Połącz się z nami

Kościół

Tygodnik „Newsweek” zastanawia się, czy Franciszek jest katolikiem. „Mruga okiem do różnych sektorów Kościoła”

Opublikowano

dnia

Czy papież jest katolikiem? – takie pytanie amerykański „Newsweek” w swym internetowym wydaniu. I zaraz dodał: „Oczywiście, że jest. Ale nie dowiedziałbyś się o tym, czytając jedynie wycinki prasowe”.

W obszernym artykule “Newsweek” porównuje działania Franciszka i konserwatywnego kapłana amerykańskiego Salvatore J. Cordileonego. Autor tekstu Alexander Nazaryan zwraca uwagę, że ten drugi pod wieloma względami kroczy inną drogą niż Franciszek i zadaje pytanie: „Czy obaj wyznają tę samą religię?”.

Przykładami rozbieżności w postawach obu kapłanów są liczne gesty papieża, np. umycie przezeń nóg więźniów, muzułmanów i kobiet w Wielki Czwartek. „Odrzucił on swe wspaniałe szaty, wybrał na swój samochód pięcioletniego forda focusa i zamieszkał w skromnym domu, skrytykował globalne ocieplenie i nierówność, mówił o rozwiedzionych a nawet powiedział, że nie jest kimś, kto miałby osądzać gejów” – czytamy w artykule.

Z drugiej strony jest ks. Cordileone, który zachowuje „tradycjonalizm seksualny, idący pod prąd tolerancji Franciszka”. Pismo przypomniało, że kapłan ten uczestniczył niedawno w marszu przeciw małżeństwom jednopłciowym w Waszyngtonie i powiedział, że zarówno seks uprawiany przez homoseksualistów, jak i masturbacja są „szatańskie”.

Jednocześnie magazyn zwraca uwagę, że ks. Cordileone jest „w takim samym stopniu demonizowany, jak papież wychwalany”. Zdaniem niektórych komentatorów, obaj „nie mogą należeć do tego samego Kościoła”.

Innym przykładem ich odmiennych postaw jest, według autora, zdarzenie z początku czerwca, gdy papież opłacił podróż kilkudziesięciu biedaków, którzy chcieli wyjechać z Rzymu na północ Włoch. W tym samym czasie ks. Cordileone skrytykował multimilionera Caitlyna Jennera za to, że zmienił on płeć a jego zdjęcie ukazało się na okładce magazynu rozrywkowego „Vanity Fair”. Kapłan ten twierdzi ponadto, że „rozkład tradycyjnego małżeństwa” toruje drogę do „powrotu do dawnego pogaństwa” i w społeczeństwie postmodernistycznym mógłby doprowadzić do takich praktyk jak „składanie dzieci w ofierze lub czczenie kobiet kapłanek”.

„Podczas gdy Franciszek chce przyciągnąć nowych członków do Kościoła, konserwatyści doktrynalni chcą powrotu Mszy po łacinie i ostrzejszego potępienia postaw homoseksualnych” – napisał Nazaryan.

Przywołał następnie jedną z najsłynniejszych wypowiedzi obecnego papieża, który na temat gejów powiedział: „Czyż jestem sędzią, aby ich osądzać?”. Zdaniem dziennikarza, należy jednak pamiętać o wcześniejszych wystąpieniach kard. Jorge M. Bergoglio, który w toku dyskusji nt. małżeństw „równościowych”, jaka toczyła się w Argentynie w 2010, napisał: „Ślub gejów jest próbą zniszczenia planu Bożego”.

Autor artykułu zwraca uwagę, że postępowe przemówienia Franciszka koiły liberałów i przerażały konserwatystów, ale nie zmienia on nauczania Kościoła katolickiego. Przykładem może tu być jego stosunek do aborcji, o czym chętnie informują media. Jeśli nawet papież ogłosił przebaczenie za ten czyn, to nadal jest on nadal traktowany jako grzech. „Zmiana ma charakter duszpasterski, nie doktrynalny. Papież chce jeszcze dobitniej podkreślić miłosierdzie w Kościele” – zaznaczył Nazaryan.

I dodał: „Dzieje Kościoła i osobiste Jorge Mario Bergoglio wskazują, że prawdopodobnie nie będzie żadnych zmian w Kościele”. Zwrócił też uwagę, że papież „mruga okiem do różnych sektorów Kościoła jak polityk, który liczy na zdobycie głosów wśród liberałów, głosząc jedno przesłanie i wśród konserwatystów, głosząc inne”.

Źródło: KAI
Foto: CNS photo/Paul Haring

News USA

80. rocznica wybuchu bomby atomowej: Kościół wzywa do modlitwy i rozbrojenia

Opublikowano

dnia

Autor:

wybuch bomby atomowej

Archidiecezja Santa Fe wzywa wspólnoty kościelne w całych Stanach Zjednoczonych do upamiętnienia „ponurego kamienia milowego” – 80. rocznicy pierwszej na świecie detonacji bomby atomowej – i przekształcenia tej rocznicy w czas refleksji, modlitwy i wezwania do pokoju. O apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Detonacja ładunku o kryptonimie „Trinity” miała miejsce 16 lipca 1945 roku o godzinie 5:29 rano na pustyni Jornada del Muerto w południowym Nowym Meksyku, w ramach tajnego projektu Manhattan.

Wybuch ten dał początek erze atomowej, zmieniając bieg historii, prowadząc do zrzucenia bomb na Hiroszimę i Nagasaki oraz rozpoczęcia wyścigu zbrojeń nuklearnych.

W przeddzień rocznicy, arcybiskup Santa Fe, John C. Wester, opublikował oświadczenie, w którym zaprosił parafie i kościoły w całym kraju do bicia w dzwony dokładnie o 5:29 rano w środę 16 lipca, „jako wezwanie do modlitwy o pokój i rozbrojenie nuklearne”.

„To chwila zadumy nad cierpieniem, które przyniosła ta technologia, i naszym obowiązkiem moralnym wobec przyszłych pokoleń” – napisał abp Wester. „W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego i proliferacji broni jądrowej, musimy głośno domagać się zakończenia tego niebezpiecznego cyklu przemocy”.

W rocznicę wybuchu trzej biskupi Nowego Meksyku – John C. Wester (Santa Fe), Peter Baldacchino (Las Cruces) oraz James Wall (Gallup) – udali się na miejsce detonacji w Trinity Site, aby w ciszy odmówić modlitwę i uczestniczyć w medytacji „w intencji pokoju i zakończenia wszystkich wojen”.

Cień historii

Eksplozja ładunku Trinity była odczuwalna w promieniu ponad 250 kilometrów. W jej zasięgu znalazło się około pół miliona mieszkańców, w większości Latynosów i rdzennych Amerykanów. Społeczności te – jak podkreśla archidiecezja – nigdy nie zostały wcześniej ostrzeżone o możliwych skutkach wybuchu.

Po detonacji mieszkańcy zgłaszali wzrost zachorowań na raka, liczne poronienia, zgony niemowląt oraz długofalowe problemy zdrowotne wynikające z promieniowania. Do dziś nie otrzymali oni formalnego uznania jako ofiary testów nuklearnych.

Czuwanie międzywyznaniowe i głos papieża

W ramach obchodów archidiecezja zorganizowała również czuwanie modlitewne 13 lipca w Albuquerque, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych wspólnot religijnych. Wydarzenie było poświęcone modlitwie za świat bez broni jądrowej oraz upamiętnieniu ofiar programu nuklearnego.

Podczas czuwania arcybiskup Wester przypomniał nauczanie papieża Franciszka, który już w 2017 roku uznał samo posiadanie broni nuklearnej za niemoralne.

„To przełomowy moment w nauczaniu Kościoła” – powiedział abp Wester. – „Musimy mieć odwagę mówić prawdę. Żadne państwo nie może być naprawdę bezpieczne, dopóki broń nuklearna istnieje”.

Nadzieja i przestroga

Archidiecezja Santa Fe od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego, zwłaszcza że w jej granicach znajdują się dwa kluczowe ośrodki badawcze USA: Los Alamos i Sandia National Laboratories, które odegrały centralną rolę w rozwoju broni atomowej.

Źródło: cna
Foto: YouTube, United States Department of Energy
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Rusza rejestracja online na 38. Polonijną Pieszą Pielgrzymkę z Chicago do Merrillville

Opublikowano

dnia

Autor:

pielgrzymka do merrillville

Wielka duchowa wędrówka Polonii powraca! Już po raz 38. setki wiernych wyruszą pieszo z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, niosąc w sercach intencje, wdzięczność i miłość do Maryi. Ta wyjątkowa pielgrzymka – pełna modlitwy, wzruszeń i wspólnoty – odbędzie się 9 i 10 sierpnia. Zapisy online ruszają już dziś – dołącz i idź z nami!

Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności ks. bpa Karola Kulczyckiego SDS, ordynariusza diecezji Port Pirie w Australii – pierwszego polskiego salwatorianina, który przyjął święcenia biskupie, oraz siostrze Annie Bałchan SMI.

Ksiądz biskup będzie przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej pielgrzymkę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculate Conception Church, 2944 E 88th St, Chicago) oraz Mszy końcowej w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Będzie również towarzyszył pielgrzymom na trasie, co jest dla uczestników ogromną radością i wyróżnieniem.

Siostra Anna Bałchan SMI to założycielka i prezeska Stowarzyszenia PoMOC, które od lat wspiera kobiety i dzieci doświadczające przemocy oraz ofiary handlu ludźmi. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Totus, Nagrody im. ks. Józefa Tischnera i Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka, siostra Anna podzieli się swoim świadectwem i duchowym wsparciem z pielgrzymami.

ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ

Termin zapisów: od 21 lipca do 8 sierpnia
Kontakt: Leszek Olechno, tel. (847) 293-3466

ZAPISY ONLINE

Dostępne od 21 lipca do 8 sierpnia — formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej organizatora.

Ks. bp Karol Kulczycki SDS

ZAPISY STACJONARNE

W dniach roboczych (28 lipca–8 sierpnia):

  • Księgarnia „Źródło”, 5517 W. Belmont Ave., Chicago
    Tel: 773 282 4278 | Godz.: 9:00AM–4:00PM
  • DOMA, 10144 S Roberts Rd., Palos Hills
    Tel: 708 907 3700
    Pon.–Czw.: 10:00AM–7:00PM | Pt.: 10:00AM–4:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 901 E Rand Rd., Mt Prospect
    Tel: 847 253 0722
    Pon.–Pt.: 10:00AM–8:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
  • Polamer, 4747 N Harlem Ave., Harwood Heights
    Tel: 708 867 9200
    Pon.–Pt.: 10:00AM–7:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM

W niedziele 27 lipca i 3 sierpnia, zapisy przy parafiach:

  • Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St., Chicago
  • Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago
  • Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave., Burbank
  • Kościół św. Jana Brebeuf, 8301 N Harlem Ave., Niles
  • Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave., Lombard

Uwaga! Osoby niezapisane nie będą mogły wziąć udziału w pielgrzymce.

OPŁATY ZA UCZESTNICTWO

Grupa wiekowa Koszt W pakiecie m.in.:
Dzieci do 10 lat $30 karta uczestnika, chusta, znaczek, transport bagażu, posiłki w Munster, toalety, namioty
Osoby powyżej 10 lat $50 jw.

KRÓTKA HISTORIA PIELGRZYMKI

Ruch pielgrzymkowy z Chicago do Merrillville rozpoczął się niemal równolegle z powstaniem Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w 1983 roku, które zostało wzniesione jako wotum dziękczynne Polonii z okazji 600-lecia Jasnej Góry.

Od ponad dwóch dekad pielgrzymi, wzorem jasnogórskich tradycji, pokonują pieszo trasę do sanktuarium w Indianie, niosąc w sercach intencje za Ojca Świętego, Ojczyznę, Polonię oraz pokój na świecie.

Pielgrzymce duchowo towarzyszą ojcowie salwatorianie oraz polonijne duchowieństwo. Wspólna modlitwa, śpiew, konferencje i sakramenty tworzą niezapomnianą atmosferę, której można doświadczyć tylko na tej drodze wiary.

Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania Komitetu Pielgrzymkowego oraz licznych wolontariuszy i darczyńców.


Wszystkich uczestników polecamy opiece Jasnogórskiej Pani i zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

pielgrzymka

Źródło: Polonijna Piesza Pielgrzymka
Foto: Polonijna Piesza Pielgrzymka, Wojciech Adamski
Czytaj dalej

News Chicago

Papież Leon XIV dostał koszulkę „Da Pope” od fanów Bears

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć papież Leon XIV od dawna rezyduje w sercu Watykanu, w minioną niedzielę nie zabrakło mu przypomnień o jego chicagowskich korzeniach. Głowa Kościoła katolickiego uczestniczyła w niedzielnej mszy świętej w katedrze w Albano, niedaleko letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. To właśnie tam doszło do ciepłego i nietypowego spotkania z pielgrzymami z rodzinnego miasta papieża i przekazania koszulki z napisem „Da Pope”.

Przy wejściu do świątyni papieża powitał ojciec Manny Dorantes, duchowny z Chicago, absolwent Loyola University oraz Kellogg School of Management na Northwestern University. Obecnie ojciec Dorantes posługuje w ośrodku rekolekcyjnym niedaleko Rzymu.

Jednak to nie koniec chicagowskich akcentów. Na schodach katedry papież Leon XIV został obdarowany wyjątkowym prezentem – koszulką z napisem „Da Pope”, wyraźnie nawiązującym do słynnego powiedzenia fanów drużyny futbolowej Chicago Bears – „Da Bears”.

Koszulkę wręczyli papieżowi Marcel i Ann Munoz, posiadacze karnetów sezonowych Bears, którzy odwiedzali Włochy z trójką dzieci. Ojciec Święty przyjął prezent z uśmiechem i wdzięcznością. „Mamy nadzieję, że to początek dynastii Bears, która sięgnie po Super Bowl” – napisała rodzina Munozów w mediach społecznościowych, dzieląc się zdjęciem z papieżem.

Chociaż Leon XIV pełni obecnie najwyższy urząd w Kościele katolickim, niedzielne wydarzenia przypomniały, że jego serce wciąż bije częściowo w rytmie Wietrznego Miasta – z charakterystycznym humorem i duchem wspólnoty, który zna każdy mieszkaniec Chicago.

Źródło: abc7
Foto: fb
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu