Newsroom
Policja na przedmieściach Chicago „patroluje” internet. Nowe narzędzia do walki z przestępcami

Policja w Chicago i na przedmieściach wychodzi naprzeciw rozwijającej się technologii i zaczyna monitorować internet, tak jak robią to policjanci na ulicach. Jak się okazuje nowe narzędzia są skuteczne, w wykrywaniu przestępstw pomagają… sami przestępcy.
Policja w Oak Brook na przedmieściach Chicago stale monitoruje portale społecznościowe – „Jeżeli ktoś w swoich wpisach użyje słowa Oak Brook, to jesteśmy to w stanie zobaczyć” – podkreśla funkcjonariusz George Peterson.
Monitorowanie portal przynosi znaczne efekty, szczególnie, że wiele osób ma tendencje do publikowania wszystkiego co robią. „To jest bardzo ciekawe, że niektórzy przestępcy po dokonaniu przestępstwa potrafią nim pochwalić się w nimi internecie” – mówi szef policji w Oak Brook James Kruger. Wspomina sprawę kradzieży tłumików, których zdjęcia pojawiły się w wirtualnej sieci.
W planach jest dalszy rozwój patrolowania internetu. Już za kilka miesięcy policja będzie w stanie monitorować kolejny portal społecznościowy Instagram, który służy do przesyłania zdjęć.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: myfoxchicago.com
Foto: Flickr.com/ Poster Boy
News Chicago
Pojawił się pierwszy przypadek odry w Illinois w 2025 roku – Ryzyko pozostaje niskie

Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (IDPH) potwierdził pierwszy w tym roku przypadek odry w Illinois. Dotyczy on osoby dorosłej z południowej części stanu. Informację ogłoszono w środę po uzyskaniu pozytywnego wyniku badań laboratoryjnych.
Nie ma powodów do paniki
Według Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois IDPH, sytuacja nie stanowi epidemii, a ryzyko rozprzestrzenienia choroby wśród ogółu mieszkańców pozostaje niskie. Większość osób w Illinois jest zaszczepiona przeciwko odrze w ramach rutynowego kalendarza szczepień dziecięcych.
„Ten przypadek to ważne przypomnienie o tym, jak istotne są aktualne szczepienia. Odra to choroba, której można łatwo zapobiec” — powiedział dyrektor IDPH, dr Sameer Vohra.
Obecnie trwa współpraca IDPH z lokalnymi służbami zdrowia w celu zidentyfikowania miejsc potencjalnej ekspozycji oraz osób, które mogły mieć kontakt z zakażonym pacjentem w klinice na południu Illinois.
Wzrost liczby przypadków w USA
Potwierdzony przypadek w Illinois wpisuje się w szerszy trend niepokojącego wzrostu zachorowań na odrę w całym kraju. Według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA odnotowano już 800 przypadków odry w 2025 roku, prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2024 roku.
Najwięcej zachorowań wystąpiło w Teksasie, gdzie od końca stycznia potwierdzono ponad 620 przypadków. Odra spowodowała także trzy zgony: dwoje niezaszczepionych dzieci w wieku szkolnym zmarło w Teksasie, a jeden dorosły z Nowego Meksyku zmarł w wyniku powikłań.
Kto jest najbardziej narażony?
Departament Zdrowia Publicznego Illinois IDPH przypomina, że największe ryzyko zachorowania mają osoby niezaszczepione, w tym:
- niemowlęta zbyt małe, by przyjąć szczepionkę,
- osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi,
- osoby dorosłe, które nigdy nie zostały zaszczepione.
Departament zaleca, by przed podróżą — szczególnie zagraniczną lub do stanów, gdzie trwają ogniska choroby — sprawdzić aktualność swoich szczepień.
Objawy odry – na co zwracać uwagę?
Każda osoba narażona na kontakt z wirusem odry i nieposiadająca odporności powinna zachować czujność wobec typowych objawów:
- wysoka gorączka,
- kaszel i katar,
- czerwone, łzawiące oczy,
- charakterystyczna, czerwona wysypka.
W przypadku pojawienia się tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lokalnym wydziałem zdrowia.
Gdzie sprawdzić poziom zaszczepienia w szkołach?
Aby zwiększyć świadomość i bezpieczeństwo mieszkańców, Departament Zdrowia Publicznego Illinois IDPH uruchomił niedawno interaktywny panel symulacyjny ognisk odry. Umożliwia on sprawdzenie wskaźników szczepień MMR (odra, świnka, różyczka) w publicznych i prywatnych szkołach w całym stanie. Znajdziesz go na stronie: www.dph.illinois.gov
Ostatnie większe ognisko odry w Illinois miało miejsce na początku 2024 roku w Chicago – wtedy odnotowano 67 przypadków. Od tego czasu aż do teraz nie było żadnych nowych potwierdzonych zakażeń w stanie.
Źródło: nbc
Foto: istock/Aleksandr Zyablitskiy/ Marizza/Natalya Maisheva/
Polonia Amerykańska
3 maja uczestnicy loterii wizowej DV-2026 dowiedzą się, czy spełnią amerykański sen

Zeszłej jesieni, w dniach od 2 października do 5 listopada, osoby chcące przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych mogły zgłaszać się do programu Diversity Visa 2026. Za niecałe 2 tygodnie dowiedzą się, czy zostali wylosowani i otrzymają amerykańską wizę.
Począwszy od 3 maja 2025, można będzie sprawdzić status własnego zgłoszenia DV-2026 wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia przesłanego zgłoszenia oraz dane osobowe.
Tylko w ten sposób będzie można dowiedzieć się, czy zgłoszenie uczestnika DV-2026 zostało wylosowane, i jeśli tak – uzyskać instrukcje dotyczące dalszego postępowania.
Uczestnicy o statusie „wybrany” powinni jak najszybciej podjąć działanie, ponieważ procedura wizowa może być długotrwała.
Należy także pamiętać, że fakt zostania wylosowanym w programie wizowym DV nie zapewnia automatycznie otrzymania wizy imigracyjnej czy zielonej karty. Wszystkie osoby starające się o wizę imigracyjną muszą spełniać wymogi tak programu DV, jak i prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.
Aktualnie Ambasada rozpatruje wnioski i wydaje wizy imigracyjne w programie loterii wizowej DV-2025 do 30 września 2025 roku. Więcej informacji oraz instrukcje dla uczestników programu DV-2025 są dostępne na stronie internetowej Departamentu Stanu.
W ramach Programu Wizowego DV (Diversity Visa) co roku wydawane jest 50 000 wiz na pobyt stały osobom pochodzącym z krajów o niskim wskaźniku imigracji do Stanów Zjednoczonych. Osoby, które mają prawo ubiegać się o wizy DV, wyłaniane są w drodze losowania.
Wizy rozdzielane są między sześć regionów geograficznych w oparciu o wskaźnik imigracji z ostatnich 5 lat, przy czym regionom, z których pochodzi mniej imigrantów przydziela się więcej wiz.
W roku budżetowym 2013 Polska wróciła na listę krajów biorących udział w programie wizowym DV, chociaż z powodu dużej liczby Polaków imigrujących do Stanów Zjednoczonych, w poprzednich sześciu latach była z niego wykluczona przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego (DHS).
Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie osoby ubiegające się o wizę imigracyjną (IV), wizę z programu DV i wizę narzeczeńską (K) muszą zarejestrować się na ustraveldocs.com i wybrać opcję odbioru paszportu i wizy przed przyjazdem do ambasady.
Źródło: pl.usembassy.gov
Foto: istock/Evgenia Parajanian/Stadtratte/ SeventyFour/AlxeyPnferov/
News Chicago
Chicago Public Library wprowadza nowe karty i limity wypożyczeń – co się zmienia od 1 maja?

Od 1 maja 2025 roku Chicago Public Library wprowadza istotne zmiany w systemie kart bibliotecznych oraz limitach wypożyczeń. Celem nowej polityki jest zwiększenie dostępności zasobów dla mieszkańców Chicago oraz lepsze zarządzanie cyfrowymi kolekcjami.
Nowe karty biblioteczne: dwie opcje dostępu
Dotychczasowe karty elektroniczne zostaną wycofane. Zamiast nich użytkownicy będą musieli ubiegać się o jedną z dwóch nowych kart:
-
Karta pełnego dostępu bez daty ważności i konieczności odnawiania – dostępna dla mieszkańców Chicago po okazaniu:
-
dokumentu tożsamości ze zdjęciem z aktualnym adresem w Chicago lub
-
dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz dokumentu potwierdzającego adres (np. rachunek, umowa najmu).
-
-
Tymczasowa karta dostępu – ważna przez 90 dni, bez możliwości przedłużenia. Przeznaczona dla osób, które nie mogą potwierdzić adresu zamieszkania w Chicago.
Zmiany mają na celu priorytetowe traktowanie mieszkańców miasta w dostępie do zasobów bibliotek.
Niższe limity wypożyczeń cyfrowych
Wraz z nowymi kartami, biblioteka obniża limity miesięcznych wypożyczeń cyfrowych. Powód? Rosnące koszty licencji i zmniejszone zapotrzebowanie na e-booki po pandemii.
Nowe limity dla posiadaczy kart pełnego dostępu:
-
OverDrive:
-
Wypożyczenia: 10 miesięcznie (wcześniej 15)
-
Rezerwacje („holdsy”): 5 miesięcznie (wcześniej 12)
-
-
Hoopla:
-
Wypożyczenia: 5 miesięcznie (wcześniej 8)
-
“Cyfrowe tytuły są znacznie droższe niż ich drukowane odpowiedniki” – tłumaczy biblioteka w oficjalnym komunikacie. “W wielu przypadkach płacimy nawet trzy razy więcej niż zwykli konsumenci, a dostęp do nich jest ograniczony czasowo lub licencyjnie.”
Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele bibliotek zwiększyło limity wypożyczeń online, odpowiadając na zamknięcie instytucji kultury i szkół. Dziś, gdy sytuacja się ustabilizowała, Chicago Public Library dostosowuje politykę do nowych realiów – tak by utrzymać równowagę między kosztami, a dostępnością.
Nowa strategia ma również ułatwić bardziej sprawiedliwy dostęp do zasobów biblioteki dla lokalnej społeczności.
Źródło: WBEZ
Foto: istock/dusanpetkovic/
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą