Połącz się z nami

Newsroom

Policja na przedmieściach Chicago „patroluje” internet. Nowe narzędzia do walki z przestępcami

Opublikowano

dnia

Policja w Chicago i na przedmieściach wychodzi naprzeciw rozwijającej się technologii i zaczyna monitorować internet, tak jak robią to policjanci na ulicach. Jak się okazuje nowe narzędzia są skuteczne, w wykrywaniu przestępstw pomagają… sami przestępcy.

Policja w Oak Brook na przedmieściach Chicago stale monitoruje portale społecznościowe – „Jeżeli ktoś w swoich wpisach użyje słowa Oak Brook, to jesteśmy to w stanie zobaczyć” – podkreśla funkcjonariusz George Peterson.

Monitorowanie portal przynosi znaczne efekty, szczególnie, że wiele osób ma tendencje do publikowania wszystkiego co robią. „To jest bardzo ciekawe, że niektórzy przestępcy po dokonaniu przestępstwa potrafią nim pochwalić się w nimi internecie” – mówi szef policji w Oak Brook James Kruger. Wspomina sprawę kradzieży tłumików, których zdjęcia pojawiły się w wirtualnej sieci.

REKLAMA REKLAMA

W planach jest dalszy rozwój patrolowania internetu. Już za kilka miesięcy policja będzie w stanie monitorować kolejny portal społecznościowy Instagram, który służy do przesyłania zdjęć.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: myfoxchicago.com
Foto: Flickr.com/ Poster Boy

News Chicago

Uwaga: kojoty w Illinois. Jak chronić swoich ulubieńców przed drapieżnikami?

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczął się okres godów u kojotów a zwierzęta będą opiekować się młodymi do maja. Dopóki szczenięta nie zostaną odstawione od piersi, drapieżniki mogą być bardziej aktywne i agresywne. Oznacza to, że właściciele kotów i małych psów powinni zachować czujność, ponieważ kojoty ustalają teraz swoje terytoria i zakładają legowiska, mówią eksperci.

Chociaż kojoty naturalnie boją się ludzi, są inteligentne i mogą nauczyć się rutyny. Oznacza to, że jeśli codziennie będziesz spacerować ze swoim ulubieńcem o określonej godzinie na określonej trasie, mogą to obserwować i być gotowe by zaatakować.

Małe psy mogą być postrzegane przez kojoty zarówno jako źródło pożywienia jak i zagrożenie dla własnych młodych, dlatego właściciele psów powinni zachować ostrożność.

Natomiast na obszarach w pobliżu silnie zalesionych części powiatu Cook badania wykazały, że koty mogą stanowić znaczną część diety kojota. Więc lepiej trzymać je w pomieszczeniu o tej porze roku, szczególnie w nocy.

REKLAMA REKLAMA

Urzędnicy twierdzą, że w powiecie Cook populacja kojotów podwaja się podczas sezonu rozrodczego, a pod koniec lata choroby i inne wydarzenia doprowadzają populację do normalnej liczebności około 2000 osobników.

Departament ds. Kontroli Zwierząt i Wścieklizny powiatu Cook zaoferował wskazówki, jak zapobiegać bliskim i niebezpiecznym dla naszych ulubieńców spotkaniom między kojotami a kotami lub małymi psami:

 • Małe psy powinny być stale nadzorowane na podwórku, zwłaszcza po zmroku. Szczekanie może przyciągać kojoty, więc bądź czujny.
 • Zmieniaj rutynę wyprowadzania psa, godziny i trasy spacerów.
 • Wyprowadzaj psy na krótkie spacery i obserwuj swoje otoczenie.
 • Karmniki dla ptaków przyciągają małe ssaki szukające pożywienia, które spadło na ziemię. Zgrab i usuń karmę dla ptaków z ziemi, aby temu zapobiec. Przechowuj również karmę dla zwierząt i naczynia na wodę w środku oraz utrzymuj zewnętrzny grill w czystości.
 • Większość kojotów boi się kontaktu z człowiekiem. Jeśli zobaczysz zwierzę na spacerze, staraj się wyglądać na dużego i bądź głośny, aby go odstraszyć. Noszenie ze sobą i używanie w takiej sytuacji gwizdka, dzwonka lub klaksonu może przestraszyć kojota. Spróbuj także skakać i uderzać w pojemniki na śmieci lub cokolwiek, co znajduje się w pobliżu.

Jeśli podąża za tobą kojot, nie panikuj, radzą urzędnicy Forest Preserve District w powiecie DuPage. Prawdopodobnie eskortuje cię lub „śledzi”, aby upewnić się, że nie zagrażasz jego legowisku.

Ale jeśli stanie się agresywny, zacznie kłapać zębami lub warczeć, rzuć w niego czymkolwiek, np. patykiem lub grudkami ziemi, celując w ziemię przy jego stopach. W razie potrzeby celuj w ciało, ale nigdy w głowę, radzą specjaliści.

Przedstawiciele rezerwatów leśnych zauważają, że podczas gdy psy gryzą prawie 900 osób w powiecie DuPage każdego roku, nie ma ani jednego udokumentowanego przypadku ugryzienia człowieka przez kojota.

W innych częściach kraju większość przypadków ugryzienia ludzi przez kojoty miała miejsce przy karmieniu zwierząt przez ludzi.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/ Akchamczuk
Czytaj dalej

News Chicago

Opening Doors: Zdobądź 6000 USD bezzwrotnej pożyczki na zakup domu w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponownie otwarto program dla właścicieli domów, który ma pomóc rodzinom o niskich dochodach i niedostatecznie reprezentowanym społecznościom kolorowym w całym stanie Illinois. Oferowany po raz trzeci przez Illinois Housing Development Authority (IHDA) program Opening Doors oferuje 6000 USD bezzwrotnej pomocy.

Otrzymaną w programie pomoc można przeznaczyć na zaliczkę na dom i /lub koszty zamknięcia transakcji.

Pierwotnie uruchomiony w grudniu 2020 r., Opening Doors pomógł wtedy ponad 5800 osobom kupującym dom po raz pierwszy i ponownie, przekazując 35 milionów dolarów z funduszy kapitałowych Rebuild Illinois. Po raz drugi program otworzono we wrześniu zeszłego roku.

Ogłoszona 19 stycznia kolejna runda programu, została zasilona dodatkową pulą 8 mln dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Program ma na celu zwiększenie dostępności zakupu domu dla kwalifikujących się nabywców. Obejmuje odbiorców programu DACA, którzy płacą setki milionów podatków federalnych, stanowych i lokalnych, ale mają trudności ze znalezieniem pożyczkodawców hipotecznych i programów, które będą z nimi współpracować.

Według amerykańskiego spisu ludności 75% białych rodzin w Illinois posiada własne domy.

Dla porównania, 39% rodzin czarnoskórych i 53% rodzin latynoskich posiada własne domy.

Pożyczkobiorcy muszą spełniać wszystkie wymagania kwalifikacyjne ustanowione dla programów IHDA dotyczących zaliczek, łącznie z wykształceniem. Program Opening Doors jest przeznaczony zarówno dla kupujących dom po raz pierwszy jak i kolejny.

Kwalifikowalność do każdego programu IDHA opiera się na profilu kredytowym kredytobiorcy, dochodzie gospodarstwa domowego i cenie zakupu domu.

W 2021 roku IHDA przeznaczyła prawie 1,2 mld USD na pomoc 7310 rodzinm w zakupie domu w Illinois.

Zainteresowani właściciele domów mogą znaleźć dodatkowe informacje i listę uczestniczących pożyczkodawców na stronie www.ihdamortgage.org.

 

Źródło: illinois.gov
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News Chicago

Wciąż możesz dostać 4 tys. dolarów rabatu na pojazd elektryczny. Złóż wniosek

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois mają jeszcze szansę na otrzymanie rabatu na zakup pojazdu elektrycznego w drugiej rundzie przyznawanych dotacji. Illinois Environmental Protection Agency IEPA przyjmuje wnioski do 31 stycznia. Ze względu na duże zainteresowanie programem pierwszeństwo będą miały osoby o niższych dochodach.

Mieszkańcy stanu mogą otrzymać rabat w wysokości 4000 USD na zakup samochodu elektrycznego lub rabat 1500 USD na zakup motocykla elektrycznego. Celem dotacji jest zwiększenie zainteresowania ekologicznymi środkami transportu. Szczegóły programu są dostępne na stronie IEPA.

Obecnie, liczba wniosków otrzymanych przez Illinois EPA w celu uzyskania rabatu przekroczyła kwotę dostępnych funduszy.

Jednak wnioskodawcy, którzy kwalifikują się jako osoby „o niskich dochodach” zgodnie z określonymi wytycznymi, mają pierwszeństwo w przyznawaniu pomocy i mogą nadal składać wnioski do końca ogłoszonego terminu, czyli 31 stycznia 2023 r.

REKLAMA REKLAMA

Pozytywne rozpatrzenie wniosku rabatowego jest uzależnione od dostępności środków. Trzeci cykl składania wniosków o rabat zostanie otwarty, gdy dostępne będą dodatkowe fundusze na ten cel.

Pierwsza runda rabatów została ogłoszona latem.

Wymagania, aby kwalifikować się do uzyskania rabatu na pojazdy elektryczne:

 • Wniosek o rabat musi być wysłany pocztą w ciągu 90 dni od daty zakupu pojazdu oraz wniosek o rabat musi być wysłany w dniu lub przed końcem cyklu programu rabatowego, tj. do 31 stycznia 2023 r.
 • Nabywca musi mieszkać w stanie Illinois w momencie zakupu pojazdu oraz w momencie przyznania rabatu.
 • Pojazd należy zakupić od dealera licencjonowanego przez Sekretarza Stanu Illinois.
 • Wynajęte lub wydzierżawione pojazdy nie kwalifikują się do rabatu.
 • Pojazd nie mógł być przedmiotem wcześniejszego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach nowego programu w Illinois.
 • Osoby fizyczne nie mogą być odbiorcami poprzedniego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach tego nowego programu w Illinois.
 • Kwota rabatu nie może przekroczyć ceny zakupu pojazdu.
 • Kupujący musi zachować własność pojazdu przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy bezpośrednio po dacie zakupu pojazdu.
 • Wymagania dotyczące dokumentacji obejmują kopię faktury zakupu, dowód zakupu, rejestrację pojazdu oraz formularze IRS W-9 lub W-8.

 

Źródło: fox32, illinois.gov
Foto: YouTube, istock/Chesky_WChesky_W
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Popularne w tym miesiącu