Połącz się z nami

News Chicago

75 lat sportowych lotów chicagowskich „Orłów”. Wielkie jubileuszowe obchody Klubu Piłkarskiego „Eagles”

Opublikowano

dnia

Polonijny Klub Piłkarski Eagles w Chicago istnieje już 75 lat. W swoim dorobku ma dwa amatorskie puchary Ameryki i jedno trofeum zdobyte wśród drużyn zawodowych oraz wiele sukcesów na szczeblu stanu, w Metropolitan Soccer League oraz rozgrywkach i turniejach polonijnych.

Ojcem największych sukcesów chicagowskich „Orłów” jest Józef Zyzda, wieloletni, a obecnie honorowy prezes klubu oraz Henryk Apostel, były trener Lecha Poznań i piłkarskiej reprezentacji narodowej, który prowadził pierwszą drużynę Eagles w latach dziewięćdziesiątych.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-jubioleusz-oralow” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W październikowych uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło ponad 300 gości. Mieli oni okazje spotkać się z bohaterami wydarzeń sprzed ćwierćwiecza, kiedy klub święcił największe tryumfy oraz obecnymi zawodnikami, trenerami i działaczami. Zgromadzeni w sali bankietowej „U Floriana” goście minutą ciszy uczcili pamięć trzech niezwykle zasłużonych dla „Orłów” piłkarzy, działaczy i sponsorów: Czesława Sawkę, Mieczysława Adamczyka i Stanisława Makówkę. Liczna grupa byłych piłkarzy, prezesów i działaczy została uhonorowana okolicznościowymi plakietami.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Niewątpliwie ojcem wielkości chicagowskich Orłów jest Józef Zyzda. Tak o jego roli w historii zespołu mówił podczas uroczystości obecny prezes klubu Antoni Cieciński – Jest między nami człowiek, który stworzył oblicze całego klubu, który poświęci swoje życie dla Orłów. Można powiedzieć, że to była jego druga miłość. Tym człowiekiem jest niewątpliwie nasz zasłużony i kochany prezes honorowy, pan Józef Zyzda. Dla honorowego prezesa obok wyników sportowych najważniejszym sukcesem było nawiązanie licznych przyjaźni i wypracowanie w klubie wręcz rodzinnej atmosfery. Przez lata zawodnicy, trenerzy i działacze poza boiskiem sportowym spotykali się na urodzinach, ślubach czy chrztach. Do historii przeszły spotkania „Józefinkowe”, „Andrzejki” i inne zabawy.

Wspominając swoją przygodę z polonijnym klubem Henryk Apostel powiedział, że bardziej sobie ceni zdobycie z drużyną „Orłów” zawodowego Pucharu Ameryki, niż zwycięstwo w piłkarskiej ekstraklasie w Polsce. W opinii byłego trenera reprezentacji Polski, Eagles jest najlepszym polonijnym klubem piłkarskim w Stanach Zjednoczonych.

W gronie działaczy niezwykle zasłużoną postacią jest Jerzy Trojnarski związany z klubem od 57 lat. – Klub, to jest całe moje życie, to jak rodzina. Wszystkich moich przyjaciół, kolegów i znajomych tutaj poznałem. Starsza córka włączyła się w działalność klubu. Jest członkiem zarządu. Cieszy mnie, że ktoś po mnie zostanie. Dzieci będą pilnowały, żeby klub trwał i się rozwijał. To jest najważniejsza rzecz dla mnie – powiedział pan Jerzy.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. Franciszek Florczyk. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny „Wici”. Jubileuszowe wyróżnienia wręczali: obecny prezes Antoni Cieciński w asyście wiceprezesa Mirosława Gębki oraz skarbnika Bonifacego Wróbla. Imprezę prowadził Janusz Bosowski.

Andrzej Baraniak
abaraniak@gmail.com

Źródło: Inf. własna

Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Więcej zdjęć na stronie
www.newsrp.smugmug.com

 

News Chicago

Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.

Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.

„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.

Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.

„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.

15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.

Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.

Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

 

 

Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.

Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.

Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.

Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.

REKLAMA REKLAMA

Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.

Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.

Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.

Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
Czytaj dalej

News Chicago

Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.

Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.

„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.

Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.

REKLAMA REKLAMA

Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.

Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.

 

 

 

Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.

Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.

Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety do nabycia tutaj.

 

 

 

 

Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.

Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu