Połącz się z nami

Sport

Radio Deon Exclusive: „Spodek odleciał”. Złota Niedziela dla Polaków oczami dziennikarza Ryszarda Opiatowskiego

Opublikowano

dnia

Po zdobyciu złotego medalu przez polskich siatkarzy emocje jeszcze nie opadły. Głośno było nie tylko w Spodku, gdzie ponad 12 tysięcy dopingowało biało-czerwonych. Jeszcze głośniej było również pod katowickim obiektem, gdzie ponad 40 tysięcy osób czekało na zwycięstwo Polaków. Całą sytuację obserwował Ryszard Opiatowski, z „Przeglądu Sportowego”. W rozmowie z Kamilem Krzaczyńskim dziennikarz mówi nie tylko o emocjach, ale również o tym, czy za osiem lat Mistrzostwa znowu wrócą nad Wisłę.

„To było coś nieprawdopodobnego, ciężko to opisać, my się śmialiśmy, że Spadek odleciał, uniósł się w powietrze od dopingu dwunasto i pół tysięcznej publiczności, która od pierwszych minut żywiołowo dopingowała naszych siatkarzy. Przed halą był tłum, jak niektórzy liczyli czterdziestotysięczny. Ulice były zablokowane, całe miasto świętowało” – tak mówi emocjach, które panowały na Śląsku Ryszard Opiatowski.

Posłuchaj wywiadu Kamila Krzaczyńskiego z dziennikarzem “Przeglądu Sportowego” Ryszardem Opiatowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ryszard-opiatowski” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jak podkreśla Kamil Krzaczyński – „Mnie fascynuje trener Stéphane Antiga, który po raz pierwszy po raz pierwszy został trenerem w momencie objęcia Reprezentacji Polski. Było dużo głosów sceptycznych, że on jednak nie przygotuje naszej reprezentacji właściwie do tych Mistrzostw Świata a zaszedł na sam szczyt, skąd się wziął jego fenomen” – pyta szef działu sportowego Radia Deon Kamil Krzaczyński.

„Gdy zimą ogłoszono, że czynny jeszcze ciągle zawodnik ma być trenerem, to nikt nie pochwalał tej decyzji. Trudno się temu dziwić. Raz w historii zdarzyła się taka sytuacja, że zawodnik prosto z zejścia z boiska objął kadrę i osiągnął sukces. Tym człowiekiem był Hubert Wagner, który zdobył Mistrzostwo Świata w 1974 roku.

Zobacz galerię zdjęć z meczu


Nie dość, że obcokrajowiec, bez żadnego doświadczenie trenerskiego. Ale pomysł, który narodził się w głowie prezesa PZPS Mirosława Przedpełskiego miał też drugie dno bo Antiga dostał do pomocy bardzo dobrego trenera Philippe Blain. No i wiele treningów prowadził Blain, bo Antiga się uczył. Ten duet francuski stworzył jednak kolektyw, drużynę, która poszła by za sobą w ogień.

Polscy kibice znani są na całym świecie za swój doping. Mimo tego, że Mundial za cztery lata będzie rozgrywany w Rosji to czy za osiem lat możemy liczyć na Mistrzostwa w kraju? – „Już mówi się o tym, że kolejne Mistrzostwa Świata Światowa Federacja chciałaby zorganizować w naszym kraju, no bo nigdzie nie ma takiej atmosfery na meczach siatkówki w Polsce”.

Więcej komentarzy ze „Złotej Niedzieli” w rozmowie z Ryszardem Opiatowskim, którą poprowadził Kamil Krzaczyński.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: EPA

NEWS Florida

Tampa Bay Rays wycofują się z planów budowy nowego stadionu. Przyszłość klubu jest niepewna

Opublikowano

dnia

Autor:

Tampa Bay Rays ogłosili w czwartek, że rezygnują z wartego 1,3 miliarda dolarów projektu budowy nowego stadionu obok Tropicana Field. Decyzję tę tłumaczą huraganem Milton, który uszkodził obecny obiekt, oraz opóźnieniami finansowymi, które mogły zwiększyć koszty inwestycji.

W oświadczeniu właściciela klubu Stuarta Sternberga podkreślono, że na rezygnację wpłynęła „seria wydarzeń” w październiku, w tym poważne uszkodzenia Trop i opóźnienia w finansowaniu projektu.

„Po starannym rozważeniu doszliśmy do wniosku, że nie możemy kontynuować budowy nowego stadionu baseballowego i projektu rozwoju w tej chwili” – powiedział Sternberg.

W związku z tym Rays zostaną wyprowadzeni z Tropicana Field na cały sezon 2025. Ich mecze domowe odbędą się na Steinbrenner Field, czyli stadionie treningowym New York Yankees, położonym po drugiej stronie zatoki Tampa.

Jednocześnie Tropicana Field przejdzie gruntowne naprawy, w tym wymianę dachu zniszczonego przez huragan Milton, co ma umożliwić powrót Rays na sezon 2026. Przedstawiciele Major League Baseball podkreślają, że nadal szukają długoterminowego rozwiązania dla klubu.

Stadion Tropicana Field, otwarty w 1990 roku, jest domem Rays od debiutu zespołu w 1998 roku. Burmistrz St. Petersburga Ken Welch, jeden z głównych orędowników projektu nowego stadionu, nazwanego „Here To Stay”, nie krył rozczarowani decyzją klubu.

„Jeśli pojawi się nowy właściciel, który będzie gotów dotrzymać umów i uwzględnić potrzeby naszej społeczności, rozważymy współpracę. Ale nie zatrzymamy rozwoju miasta, czekając na baseballowego partnera, który nie jest w pełni zaangażowany” – powiedział Welch.

Dach stadionu Tropicana Field zniszczony przez huragan Milton

Czy Rays mogą opuścić Florydę?

Zgodnie z obecną umową, klub ma obowiązek grać jeszcze trzy sezony w St. Petersburgu – pod warunkiem naprawy stadionu. Po 2027 roku przyszłość drużyny jest niepewna.

Nie można wykluczyć sprzedaży klubu i ewentualnej przeprowadzki w inne miejsce. Decyzja o tymczasowej grze na Steinbrenner Field może również stanowić test dla zainteresowania kibiców w Tampie, co mogłoby wpłynąć na przyszłe plany zespołu.

Steinbrenner Field

Wstrzymany wielki projekt rozwojowy

Nowy stadion miał być centralnym elementem wartej 6,5 miliarda dolarów rewitalizacji St. Petersburga, znanej jako Historic Gas Plant District. Plan zakładał budowę muzeum historii czarnoskórych, tanich mieszkań, centrów rozrywki oraz powierzchni biurowych i handlowych. Miał również stworzyć tysiące nowych miejsc pracy.

Realizacja projektu, o którym informowaliśmy tutaj, stanęła jednak pod znakiem zapytania, ponieważ stadion Rays miał być jego kotwicą inwestycyjną.

Rendering nowego stadionu

Dlaczego projekt upadł?

Kluczowe problemy to:

  • Opóźnione głosowanie nad finansowaniem projektu przez Pinellas County Commission, co zwiększyło przewidywane koszty.
  • Koszt stadionu miał być dzielony – miasto i powiat miały pokryć około 50%, resztę zapewniłby klub i jego partner Hines.
  •  Huragan Milton uszkodził Tropicana Field, co wymusiło priorytetowe wydatki na jego naprawę.

Co dalej z Tampa Bay Rays?

  • W 2025 roku zespół zagra na Steinbrenner Field w Tampie.
  • W 2026 roku powróci na odnowiony Tropicana Field.
  • Po 2027 roku przyszłość klubu pozostaje niepewna – możliwa sprzedaż lub przenosiny do innego miasta.

Tampa Bay Rays muszą teraz zdecydować, czy Tampa Bay nadal jest ich długoterminowym domem, czy też rozpoczną poszukiwania nowej lokalizacji dla zespołu.

Źródło: chicagotribune
Foto: Tampa Bay Rays, YouTube, gmsfield
Czytaj dalej

News USA

Trump o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2026: „Napięcie to dobra rzecz”

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump powołał komisję, która zajmie się przygotowaniami do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2026, które odbędą się we wszystkich 3 krajach Ameryki Północnej. Stało się to w momencie, gdy kwestia ceł zaostrzyła napięcia na całym kontynencie. „Myślę, że to sprawi, że będzie bardziej ekscytująco” – powiedział prezydent w piątek, odnosząc się do politycznych napięć między liderami krajów-gospodarzy piłkarskiego wydarzenia. „Napięcie to dobra rzecz”.

Koordynacja bezpieczeństwa i organizacji turnieju

Prezydent Trump będzie przewodniczył specjalnej grupie zadaniowej, której celem jest koordynacja działań związanych z bezpieczeństwem oraz logistyką mistrzostw. Turniej ma przyciągnąć miliony kibiców z całego świata, a organizacja tak ogromnego wydarzenia wymaga ścisłej współpracy rządów trzech państw.

„To wielki zaszczyt dla naszego kraju, że możemy być gospodarzami tego turnieju” – powiedział Trump po spotkaniu z przedstawicielami FIFA, dodając, że planuje uczestniczyć w kilku meczach.

Napięcia polityczne i groźby handlowe

Przygotowania do turnieju odbywają się w atmosferze napięć między Stanami Zjednoczonymi a ich północnym i południowym sąsiadem. Donald Trump wielokrotnie groził nałożeniem ceł na towary z Kanady i Meksyku, co wzbudziło obawy o eskalację wojny handlowej i możliwe konsekwencje gospodarcze.

Dodatkowo jego wypowiedzi na temat premiera Kanady Justina Trudeau, a nawet sugestie, że Kanada mogłaby stać się kolejnym stanem USA, wywołały reakcje i wzrost nastrojów nacjonalistycznych na północy.

Mistrzostwa Świata 2026 – nowy format i ogromne wyzwanie

Mistrzostwa Świata FIFA 2026 będą największym turniejem w historii – po raz pierwszy weźmie w nich udział 48 drużyn, które rozegrają 104 mecze. Turniej po raz pierwszy odbędzie się w trzech krajach, z czego 78 spotkań zostanie rozegranych w USA, a po 13 w Meksyku i Kanadzie.

Codziennie mogą odbywać się nawet sześć meczów, a finał zaplanowano na 19 lipca na stadionie MetLife w New Jersey.

Prezydent FIFA Gianni Infantino podkreślił, że priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort kibiców z całego świata. „Chcemy, aby każdy czuł się bezpiecznie, był szczęśliwy i miał poczucie, że tworzymy coś wyjątkowego” – powiedział.

Trump i FIFA – piłka, trofeum i… kryptowaluty?

Infantino wręczył Donaldowi Trumpowi spersonalizowaną piłkę oraz zaprezentował trofeum Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2025, które odbędą się jeszcze przed mundialem. Ku zaskoczeniu wielu, Trump później pojawił się na szczycie dotyczącym kryptowalut w Białym Domu, gdzie ponownie zaprezentował trofeum, łącząc piłkę nożną z tematyką finansów cyfrowych.

Infantino porównał organizację Mistrzostw Świata do „trzech Super Bowl dziennie przez miesiąc”, podkreślając ogromne wyzwanie, jakie stoi przed rządami gospodarzy pod względem bezpieczeństwa i logistyki.

Kolejne wyzwanie: Igrzyska Olimpijskie 2028

Stany Zjednoczone nie będą miały dużo czasu na odpoczynek po mundialu – w 2028 roku Los Angeles stanie się gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Będzie to pierwszy tak duży turniej w USA od zimowych igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku.

Źródło: baynews9
Foto: The White House, YouTube
Czytaj dalej

Sport

Thomas Pranica dołącza do zespołu Victorii Sulejówek

Opublikowano

dnia

Autor:

Znany w Chicago z gry w drużynie Wisłoki Thomas Pranica w rundzie wiosennej będzie reprezentował barwy Victorii Sulejówek. Thomas to dynamiczny napastnik z międzynarodowym doświadczeniem. Swoje umiejętności rozwijał zarówno w USA, jak i w Polsce, grając m.in. dla Górnika II Zabrze, Garbarni Kraków, Michigan Stars FC czy LKS Goczałkowice-Zdrój.

Thomas Pranica urodził się w Stanach Zjednoczonych ale karierę piłkarską zaczął w Polsce. Tam wypatrzył go prezes Wisłoki, Marek Raś.

Początkowo nieznany szerszej amerykańskiej publiczności mający za sobą występy w drugoligowej Garbarnii Kraków Thomas zdobył dla Wisłoki 12 bramek w sezonie ligi UPSL 2021/2022 i szybko udowodnił iż jest zawodnikiem o dużym potencjale.

Ambitny napastnik nie mógł zmarnować takiej szansy, więc ciężko pracował każdego dnia na swoje nazwisko co pokazało zainteresowanie klubów występującym na wyższym szczeblu.

W 2023 roku Thomas Pranica podpisał kontrakt zawodowy z zespołem Michigan Stars.

Młody piłkarz gościł w studiu Radia Deon Chicago opowiadając miedzy innymi o swojej życiowej przygodzie z piłką nożną, planach na przyszłość i marzeniu by zagrać w lidze zawodowej. Rozmowę z Tomkiem, którego idolem jest Ronaldinho można przeczytać tutaj.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Victoria Sulejówek

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu