Połącz się z nami

Zdrowie

Suplementacja diety – konieczność czy fikcja. Dietetyk Ireneusz Broż odpowiada na nurtujące pytanie

Opublikowano

dnia

Suplementacją określamy stosowanie naturalnych dodatków żywieniowych-tzw.suplementów w celu uzupełnienia codziennej diety.Zwykle suplementacja ma na celu dostarczenie do organizmu: witamin, minerałów , bioflowanoidów, błonnika i innych wzbogacających dietę składników.   Większość ludzi zadaje sobie pytanie czy warto i czy powinno stosować się suplementację?

Pewien wybitny naukowiec odpowiadając kiedyś na takie pytania powiedział tak: „jeśli zjadasz codziennie siedem porcji świeżych warzyw i owoców, najlepiej prosto z własnej, nie nawożonej,nie pryskanej i położonej z dala od zanieczyszconego środowiska grządki, sporadycznie spożywasz słodycze, a w Twojej diecie przeważają produkty nieprzetworzone-pełnoziarniste, chodzisz spać o zmroku, nie pijesz kawy, herbaty, alkoholu, nie palisz papierosów to być może suplementacja nie wiele zmieni w Twoim życiu.

W dzisiejszych czasach przy tak skomercjalizowanym systemie informacji możemy przeczytac posłuchać lub pooglądć wiele informacji o konieczności suplementacji. Co znaczy wchłanianie żelaza najlepiej posłuży nam  przykład kobiety w ciąży. U wiekszośći wystepuje problem niedokrwistości ponieważ w organiźmie dominuje wapń i zaczyna blokować żelazo wówczas możemy zażyć przysłowiową „tone” żelaza i tak nie będzie się wchłaniało.

W naszym organiźmie istnieje coś takiego jak synergizm i antagonizm czyli  witaminy i minerały które się wspomagaja we wchłanianiu inne zaś nawzajem się blokują i jest to bardzo indywidualny proces dla każdego organizmu.

Dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem organizmu na witaminy, minerały i bioflowanoidy a zapotrzebowaniem na kalorie. Jeśli miałbyś dostarczyć organizmowi z normalnej dostępnej diety potrzebnych witamin i minerałów to musiałbyś zjeść dziennie od 6000 do 7000 kalorii nie utrzymałbyś wtedy prawidłowej masy ciała, a wyżywienie kosztowałoby Cię zbyt dużo zachodu i pieniędzy. A zatem w dzisiejszych czasach suplementacja jest konieczna należy jedynie zadać sobie pytanie? Która , kiedy, i dlaczego suplementacja powinna dotyczyć mojego i tylko mojego organizmu

Zalecam więc wykonanie badania Analizy Pierwiastkowej Włosa, które można wykonać w gabinetach dietetycznych „Człowiek i Natura ”. Więcej informacji pod numerem telefonu 312 646 8436 Więcej informacji na stronie www.czlowiekinatura.com

Ireneusz Broż, dietetyk

News USA

Precyzyjne odżywianie, czyli dla każdego co innego do jedzenia by być zdrowym

Opublikowano

dnia

Autor:

Istnieje wiele uniwersalnych porad żywieniowych, ale także coraz więcej dowodów na to, że ludzie różnie reagują na jedzenie, biorąc pod uwagę różnice w biologii, stylu życia i mikrobiomie jelitowym. National Institutes of Health zgłębia indywidualne reakcje poprzez badanie Nutrition for Precision Health. W zeszłym tygodniu naukowcy rozpoczęli rejestrację uczestników do udziału w programie w 14 ośrodkach w całych Stanach Zjednoczonych.

Program jest częścią inicjatywy badawczej All of Us, której celem jest wykorzystanie danych pochodzących od miliona uczestników, aby zrozumieć, w jaki sposób różnice w naszej biologii, stylu życia i środowiska mogą wpływać na nasze zdrowie.

Holly Nicastro z NIH Office of Nutrition Research mówi, że celem badań nad precyzyjnym odżywianiem (Nutrition for Precision Health study) jest pomoc w opracowaniu schematów dostosowanych do potrzeb ludzi. W badaniu zostanie wykorzystana sztuczna inteligencję, aby opracować algorytmy, które będą w stanie przewidzieć, jak ludzie zareagują na dany pokarm lub wzorzec żywieniowy.

Badanie weźmie pod uwagę genetykę danej osoby, drobnoustroje jelitowe i inne czynniki stylu życia, środowiskowe i społeczne, aby pomóc każdej osobie opracować zalecenia żywieniowe, które poprawią ogólny stan jej zdrowia.

Jedno z opublikowanych wcześniej badań naukowych wykazało, że nawet gdy ludzie jedzą identyczne posiłki, ich poziomy trójglicerydów, glukozy i insuliny mogą się różnić.

W ramach planowanego badania niektórzy uczestnicy będą mieszkać w jednym obiekcie przez dwa tygodnie, podczas których będą przechodzić przez trzy różne rodzaje diet.

Naukowcy zmierzą ich masę ciała i parametry życiowe, w tym ciśnienie krwi. Pobrane zostaną próbki krwi, moczu, śliny i kału, a naukowcy ocenią mikrobiom jelitowy. Ciągłe monitory glukozy mogą śledzić zmiany poziomu cukru we krwi.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA każdego roku ponad milion Amerykanów umiera z powodu chorób związanych z dietą, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i niektóre rodzaje raka. A ludzie żyjący na niższym poziomie społeczno-ekonomicznym są nieproporcjonalnie bardziej dotknięci chorobami przewlekłymi związanymi z dietą.

Ruch mający na celu włączenie żywności i żywienia do opieki zdrowotnej, obecnie prężnie się rozwija.

„Precyzyjne odżywianie” idzie o krok dalej, a NIH przewiduje, że do 2030 roku stanie się ono podstawą opieki medycznej. Szacuje się, że badanie finansowane przez podatników będzie kosztować około 170 milionów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Chinnapong/ Artfully79
Czytaj dalej

News USA

Tzw. minipigułki antykoncepcyjne mają niebezpieczne skutki uboczne, apelują biskupi USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Federalni regulatorzy wraz z Agencją ds. Żywności i Leków powinni odrzucić proponowane bez recepty tzw. „minipigułki” antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen, apelują biskupi amerykańscy. Krytycy tego środka twierdzą, że pacjenci powinni mieć nadzór lekarza podczas przyjmowania leku z powodu groźnych skutków ubocznych, które on powoduje, mówi Paweł Kosiński, SJ.

Panel doradczy FDA w dniu 10 maja jednogłośnie głosował za zaleceniem zatwierdzenia pigułki antykoncepcyjnej Opill pod kątem dostępności bez recepty. Ostateczna decyzja spodziewana jest latem tego roku.

Środek antykoncepcyjny zawierający tylko progestagen, czasami nazywany „minipigułką”, został zaproponowany do stosowania bez recepty przez francuskiego producenta Laboratoire HRA Pharma.

Zezwolenie na dostęp do antykoncepcji hormonalnej bez nadzoru lekarza jest „przeciwstawne Przysiędze Hipokratesa, która nakazuje lekarzom przede wszystkim nie szkodzić”, powiedział bp Robert E. Barron z Winona-Rochester, przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństw, Życia Rodzinnego i Młodzieży Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB),

14 listopada 2022 r. USCCB dołączyło do Narodowego Centrum Bioetyki Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Lekarskiego i Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Katolickich, które reprezentują tysiące pracowników służby zdrowia i etyków medycznych, aby sprzeciwić się umożliwieniu korzystania z Opill bez recepty.

„Wskaźnik niepowodzenia minipigułki jest wyższy niż w przypadku innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych i spowoduje wiele niechcianych ciąż, co może prowadzić do potencjalnie większej liczby aborcji” – napisano w liście.

List ostrzega również przed poważnymi szkodami dla nastolatków, którzy będą mieli dostęp do leku bez powiadomienia rodziców.

Potencjalne negatywnych skutki uboczne „minipigułki” to m.in.: niewydolność narządów, choroby sercowo-naczyniowe lub problemy neurologiczne. Hormonalny środek antykoncepcyjny może powodować nieprawidłowe krwawienia, torbiele jajników i depresję.

Stosowanie na receptę, jak napisano w liście, pozwoliłoby na nadzór ze strony pracowników służby zdrowia, który jest niezbędny do monitorowania skutków ubocznych.

Kobiety zażywające Opill należy również poddać badaniu przesiewowemu pod kątem rozpoznania lub podejrzenia ciąży, rozpoznania lub podejrzenia raka piersi lub innych nowotworów wrażliwych na progestagen, a także nieprawidłowych krwawień z macicy, nadwrażliwości na składniki produktu Opill, ostrej choroby wątroby oraz łagodnych lub złośliwych guzów wątroby.

Progestageny, znane również jako progestyny, to syntetyczne leki hormonalne, które naśladują progesteron, naturalny hormon niezbędny do menstruacji i ciąży. Środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen są dostarczane na różne sposoby: jako implant, hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna, zastrzyk antykoncepcyjny lub „minipigułka”.

W marcu naukowcy z Oksfordu opublikowali badanie, w którym wykazano, że stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających wyłącznie  zwiększa względne ryzyko raka piersi o 20–30% w porównaniu z kobietami, które nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych.

W badaniu wykorzystano dane od prawie 10 000 kobiet w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano inwazyjnego raka piersi w ciągu 21 lat oraz dane od ponad 18 000 kobiet, u których nie zdiagnozowano raka piersi.

Te środki antykoncepcyjne różnią się od najpopularniejszego środka antykoncepcyjnego, złożonej doustnej pigułki antykoncepcyjnej zawierającej estrogen.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia na swojej stronie internetowej wymienia estrogenowo-progestagenowe doustne środki antykoncepcyjne wśród 122 czynników rakotwórczych.

Odnotowuje również „przekonujące dowody”, że lek ma „działanie ochronne przed rakiem endometrium i jajnika”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/fizkes/ AntonioGuillem
Czytaj dalej

News Chicago

Do twojego domu wpadł nietoperz? Uważaj, może być wściekły jak ten w Woodstock

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Zdrowia Powiatu McHenry poinformował w poniedziałek, że rodzina mieszkająca w Woodstock miała kontakt z chorym na wściekliznę nietoperzem znalezionym w jej domu w środę. Członkom rodziny zalecono poddanie się leczeniu za pomocą profilaktyki poekspozycyjnej (PEP).

Departament Zdrowia Powiatu McHenry poinformował, że wścieklizną w Illinois zarażają się głównie nietoperze. Wirus wścieklizny jest przenoszony przez bezpośredni kontakt ze śliną chorego zwierzęcia.

Choroba może być śmiertelna dla ludzi, jeśli nie jest leczona.

Departament Zdrowia Powiatu McHenry zaleca, aby mieszkańcy, którzy znajdą nietoperza w swoim domu, zamknęli go w pokoju, a następnie powiadomili służby Animal Control powiatu dzwoniąc pod numer 815-459-6222 i skonsultowali się z lekarzem.

Urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że ważne jest, aby zwierzę było żywe lub niedawno padłe z nienaruszoną głową, aby uzyskać wiarygodne testy na wściekliznę.

Ci, którzy są narażeni na kontakt ze wściekłym zwierzęciem, będą musieli otrzymać tzw. PEP; cztery serie leczenia obejmujące immunoglobuliny i szczepionkę, jak najszybciej po ekspozycji na wirus.

Aby zminimalizować przedostawanie się nietoperzy do domów, drzwi, okna i otwory wentylacyjne powinny mieć ekrany i być bezpiecznie obramowane. Kominy powinny być zaślepione.

Mieszkańcy nie powinni dotykać, karmić ani nieumyślnie przyciągać dzikich zwierząt otwartymi pojemnikami na śmieci lub śmieciami, przekazał departament zdrowia.

 

Źródło: lakemcheenryscanner
Foto: YouTube, istock/CreativeNature_nl
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu