Połącz się z nami

Zdrowie

Niechciani lokatorzy w naszym ciele. Jak uchronić się przed pasożytami, które mogą zatruć organizm

Opublikowano

dnia

Nadchodzący okres to czas gdy wielu z nas powraca z wymarzonych wakacji ciesząc się spędzonym czasem w gronie bliskich. Powracamy do codzinnych obowiązków nie zastanawiając się nawet ,że oprócz miłych wrażeń wraz z nami przywędrowały niechciani „lokatorzy”, którzy zagnieżdżają się w naszym organiźmie.

Spożywając posiłki, pijąc wodę, korzystając z toalet  bylismy bardzo często narażeni na to aby zainfekować nasz organizm tzw. jednokomórkowcami  które z postaci jajeczek przeradzają się w larwę, a następnie jako dorosły pasożyt osiągając nawet do 2,5 metra długości  znosi ok. 150 tysięcy jaj pustosząc nasz organizm.

Aby się zarazić pasożytami, lub grzybami wcale nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne kraje. Wystarczy jedynie zastanowić się nad codziennym postępowaniem… Czy przed spożyciem produktów takich jak owoce czy warzywa zlewamy je wrzątkiem? Czy kosztujemy różnego rodzaju produkty np. w sklepach?… jaką mamy pewność  że przed nami ktoś nie robił tego samego i miał na przykład rozcięty palec  będąc nosicielem tych właśnie nieproszonych gości.

Aby uzmysłowić wszystkim jak bardzo jest to niebezpieczne, podam jeszcze jeden przykład – Szop pracz-czyli częsty obrazek na naszych amerykańskich podwórkach opróżniając się wydala jaja pasożytów. Te jaja mogą być przenoszone nie tylko przez nasze zwierzęta (psy, koty), ale również przez nasze dzieci bawiące się boso w ogródku lub na placach zabaw. Następnie te bakterie są przenoszone na ich rękach, które z kolei są wsadzane do buzi.

Możemy się jednak przed tym wszystkim uchronić robiąc badania z kropli krwi. Dzięki możemy sprawdzić kondycję naszego ciała oraz dowiedzieć się jak działa nasz organizm. Dzięki badaniu z kropli krwi możemy również  potwierdzić, lub wykluczyć obecność „nieproszonych gości” czyli grzybów, bakterii lub pasożytów. Więcej informacji na temat badań można się dowiedzieć dzwoniąc po polsku pod numer telefonu 312-646-8436. Zapraszamy również na stronę internetową www.czlowiekinatura.com, gdzie można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem.

Ireneusz Broż
Dietetyk

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com

News Chicago

Weź udział w sobotnim marszu i wesprzyj badania nad ALS – stwardnieniem zanikowym bocznym

Opublikowano

dnia

Autor:

Stwardnienie zanikowe boczne jest bardzo poważnym schorzeniem polegającym na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. W Chicago prowadzone są badania i prace nad leczeniem i lekarstwem na ALS. Możesz je wspomóc dzięki wydarzeniu, które odbędzie się w ten weekend. „Walk for Life” organizowany przez Les Turner ALS Foundation odbędzie się w sobotę rano na Soldier Field.

W ramach bezpłatnego wydarzenia zbierane będą pieniądze na poprawę sytuacji osób cierpiących na zmieniającą życie chorobę, na którą cierpi m. in. legenda Bears Steve McMichael.

Do głównych objawów stwardnienia zanikowego bocznego należą zaniki mięśni kończyn, drżenie mięśni oraz stopniowa utrata sprawności ruchowej. Leczenie ma na celu tylko łagodzenie występujących objawów oraz usprawnianie pacjenta.

Pierwsze objawy ALS pojawiają się zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia, rzadziej dolegliwość atakuje młodsze osoby. Choroba występuje nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jej przebieg jest zróżnicowany u poszczególnych osób, może dochodzić do niedowładu kończyn dolnych i powolnej utraty sprawności ruchowej.

Przyczyny powstawania stwardnienia zanikowego bocznego nie są do końca jednoznaczne.

Prawdopodobnie ALS powstaje w wyniku różnego rodzaju immunologicznych schorzeń, działania wolnych rodników tlenowych, działania toksyn lub na skutek infekcji wirusowych. Niektórzy pacjenci zostają dotknięci chorobą na podłożu genetycznym.

Fundacja Les Turner ALS została założona w 1977 roku przez rodzinę i przyjaciół Lesa Turnera, właściciela firmy z Chicago, u którego rok wcześniej w wieku 36 lat zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne.

Jednym z jej pierwszych wysiłków było nawiązanie współpracy ze szkołą medyczną Feinberg School of Medicine przy Northwestern University i mianowanie dr Roberta Kalba na pierwszego dyrektora Centrum ALS Lesa Turnera w Northwestern Medicine.

Współpracując z dr Kalbem, Fundacja rozszerzyła podstawowe programy naukowe i badania kliniczne oraz dodała wielu nowych dostawców w klinice Lois Insolia ALS, umożliwiając chorym na całym Środkowym Zachodzie dostęp do najlepszej w swojej klasie opieki nad ALS.

ALS Walk for Life wystartuje o 10.30AM.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są tutaj.

 

Źródło: abc7, Les Turner ALS Foundation
Foto: YouTube, Les Turner ALS Foundation

Czytaj dalej

News USA

Bliźniaki z Ohio, które przyszły na świat ważąc tyle co puszka napoju szczęśliwie rosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawie rok temu Kimyah i DJ Jackson zostały najmłodszymi wcześniakami urodzonymi w Cleveland Clinic – przyszły na świat zaledwie w 22 tygodniu ciąży. Kimyah ważyła 12 uncji, a DJ 15 uncji. Pielęgniarki stwierdziły, że każdy bliźniak mieści się w dłoni, a nawet najmniejsze pieluszki były dla nich za duże. Po długiej walce o ich życie dzieci są zdrowe i rozwijają się.

Lekarze twierdzili, że szanse na przeżycie bliźniąt wynosiły jedynie 10–20% i możliwe są opóźnienia w ich rozwoju. Matka, Kimberly, wiedziała, że coś jest nie tak, gdy w czasie ciąży zaczął wyciekać płyn owodniowy. Zadzwoniła do lekarza i okazało się, że ma już rozwarcie.

Po urodzeniu bliźnięta wymagały reanimacji i intubacji na oddziale intensywnej terapii. Podczas pobytu na OIOM-ie DJ miał zapaść płuc, a Kimyah doznała niewielkiego krwawienia do mózgu.

„Każdego ranka otrzymywałam od lekarzy aktualne informacje na temat tego, jak przebiegła noc i jaki był plan na dany dzień” – mówi Kimberly. Matka codziennie odwiedzała swoje dzieci mieszkając na na oddziale intensywnej terapii przez cztery i pół miesiąca.

Po spędzeniu 138 dni na OIOM-ie bliźniaki mogły pojechać do domu. Personel medyczny urządził im ceremonię wręczenia dyplomów i zapewnił specjalne stroje.

Będąc w domu dzieci nadal wymagały otrzymywania tlenu, ponieważ ich płuca wciąż były słabo rozwinięte. Rodzice musieli sprawdzać poziom nasycenia krwi tlenem za pomocą pulsoksymetru.

Lekarze będą nadal monitorować bliźnięta przez lata, aby sprawdzić, czy nie występują u nich jakiekolwiek zaburzenia rozwojowe związane ze zbyt wczesnym porodem.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najmłodsze wcześniaki, jakie kiedykolwiek przeżyły, urodziły się zaledwie dzień wcześniej, także w 22 tygodniu ciąży w Ontario w Kanadzie. Adiah i Adrial przyszli na świat 126 dni za wcześnie, 4 marca 2022 r.

Ważąca zaledwie 0,72 funta (11,5 uncji) dziewczynka Adiah urodziła się 23 minuty przed swoim bratem Adrialem, który ważył 0,92 funta (14,7 uncji). Przy łącznej masie 1,65 funta (26,4 uncji) są to najmniejsze bliźnięta w historii.

Rekordowe bliźnięta Nadarajah przyszły na świat w wieku ciążowym wynoszącym dokładnie 22 tygodnie. Gdyby urodziły się choćby godzinę wcześniej, nie podjęto by żadnej próby ratowania ich życia.

Źródło: fox13, abcnews
Foto: Cleveland Clinic, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Osoby poniżej 65 roku życia nie powinny się szczepić na Covid-19. Ladapo i DeSantis są zgodni

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja gubernatora Rona DeSantisa zaleciła w środę, aby osoby poniżej 65. roku życia nie decydowały się na otrzymanie nowo zatwierdzonych zastrzyków przypominających przeciwko Covid-19. Generalny chirurg stanowy Joseph Ladapo wydał wytyczne, które radykalnie różnią się od zaleceń federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, opublikowanych we wtorek, 12 września.

Zalecenie Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC mówi, że osoby w wieku 6 miesięcy i starsze powinny otrzymać zaktualizowane szczepionki przeciwko Covid-19.

Pojawiło się ono dzień po zatwierdzeniu przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA stosowania szczepionek, które według niej „stworzono tak, aby w większym stopniu zwalczać obecnie krążące warianty”.

Wytyczne Departamentu Zdrowia Florydy mówią jednak, że „najnowsza dawka przypominająca została zatwierdzona w przypadku braku jakichkolwiek znaczących danych z badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach”. Stwierdzają również, że „rząd federalny nie dostarczył wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciwko Covid-19”.

„W oparciu o wysoki wskaźnik globalnej odporności i obecnie dostępne dane, Naczelny Chirurg Stanowy odradza podawanie dawki przypominającej Covid-19 osobom poniżej 65. roku życia” – czytamy w wytycznych. „Osoby w wieku 65 lat i starsze powinny omówić te informacje ze swoim lekarzem, uwzględniając potencjalne wątpliwości przedstawione w niniejszych wytycznych”.

Joseph Ladapo, który pojawił się w środę z DeSantisem, aby omówić tę kwestię, stał się wybitnym w całym kraju sceptykiem szczepionek przeciwko Covid-19 i polityki federalnej dotyczącej pandemii.

Kandydując na prezydenta, Ron DeSantis podksreśla swoja politykę wobec pandemii. Jego sprzeciw wobec takich środków, jak wymogi dotyczące maseczek, przymusowe szczepienia i zamykanie gospodarki, są ważną kwestią polityczną.

7 września gubernator zapewnił mieszkańców Florydy, że nigdy nie wprowadzi wymogu noszenia maseczek, o czym pisaliśmy tutaj.

Zaktualizowane szczepionki na Covid19 firm Pfizer-BioNTech i Moderna, które miały być dostępne w zeszłym tygodniu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu