audycje
„Język który łączy, a nie dzieli”. Leszek Kordylewski o rocznicy urodzin polskiego wynalazcy języka esperanto
Język esperanto jest jednym z dorobków kulturowych Polski. Forma komunikacji stworzona przez Polaka Ludwika Zamenhofa przez ponad 120 lat stała się formą neutralnego i łatwego do nauki języka. Dzisiaj posługuje się nim nawet do dwóch milionów osób na całym świecie. Jednym z jej wielkich znawców jest doktor Leszek Kordylewski.
W Chicago od wielu lat funkcjonuje Esperanto Society of Chicago. Prezes stowarzyszenia dr. Kordylewski podkreśla, że jest to nieliczna grupa osób, która wie jak ważna jest rola esperanto we współczesnym świecie.
„Jest to nieliczne grono ludzi, którzy rozumieją rolę języka esperanto w świecie współczesnym, który tonie w wielojęzyczności, w problemach związanych z tłumaczeniami, z barierą językową, która dzieli ludzi zamiast łączyć” – podkreśla na antenie Radia Deon doktor Leszek Kordylewski.
Esperanto zostało stworzone przez najbardziej znanego mieszkańca Białegostoku Ludwika Zamenhofa. Język został wpisany na listę dorobku kulturowego
„Esperanto zostało niedawno wpisane na listę dorobku kulturowego polskiego przez Ministerstwo Kultury w Polsce. Cieszy się dużym uznaniem władz w Polsce. Doświadczyliśmy z okazji naszej celebracji w Chicago, kiedy otrzymaliśmy miły list od Konsul Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej z gratulacjami i życzeniami, że nawet tu w Chicago wśród Amerykanów lansujemy polski wynalazek – esperanto”.
Język może być używany nie tylko do komunikacji. Doktor Kordylewski podkreśla, że w esperanto powstają również dzieła literackie oraz piosenki
„W esperancie powstają oryginalne utwory literacki, śpiewa się piosenki, opery można śpiewać w języku esperanto. Nadaje się dosłownie do wszystkiego, o czym mało kto wie”.
Każdy kto chciałby się dowiedzieć więcej na temat esperanto może się skontaktować z Esperanto Society of Chicago. www.esperanto-chicago.org
Leszek Kordylewski to polsko-amerykański biolog. Jest najmłodszym synem polskiego astronoma Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy pyłowych księżyców ziemi.
Od roku 1982 przebywał w Stanach Zjednoczonych prowadząc badania w Zakładzie Medycyny na University of Chicago jako Assistant Professor – Research Associate. Wyspecjalizował się w Mikroskopii z zastosowaniem rozmaitych typów mikroskopów. Oprócz badań naukowych w zakresie biologii komórki prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w USA na Winthrop University w Rock Hill SC oraz DePaul University (Barat College) w Lake Forest IL.
Dorywczo pracował jako tłumacz. Oprócz znajomości kilku innych języków obcych opanował Międzynarodowy Język Esperanto w 1958 roku. Jako esperantysta pełnił rozmaite funkcje w polskim i światowym ruchu esperanckim (UEA, TEJO, PEA, PEJ). Obecnie jest przewodniczącym Esperanto-Society de Chicago.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: Rafał Muskała
audycje
Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak
„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.
Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia
Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego
Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com
Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com
audycje
Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników
Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.
Relacja Andrzeja Baraniaka
22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.
Galeria zdjęć
Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.
O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.
“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.
Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.
Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
audycje
Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”
Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.
Relacja Andrzeja Baraniaka
Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.
Galeria zdjęć
Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.
“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.
Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.
Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.
Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.
Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.
Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com
Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago4 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Galeria2 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Dziewięciu muzyków zadmie na scenie Taste of Polonia. Zobaczcie oryginalny AllDęte
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Do poniedziałku głosujemy na Deli 4 You! Polski sklep zasługuje na nagrodę USA Today