Połącz się z nami

News Chicago

„Endrju” czyli życie Andrzeja Gołoty nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago

Opublikowano

dnia

Mimo tego, że Andrzej Gołota stoczył już ostatnią walkę i zszedł z ringu, to pamięć o nim nie przepadła – wręcz przeciwnie – jego życie i kariera zostały przeniesiona na srebrny ekran. Film dokumentalny został nagordzony nagrodą Srebrnego Hugo w ramach Międzynarodowym Festialu Filmowym w Chicago. Kolejna edycja festiwalu rozpoczęła się 16 października i potrwa przez dwa tygodnie.

Gościem w studio Radia Deon był jeden z twórców filmu Robert Wachowiak. Jak sam mówi film „Przybliża nam sylwetkę sportowca, jakiego nie znamy. Po raz pierwszy spoglądamy na Andrzeja Gołotę nie jak na boksera, ale przede wszystkim jak na człowieka i to człowieczeństwo Andrzeja było dla nas najważniejsze” – mówi współtwórca i współscenarzysta.

„Endrju” to nie tylko bokserska opowieść o utytułowanym polskim pięściarzu. Dokument „Ukazuje samotność sportowca w takim brutalnym świecie na styku mediów i boksu zawodowego” – podkreśla Robert Wachowiak.

Posłuchaj rozmowy z 2014 roku Sławka Budzika z Robertem Wachowiakiem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/robert-wachowiak” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Sam pomysł na stworzenie filmu o Andrzeju Gołocie narodził się trzy lata temu – „Sam już nie pamiętam, czy to było w Santa Monica, czy w Santa Barbara, czy gdzieś na pustyni w Nevadzie, bo byliśmy na festiwalu Filmu Polskiego w Los Angeles, ja tam pokazywałem swój krótki film fabularny, a Tomek Blachnicki pełnometrażowy film zatytułowany <Bokser> i moja żona Edyta, która jest wielką miłośniczką Andrzeja Gołoty mówi Andrzej czeka!”

Film „Endrju” został stworzony przez dwóch twórców Roberta Wachowiaka i Tomasza Blachnickiego. Swoją amerykańską premierę miał przed rokiem na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Gościem specjalnym premiery był bohater – Andrzej Gołota. Teraz film będzie wyświetlany na 51. Międzynarodowym Festialu Filmowym w Chicago. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.chicagofilmfestival.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Radio Deon

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne