Połącz się z nami

spoleczne

Sposób na nudę. Czym zająć nasze dzieci w deszczowe dni. Ciekawe pomysły również dla dorosłych

Opublikowano

dnia

Nadchodzi listopad. To najbardziej mroczny i słotny okres w roku. Co gorsza, w placówkach edukacyjnych szaleją właśnie bakterie i wirusy. Kaszle, katary i gorączki są teraz codziennością dla wielu dzieci. Mali kuracjusze pozbawieni są możliwości wyjścia na podwórko, pobawienia się z kolegami albo chociaż wspólnego ponarzekania na przerwie, że kaligrafia jest głupia. W takiej sytuacji stają się marudni i oczekują od nas dostarczenia im rozrywki.

Jeśli choroba się powtarza, albo trwa kolejny tydzień, można wpaść w nastrój przygnębienia. Nie poddajmy się jednak zbyt łatwo – rozbijmy szarą monotonię czymś zupełnie szalonym. Po kolejnej wizycie u pediatry ogłośmy Wielki Festyn Deszczowy. Dajmy się ponieść fantazji i poszukajmy zabaw związanych z jesienną pogodą. Pomysłów jest nieskończona ilość. Każdy z nas ma swoje ulubione sposoby spędzania wolnego czasu, mamy też różne zabawki i materiały plastyczne zgromadzone w domu. Jeśli chwilowo nie przychodzi nam nic do głowy, zainspirujmy się poniższą listą.

Rysunki

Chyba najłatwiejsze do zaaranżowania są rysunki. W sytuacji kryzysowej – totalnego braku czasu – wystarczy dostarczyć maluchowi zwykłe kredki ołówkowe, kartki i odpowiedni temat. Aby urozmaicić zabawę ogłośmy jesienny konkurs na najpiękniejsze dzieło pod tytułem „Deszczowy poranek”, „Las w listopadzie”, albo – to zwłaszcza dla dziewczynek – „Jesienna moda”. Jeśli dzieci mają ochotę, mogą też nas zaprosić na uroczystą wystawę. Produkcja biletów, plakatów informacyjnych oraz przygotowanie ekspozycji na dywanie może być dla nich fascynującym zajęciem. Nam zaś da trochę czasu na przyrządzenie kolacji. Przyda się ona na uroczyste otwarcie wystawy, oczywiście w strojach wieczorowych – piżamach z ciepłymi skarpetami i szlafrokiem.

Spory zachwyt u dzieci budzą zwykle farbki plakatówki. Jest on wprost proporcjonalny do częstej niechęci rodziców powodowanej problemami z późniejszym sprzątaniem. Jeżeli jednak nie czujemy takich oporów – lub je pokonamy – farby dadzą nam bardzo wiele możliwości. Poza tradycyjnymi pracami postawmy na abstrakcję. Namalujmy na przykład na kartkach różnokształtne kałuże. Kiedy już wyschną, zastanówmy się, co nam przypominają ich kształty i odpowiednio je przeróbmy dorysowując brakujące kopyta, oczy albo koła. Dzieciom spodobają się zapewne stemple z ziemniaków, w których wytną samodzielnie (lub przy pomocy mamy) kształt chmurki lub kropelki. Przy ich użyciu stworzą abstrakcyjne szlaczki i mozaiki – na przykład projekt pościeli jesiennej. Mogą je też wkomponować we wcześniej namalowane realistyczne obrazki.

REKLAMA REKLAMA

Eksperymenty

Bardzo ciekawe są też barwne eksperymenty. Poszukajmy różnych jesiennych kolorów i zajmijmy się mieszaniem ich ze sobą. Sprawdźmy też, jak się rozcieńczają. Wodę w słoiczku zabarwmy dużą ilością pomarańczowej farby. Później przelejmy połowę naszej mieszaniny do drugiego słoiczka i uzupełnijmy ją czystą wodą. Połowę tej mikstury przelejmy do trzeciego naczynia – i tak dalej. Na końcu otrzymamy całą paletę jesiennych odcieni. Zabawmy się też kroplami rozwodnionej farby upuszczonymi na kartce z bloku technicznego. Rozlewajmy je zmieniając położenie kartonika, trącając zapałką lub przeciągając po nich trzymaną oburącz nitką.

Do jesiennych zabaw przydadzą się też znalezione masy plastyczne. Maluchy mogą spróbować stworzyć gumowca z masy solnej albo plastelinową parasolkę. Starszaki – modelinowe korale w kształcie błękitnych kropelek. Jeśli zaś odszukamy na pawlaczu rolkę szarego papieru lub pozostawioną sto lat temu (na wszelki wypadek) resztkę tapety – pójdźmy na całość. Połóżmy dziecko na płachcie i odrysujmy jego kształt. Maluch dorysuje na nim zgodne z tematem akcesoria: gumowce, pelerynę, parasol. No i oczywiście ozdobi je w ulubiony przez siebie sposób. Zamiast tego – lub oprócz tego – pobawmy się w czarowanie jesiennej pogody. Narysujmy niebo szczelnie zasnute chmurami, a następnie pomalujmy każdą z nich na inny kolor.

Jeśli przyjdzie nam ochota na to, by trochę się rozruszać zajmijmy się deszczową piosenką. Poszukajmy w Internecie motyw przewodni ze starego amerykańskiego musicalu o tym tytule. Wiele dzieci z chęcią stworzy własny utwór, w którym słychać będzie jesienną pluchę. Mżawkę zagra butelka wypełniona ryżem. Przy pomocy bębenka usłyszymy miarowe stukanie kropli. Wiatr odegramy dmuchając w butelkę lub mówiąc przeciągle głoskę „sz”. Maluchy skanalizują przy tym nadmiar energii w szalonym tańcu – Ulewie W Podskokach, wyciszą się naśladując przy pomocy apaszek delikatny kapuśniaczek. W ramach zabaw z nieco starszymi melomanami skonstruujmy harfę wodną. Instrument ten składa się z wielu naczyń wypełnionych w różnym stopniu wodą, a dźwięki wydobywa się na nim przy pomocy pocierania wilgotnym palcem o brzeg kubeczka. Warto sprawdzić, czy uda się nam w ten sposób zagrać jakąś znaną melodię.

Mali filmowcy

Pozostając w kręgu sztuki możemy zaproponować starszakowi stworzenie własnego filmu krótkometrażowego. Przygotujmy mały notes i ołówek. Na pierwszej kartce narysujmy chmurę i stojącego pod nią bardzo schematycznego człowieczka. Zadaniem dziecka będzie przerysowywanie rysunku na kolejnych kartkach tak, by jego elementy powoli się zmieniały. Z chmurki zacznie padać coraz większy deszcz. W tym samym czasie ludzik wyjmie parasolkę i otworzy ją. Po zakończeniu prac nad filmem przyjdzie czas na jego projekcję. Jeżeli szybko przewiniemy strony notesika oszukamy nasz mózg – zobaczymy, że człowieczek się porusza.

Inni młodzi twórcy z chęcią zajmą się literaturą. Z maluchami ułożymy bajkę – jedno zdanie opowiada mama, drugie zdanie – dziecko. Tematyka oczywiście ściśle określona. Na przykład opowieść o tym, jak Pani Jesień szukała na świecie zgubionych kropelek wody albo jak krainę krasnoludków nawiedził kataklizm – ogromna ulewa. Taka bajka może zostać później spisana i zilustrowana. Jeśli chcemy, przy pomocy skanera i drukarki uzyskamy spory nakład dzieła, który rozdamy później babciom, dziadkom i Cioci Krysi.

Pomysłów na deszczowe zabawy jest co nie miara. Wystarczy znaleźć na nie trochę sił i czasu. Motywację mamy w każdym razie dobrą – walkę z bakteriami, wirusami i przygnębieniem. Nie dajmy się im pokonać, czego życzę wszystkim – Państwu, sobie i moim czterem kaszlącym córkom.

Źródło: deon.pl
Foto: Frederic Mancosu / Foter.com / CC BY-ND

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

REKLAMA REKLAMA

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

REKLAMA REKLAMA

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

REKLAMA REKLAMA

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu