Połącz się z nami

Zdrowie

Niechciani lokatorzy w naszym ciele. Jak uchronić się przed pasożytami, które mogą zatruć organizm

Opublikowano

dnia

Nadchodzący okres to czas gdy wielu z nas powraca z wymarzonych wakacji ciesząc się spędzonym czasem w gronie bliskich. Powracamy do codzinnych obowiązków nie zastanawiając się nawet ,że oprócz miłych wrażeń wraz z nami przywędrowały niechciani „lokatorzy”, którzy zagnieżdżają się w naszym organiźmie.

Spożywając posiłki, pijąc wodę, korzystając z toalet  bylismy bardzo często narażeni na to aby zainfekować nasz organizm tzw. jednokomórkowcami  które z postaci jajeczek przeradzają się w larwę, a następnie jako dorosły pasożyt osiągając nawet do 2,5 metra długości  znosi ok. 150 tysięcy jaj pustosząc nasz organizm.

Aby się zarazić pasożytami, lub grzybami wcale nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne kraje. Wystarczy jedynie zastanowić się nad codziennym postępowaniem… Czy przed spożyciem produktów takich jak owoce czy warzywa zlewamy je wrzątkiem? Czy kosztujemy różnego rodzaju produkty np. w sklepach?… jaką mamy pewność  że przed nami ktoś nie robił tego samego i miał na przykład rozcięty palec  będąc nosicielem tych właśnie nieproszonych gości.

Aby uzmysłowić wszystkim jak bardzo jest to niebezpieczne, podam jeszcze jeden przykład – Szop pracz-czyli częsty obrazek na naszych amerykańskich podwórkach opróżniając się wydala jaja pasożytów. Te jaja mogą być przenoszone nie tylko przez nasze zwierzęta (psy, koty), ale również przez nasze dzieci bawiące się boso w ogródku lub na placach zabaw. Następnie te bakterie są przenoszone na ich rękach, które z kolei są wsadzane do buzi.

Możemy się jednak przed tym wszystkim uchronić robiąc badania z kropli krwi. Dzięki możemy sprawdzić kondycję naszego ciała oraz dowiedzieć się jak działa nasz organizm. Dzięki badaniu z kropli krwi możemy również  potwierdzić, lub wykluczyć obecność „nieproszonych gości” czyli grzybów, bakterii lub pasożytów. Więcej informacji na temat badań można się dowiedzieć dzwoniąc po polsku pod numer telefonu 312-646-8436. Zapraszamy również na stronę internetową www.czlowiekinatura.com, gdzie można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem.

Ireneusz Broż
Dietetyk

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com

News USA

Uwaga: Idą upały. Mieszkańcy Środkowego Zachodu, w tym Chicago, będą się pocić

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielka fala upałów ma ogarnąć Środkowy Zachód i Północny Wschód, a rekordowo wysokie temperatury utrzymają się przez cały przyszły tydzień, rozpoczynając lato z najbardziej znaczącym jak dotąd upałem w tym roku. Prognoza gorąca dotyczy także Chicago.

Szacuje się, że w tym tygodniu może zostać pobitych lub prawie pobitych prawie 200 rekordów wysokiej temperatury w Stanach Zjednoczonych. Centrum prognoz pogody Narodowej Służby Meteorologicznej twierdzi, że niektóre obszary w kraju mogą doświadczyć najdłuższej fali upałów, jaką widziały od dziesięcioleci.

Dziesiątki milionów ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do tak wielkiego gorąca, będą w tym tygodniu pocić się w temperaturach sięgających 90 stopni Fahrenheita.

Według National Weather Service, przez cały ten tydzień najbardziej ekstremalne ryzyko upałów będzie występowało w rejonie Wielkich Jezior i na Północnym Wschodzie. Obejmuje to główne obszary metropolitalne Chicago, St. Louis, Detroit, Cleveland, Pittsburgh, Nowy Jork i Boston.

Do poniedziałkowego popołudnia temperatura na rozległym obszarze północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych osiągnie od 15 do 20 stopni powyżej normy i oczekuje się, że przez resztę tygodnia pracy wzrośnie do 25 stopni powyżej normy.

W niektórych obszarach, w tym w Pittsburghu, takich upałów nie było od około 30 lat.

Każdy dzień będzie gorętszy od poprzedniego, a temperatury w nocy często nie spadną na tyle, aby zapewnić ulgę, co stwarza zwiększone ryzyko chorób związanych z upałem. Przewiduje się, że w nocy temperatury będą wynosić około 75 stopni.

NWS w Chicago ostrzegło, że przez cały przyszły tydzień mieszkańcy Wietrznego Miasta mogą odczuwać ciepło od 95 do 105 stopni. W niektórych częściach wschodniego Nowego Jorku i zachodniej Nowej Anglii wskaźniki sięgają nawet 107 stopni.

Ekstremalne upały zabijają średnio dwa razy więcej ludzi rocznie niż tornada i huragany razem wzięte.

Ubiegły rok w Stanach Zjednoczonych był najgorszy w historii od 1936 r., pod względem upałów, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej NOAA, a naukowcy ostrzegają, że w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego fale upałów będą coraz poważniejsze, o czym pisaliśmy 5 czerwca.

Jakie są zagrożenia związane z ekstremalnymi upałami?

Eksperci twierdzą, że choroba związana z upałem może być śmiertelna, jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana i leczona. Może nastąpić przegrzanie (hipertermia) i udar cieplny.

Szczególnie narażone są na nie małe dzieci i niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby pracujących na zewnątrz, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, a także osoby, które nie mogą się dobrze poruszać lub mieszkają samotnie.

Objawy przegrzania mogą obejmować obfite pocenie się i zmęczenie; słaby puls; skórę chłodną, bladą lub lepką; oraz ból głowy, zawroty głowy, nudności i omdlenia. Należy przenieść taką osobę do klimatyzowanego pomieszczenia i podać jej kilka łyków wody, poluzować ubranie i nałożyć na ciało chłodne, mokre ściereczki lub włożyć chorego do chłodnej kąpieli. W przypadku wymiotów należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Osoba cierpiąca na udar cieplny może odczuwać ból głowy, dezorientację, nudności, zawroty głowy i mieć temperaturę ciała powyżej 103°F. Może mieć także gorącą, czerwoną, suchą lub wilgotną skórę; szybki puls i zemdleć. CDC zaleca, aby natychmiast dzwonić pod numer 911, a podczas oczekiwania na pomoc korzystać z chłodnej kąpieli lub okładów i klimatyzowanego pomieszczenia. Nie wolno podawać nic do picia.

Jak możesz zachować bezpieczeństwo?

Eksperci zalecają, aby w czasie tak dużych upałów pozostać w klimatyzowanym pomieszczeniu i ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz klimatyzacji, dowiedz się, czy Twoja społeczność otworzy centra chłodzące. Jednak nawet osoby posiadające klimatyzację powinny planować z wyprzedzeniem na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Inne wskazówki od Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC:

  • Pij dużo wody i weź chłodny prysznic lub kąpiel.
  • Noś lekką, luźną odzież i rzadziej korzystaj z kuchenki i piekarnika.
  • Sprawdź, co u przyjaciół i krewnych, zwłaszcza tych, którzy nie mają klimatyzacji.

Informacje na temat centrów chłodzących na terenie Chicago można znaleźć tutaj.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/Liudmila Chernetska/AntonioGuillem/
Czytaj dalej

News USA

Senat USA odrzucił ustawę dotyczącą in vitro zarówno Demokratów jak i Republikanów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Senat Stanów Zjednoczonych odrzucił projekt ustawy, który według Demokratów miał na celu ochronę dostępu do procedur zapłodnienia in vitro (IVF) w całym kraju. Projekt ten został wprowadzony w ramach ogólnokrajowej debaty, która również dała początek konkurencyjnej ustawie popierającej zapłodnienie in vitro ze strony Republikanów, zablokowanej dzień wcześniej. O trwającym sporze w tej kwestii mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Ustawa o prawie do zapłodnienia in vitro, wprowadzona przez demokratyczną senator Tammy Duckworth z Illinois, została odrzucona w czwartek w głosowaniu 48 do 47, gdy do jej uchwalenia potrzeba było 60 głosów.

Ustanawiałaby ona prawo do leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia in vitro, a także prawo do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących oddawania, testowania, wykorzystania, przechowywania lub usuwania tzw. „reprodukcyjnego materiału genetycznego”, takiego jak oocyty, plemniki, zapłodnione komórki jajowe i embriony.

Biskupi katoliccy w USA wezwali katolików, aby skontaktowali się ze swoimi ustawodawcami i zalecili im nieprzyjmowanie ustawy, ostrzegając między innymi, że ustawa może stworzyć nowy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmujący zapłodnienie in vitro.

Kwestią sporną było także naleganie Senackich Demokratów, aby rodziny korzystające z zapłodnienia in vitro miały możliwość wyrzucania zapłodnionych embrionów bez konsekwencji prawnych. To niezbędna część procesu zapłodnienia in vitro i jeden z kluczowych argumentów przeciwko tej procedurze, z katolickiego punktu widzenia.

Stosowanie zapłodnienia in vitro, które obejmuje proces selekcji „najlepszych” zarodków, doprowadziło do wyrzucenia milionów odrzuconych ludzkich embrionów, a kolejne miliony zostały zamrożone i są przechowywane w stanie zawieszenia.

Tymczasem wszystkich 49 Republikanów w Senacie zasygnalizowało w środę poparcie dla zapłodnienia in vitro, ale potępiło sponsorowaną przez Demokratów ustawę.

Jako alternatywę dla demokratycznej ustawy o zapłodnieniu in vitro, republikańscy Senatorowie: Ted Cruz z Teksasu i Katie Britt z Alabamy przedstawili inną ustawę, którą próbowali poddać pod głosowanie 12 czerwca, ale Demokraci ją zablokowali.

Republikańska ustawa uznaje „osobowość płodu”, co podważa legalność wyrzucania zapłodnionych embrionów.

Obecna debata na temat zapłodnienia in vitro wybuchła po wydaniu w lutym orzeczenia Sądu Najwyższego stanu Alabama, w którym stwierdzono, że w świetle prawa stanowego zamrożone ludzkie embriony są dziećmi. O decyzji tej informowaliśmy tutaj.

Od tego czasu prawodawcy ze stanu Alabama przyjęli ustawę, która zapewnia immunitet podmiotom przeprowadzającym zapłodnienie in vitro w przypadku śmierci lub obrażeń nienarodzonego dziecka podczas procesu zapłodnienia in vitro.

W lutym amerykańscy biskupi katoliccy wyrazili sprzeciw także wobec wcześniejszej wersji ustawy Senatu Demokratów.

„Rozumiemy głębokie pragnienie, które motywuje niektóre z tych par do poświęcenia wielu wysiłków, aby mieć dzieci, i popieramy moralnie dopuszczalne sposoby osiągnięcia tego” – napisali w liście do prawodawców szefowie czterech komitetów Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych .

„Jednak rozwiązaniem nigdy nie może być proces medyczny, który wiąże się z powstaniem niezliczonej liczby nienarodzonych dzieci i skutkuje zamrożeniem lub wyrzuceniem i zniszczeniem większości z nich” – podkreślili biskupi.

Zapłodnienie in vitro, ostrzegali biskupi, stanowi „zagrożenie dla najbardziej bezbronnych istot ludzkich”.

Następnie zganili branżę zapłodnienia in vitro, twierdząc, że „opiera się na milionach dzieci stworzonych po to, by je zniszczyć lub porzucić”.

W środę Konwencja Południowych Baptystów, największe wyznanie protestanckie w USA, głosowała za przyjęciem uchwały sprzeciwiającej się stosowaniu zapłodnienia in vitro.

Źródło: cna
Foto: istock/Svitlana Hulko/iLexx/Nuttawan Jayawan
Czytaj dalej

News USA

Dzieci w USA nadal będą zabijane za pomocą ogólnie dostępnego mifepristonu

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Sąd Najwyższy podtrzymał swobodny dostęp do pigułki aborcyjnej mifepriston. Orzeczenie było zwycięstwem zwolenników farmakologicznego sposobu przerywania ciąży, ale przepisy dotyczące aborcji są różne w poszczególnych stanach.

W 2000 roku Agencja ds. Żywności i Leków FDA zatwierdziła mifepriston do stosowania w aborcji farmakologicznej. W 2016 r. wydłużyła okres, w którym kobieta w ciąży może stosować ten lek w celu przerwania ciąży, z 7. tygodnia ciąży do 10. Natomiast w 2021 r. wprowadziła stały dostęp do recept na mifepriston za pośrednictwem usług telezdrowia oraz wydawanie tego leku przez farmaceutów i apteki wysyłkowe.

Jednak prawo dostępu do mifepristonu nie obowiązuje w każdym stanie.

Jak wynika z raportu Instytutu Guttmachera, organizacji badawczej wspierającej dostęp do aborcji, prawie dwie trzecie aborcji w USA to aborcje farmakologiczne. Przerwanie ciąży tym sposobem polega na przyjęciu dwóch tabletek: mifepristonu, a dzień lub dwa później mizoprostolu.

Mifepriston jest zatwierdzony do stosowania do 10 tygodnia ciąży lub 70 dni. Jednak niektórzy lekarze mogą przepisywać go po upływie tego terminu. Wśród wielu lekarzy istnieją jednak obawy dotyczące bezpieczeństwa tego leku dla matki, o czym pisaliśmy m.in. tutaj.

W lutym 2023 roku organizacja zdrowia pro-life, Alliance for Hippocratic Medicine, złożyła pozew przeciwko FDA w Teksasie, który twierdził, że FDA nie przestrzegała swoich zobowiązań prawnych podczas zatwierdzania leku.

17 Senatorów i 92 Kongresmenów, pod przewodnictwem Senator Cindy Hyde-Smith ze stanu Mississippi i Senatora Augusta Pflugera z Teksasu, podpisało się pod tzw. amicus brief, wspierający pozew AHM i przesłało go do Sądu Najwyższego 15 listopada 2023 roku. Dołączyły do nich liczne organizacje pro-life i kilkudziesięciu stanowych prokuratorów generalnych.

Czy trzeba osobiście udać się do lekarza, aby otrzymać mifepriston?

Podobnie jak w przypadku każdego dostępu do aborcji, zależy to od tego, gdzie dana osoba mieszka. Według Instytutu Guttmachera w 14 stanach obowiązują niemal całkowite zakazy aborcji, które obejmują aborcje farmakologiczne przeprowadzane w granicach stanu, z wizytami osobistymi lub bez.

W pięciu stanach – Arizonie, Nebrasce, Karolinie Północnej, Karolinie Południowej i Wisconsin – obowiązują przepisy wymagające osobistych wizyt w celu uzyskania mifepristonu. W 15 stanach leki muszą wydawać lekarze, a nie farmaceuci czy pielęgniarki. Dwa stany, Arizona i Karolina Północna, również zakazały wysyłania leków aborcyjnych pocztą.

Czy można otrzymać mifepriston w ramach telezdrowia?

Jak wynika z raportu Society for Family Planning, podmioty świadczące usługi telezdrowia przeprowadzają 8% wszystkich aborcji.

FDA wydała ostrzeżenia dotyczące niektórych osób, dla których mifepriston może być, według tej agencji, niebezpieczny, w tym kobiet w ciąży pozamacicznej, oraz osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.

Według stanu na grudzień 2022 r. FDA oszacowała, że ​​w USA mifepriston stosowało prawie 6 milionów kobiet.

W ciągu 22 lat stosowania agencja odnotowała w związku z nim 32 zgony z tym związane. Były to dwa przypadki ciąż pozamacicznych i kilka przypadków posocznicy.

Czy można dostać mifepriston w stanie, w którym aborcja jest nielegalna?

Prawie wszystkie stany, w których obowiązują niemal całkowite zakazy aborcji, mają wyjątki dotyczące gwałtu, kazirodztwa lub ciąż, które zagrażają życiu kobiet. Jednak poruszanie się po ramach prawnych może być trudne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/pixs4u/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu