Ciekawostki
„Grabowski” najbardziej popularnym słowem w Illinois. Z czym kojarzy się polskie nazwisko?
Strona internetowa „The United Slang of America” opublikowała raport najbardziej popularnych słów w poszczególnych stanach. W Illinois jest to słowo „Grabowski”, które kojarzy się mieszkańcom z ciężką pracą i byciem nieustępliwym.
Wybór słowa „Grabowski” nie jest w Illinois przypadkiem. Ze względu na ogromną Polonię głównie w miescie Chicago, słowo „Grabowski” kojarzy się właśnie z tym miastem. Autorzy raportu zaczerpnęli swoją wiedzę od lingwistów i znajomych. Do celów badawczych wykorzystali również media społecznościowe.
Mimo tego, że raport nie ma żadnego naukowego przełożenia, to autorzy pokazali wielki wachlarz kulturowy. Na Hawajach najbardziej popularnym słowem jest „aloha”, w Maryland „hon” (skrót od honey- miód). W Wisconsin na pierwszym miejscu znalazło się hasło „tyme machine”.
Pełna lista słów
http://www.slate.com/articles/life/culturebox/2015/09/united_slang_of_america_map_if_every_state_had_an_official_word_what_would.html
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: Chicago.cbslocal.com, slate.com
Foto: Flickr.com/ vxla
News USA
12-letni chłopiec ratuje ojca przed rozwścieczonym niedźwiedziem w Wisconsin
6 września 12-letni Owen Beierman uratował swojego ojca, Ryana, przed atakiem niedźwiedzia czarnego w gęstych lasach zachodniego Wisconsin. Sytuacja, która doprowadziła do dramatycznych okoliczności, miała miejsce w pobliżu ich domku myśliwskiego, około 90 mil na północny wschód od Minneapolis.
Ryan Beierman, 43-letni ojciec chłopca, opowiedział w wywiadzie dla Minnesota Star Tribune, jak doszło do incydentu. „Owen był bohaterem. Zastrzelił niedźwiedzia i uratował mi życie”, mówił Beierman, który w wyniku ataku odniósł poważne obrażenia, w tym ugryzienia w czoło, ramię i nogę.
Jedna z ran była na tyle poważna, że wymagała 23 szwów, by przymocować oderwany płat skóry na policzku.
Cała sytuacja zaczęła się od wspólnego polowania, kiedy ojciec i syn zauważyli niedźwiedzia z ambony myśliwskiej w pobliżu miejscowości Siren. Owen oddał strzał, raniąc zwierzę, które następnie uciekło. Po około 20 minutach oczekiwania, postanowili rozpocząć poszukiwania niedźwiedzia przy pomocy psa tropiącego sąsiada.
Kiedy para znajdowała się w gąszczu, usłyszeli szczekanie psa, który nagle uciekł w przeciwnym kierunku. „Wtedy zobaczyłem niedźwiedzia i powiedziałem: »Tam jest, Owen«”, relacjonował Beierman. Zwierzę zaatakowało z odległości zaledwie 6 stóp, zanim ojciec zdołał zareagować. Mimo prób oddania strzałów z pistoletu, wszystkie pociski chybiły celu.
Ryan Beierman został powalony na ziemię przez rozwścieczonego niedźwiedzia.
„Zanim się zorientowałem, leżałem na plecach. Próbowałem uderzać go pistoletem, ale czułem się, jakbym bił w ceglaną ścianę”, opisywał. Niedźwiedź zaatakował głowę Beiermana, a on sam starał się zablokować zwierzę prawą ręką. „Pamiętam pierwsze ugryzienie. Usłyszałem chrupnięcie, a niedźwiedź nie przestawał atakować”.
Gdy ojciec walczył o życie, to 12-letni Owen przyszedł ratunkiem. Widząc, co się dzieje, chłopiec oddał strzał z myśliwskiej strzelby, trafiając niedźwiedzia i ostatecznie ratując życie własnego ojca.
Po ataku sąsiad przewiózł Ryana Beiermana i jego syna do szpitala, gdzie mężczyźnie założono 23 szwy na policzku. Oprócz tego miał siedem ran kłutych oraz poważne obrażenia na ramieniu. Według pracownika ochrony przyrody z Departamentu Zasobów Naturalnych Wisconsin, polowanie ojca i syna było całkowicie legalne.
Źródło: nbc
Foto: Ryan Beierman, istock/lassi meony/
NEWS Florida
NASA i SpaceX gotowe do startu misji Crew-9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną
NASA i SpaceX planują start misji Crew-9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nie wcześniej niż w czwartek, 26 września. Misja ta, będąca częścią programu załogowego NASA, obejmie astronautów z USA i Rosji, którzy dołączą do trwającej ekspedycji na ISS, by kontynuować prace badawcze na orbicie.
Dowódcą misji Crew-9 będzie astronauta NASA Nick Hague, który odbywa już trzeci lot w kosmos. W skład załogi wejdzie także kosmonauta Roscosmosu Aleksandr Gorbunow, dla którego będzie to pierwsza misja kosmiczna.
Obaj członkowie załogi przebywają obecnie w izolacji przed lotem, by zminimalizować ryzyko zachorowania przed dołączeniem do reszty załogi na ISS.
„Wspólne zespoły nadal prowadzą przygotowania do startu oraz monitorują warunki pogodowe,” poinformowała NASA na platformie X (dawniej Twitter). Start odbędzie się z kompleksu startowego 40 na Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie.
Crew-9 jest dziewiątą misją rotacyjną zorganizowaną wspólnie przez NASA i SpaceX w ramach programu lotów załogowych. Celem misji jest wsparcie badań naukowych na pokładzie ISS oraz wykonanie spacerów kosmicznych i innych kluczowych operacji.
Astronauci spędzą na stacji około pięciu miesięcy, a ich powrót na Ziemię jest planowany na luty 2025 roku.
Do powracających Hague’a i Gorbunowa dołączą astronauci NASA Suni Williams i Butch Wilmore, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji kosmicznej od czerwca, kiedy dotarli tam statkiem kosmicznym Starliner.
Rezerwowe terminy startu misji zostały wyznaczone na piątek, 27 września, oraz sobotę, 28 września, w razie niesprzyjających warunków pogodowych lub innych opóźnień. Misja Crew-9 ma kluczowe znaczenie dla kontynuacji badań prowadzonych na orbicie i wzmacnia współpracę międzynarodową w dziedzinie kosmicznych eksploracji.
Źródło: fox35
Foto: NASA, SpaceX
News USA
Fort Wayne w stanie Indiana – tu mieszka się najtaniej
W obliczu rosnących problemów z dostępnością mieszkań w całych Stanach Zjednoczonych, jedno średniej wielkości miasto w rejonie Środkowego Zachodu wyróżnia się jako przykład skutecznego radzenia sobie z tym wyzwaniem. Według rankingu opublikowanego przez U.S. News & World Report, Fort Wayne w stanie Indiana zostało uznane za najtańsze miasto do zamieszkania w USA na lata 2024-2025.
Z populacją wynoszącą nieco ponad 265 tys. osób (zgodnie z danymi ze spisu ludności USA z 2020 roku) i medianą cen domów poniżej 170 tys. dolarów, Fort Wayne zdobyło szczytowe miejsce w zestawieniu dzięki połączeniu spokojnych dzielnic oraz udogodnień typowych dla większych miast, takich jak oferta kulturalna i rozrywkowa.
W publikacji podkreślono także odporność gospodarczą miasta, które wyróżnia się na tle innych miejsc w dawnym „Pasie Rdzy”. Inwestycje takich firm jak General Motors oraz BAE Systems wspierają lokalny sektor produkcyjny, co pomaga utrzymać stabilność ekonomiczną.
Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych jest mocno reprezentowany w czołówce rankingu, zajmując pięć z dziesięciu najwyższych pozycji. Wichita w stanie Kansas uplasowała się na 3. miejscu, natomiast Springfield w Missouri oraz Davenport w stanie Iowa zajęły odpowiednio 4. i 5. miejsce.
Innym miastem z regionu, które znalazło się w pierwszej dziesiątce, było Green Bay w stanie Wisconsin. Miasto to zajęło 8. pozycję, wyróżniając się uczelniami wyższymi, atmosferą typową dla małych miast Środkowego Zachodu oraz odnowionym centrum.
Choć miasta z Illinois nie znalazły się w ścisłej czołówce rankingu, dwa z nich weszły do pierwszej dwudziestki piątki. Peoria zajęła 16. miejsce, a Rockford, które wcześniej w tym roku zostało uznane przez Wall Street Journal za „najgorętszy rynek nieruchomości w Ameryce”, uplasowało się na 20. pozycji.
Szczegóły na temat rankingu oraz pełna lista miast, które się na nim znalazły, są dostępne na stronie U.S. News & World Report.
Źródło: nbc
Foto: istock/Nicholas Klein/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago3 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks
-
Galeria1 tydzień temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News USA4 tygodnie temu
Dyrektor generalny Starbucks będzie dojeżdżał do pracy 1000 mil odrzutowcem korporacji
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę