Połącz się z nami

News Chicago

Wiersze, kolędy, życzenia. Opłatek polonijnych literatów w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Z Jezuickim Ośrodkiem Milenijnym są związani od momentu założenia w 2006 roku. Od tej pory Zrzeszenie Literatów im. Jana Pawła II w Chicago organizuje w JOM liczne spotkania poetyckie, wieczory autorskie i promocyjne. 16 stycznia polonijni poeci uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym.

Konsekrując opłatki duchowy opiekun literatów o. Jerzy Karpiński wyraził radość z faktu działalności Zrzeszenia. – Bardzo pięknie, że ta grupa się zbiera, tworzy ciągle coś nowego. Czytają swoje rzeczy, ale nie zapominają także o wybitnych poetach. Jest to piękne i towarzyskie spotkanie – powiedział o. Jerzy Karpiński.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-oplatek-literatow” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jak na literatów przystało, sporo było poezji o tematyce bożonarodzeniowej. Po recytacjach przyszedł czas na życzenia i wspólne kolędowania przy akompaniamencie skrzypcowym Anny Kalinowskiej.

Życzenia uczestnikom spotkania złożył nowy superior ojców jezuitów, o. Tomasz Oleniacz. – Niech wasze słowa , które tworzycie będą takim dobrym słowem, niosącym ludziom nadzieję i rozświetlają im drogę, po której kroczą. Niech zapatrzenie w słowo, które stało się ciałem będzie dla was inspiracją – podkreślił w życzeniach o. superior. O działalności i osiągnięciach członków literackiego Zrzeszenia mówiła jego założycielka i prezes Alina Szymczyk.

Galeria zdjęć

– To co w minionym roku chcieliśmy zrobić, zrobiliśmy na tyle, na ile nam się udało. Były comiesięczne spotkania, dużo było promocji nowych książek. Spotykaliśmy się raz lub dwa razy w miesiącu, organizowaliśmy wystawy. Były patriotyczne spotkania. Do Warszawy „idzie” książka, która wydaliśmy w ubiegłym roku „Zło dobrem zwyciężaj”. Za dwa tygodnie powinna dotrzeć do nas. Będziemy robić promocję. Myślę, że wszystko jest bardzo fajnie. Życzę wszystkim dużo zdrowia. Oby ten rok był jeszcze lepszy i bardziej ciekawy, więcej wydanych książek, więcej metafor i pięknie zapraszam wszystkich państwa na nasze spotkania. Są otwarte. Każdy może przeczytać swój wiersz, każdy może zaśpiewać, zagrać, czy też pochwalić się inną dziedziną twórczości – powiedziała prezes Alina Szymczyk.

Pisanie to wyrażanie swoich myśli i przekonań w oparciu o swój indywidulany sposób postrzegania świata. Literatom życzymy weny twórczej i serii kolejnych tomików.

Andrzej Baraniak
abaraniak@gmail.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com

 

 

 

News Chicago

Nie będzie cudownie kwitnących wiśni w tym roku w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiśnie w Chicago nie zakwitną tej wiosny z powodu niesprzyjającej pogody. Władze Chicago Park District podały, że kwietniowa zimna i mokra aura uniemożliwiła otwarcie kwiatowych pąków 190 drzew wiśni w Jackson Park przy 6401 S. Stony Island Ave. już drugi rok z rzędu.

Niektóre pąki otworzyły się w cieplejsze dni na początku tego miesiąca, ale pogoda szybko się zmieniła, a po nim nastąpił silny wiatr i śnieg, które spowodowały opadanie płatków z drzew – twierdzą urzędnicy parku.

W parku znajduje się gaj 190 różowo-białych drzew kwitnących wiśni. W 2023 r. drzewa nie osiągnęły tu także pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody. W tej chwili wiśnie w Jackson Park robią zielone, mimo że drzewa nie kwitły, wypuściły już liście.

Według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum, na pojawienie się kwiatów wiśni wpływają warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr. Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin, które mają wtedy trudności z dostosowaniem swojego zachowania.

Władze parku poinformowały, że w ciągu najbliższych trzech lat w Jackson Park posadzonych zostanie 60 nowych drzew kwitnących wiśni, aby uczcić 60. rocznicę powstania Japońskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uber weryfikuje tożsamość pasażerów dla bezpieczeństwa swoich kierowców

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Uber uruchomił nowy program pilotażowy weryfikacji pasażerów, mający na celu potwierdzenie tożsamości pasażerów w 12 miastach, w tym w Chicago. Ma on zapewnić większe bezpieczeństwo kierowców.

Kierowcy Ubera od dawna wyrażają obawy o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko w tej pracy jest zwłaszcza duże nocną porą, gdy kierowcy są narażeni na napady w celu kradzieży samochodu.

26 grudnia 2023 roku zastrzelona została 34-letnia Adriana Arocha-Duque, kierowca Lyft. Na nagraniu widać cztery osoby uciekające z jej pojazdu. Policja podała, że zdarzenie wyglądało na próbę rabunku.

Nowy program Ubera ma na celu „zapewnienie kierowcom trochę spokoju” – poinformował Andrew Hasbun, dyrektor ds. komunikacji na temat bezpieczeństwa w firmie przewozowej – dzięki niemu kierowcy będą wiedzieć kto wsiada do ich pojazdu.

Program pilotażowy ma być pierwszym krokiem do celu jakim jest 100% obowiązkowa weryfikacja dla każdego konta pasażera, w każdym mieście. W ramach pilotażu Uber chce zebrać opinie na temat sposobu, w jaki pasażerowie i kierowcy korzystają z tej funkcji.

Według Ubera, kierowcy, decydując się na przyjęcie zlecenia na przejazd, zobaczą identyfikator zweryfikowanego pasażera i mogą przyjąć lub odrzucić każdą ofertę bez żadnych kar.

Konta wielu pasażerów zostaną automatycznie zweryfikowane na podstawie podanych informacji, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dalszych działań ze strony pasażerów.

Podczas procesu weryfikacji Uber porówna informacje o kontach pasażerów z bazami danych stron trzecich, takimi jak ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów, które użytkownicy podali podczas rejestracji.

Jeśli Uber nie może zweryfikować tych informacji, użytkownicy mogą przesłać dokument tożsamości wydany przez organ państwowy, taki jak prawo jazdy lub paszport.

Według Ubera kierowcy zobaczą tylko imię pasażera, liczbę gwiazdek, zweryfikowaną plakietkę pasażera i szczegóły podróży. Nazwiska i numery telefonów klientów nie będą udostępniane.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/RECVISUAL/
Czytaj dalej

News Chicago

„Beautiful – The Carole King Musical” opowiada ożyciu i twórczości legendy muzyki

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatr Paramount w Aurorze zaprasza na nominowany do 7 nagród Tony „Beautiful: The Carole King Musical”. Spektakl opowiada inspirującą historię Carole King, która stała się jedną z piosenkarek, autorek tekstów i muzyków odnoszących największe sukcesy w historii muzyki popularnej. Musical będzie grany od 24 kwietnia do 16 czerwca.

Carole King, mająca skromne korzenie i początki, stała się autorką tekstów odnoszących największe sukcesy ostatnich czterdziestu lat XX wieku. „Beautiful: The Carole King Musical” to muzyczny przegląd jej życia i wspaniałych piosenek.

Musical pokazuje najważniejsze momenty życia King, począwszy od późnych lat 50-tych XX wieku na Tin Pan Alley (strefie autorów piosenek na Broadwayu w Nowym Jorku) po triumfalny koncert solowy w Carnegie Hall w latach 70-tych. Po drodze pojawiają się zmiany społeczne lat 60-tych i legendarne partnerstwo w pisaniu piosenek, a także smutek po rozstaniu i ewolucja rozpoczynania od nowa.

To amerykański sen i amerykański śpiewnik zebrane w jeden wietrzny wieczór, a prawda o Carole King w musicalu jest widoczna od początku do końca.

Dorobek Carole King obejmuje takie utwory, jak „You’ve Got a Friend”, „[You Make Me Feel Like] A Natural Woman”, „It’s Too Late”, „I Feel the Earth Move”, „Will You Love Me Tomorrow”, „So Far Away” i wiele innych.

Artystka stworzyła coś więcej niż piękną muzykę – napisała ścieżkę dźwiękową swojego pokolenia.

„Beautiful: The Carole King Musical” prezentowany jest po specjalnym uzgodnieniu z Music Theatre International [MTI]. Wszystkie autoryzowane materiały eksploatacyjne są również dostarczane przez MTI.

„Beautiful: The Carole King Musical” będzie grany w Paramount Theatre Aurora od 24 kwietnia do 16 czerwca. Spektakl trwa 2 i pół godziny.

Bilety w cenie od 66 dolarów można kupić tutaj.

 

Źródło: Paramount Theatre Aurora, imdb
Foto: Paramount Theatre Aurora
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu