Połącz się z nami

News Chicago

75 lat sportowych lotów chicagowskich „Orłów”. Wielkie jubileuszowe obchody Klubu Piłkarskiego „Eagles”

Opublikowano

dnia

Polonijny Klub Piłkarski Eagles w Chicago istnieje już 75 lat. W swoim dorobku ma dwa amatorskie puchary Ameryki i jedno trofeum zdobyte wśród drużyn zawodowych oraz wiele sukcesów na szczeblu stanu, w Metropolitan Soccer League oraz rozgrywkach i turniejach polonijnych.

Ojcem największych sukcesów chicagowskich „Orłów” jest Józef Zyzda, wieloletni, a obecnie honorowy prezes klubu oraz Henryk Apostel, były trener Lecha Poznań i piłkarskiej reprezentacji narodowej, który prowadził pierwszą drużynę Eagles w latach dziewięćdziesiątych.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-jubioleusz-oralow” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W październikowych uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło ponad 300 gości. Mieli oni okazje spotkać się z bohaterami wydarzeń sprzed ćwierćwiecza, kiedy klub święcił największe tryumfy oraz obecnymi zawodnikami, trenerami i działaczami. Zgromadzeni w sali bankietowej „U Floriana” goście minutą ciszy uczcili pamięć trzech niezwykle zasłużonych dla „Orłów” piłkarzy, działaczy i sponsorów: Czesława Sawkę, Mieczysława Adamczyka i Stanisława Makówkę. Liczna grupa byłych piłkarzy, prezesów i działaczy została uhonorowana okolicznościowymi plakietami.

Galeria zdjęć

Niewątpliwie ojcem wielkości chicagowskich Orłów jest Józef Zyzda. Tak o jego roli w historii zespołu mówił podczas uroczystości obecny prezes klubu Antoni Cieciński – Jest między nami człowiek, który stworzył oblicze całego klubu, który poświęci swoje życie dla Orłów. Można powiedzieć, że to była jego druga miłość. Tym człowiekiem jest niewątpliwie nasz zasłużony i kochany prezes honorowy, pan Józef Zyzda. Dla honorowego prezesa obok wyników sportowych najważniejszym sukcesem było nawiązanie licznych przyjaźni i wypracowanie w klubie wręcz rodzinnej atmosfery. Przez lata zawodnicy, trenerzy i działacze poza boiskiem sportowym spotykali się na urodzinach, ślubach czy chrztach. Do historii przeszły spotkania „Józefinkowe”, „Andrzejki” i inne zabawy.

Wspominając swoją przygodę z polonijnym klubem Henryk Apostel powiedział, że bardziej sobie ceni zdobycie z drużyną „Orłów” zawodowego Pucharu Ameryki, niż zwycięstwo w piłkarskiej ekstraklasie w Polsce. W opinii byłego trenera reprezentacji Polski, Eagles jest najlepszym polonijnym klubem piłkarskim w Stanach Zjednoczonych.

W gronie działaczy niezwykle zasłużoną postacią jest Jerzy Trojnarski związany z klubem od 57 lat. – Klub, to jest całe moje życie, to jak rodzina. Wszystkich moich przyjaciół, kolegów i znajomych tutaj poznałem. Starsza córka włączyła się w działalność klubu. Jest członkiem zarządu. Cieszy mnie, że ktoś po mnie zostanie. Dzieci będą pilnowały, żeby klub trwał i się rozwijał. To jest najważniejsza rzecz dla mnie – powiedział pan Jerzy.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. Franciszek Florczyk. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny „Wici”. Jubileuszowe wyróżnienia wręczali: obecny prezes Antoni Cieciński w asyście wiceprezesa Mirosława Gębki oraz skarbnika Bonifacego Wróbla. Imprezę prowadził Janusz Bosowski.

Andrzej Baraniak
abaraniak@gmail.com

Źródło: Inf. własna

Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Więcej zdjęć na stronie
www.newsrp.smugmug.com

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne