Połącz się z nami

News Chicago

Dożynki Związku Klubów Polskich w Yorkville pod Chicago. Pochód i uroczyste wieńce dla wyróżnionych

Opublikowano

dnia

W Yorkville odbyły się tradycyjnie juz organizowane przez Związek Klubów Polskich dożynki. Tegoroczne widowisko nosiło tytuł “Chcę wyjechać na wieś”.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-dozynki-2014″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Dożynkowe święto otworzył pochód, na przodzie którego szli gospodarze obrządku, prezes ZKP Jan Kopeć i Elżbieta Kozioł, niosąc bochen chleba. Za nimi podążali aktorzy Teatru Ludowego “Rzepicha” oraz zarząd ZKP z bogato zdobionym wieńcem poświęconym Matce Bożej. Pozostałe wieńce, które wzięły udział w pochodzie zostały potem wręczone obecnym weteranom i zasłużonym działaczom polonii ( Patrz lista pod artykułem).

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Mszę dożynkową odprawił  kapelan ZKP, ks. Ryszard Miłek. Podczas nabożeństwa można było posłuchać Chóru im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Eugeniusza Ballarina.

Następnym punktem program był spektakl “Chcę wyjechać na wieś” z udziałem aktorów z Teatru Ludowego Rzepicha oraz z wykorzystaniem utworów Zofii Solarzowej. Dyrektor teatru, autorka scenariusza spektaklu oraz główny inscenizator przedstawienia, Alina Szymczyk otrzymała oficjalne podziękowania od prezesa ZKP Jana Kopcia.

Podczas dożynek w Yorkville wystąpił zespół taneczny Wawele, a także obok wymienionego wcześniej Chóru Chopina, chór im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Katarzyny Zalewskiej. Goście bawili się do rytmów wygrywanych przez kapelę Góra Band.

Lista weteranów oraz innych zasłużonych działaczy, którym wręczono dożynkowe wieńce: w grupie weteranów Stanisław Wajdeman z Koła SPK 15 oraz Mieczysław Latuszek z Piątej Kresowej Dywizji Piechoty; pozostali laureaci wyróżnienia to wiceprezeska Związku Podhalan Helena Studencka, Julian Walas z Towarzystwa Strzelce Wielkie, Robert Nicpoń prezes Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa, Adam Stopa prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki oraz Rajmund Naraz z Klubu Luszowice.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Fuzja przedsiębiorstw kolejowych o wartości 31 mld dolarów znacznie zwiększy ruch kolejowy w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjna fuzja Canadian Pacific Railway i Kansas City Southern o wartości 31 miliardów dolarów niepokoi ustawodawców w Illinois. Senator stanu Dick Durbin był we wtorek w Schaumburgu, wypowiadając się na temat propozycji.

Połączenie przewoźników może dodać do 14 pociągów towarowych dziennie do linii Metra Milwaukee, która biegnie z Elgin do Bensenville.

Planowana umowa jest w trakcie przeglądu przez amerykańską Surface Transportation Board.

Przeciwnicy wyrazili obawy dotyczące zanieczyszczenia hałasem i wpływem na środowisko.

Mówią też, że bardzo długie pociągi będą blokować ruch i blokować przejazdy.

REKLAMA REKLAMA

Durbin powiedział, że istnieją obawy, w jaki sposób kursowanie tak wielu nowych pociągów zwiększy ruch kolejowy i jak wpłynie na różne dzielnice. Choć nie jest przeciwny fuzji, uważa, że należy przeprowadzić więcej badań jej wpływu.

„Chcemy zobaczyć oświadczenie, które naprawdę dociera do obszaru Chicagoland i mierzy wpływ na życie w tym obszarze. I tak naprawdę nie mówimy, że nie można przeprowadzić tej fuzji.”– powiedział Durbin.

„​​Możliwe, że budowa niektórych obiektów kolejowych na zachód od obszar metropolitalny rozwiąże problemy. Jesteśmy gotowi do współpracy z Canadian Pacyfic i innymi liniami kolejowymi, aby to zrobić”.

Jeśli fuzja się uda, linia kolejowa bezpośrednio połączy Kanadę z Meksykiem.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Nie chciałem umrzeć. Chciałem pobiec w maratonie. Biegacz pochodzący z Chicago pokonał raka i startuje w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

U Angelo Ciardella, pochodzącego z Chicago mieszkańca Orlando, zdiagnozowano raka głowy i szyi/krtani stopnia czwartego. Mężczyzna przeszedł osiem rund chemii i 35 cykli naświetlania. A w tą niedzielę pobiegnie w chicagowskim maratonie.

Każdy, kto chce pokonać morderczą trasę 26,2 mil, musi być twardy i dobrze wysportowany, ale Angelo Ciardella uważa, że ​​jego kluczem do sukcesu jest to, że jest taki uparty.

„Podczas leczenia myślałem, że po pierwsze nie umrę. Jestem zbyt uparty” – powiedział Angelo Ciardella.

Mężczyzna zaczął biegać ponownie rok temu, po zakończeniu leczenia. Powiedział swoim onkologom, że ma niezły cel:

Zamierzał wrócić do miasta, w którym się urodził i pobiec w Bank of America Chicago Marathon.

„Aby pokazać, że mogę pokonać raka, a także pokazać ludziom, że diagnoza raka czwartego stopnia nie jest wyrokiem śmierci” – powiedział Ciardella.

REKLAMA REKLAMA

Jego onkolog twierdzi, że podczas wyczerpującego leczenia w szczytowym momencie pandemii taka postawa była kluczowa.

„Wchodzisz z dobrym nastawieniem. I nadzieją i determinacją. Naprawdę lepiej radzisz sobie z leczeniem i znacznie lepiej z wyzdrowieniem” – mówi dr Michael Herman.

Biegnąc, Ciardella będzie myślał o swojej rodzinie i przyjaciołach, którzy pomogli mu przetrwać.

Ale robi to dla wszystkich pacjentów z rakiem.

„W tym czasie mogą być w swoich najciemniejszych chwilach, ale zaledwie rok lub dwa później mogą biegać lub chodzić i cieszyć się życiem tak, jak kiedyś” – powiedział dr Herman.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu