Połącz się z nami

News Polska

„Tak mi dopomóż Bóg” – Prezydent Polski Andrzej Duda złożył przysięgę

Opublikowano

dnia

Podczas uroczystości przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda został zaprzysiężony na Prezydenta RP. W wygłoszonym orędziu dziękując za wybór nowy Prezydent zapewnił, że uczyni wszystko, by nie zawieść oczekiwań.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/01-prezydent-zaprzysiezenie-rozszerz” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Andrzej Duda zauważył, że wielu Polaków oczekuje odbudowania wspólnoty, która obecna była np. w latach 80-tych, w czasach „Solidarności”. Stąd Prezydent zaapelował do wszystkich o wzajemny szacunek.11807146_1164290183587887_8505187648418654047_o

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/02-prezydent-zaprzysiezenie-rozszerz” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Prezydent zapewnił, że ma poczucie ogromnego zobowiązania i wielkiej odpowiedzialności. Podkreślił, że wiele jest możliwe, jeśli działamy zgodnie i wykazujemy się zrozumieniem. „Wierzę,

źródło: KAI
foto: Andrzej Duda/facebook

News USA

Royal Caribbean powitał luksusowy Icon of the Seas – największy na świecie statek wycieczkowy

Opublikowano

dnia

Autor:

Stocznia Meyer Turku dostarczyła niedawno firmie Royal Caribbean największy na świecie statek wycieczkowy. Przeniesienie własności ogromnej jednostki nastąpiło w poniedziałek, a operator rejsu zaakceptował Icon of the Seas, który został zbudowany w Finlandii. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli najwyżsi menedżerowie obu firm oraz 1200 pracowników.

Statek wycieczkowy Icon of the Seas ma 20 pokładów, z których 18 jest przewidzianych dla maksymalnie 7600 gości i mierzy 1198 stóp długości – co detronizuje obecnie największy na świecie statek Wonder of the Seas (1188 stóp).

Załoga promu ma liczyć do 2350 osób, a kilka tygodni wcześniej statek zakończył drugą rundę prób morskich. Sprzedaż biletów na rejsy z Miami rozpoczęła się już rok temu, o czym informowaliśmy 24 października 2022.

Ważący 250 800 ton Icon of the Seas składa się z nieco ponad 2800 kabin dla gości w 28 formatach. Jak wynika z październikowego ogłoszenia, na pokładzie znajduje się także trzypiętrowa opcja „Ultimate Family Townhouse”, która obejmuje „zjeżdżalnię w apartamencie, miejsca do karaoke i oglądania filmów”, a także dwa balkony.

Według Royal Caribbean na statku konstruktorzy zainstalowali największą pojedynczą konstrukcję ze szkła i stali, z kurtyną wodną o długości 55 stóp i inne udogodnienia. Prace nad projektem i budową Icon of the Seas trwały 900 dni.

Statek wypłynie teraz z Turku do Kadyksu w Hiszpanii, gdzie zostaną przeprowadzone ostatnie prace zanim jednostka uda się do Miami.

Icon of the Seas będzie gospodarzem siedmiodniowych rejsów po wschodnich i zachodnich Karaibach, które rozpoczynają się w Miami. Oczekuje się, że jego pierwsza podróż rozpocznie się pod koniec stycznia.

Royal Caribbean obiecuje, że nowy statek zaoferuje coś dla każdego rodzaju urlopowicza – od poszukiwaczy mocnych wrażeń po entuzjastów totalnego relaksu i wszystkich mieszczących się w skali pomiędzy.

„Dzięki Icon każda rodzina i poszukiwacz przygód może doświadczyć swojej wersji najlepszych rodzinnych wakacji” – mówi strona internetowa.

Statek jest domem dla ośmiu „dzielnic”, z których każda jest celem samym w sobie, wypełnionym wyjątkowymi doświadczeniami, rozrywką na żywo oraz pysznymi wyborami jedzenia i napojów.

Co czeka nas na Ikonie Mórz? Oto tylko niektóre z mega atrakcji:

Thrill Island – Ta zagubiona wyspa jest największym parkiem wodnym na morzu, z sześcioma rekordowymi zjeżdżalniami: Pressure Drop, Frightening Bolt, Storm Surge, Hurricane Hunter i podwójna Storm Chasers.

Chill Island – Spośród siedmiu basenów na pokładzie cztery znajdują się w tym trzypokładowym kawałku raju. Jest basen na każdy nastrój, każdy z pięknym widokiem na ocean: Swim & Tonic; Royal Bay Pool, największy basen na morzu; Cloud 17 tylko dla dorosłych; i spokojny basen Cove.

Surfside – Ta przyjazna rodzinom oaza to miejsce, w którym dorośli mogą odpocząć w basenie Water’s Edge, mając oko na dzieci w Splashaway Bay i Baby Bay.

The Hideaway – To miejsce położone 135 stóp nad oceanem łączy w sobie dobre wibracje scen klubów plażowych na całym świecie i zapierające dech w piersiach widoki na ocean. W centrum znajduje się pierwszy podwieszany basen bez krawędzi na morzu.

AquaDome – w ciągu dnia w spokojnej oazie goście mogą podziwiać widoki na ocean i zachwycający wodospad, delektując się przekąskami lub drinkami. Nocą staje się tętniącym życiem miejscem, idealnym na wieczorne wyjście, wraz z restauracjami, barami i pokazami wodnymi w AquaTheater.

Po aktywnym dniu na pokładzie rodziny mogą udać się do swoich pokoi zaprojektowanych z myślą o wszystkich.

Dla rodzin składających się z trzech, czterech, pięciu i więcej osób Ikona Mórz oferuje komfortowe zakwaterowanie, takie jak Family Infinite Balcony i Surfside Family Suite, a także trzypiętrowy Ultimate Family Townhouse, wraz z własnym białym płotkiem i skrzynką pocztową.

Linia wycieczkowa obsługuje 28 statków pod marką Royal Caribbean.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Royal Caribbean
Czytaj dalej

News Chicago

Paweł Zyzak najprawdopodobniej nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago

Opublikowano

dnia

Paweł Zyzak otrzymał nominację specjalnej komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W praktyce oznacza to, że po kilku formalnościach dotychczasowy historyk i publicysta przyleci do Wietrznego Miasta i obejmie prestiżowe stanowisko Konsula Generalnego RP.

Ostatnim konsulem był Piotr Janicki. Jego czteroletni kontrakt wygasł 31 sierpnia 2020 roku. Od tego momentu obowiązki Konsula Generalnego RP w Chicago sprawuje Małgorzata Bąk-Guzik.

Prawdopodobny nowy Konsul Generalny RP w Chicago ma 38 lat. Urodził się w Żywcu. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorca. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się bardzo głośno o Pawle Zyzaku.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Chicago zna bardzo dobrze. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

Czekamy na ostateczną decyzje w sprawie mianowania Konsula Generalnego RP w Chicago. W najbliższym czasie decyzje podejmie Minister Spraw Zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau.
Źródło: informacja własna
Foto: wikipedia, Radio Deon/Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje major Maria Loryś. Legenda polskiej i chicagowskiej historii. Miała 106 lat.

Opublikowano

dnia

„Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci” – napisał o zmarłej na  Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Maria Loryś nie miała sobie równych w Chicago. Jej syn Jan Loryś był przez 18 lat dyrektorem Polskiego Muzeum W Ameryce.

Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.

Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.

W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.

Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.

Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę. Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł honorowy obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.

Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.    

Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagieloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność. Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.

Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.

 

Źródło: informacja własna
Foto: MPA, You Tube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu