierającą powiadomienie o pozwie wraz z kodem potwierdzającym roszczenie.

Osoby, które chcą złożyć wniosek za pomocą wiadomości e-mail lub bez niej, mogą to zrobić tutaj. Termin na złożenie reklamacji upływa w dniu 5 czerwca 2024 roku.

Czy trzeba posiadać paragon lub dowód zakupu?

Klienci mogą złożyć reklamację bez dowodu zakupu. W takim przypadku kupujący muszą opisać rodzaj zakupionego towaru i rok.

Drugą możliwością jest złożenie reklamacji wraz z dowodem zakupu lub paragonem. Następnie kupujący muszą wprowadzić do wniosku sumę produktów i całkowitą zapłaconą kwotę.

Ile pieniędzy można dostać?

Administrator rozliczeń stwierdził, że kwoty są różne i zależą od tego, ile towarów zostało zakupionych oraz od tego, czy przedstawiono rachunki.

Dla osób nieposiadających dowodu zakupu zapewniono następujące poziomy płatności:

 • Do 50 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 10 USD
 • Od 51 do 75 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 15 USD
 • Od 76 do 100 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 20 USD
 • 101 lub więcej ważonych towarów i/lub cytrusy w workach: 25 USD

Administrator rozliczeń podkreśla jednak, że następujące kwoty w dolarach nie są gwarantowane i mogą wzrosnąć lub zmniejszyć w zależności od liczby osób, które zgłoszą uzasadnione roszczenie.

W przypadku osób, które poświadczą zakup dowodem zakupu, kwota może być wyższa. Według administratora kupujący ci mogą otrzymać 2% całkowitej kwoty zapłaconej za produkty, maksymalnie do 500 dolarów.

Jak podaje witryna, wnioskodawcy mogą wybrać otrzymywanie płatności za pośrednictwem Venmo, Zelle, czeku fizycznego lub wirtualnej karty przedpłaconej.

Kiedy można spodziewać się płatności?

Jak podaje strona internetowa ugody, sąd przeprowadzi ostateczną rozprawę w sprawie zatwierdzenia ugody 12 czerwca. Jeżeli ją zatwierdzi, odwołania mogą opóźnić zakończenie sprawy. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, świadczenia z tytułu ugody zostaną „niezwłocznie rozpatrzone” – jak podaje strona.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/artran/
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Prawybory Illinois: Rejestracja wyborców online jest możliwa do 3 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawybory obu partii w stanie Illinois są zaplanowane na wtorek 19 marca. Aby wziąć w nich udział należy się zarejestrować jako wyborca – jak to zrobić?

Wyborcy w Illinois mają do dyspozycji wiele metod rejestracji do głosowania, w tym rejestrację w dniu prawyborów, która będzie dostępna w niektórych lokalach wyborczych.

Mieszkańcy chcący zarejestrować się do głosowania muszą:

 • Być obywatelem Stanów Zjednoczonych
 • Mieć ukończone 18 lat w dniu wyborów
 • Mieszkać w swoim okręgu przez co najmniej 30 dni przed wyborami
 • Nie mogą odbywać kary pozbawienia wolności w wyniku wyroku skazującego
 • Nie mogą rościć sobie prawa do głosowania gdziekolwiek indziej

Automatyczna rejestracja wyborców jest dostępna w stanie Illinois, także podczas wyrabiania prawa jazdy.

Po uzyskaniu prawa jazdy zgodnego z REAL ID mieszkańcy zostaną zarejestrowani automatycznie, chyba że zrezygnują z tej opcji. W przypadku prawa jazdy, które jest niezgodne z REAL ID osoby fizyczne mogą zostać zapytane, czy chcą się zarejestrować.

Wyborcy mogą również rejestrować się online, a ostateczny termin upływa 3 marca.

Wreszcie, rejestracja wyborców będzie dostępna w lokalnych urzędach okręgowych lub w uczestniczących w programie punktach wyborczych wczesnego głosowania.

W niektórych lokalach wyborczych dostępna będzie również rejestracja w dzień prawyborów.

Pełną listę informacji związanych z rejestracją można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Serhej Calka/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu