Połącz się z nami

News USA

Nowy rekord liczby imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Ponad 40 milionów!

Opublikowano

dnia

Jak donosi najnowszy raport opublikowany przez Amerykański Urząd Statystyczny w Stanach Zjednoczonych mieszka obecnie rekordowa liczba imigrantów . Według danych już jeden na sześć osób mieszkających w USA przyjechało z innego kraju.

41.3 miliona – tyle według Amerykańskiego Biura Statystycznego mieszka emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Jest to najwięcej od 93 lat. Mimo tego, że największy odsetek stanowi liczba Meksykanów (11.6 miliona), to ich liczba spadła o jeden procent.

Między 2010 a 2013 rokiem do Ameryki przybyło 3.3 miliona emigrantów. Jednak w tym samym czasie dwa miliony umarło, bądź wyjechało z USA. Największy wzrost zanotowano wśród społeczności Azjatów, mieszkańców Środkowo-Wschodu, Karaibów i ludności Północnej Afryki.

Raport podaje również  szczegółowe dane dotyczące poszczególnych stanów. Najwięcej emigrantów przybyło w Teksasie i Kalifornii. Na trzecim miejscu znalazła się Floryda. W Montanie, Alabamie i na Hawajach zauważono największy spadek populacji osób z innych krajów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: washingtonexaminer.com
Foto: Flickr.com

 

News USA

Trump nie jest w stanie zapłacić kaucji 464 mln USD zasądzonej w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

Były prezydent Donald Trump nie może znaleźć firmy ubezpieczeniowej, która poręczyłaby jego kaucję na pokrycie  wyroku wydanego przeciwko niemu w sprawie cywilnej o oszustwo, prowadzonej przez prokuratora generalnego Nowego Jorku. Informację przekazali w poniedziałek jego prawnicy występując przed sądem apelacyjnym w Nowym Jorku.

Prawnicy Donalda Trumpa powiedzieli, że były prezydent zwrócił się do 30 ubezpieczycieli z prośbą o zabezpieczenie obligacji, której termin spłaty przypada do końca tego miesiąca.

„Kwota wyroku wraz z odsetkami przekracza 464 miliony dolarów i bardzo niewiele firm zajmujących się obligacjami rozważy wystawienie obligacji o wartości zbliżonej do tej kwoty” – napisali prawnicy Trumpa.

Byłemu prezydentowi nakazano zapłacić 454 miliony dolarów; a kwota 464 miliony dolarów obejmuje także zwrot pieniędzy zasądzony na rzecz jego dorosłych synów Dona Jr. i Erica. O wyroku w tej sprawie pisaliśmy 19 lutego.

Broker ubezpieczeniowy Gary Giulietti, który zeznawał w imieniu Donalda Trumpa podczas procesu o oszustwo cywilne, podpisał oświadczenie, w którym stwierdził, że zabezpieczenie kaucji na pełną kwotę „jest praktycznie niemożliwe”.

Według prawników Trumpa potencjalni ubezpieczyciele chcą gotówki na zabezpieczenie obligacji, a nie nieruchomości. Łącznie z opłatami i odsetkami były prezydent będzie musiał wyłożyć ponad 550 milionów dolarów.

„W trakcie mojej kariery, podczas której byłem bezpośrednio lub pośrednio zaangażowany w emisję tysięcy obligacji, nigdy nie słyszałem ani nie widziałem kaucji apelacyjnej tej wielkości dla prywatnej firmy lub osoby fizycznej” – powiedział Giulietti.

Prawnicy Trumpa zwrócili się do sądu apelacyjnego o opóźnienie wniesienia kaucji do czasu zakończenia apelacji, argumentując, że wartość jego majątku znacznie przekracza wartość zasądzonej kwoty.

Jeśli sąd apelacyjny nie przychyli się do wniosku, Trump zwrócił się do sądu o opóźnienie wniesienia kaucji do czasu rozpatrzenia jego apelacji przez Sąd Najwyższy Nowego Jorku.

W zeszłym miesiącu nowojorski sędzia Arthur Engoron nakazał Donaldowi Trumpowi zapłatę 355 milionów dolarów tytułem zwrotu „nielegalnie uzyskanych zysków”, w sprawie o oszustwo cywilne wniesionej przez prokurator generalną Nowego Jorku, Letitię James.

Engoron napisał w swojej 93-stronicowej decyzji, że były prezydent i jego współoskarżeni – w tym jego dorośli synowie – ponoszą odpowiedzialność za oszustwo, spisek oraz wydawanie fałszywych sprawozdań finansowych i fałszywych rejestrów biznesowych.

Według orzeczenia oskarżeni w oszukańczy sposób zawyżali wartość majątku Donalda Trumpa, aby uzyskać korzystniejsze stawki kredytów i ubezpieczeń.

Kwota, którą Trump jest winien, przekroczyła 450 milionów dolarów po doliczeniu odsetek.

Donald Trump odwołał się od wyroku 26 lutego, ale aby powstrzymać stan od jego wykonania musi wpłacić kaucję, która będzie przechowywana na koncie do czasu zakończenia procesu apelacyjnego, którego rozstrzygnięcie może zająć lata.

Na początku tego miesiąca były prezydent wpłacił kaucję w wysokości 91,6 mln dolarów w ramach apelacji w sprawie o zniesławienie felietonistki E. Jean Carroll, o czym informowaliśmy 13 marca.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

W 2023 r. w USA zabito ponad milion nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Instytutu Guttmachera w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad milion aborcji. To główne ustalenie raportu opublikowanego dzisiaj przez organizację badawczą wspierającą dostęp do aborcji.

Mówiąc ściślej, badacze szacują, że w 2023 r. w kraju odbyło się 1 026 700 aborcji, co jest najwyższa liczba od dekady. Po raz pierwszy też, od 2012 r. w formalnym systemie opieki zdrowotnej w USA przeprowadzono ponad milion zabiegów usunięcia ciąży.

Z raportu Guttmachera wynika również, że w 2023 r. liczba aborcji farmakologicznych wzrosła do 63% wszystkich aborcji, w porównaniu z 53% w 2020 r.

Badanie przeprowadzono poprzez ankietę wśród wszystkich stacjonarnych i wirtualnych dostawców aborcji w kraju i zsumowanie liczby aborcji. Instytut Guttmachera prowadzi te badania od 1974 roku.

Według dr Anitry Beasley, ginekologa-położnika i profesor w Baylor College of Medicine w Houston,  prawdziwa liczba jest nawet wyższa niż zmierzono w raporcie, ponieważ nie uwzględnia on aborcji, które mają miejsce poza formalnym systemem opieki zdrowotnej.

Niepoliczone aborcje obejmują na przykład te, które mają miejsce, gdy ktoś otrzymuje środki aborcyjne od znajomego lub dostępne bez recepty w aptece w Meksyku.

Fakt, że liczba aborcji wciąż rośnie, może być sprzeczny z intuicją, biorąc pod uwagę fakt, że w 2022 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade.

Dostęp do aborcji został poważnie ograniczony w kilkunastu stanach od czasu, gdy po raz ostatni Guttmacher opublikował kompleksowe liczenie narodowe. W 2020 roku instytut podał, że w USA odbyło się 930 160 aborcji.

Liczby mogą wynikać z faktu, że dziesiątki tysięcy ludzi żyjących w stanach, w których aborcja jest zakazana, mogło podróżować w celu poddania się aborcji, a kliniki i fundusze aborcyjne powiększyły się, aby zaspokoić zapotrzebowanie podróżujących pacjentek.

W latach 2020–2023 wzrósł odsetek aborcji przeprowadzanych przy użyciu samych leków – połączenia mifepristonu i mizoprosotolu.

Zasady dotyczące tych leków są przedmiotem sprawy Sądu Najwyższego, która ma zostać rozpatrzona w przyszłym tygodniu. Grupa lekarzy pro-life argumentuje, że Agencja d/s Żywności i Leków FDA błędnie podjęła decyzję o uproszczeniu dostępu do mifepristonu, nie biorąc pod uwagę niebezpieczeństw, jakie niosą jego skutki uboczne.

 

Źródło: npr
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Zwycięzcami 1,765 mld USD w Powerball jest grupa osób z małego miasteczka

Opublikowano

dnia

Autor:

Kalifornijska loteria ujawniła nazwisko jednego ze zwycięzców drugiej co do wielkości sumy w USA – wygranej w Powerball wynoszącej 1,765 miliarda dolarów, którą trafiono w październiku ubiegłego roku. Theodorus Struyck reprezentuje grupę osób, która kupiła los w sklepie w małym górskim miasteczku Frazier Park w powiecie Kern.

Żadne inne informacje na temat Theodorusa Struycka nie zostały oficjalnie ujawnione, ale osobę o takim nazwisku nie było trudno znaleźć dziennikarzom w małej miejscowości, położonej 75 mil na północny zachód od centrum Los Angeles.

Według uzyskanych przez nich informacji, Struyck, znany jako Theo, pochodzi z Hawajów i od co najmniej dekady mieszka w liczącym 3 000 mieszkańców miasteczku.

Choć nie udało się przeprowadzić z nim wywiadu, sąsiedzi opisali Theo jako 65-letniego, miłego emeryta, który dawniej pracował w UPS a teraz uwielbia przebywać ze swoimi wnukami. Struyck jest także zapalonym wędkarzem, a jego syn służy w piechocie morskiej.

Szczęśliwy los został zakupiony w Midway Market, a rodzinna firma otrzymała premię w wysokości 1 miliona dolarów za jego sprzedaż.

Nie podano ile osób wchodzi w skład grupy zwycięzców. Takie grupy zazwyczaj składają się, aby kupić większą liczbę losów na loterię, niż mogliby to zrobić indywidualnie. W ten sposób zwiększają swoje szanse na wygraną.

Jeśli którykolwiek z kuponów wygra, nagroda jest następnie dzielona, zwykle proporcjonalnie do wkładu pieniężnego każdej z osób.

Nazwiska zwycięzców loterii mieszkających w Kalifornii muszą zostać podane do wiadomości publicznej zgodnie z prawem tego stanu. W innych stanach, takich jak Arizona, Georgia i New Jersey, zwycięzcy dużych loterii mogą pozostać anonimowi.

Dotychczasowy rekord amerykańskiej loterii został ustanowiony także przez wygraną w Kalifornii, która miała miejsce w 2022 roku w Powerball. Jej wartość wyniosła 2,04 miliarda dolarów – to także najwyższa na świecie wygrana trafiona jednym losem.

Obecnie główne wygrane obydwu amerykańskich loterii rosną. Szacowany jackpot Powerball w środowym losowaniu wynosi 687 milionów dolarów, a wtorkowa wygrana w Mega Millions 875 milionów dolarów, o czym pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: fox32, nypost
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu