Połącz się z nami

News Chicago

Uczeń z polskiej szkoły im. św. Błażeja na południu Chicago laureatem konkursu na kartkę świąteczną

Opublikowano

dnia

Łukasz Ratułowski, uczeń 2 klasy polskiej szkoły sobotniej im. Św. Błażeja w Summit został laureatem ogólnoamerykańskiego konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową organizowanego przez Watykańskie Biuro Misyjne w Nowym Jorku. To już drugi taki przypadek w historii tej szkoły oraz całej archidiecezji. Na początku grudnia laureat wraz z mamą weźmie udział w uroczystym rozdaniu nagród, które odbędzie się w bazylice waszyngtońskiej. Nagrodzony projekt będzie zdobił kartki świąteczne rozprowadzane w USA.

Wiadomość o sukcesie Łukasza Ratułowskiego została przekazana przez proboszcza ks. Wojciecha Kwietnia podczas przedpołudniowej mszy świętej dla młodzieży uświetnionej śpiewem dziecięcego chóru Gwiazdki. Łukasz wraz z rodzicami, Barbarą i Krzysztofem oraz babcią odebrał nagrodę szkolną w postaci pięknego wydania Pisma Świętego. Nagrodę wręczyła dyrektor szkoły Małgorzata Tys. Wierni nagrodzili laureata gromkimi oklaskami.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-lukasz-nagroda” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Sukces ucznia jest drugim w historii szkoły św. Błażeja. Mówiła o tym dyrektor Małgorzata Tys. – Jest takie powiedzenie, że nic dwa razy się nie zdarza, ale u św. Błażeja zdarzyło się. Nasz uczeń, Łukasz Ratułowski, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej został finalistą konkursu krajowego organizowanego przez Watykańskie Biuro Misyjne w Nowym Jorku. Na konkurs napłynęło kilkanaście tysięcy prac z całej Ameryki. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 41 uczniów i praca Łukasza została nagrodzona. Jesteśmy bardzo dumni. Dumni tym bardziej, że przed rokiem laureatką tego konkursu została Klaudia Bafia – powiedziała pani dyrektor.

Galeria zdjęć

O laureacie i werdykcie watykańskiego jury z dumą mówił proboszcz parafii, ks. Wojciech Kwiecień. – Tak, jak pani dyrektor powiedziała, że nic dwa razy się nie zdarza, a jednak się zdarzyło, że drugi raz w naszej parafii, ze szkoły polskiej, uczeń otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie misyjnym. Gratuluję sukcesu Łukaszowi, rodzicom i całej szkole – powiedział ks. proboszcz.

Sam laureat przyznał, że malując konkursową pracę przedstawiającą szopkę ze Świętą Rodziną inspirował się scenami uwiecznionymi na wiszących w domu obrazach. Z dumą o talencie plastycznym syna mówił tata Krzysztof Ratułowski, który przyznał, że artystyczne ciągoty odziedziczył po mamie, która również maluje.

Na początku grudnia Łukasza wraz z mamą czeka wizyta w waszyngtońskiej Bazylice Niepokalanego Poczęcia. 17 października szkołę św. Błażeja odwiedzi przedstawicielka archidiecezji, aby wręczyć wszystkim uczestnikom dyplomy i nagrody.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Zdjęcia dostępne są na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne