Połącz się z nami

spoleczne

Muszę. Chcę. Mogę! Które słowa ograniczają naszą wolność i czy jesteśmy w stanie się im przeciwstawić

Opublikowano

dnia

Słowo „muszę” zawsze powoduje jakieś napięcie. Jeśli zbyt dużo „muszę” pojawia się w obszarze macierzyństwa, istnieje ryzyko, że zatracamy radość z rodzicielstwa.

Kiedy w moich wypowiedziach zbyt często pojawia się słowo „muszę”, zapala mi się czerwona lampka. Wystarczy podać kilka przykładów, aby domyślić się dlaczego:

Muszę wstawać kilka razy w nocy, aby karmić dziecko.
Muszę zostać w domu z dziećmi. Muszę się z nimi bawić.
Muszę zarabiać, żeby zapewnić im lepszą przyszłość.

Słowo „muszę” zawsze powoduje we mnie jakieś napięcie. Kojarzy mi się z przymusem, z czymś na kształt agresji wobec siebie samej. Nie ma w tym wolności, nie ma wyboru. Jeśli zbyt dużo „muszę” pojawia się w obszarze macierzyństwa, istnieje ryzyko, że zatracamy radość z rodzicielstwa i opieka nad dziećmi 68 powoli nas przytłacza. To sygnał, że może warto się zastanowić.

Być może pomyślisz teraz: „No dobra, ale są sytuacje, kiedy naprawdę muszę”. Też tak kiedyś myślałam. Pomogło mi proste ćwiczenie. Zaczęłam zadawać sobie pytania i po każdym „bo muszę” zadawałam kolejne. Na przykład: „Muszę wstać rano?”, „Dlaczego?”, „Bo muszę iść do pracy?”, „Dlaczego?”, „Bo muszę mieć pieniądze”. „Dlaczego?”… i tak dalej aż do momentu, kiedy lista pytań się kończyła, a ja dochodziłam do wniosku, że naprawdę nic nie muszę.

Nie muszę, ale chcę!

Kiedy uświadomiłam sobie, że nic nie muszę, zrozumiałam jednocześnie, że bardzo wiele rzeczy chcę. W moim wewnętrznym świecie zrobiło się jaśniej. To trochę tak jakby otworzyć na roścież okno i wpuścić dużo świeżego powietrza. Zaczęłam oddychać. Wróćmy do początkowych przykładów w nieco innej formie:

Chcę wstawać kilka razy w nocy, aby karmić dziecko.
Chcę zostać w domu z dziećmi. Chcę się z nimi bawić.
Chcę zarabiać, żeby zapewnić im lepszą przyszłość.

Prawda, że brzmi lepiej? Bywały sytuacje, kiedy wcale mi się nie chciało, ale samo mówienie o tym w ten sposób pomagało. To się chyba nazywa potęga podświadomości. Kiedy mówiłam innym o moich planach i było tam słychać wyraźne: „Chcę tego!”, zaczynałam wierzyć, że wszystko jest możliwe. Od razu lepiej się czułam w roli matki, wiedząc, że jestem z córką w domu nie dlatego, że tak wypada, że to dla jej dobra, ale dlatego, że JA TEGO CHCĘ ! I kropka.

Mogę

Przyszedł jednak taki moment, kiedy zrozumiałam, że chcieć to nie wszystko. A marzenie, którym się przez chwilę łudziłam, iż każde „muszę” mogę zamienić na „chcę” i po problemie, pękło jak mydlana bańka. Opiszę jedną z sytuacji, która pokazała, że samo „chcę” nie wystarcza, że trzeba szukać innego rozwiązania.

Siedzę na kanapie i bardzo tego chcę. W tym samym czasie moja córka bardzo chce, abym bawiła się z nią na podłodze. Mówię, więc: „Kochanie, ale ja chcę tu siedzieć”. Ona odpowiada równie stanowczo i z przekonaniem: „Mamo, ale ja chcę, abyś bawiła się ze mną na podłodze!”. Obydwie czegoś chcemy, zidentyfikowałyśmy swoje potrzeby i ewidentnie się one rozmijają. Na szczęście wtedy z pomocą przyszło słowo: „mogę”. Ja chcę tego, Ty chcesz tego. A więc zastanówmy się, co możemy razem… O tak! Balsam dla duszy i koło ratunkowe dla nadszarpniętej relacji pomiędzy mną, a córką. Słowo „mogę” to dla mnie partnerstwo, zrozumienie, dopiero w tym słowie odnalazłam wolność. Bo zawsze kiedy podjęcie decyzji poprzedza pytanie: Co mogę? Co możemy zrobić? To ani moje interesy nie są na pierwszym miejscu, ani mojej córki. Na pierwszym miejscu jest szukanie wspólnych możliwości. Na pierwszym miejscu jesteśmy po prostu MY .

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ Chiara Cremaschi

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu