Połącz się z nami

Newsroom

„Widzieliśmy jak pali się nasze życie”. Rodzina Karpierz dziękuje za pomoc po pożarze budynku przy ulicy Belmont i Central w Chicago

Opublikowano

dnia

Do naszej redakcji dotarł list z podziękowaniem od państwa Karpierz, którzy wraz z innymi polskimi rodzinami w ciągu kilku godzin stracili dorobek całego życia. 13 stycznia w budynku, przy ulicy Belmont  wybuchł pożar i nasi rodacy widzieli przed oczami, jak pali się ich całe życie. Z każdym dniem próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości – pomaga im to chicagowska Polonia, która odpowiedziała wielkim sercem na potrzeby poszkodowanych.

Poniżej list napisany przez państwo Karpierz.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.“

Św. Jan Paweł II

Szanowni Państwo,

13 stycznia 2016 roku nasze życie zmieniło sie w przeciągu czterech godzin. W wyniku pożaru straciliśmy dorobek naszego życia. Widzieliśmy jak pali sie nasze życie, nasze wspomnienia, które niknęły wraz z płomieniem w naszym mieszkaniu… nie mogliśmy zrobić nic… patrzyliśmy jak płomień trawi kawałek po kawałku naszego życia… jak płomień trawi nasz dom..

Pragniemy z całego serca podziękować Ojcom Jezuitom z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, Pracownikom Radia Deon oraz Wszystkim Parafianom i Ludziom Dobrej Woli, którzy podali nam pomocną dłoń w tak trudnej dla Nas sytuacji życiowej. Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy odpowiedzieli darem serca oraz udzielili konkretnej pomocy materialnej.

Pragniemy podziękować tym, którzy modlą sie w naszej intencji, podtrzymują nas na duchu, wspierają, pocieszają i są z nami cały czas; osobom, którzy bardzo często anonimowo wspierają nas dobrym słowem.

„Czasami wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste DZIĘKUJE zawiera wszystko, co chcemy wyrazić“

Bóg Zapłać,
Rodzina Karpierz

Każdy, kto chciałby pomóc rodzinom może skontaktować się z nimi bezpośrednio

Krzysztof Karpierz 312-607-5555

Bartek Burda 773-510-2034

Helena Bukowska 773-827-9048

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Konsulat RP w Chicago ogłosił terminy dyżurów w placówkach PSFCU na 2024 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Polski Konsulat Generalny w Chicago już od wiosny prowadzi niezwykle udaną, wspólną akcję z Polsko Słowiańską Federalną Unią Kredytową. Korzystając z biur PSFCU konsulowie Wydziału Ruchu Osobowego oraz Referatu ds. Prawnych są dostępni bliżej miejsc, w których mieszka Polonia. Ogłoszono terminy tych dyżurów na przyszły rok.

Ideą współpracy konsulatu z oddziałami PSFCU jest zwiększenie dostępności jego usług, zwłaszcza dla osób schorowanych, starszych, mających problemy z dojazdem do centrum Chicago czy nie radzących sobie dobrze z Internetem.

Konsulowie przyjmują wnioski paszportowe w różnych oddziałach PSFCU. Dyżury odbywają się rotacyjnie we wszystkich oddziałach Naszej Unii dwa razy w miesiącu (sprawy paszportowe) oraz raz w miesiącu (sprawy prawne), w środy.

W tym roku będzie miał jeszcze dyżur w Glandale Heights, 13 grudnia, oraz w Norrige, 20 grudnia (również dyżur w sprawach prawnych)

Dyżury Konsularne w 2024 roku:

Styczeń 2024

 • 24 stycznia – Algonquin
 • 31 stycznia – Glendale Heights (również dyżur w sprawach prawnych)

Luty 2024

 • 07 luty – Schaumburg
 • 14 luty – Orland Park
 • 21 luty – Mount Prospect (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 28 luty – Norrigde

Marzec 2024

 • 6 marzec – Bridgeview
 • 13 marzec – Mount Prospect
 • 20 marzec – Glendale Heights
 • 27 marzec – Algonquin (również dyżur w sprawach prawnych)

Kwiecień 2024

 • 10 kwietnia – Orland Park
 • 17 kwietnia – Norrigde (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 24 kwietnia –Bridgeview

Maj 2024

 • 8 maja – Mount Prospect
 • 15 maja – Glandale Heights
 • 22 maja – Norrigde

Czerwiec 2024

 • 5 czerwca – Schaumburg
 • 12 czerwca – Mount Prospect (również dyżur w sprawach prawnych)
 • 26 czerwca – Orland Park

Terminy na spotkania paszportowe w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będę udostępniane w systemie e-konsulat na tydzień (środa) przed planowanym dyżurem konsularnym w danym oddziale Unii, o godz. 3 pm czasu chicagowskiego.

Terminy na dyżury prawne będą udostępniane w 2 tygodnie przed planowanym terminem dyżuru, w środy o godz. 3 pm.

System pozwala na jednokrotną rejestrację na spotkanie. Ponowna rejestracja możliwa jest tylko po odwołaniu wcześniejszej wizyty lub po upływie terminu, na który została ona wyznaczona.

Na dyżur prawny należy przygotować dokumenty zależnie od rodzaju sprawy.

Szczegółowe informacje oraz wysokość opłat znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/informacje-konsularne, według kategorii załatwianej sprawy. Opłata podczas dyżurów konsularnych przyjmowana będzie wyłącznie w formie money order lub cashier’s check.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

News Chicago

Stanowe przepisy bezpieczeństwa drogowego w Illinois dostały mieszane oceny

Opublikowano

dnia

Autor:

W opublikowanym we wtorek raporcie grupy Advocates for Highway and Auto Safety sklasyfikowano każdy stan na podstawie tego, czy obowiązują w nim określone przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Illinois dostało zarówno dobre jak i złe oceny pod tym względem.

Illinois nie spełnia wymogów dotyczących kasków motocyklowych, przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewożenia dzieci i młodzieży oraz przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów przez nastolatków.

Natomiast stan zebrał dobre oceny za posiadanie kompleksowych przepisów dotyczących rozpraszania w czasie jazdy i egzekwowania ograniczeń prędkości.

Wg Cathy Chase, prezes Advocates for Highway and Auto Safety, firma publikuje coroczny raport od ponad dwudziestu lat i pełni on funkcję przewodnika jak zapobiegać wypadkom lub łagodzić ich skutki. Stanowi także apel do działania dla urzędników legislacyjnych i regulacyjnych.

Od trzech dekad liczba ofiar śmiertelnych na drogach w USA stale spada dzięki przyjęciu przepisów takich jak ograniczenia prędkości i wymagania dotyczące poduszek powietrznych.

Jednak według Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady spadek liczby zgonów uległ spowolnieniu, a od 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków gwałtownie wzrosła.

Według danych Departamentu Transportu stanu Illinois w 2022 r. w wypadkach drogowych w Illinois zginęło ponad 1200 osób. W 2019 roku – 1010 osób.

Raport Advocates for Highway and Auto Safety pokazuje, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa drogowego nie nadążają za rosnącymi problemami bezpieczeństwa, wg Josepha Schwietermana, profesora Uniwersytetu DePaul, zajmującego się polityką publiczną i transportem.


W raporcie wskazano 16 przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego, które w udowodniony sposób zmniejszają liczbę wypadków, obrażeń i zgonów. Illinois ma w swoich księgach 8 z nich.

Stan uzyskał dobre wyniki w zakresie rozproszonej jazdy za ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych za kierownicą. Jednak według raportu stan pozostaje w tyle, jeśli chodzi o przepisy mające na celu ochronę motocyklistów oraz dzieci i nastolatków w samochodach.

Illinois jest jednym z zaledwie trzech stanów, w których nie obowiązuje prawo wymagające od motocyklistów noszenia kasków.

Wg Dana Pettersona, prezesa stowarzyszenia motocyklowego, udowodniono, że wymagania dotyczące kasków zmniejszają liczbę zgonów i obrażeń. Kask chroni głowę i mózg człowieka podczas wypadku.

Według danych Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego NHTSA, w stanach, w których nie obowiązują wymogi dotyczące kasków, w wypadkach ginie prawie 10 razy więcej motocyklistów niż w stanach, w których obowiązują takie przepisy.

NHTSA wykazała, że w 2021 r. w wypadkach w Illinois zginęło 174 motocyklistów, a 60% nie miało kasku.

W raporcie wskazano, że stan Illinois może zrobić więcej, aby zapewnić dzieciom pasażerom oraz nastoletnim kierowcom bezpieczeństwo na drodze.

Na przykład Illinois nie wymaga, aby dzieci w wieku 12 lat i młodsze podróżowały na tylnym siedzeniu. Chociaż Departament Transportu zaleca to zgodnie ze swoimi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci.

W raporcie zaleca się również, aby stan wzmocnił swój program nauki jazdy i wymagania dla kierowców-nastolatków:

 • Początkujący nastoletni kierowcy muszą mieć ukończone 16 lat, aby uzyskać zezwolenie szkoleniowe. Obecny wiek w Illinois to 15 lat.
 • Nastoletni kierowcy muszą odbyć co najmniej 70 godzin jazdy pod nadzorem przed uzyskaniem prawa jazdy. Stan obecnie wymaga 50 godzin.
 • Zakaz jazdy dla młodych kierowców w porze nocnej rozpoczynający się o godzinie 8:00PM. Godzina policyjna w Illinois obowiązuje o godzinie 10:00PM od niedzieli do czwartku i od 11.00PM w piątek i sobotę.
 • Tylko pasażerowie z rodziny mogą podróżować z nastoletnim kierowcą, bez osoby dorosłej w samochodzie. Obecnie nastolatek może przewozić tylko jedną osobę poniżej 20. roku życia, chyba że dodatkowymi pasażerami są członkowie rodziny, ale tylko przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Aziz Shamuratov/Phoenixns/ JTeivans/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu