Połącz się z nami

News Chicago

Trwa „polowanie” na morderców policjanta z Fox Lake. Dziś szkoły na przedmieściach Chicago będą zamknięte

Opublikowano

dnia

Na północnych przedmieściach Chicago przez całą noc trwała obława. W obawie przed przestępcami aż siedem szkół będzie dziś (2 września) zamkniętych. We wtorek rano komisarz policji Józef „Joe” Gliniewicz został zastrzelony w pobliżu skrzyżowania ulic Route 12 i Sayton Road, w pobliżu sklepu Walgreens oraz znaku informacyjnego „Witamy w Fox Lake”. Trzech zabójców jest wciąż na wolności. Poszukiwani to Afroamerykanin i dwóch białych mężczyzn.

Decyzja o zamknięciu w środę szkół leży przede wszystkim w interesie uczniów oraz rodziców. Ze względu na obawy mieszkańców Fox Lake oraz okolicznych miejscowości następujące szkoły dziś będą zamknięte.

Zamknięte szkoły

Grant Community High School District #124
Fox Lake Grade School District #114
Gavin School District #37
Gavin Central School
Gavin South School
Big Hollow School District #38
Saint Bede Catholic School

Policja szukała przestępców przez cały wtorek oraz w nocy z wtorku na środę. Po 14 godzinnych poszukiwaniach przez służby policyjne, FBI, policję stanową i federalnych organów ścigania sprawę przekazano w ręce Lake County Major Crime Task Force. Od dziś to będzie główna grupa dowodząca dalszym poszukiwaniem, a także poprowadzi dalsze śledztwo.

REKLAMA REKLAMA

Kim są przestępcy, którzy z zimną krwią strzelili policjantowi w głowę? Są uzbrojeni i nieobliczalni. Dlatego służby policyjne ostrzegają wszystkich mieszkańców Fox Lake przed dużym zagrożeniem.

Kim był komisarz Gliniewicz?

Zastrzelony funkcjonariusz to 52-letni komisarz Charles Joseph Gliniewicz. W policji i w armii służył przez ostatnie 32 lata. Przez 26 lat był żonaty. Miał czterech synów. Żaden z nich nie skończył 20 lat. W lokalnym środowisku był policjantem dobrze znanym i lubianym. Komisarz Gliniewicz nosił przydomek „GI Joe”.

Gliniewicz wychowywał się w Fox Lake na przedmieściach Chicago. Ukończył miejscowe Liceum Wspólnoty Antiochii. Potem studiował na Kaplan University i uzyskał tytuł magistra z prawa karnego. Był liderem w komisariacie w Fox Lake. W latach 1980-2007 służył w amerykańskiej armii w stopniu sierżanta.

Dziennikarze telewizji WGN poinformowali, że w zeszłym miesiącu miał już przejść na emeryturę. Komendant posterunku poprosił go jednak o pozostanie na służbie jeszcze przez jeden miesiąc. W poniedziałek 31 sierpnia Gliniewicz spotkał się z burmistrzem Fox Lake, aby porozmawiać o swoich planach emerytalnych. „Dziś Fox Lake nie tylko traci członka rodziny. Ja straciłem bardzo drogiego przyjaciela.” – powiedział stacji ABC7 burmistrz Fox Lake Donny Schmit.

Polowanie na policjantów

Do strzelaniny w Fox Lake dochodzi zaledwie kilka dni po piątkowym zabójstwie policjanta z Teksasu. Podczas tankowania na stacji paliw 28 sierpnia zginął 47-letni Darren Goforth. Przestępcy z zimną krwią oddali w jego kierunku kilka strzałów. Od tyłu. Policjant zginął tylko dlatego, że nosił na sobie mundur. Zastrzelony funkcjonariusz służył w policji przez 10 lat. Miał żonę i dwójkę dzieci.

W tym roku na służbie zginęło już 64 policjantów w tym dwudziestu trzech zginęło w wyniku strzelanin. W roku ubiegłym w całych Stanach Zjednoczonych zginęło 125 stróżów prawa.

Sławek Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: ABC7, cnn, newyorkpost, wgn
Foto: Police Fox Lake, twitter.com/ Kevin Lyons, Flickr.com/Oregon Department of Transportation

 

 

 

 

News Chicago

Dzisiaj 30. jubileuszowy Bal Barbórkowy. Górniczą tradycję podtrzymuje Związek Ślązaków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, oraz panie o imieniu Barbara mogą liczyć na specjalną zniżkę i miły upominek! Będzie także loteria z wyjątkową nagrodą ufundowaną przez Polskie Linie Lotnicze LOT. O atrakcjach czekających na gości mówili Goście Radia Deon Chicago: Halina Szyrzyna, skarbnik Związku Ślązaków i Tadeusz Gaweł, górnik kopalni Halemba.

Przygotowania do uroczystości barbórkowych odbywały się jak zawsze w cieniu rocznicy katastrofy w kopalni węgla kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej.

21 listopada 2006 r. w kopalni doszło tu do jednej z największych katastrof w historii polskiego górnictwa. Gdy górnicy przeprowadzali akcję wydobycia sprzętu górniczego, doszło do wybuchu metanu.

Zginęły wtedy 23 osoby. Górnicy mieli od 21 do 59  lat.

Mimo mijających lat pamięć o katastrofach górniczych jest wciąż żywa a osoby pracujące w kopalniach i ich rodziny zawsze miały świadomość tego, jak niebezpieczna i ciężka jest ta praca.

REKLAMA REKLAMA

Gość Radia Deon – były górnik tej kopalni, Tadeusz Gaweł, był świadkiem wcześniejszego  wypadku. 10 stycznia 1990 roku w kopalni Halemba zginęło 19 górników, w tym jego kuzyn.

Zbliżająca się Barbórka to czas kiedy dziękujemy górnikom za ich niezwykle trudną pracę.

Będziemy obchodzić to święto także w Chicago.

Każdy górnik zwracał się do Św. Barbary z prośbą o opiekę – mówi skarbnik Związku Ślązaków, Halina Szyrzyna. Przed zjechaniem pod ziemię klękał lub robił znak krzyża.

Związek Ślązaków w Chicago obchodzi Barbórkę już 30 raz, a ten jubileusz jest dla członków wyjątkowy i ważny.

Bal barbórkowy stał się już piękną tradycją w Chicago, także ze względu na stroje.

Na balu, który potrwa nawet do białego rana,  królować będą wspaniałe górnicze mundury i czaka z pióropuszami o 5 kolorach, z których każdy oznacza co innego, jak tłumaczy Tadeusz Gaweł.

Uroczystości odbędą się 3 grudnia, o godzinie 7.00 p.m. w Lone Tree Manor Banquet Hall w Niles.

Halina Szyrzyna zapowiada dodatkowe atrakcje; górnicy, którzy przyjdą na bal po raz pierwszy, ubrani w mundury, dostaną nagrody – niespodzianki.

Górnicy mają także 30% zniżki jeśli chodzi o wstęp na imprezę, podobnie jak każda pani o imieniu Barbara, która także dostanie upominek.

Około północy zostanie także wylosowana wśród gości szczególna nagroda, ufundowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a jest nią bilet do Polski. Więc naprawdę warto tu przyjść i dobrze sią bawić w towarzystwie górników.

Bilety na bal można zamawiać poprzez kontakt telefoniczny, pod numerami telefonów – North Chicago: 773 679 5300 Andrzej – 773 231 3118 Janusz, South Chicago: 312 714 3681 Teresa – 708 606 0224 Piotr

Telefon do Haliny Szyrzyny to 708 828 3449

Rezerwacji można także dokonać online poprzez stronę internetową Związku Ślązaków w Chicago.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Związek Ślązaków, YouTube, Andrzej Baraniak

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Austan Goolsbee nowym prezesem i dyrektorem naczelnym Fed w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Austan Goolsbee, który był głównym doradcą ekonomicznym byłego prezydenta Baracka Obamy, zostanie kolejnym prezesem i dyrektorem naczelnym Banku Rezerw Federalnych w Chicago, poinformował bank w czwartek.

53-letni Goolsbee jest profesorem ekonomii w Booth School of Business na Uniwersytecie w Chicago. W latach 2010-2011 był przewodniczącym Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu.

Prezes Fed z Chicago będzie głosował w przyszłym roku w komitecie Rezerwy Federalnej ds. ustalania stóp procentowych, stojącym przed kluczowymi decyzjami dotyczącymi walki z inflacją, która zbliża się do najwyższego poziomu od czterech dekad.

Goolsbee zastąpi Charlesa Evansa, który pełni funkcję prezesa banku od 2007 roku a w styczniu osiągnie wiek emerytalny. Goolsbee będzie mógł pełnić tę funkcję do 2034 roku.

REKLAMA REKLAMA

Prezesi 12 quasi-prywatnych banków rezerwy Fed są wybierani przez rady dyrektorów poszczególnych banków, których członkami są zazwyczaj dyrektorzy biznesowi lub non-profit.

Wybór podlega zatwierdzeniu przez siedmioosobową radę gubernatorów Fed w Waszyngtonie.

Latem 2021 r. Goolsbee był jednym z wielu ekonomistów, którzy argumentowali, że rosnąca presja inflacyjna wynika głównie z wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i prawdopodobnie w dużej mierze osłabnie sama.

Fed w dużej mierze utrzymywał ten pogląd aż do roku temu, kiedy urzędnicy zaczęli wycofywać  się z tego stanowiska widząc, że inflacja się pogarsza.

Bank centralny podniósł stopy procentowe w tym roku w najszybszym tempie od wczesnych lat 80., starając się spowolnić inflację poprzez ograniczenie popytu.

W tym roku Goolsbee wskazał na wysoką inflację w Europie i innych częściach świata jako dowód na to, że stymulacja fiskalna w USA nie była głównym zjawiskiem wyjaśniającym wyższe ceny.

Powiedział jednak, że z perspektywy czasu programy pomocy finansowej administracji Bidena były prawdopodobnie zbyt duże.

W wywiadzie dla Fox Business Network w zeszłym tygodniu Goolsbee powiedział, że jest za wcześnie, by stwierdzić, czy inflacja osiągnęła szczyt.

„Mam nadzieję, że osiągnęliśmy szczyt, ale myślę, że tempo, w jakim spada, może nie być tak szybkie, jak wszyscy by chcieli” – powiedział.

Wg Goolsbee recesja „nie jest nieunikniona”, ale ostrzega on przed ryzykiem agresywnego podnoszenia stóp procentowych, gdy gospodarka napotyka ograniczenia w zakresie zdolności do dostarczania towarów i usług.

Demokrata Goolsbee w 2019 r. poparł kandydaturę na prezydenta Pete’a Buttigiega, który był wówczas burmistrzem South Bend w stanie Indiana, a obecnie jest sekretarzem ds. transportu w USA.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Gwiazda muzyki country, Morgan Wallen, zagra w Chicago w czerwcu. Sprzedaż biletów od 9 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżająca się światowa trasa koncertowa „One Night at a Time” piosenkarza muzyki country, Morgana Wallena, zrobi przystanek także w Chicago. W Wietrznym Mieście muzyk wystąpi 23 czerwca.

Piosenkarz, znany z takich utworów jak „Sand in my Boots” i „Whiskey Glasses”, odwiedzi 44 miasta od 15 marca 2023 r., startując w Auckland w Nowej Zelandii.

Północnoamerykańska część trasy rozpoczyna się miesiąc później w Milwaukee. Według jego strony internetowej Wallen ma przybyć na Wrigley Field w Chicago 23 czerwca 2023 r.

Trasa Wallena obejmuje występy na kilku innych głównych stadionach baseballowych, w tym Fenway Park w Bostonie 18 sierpnia, Nationals Park w Waszyngtonie D.C. 26 sierpnia i Chase Field w Phoenix 20 lipca.

REKLAMA REKLAMA

Przedsprzedaż „Verified Fan” rozpoczyna się 7 grudnia, jak podaje strona internetowa Wallena, a bilety trafią do sprzedaży dla ogółu społeczeństwa 9 grudnia.

W 2021 roku Wallen miał wystąpić w Country Thunder w Wisconsin, ale organizatorzy usunęli go ze składu po tym, jak pojawiło się wideo pokazujące, jak używa rasistowskiej obelgi.

Wallen został następnie usunięty z Billboard Music Awards 2021, ale został dodany do listy wykonawców programu w 2022 roku.

Pełną listę dat jego koncertów w 2023 roku można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu