Połącz się z nami

Zdrowie

Suplementacja diety – konieczność czy fikcja. Dietetyk Ireneusz Broż odpowiada na nurtujące pytanie

Opublikowano

dnia

Suplementacją określamy stosowanie naturalnych dodatków żywieniowych-tzw.suplementów w celu uzupełnienia codziennej diety.Zwykle suplementacja ma na celu dostarczenie do organizmu: witamin, minerałów , bioflowanoidów, błonnika i innych wzbogacających dietę składników.   Większość ludzi zadaje sobie pytanie czy warto i czy powinno stosować się suplementację?

Pewien wybitny naukowiec odpowiadając kiedyś na takie pytania powiedział tak: „jeśli zjadasz codziennie siedem porcji świeżych warzyw i owoców, najlepiej prosto z własnej, nie nawożonej,nie pryskanej i położonej z dala od zanieczyszconego środowiska grządki, sporadycznie spożywasz słodycze, a w Twojej diecie przeważają produkty nieprzetworzone-pełnoziarniste, chodzisz spać o zmroku, nie pijesz kawy, herbaty, alkoholu, nie palisz papierosów to być może suplementacja nie wiele zmieni w Twoim życiu.

W dzisiejszych czasach przy tak skomercjalizowanym systemie informacji możemy przeczytac posłuchać lub pooglądć wiele informacji o konieczności suplementacji. Co znaczy wchłanianie żelaza najlepiej posłuży nam  przykład kobiety w ciąży. U wiekszośći wystepuje problem niedokrwistości ponieważ w organiźmie dominuje wapń i zaczyna blokować żelazo wówczas możemy zażyć przysłowiową „tone” żelaza i tak nie będzie się wchłaniało.

W naszym organiźmie istnieje coś takiego jak synergizm i antagonizm czyli  witaminy i minerały które się wspomagaja we wchłanianiu inne zaś nawzajem się blokują i jest to bardzo indywidualny proces dla każdego organizmu.

Dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem organizmu na witaminy, minerały i bioflowanoidy a zapotrzebowaniem na kalorie. Jeśli miałbyś dostarczyć organizmowi z normalnej dostępnej diety potrzebnych witamin i minerałów to musiałbyś zjeść dziennie od 6000 do 7000 kalorii nie utrzymałbyś wtedy prawidłowej masy ciała, a wyżywienie kosztowałoby Cię zbyt dużo zachodu i pieniędzy. A zatem w dzisiejszych czasach suplementacja jest konieczna należy jedynie zadać sobie pytanie? Która , kiedy, i dlaczego suplementacja powinna dotyczyć mojego i tylko mojego organizmu

Zalecam więc wykonanie badania Analizy Pierwiastkowej Włosa, które można wykonać w gabinetach dietetycznych „Człowiek i Natura ”. Więcej informacji pod numerem telefonu 312 646 8436 Więcej informacji na stronie www.czlowiekinatura.com

Ireneusz Broż, dietetyk

News Chicago

Uwaga Chicago: meningokoki atakują. Ważne jest zaszczepienie

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy zdrowia publicznego w Chicago ostrzegają przed wzrostem liczby przypadków potencjalnie śmiertelnej choroby wywoływanej przez meningokoki. To rzadka, ale poważna infekcja bakteryjna, która może zaatakować m.in. opony mózgowe, rdzeń kręgowy i układ krążenia. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest jedną z jej postaci.

Departament Zdrowia Publicznego w Chicago CDPH zidentyfikował dotychczas 8 przypadków zakażenia meningokokami w 2024 r. i 7 przypadków w 2023 r., w porównaniu z 1-3 przypadkami rocznie w latach 2017–2022.

W ostrzeżeniu zdrowotnym opublikowanym w Internecie CDPH podał, że wśród 15 przypadków zachorowań w Chicago w latach 2023–2024 znalazło się 9 osób w wieku od 30 do 60 lat oraz 8 osób rasy czarnej, niebędących Latynosami.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Chicago pojawia się niecałe dwa miesiące po ostrzeżeniu Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC o ogólnokrajowym wzroście liczby przypadków zakażeń meningokokami.

Komisarz CDPH Olusimbo „Simbo” Ige zapewniła o czujnym monitoringu zachorowań w mieście.

„Chociaż przypadki są nadal bardzo rzadkie, chcemy, aby ludzie byli świadomi, ponieważ skutki mogą być bardzo poważne. Podobnie jak w przypadku innych chorób, takich jak COVID-19 i odra, przestrzeganie zalecanych szczepionek stanowi najlepszą ochronę przed chorobą meningokokową”, powiedziała Ige.

W Illinois wymagane jest szczepienie przeciwko meningokokom. Pierwszą dawkę podaje się w wieku 11–12 lat, a dawkę przypominającą w wieku 16 lat. Departament Zdrowia Publicznego w Chicago nalega, aby rodzice i opiekunowie dopilnowali, aby szczepionka została podana zgodnie z harmonogramem.

CPDH zachęca również wszystkich, aby zapoznali się z możliwymi objawami zakażenia menigokokami, które różnią się w zależności od rodzaju infekcji. Według Departament Zdrowia objawy obejmują:

  • Chociaż objawy choroby meningokokowej mogą początkowo przypominać grypę, stan chorego szybko się pogarsza, a choroba może w ciągu kilku godzin stać się zagrożeniem dla życia.
  • Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mogą obejmować gorączkę, ból głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, światłowstręt (wrażliwość na światło) lub zmieniony stan psychiczny.
  • Objawy meningokokowego zakażenia krwi mogą obejmować gorączkę i dreszcze, zmęczenie, wymioty, zimne dłonie i stopy, silne bóle, przyspieszony oddech, biegunkę lub, w późniejszych stadiach, ciemnofioletową wysypkę.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Marcelo Ricardo Daros/
Czytaj dalej

News Chicago

Dziewczynka z Joliet przeżyła pomimo skrajnego wcześniactwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziewczynka, która po urodzeniu się przedwcześnie w listopadzie ważyła nieco ponad funt, pokonała wszelkie przeciwności losu i wróciła do domu z rodzicami. Pierwsze sześć miesięcy życia spędziła w szpitalu na południowych przedmieściach Chicago.

Nyla Brooke Haywood miała swoje przyjęcie pożegnalne w poniedziałek w szpitalu Silver Cross w New Lenox. Wzięła w nim udział rodzina, przyjaciele i personel szpitala. Następnie 6-miesięczne dziewczynka została zabrane do domu przez swoich rodziców, NaKeyę i Cory’ego Haywood z Joliet, których jest pierwszym dzieckiem.

Nyla urodziła się 17 listopada, w 22 tygodniu ciąży, po tym, jak u jej matki, NaKeyi, zdiagnozowano stan przedrzucawkowy – niebezpieczne nadciśnienie. Ważyła 1 funt i 1 uncję i miała 11 cali długości, co czyniło ją tak zwaną „mikrowcześniakiem”.

Ale dziewczynka opuściła szpital ważąc zdrowe 10 funtów i mierząc 21 cali, po 6 miesiącach leczenia i opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Po urodzeniu, płuca Nyli były maleńkie i słabo rozwinięte, ale zespół składający się aż z 15 osób skupiał się na maleńkim noworodku w pierwszych minutach i dniach jego życia. Dziewczynka ma resztki blizn na płucach i została odesłana do domu z tlenem.

Nyla będzie wymagała regularnych badań kontrolnych, aby obserwować wszelkie przyszłe komplikacje, które czasami pojawiają się w przypadku mikrowcześniaków.

Coraz większa liczba skrajnie małych wcześniaków jest poddawana leczeniu ratującemu życie i przeżywa. W kluczowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the American Medical Association w 2022 r. objęto prawie 11 000 takich porodów.

Okazało się, że 30% dzieci urodzonych w 22. tygodniu, 56% w 23. tygodniu i 71% w 24. tygodniu życia żyło przynajmniej do czasu, gdy osiągnęło stan zdrowia na tyle, że można było je odesłać do domu.

O mikrowcześniaku z Teksasu, który także przeżył, pisaliśmy 23 lutego 2023r.

Źródło: AP
Foto: NaKeya Haywood
Czytaj dalej

News Chicago

Zespół Northwestern Medicine przeprowadził udany podwójny przeszczep płuc

Opublikowano

dnia

Autor:

Kapitan policji, Arthur Gillespie, był pierwszym pacjentem Northwestern Medicine, u którego wykonano podwójny przeszczep płuc. Jego jedno płuco zostało uszkodzone w wyniku Covid-19, a drugie w wyniku raka.

56-letni Arthur Gillespie odkrył, że ma raka płuc w 2020 r. podczas leczenia ciężkiego przypadku COVID-19. W marcu tego roku był hospitalizowany przez 12 dni z powodu koronawirusa, a gdy lekarze skanowali jego płuca, odkryli raka w pierwszym stadium w prawym płucu.

Policjant nie miał żadnych objawów raka płuc, więc w pewnym sensie, to właśnie dzięki zachorowaniu na COVID,  udało się go wcześnie wykryć.

Po wypisaniu ze szpitala Gillespie rozpoczął chemioterapię, a w listopadzie 2020 roku przeszedł operację usunięcia dwóch trzecich prawego płuca. Kontynuował rehabilitację przez 3 lata, ale jego stan był coraz gorszy i codziennie potrzebował dodatkowego leczenia tlenem.

We wrześniu 2023 roku Arthur Gillespie zwrócił się do Northwestern Medicine, a w styczniu 2024 roku przeszedł podwójny przeszczep płuc.

Mimo że wyglądał na silnego fizycznie, ledwo był w stanie mówić lub zrobić kilka kroków bez zadyszki. Wzrosło również ciśnienie w płucach do tego stopnia, że powodowała niewydolność serca i jedyną szansą dla niego był podwójny przeszczep płuc, według dr Ankita Bharata, ordynatora oddziału torakochirurgii i dyrektora Canning Thoracic Institute w Northwestern, który przeprowadził operację transplantacji.

Teraz Gillespie z każdym dniem staje się coraz silniejszy, ale nie jest pewien, czy i kiedy będzie mógł wrócić do pracy. Wyraził nadzieję, że jego historia poruszy funkcjonariuszy i przypomni im, aby priorytetowo traktowali swoje zdrowie.

 

Źródło: cbs
Foto: Northwestern Medicine
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu