Połącz się z nami

News USA

Pytania wciąż bez odpowiedzi. 278 zaginionych na południowokoreańskim promie [galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Krewni zaginionych pasażerów promu oczekiwali w czwartek na odpowiedzi w sprawie 278 osób, których wciąż nie wydobyto z tonącego statku na wodach Południowej Korei.

Jak twierdzą władze wiele osób jest uwięzionych w pięcio kondygnacyjnym statku. Niektórzy z nich wciąż mogą być żywi.

Grom pytań spadł na kapitana statku Lee Joon Suka, który powiedział – „Przepraszam, nie mam słów, żeby to opisać”. Kapitan odpowiadając miał swoją twarz zakrytą kapturem i słychać było, że płacze.

Jak do tej pory udało się uratować 179 osób. Potwierdzono 18 osób, które zmarły. Na pokładzie, który w prawie całości znajduje się pod wodą wciąż znajduje się 278 osób.

Akcję ratunkową w której bierze udział ponad 170 statków i 512 nurków utrudnia zła pogoda i gęsta mgła. Z tego powodu nurkowie nie mogą dotrzeć do kieszeni powietrznych  w których mogą być ukryci pasażerowie. Trzech wolontariuszy, którzy zgodzili się brać udział w akcji zostało zaginionych, jednak w późniejszym czasie ich odnaleziono.

Próby wtłoczenia powietrza do statku zakończyły się niepowodzeniem ze względu na niesprzyjającą pogodę.

Prom, na którego pokładzie znajdowali się studenci szkoły średniej i nauczyciele płynął na czterodniową wycieczkę szkoloną na wyspie Jeju. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn prom zaczął tonąć około 9 rano we wtorek. Prom znajduje się 12 mil od brzegu. W porcie zgromadziły się rodziny, które czekają na jakiekolwiek informacje o swoich dzieciach

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: cnn.com
Foto: EPA/ YONHAP NEWS AGENCY

News USA

Uwaga! Nie wyrzuć listu z IRS 6419 Urzędu Skarbowego. Dzięki niemu otrzymasz pieniądze na dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w styczniu możesz otrzymać list z Urzędu Skarbowego IRS oznaczający…. pieniądze! Urząd Skarbowy wysyła listy z oznaczeniem 6419 tym, którzy w zeszłym roku otrzymali zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te informacje i nie przegapić możliwości otrzymania wsparcia, więc pamiętaj – nie wyrzucaj!

Urząd Skarbowy IRS poinformował na początku stycznia, że zaczął już wysyłać w grudniu listy 6419, w związku z zaliczką na poczet ulgi podatkowej na dzieci.

Jeśli dostaniesz od Urzędu Skarbowego IRS list 6419, nie wyrzucaj go.

Przechowuj go ze wszystkimi innymi ważnymi dokumentami podatkowymi, w tym z dokumentami W-2.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął sezon podatkowy dzisiaj, 24 stycznia, kiedy to zaczął przyjmować i przetwarzać zeznania podatkowe.

Niektóre rodziny mogą chcieć trochę się wstrzymać, jeśli chodzi o składanie zeznań podatkowych, dopóki nie dostaną listu, który może pomóc im złożyć dokładne zeznanie. Inni, którzy nie chcą czekać, będą musieli przejrzeć własne dane i sprawdzić swoje szczegółowe informacje w witrynie IRS „Witryna aktualizująca ulgę podatkową dla dzieci”.

Osoby nie zarabiające wystarczająco dużo pieniędzy, aby były zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego, nadal będą musiały zatrzymać ten list, aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze, które mogą być należne za ulgę podatkową na dziecko.

„Nawet jeśli miałeś 0 dolarów dochodu”, zauważa IRS, „mogłeś otrzymać zaliczkę Child Tax Credit, jeśli byłeś uprawniony”.

Kiedy dotarła zaawansowana ulga podatkowa na dziecko?

Rodziny, które otrzymały zaliczkową ulgę podatkową na dzieci w 2021 r. – pieniądze były wypłacane od lipca do grudnia – muszą uzgodnić to, co otrzymały w zeszłym roku, z ich rozliczeniem finansowym w tym roku i złożyć Załącznik 8812.

Miesięczne zaliczki, będące częścią tymczasowego rozszerzonego programu wsparcia, zostały zaprojektowane tak, aby połowa całkowitej kwoty kredytu była wypłacana w formie miesięcznych rat w ciągu tych sześciu miesięcy 2021 r.

O drugą połowę trzeba się postarać, składając zeznanie podatkowe za 2021 r.

Jak wygląda pismo 6419?

Przykładowa kopia listu 6419 zamieszczona jest w Internecie na irs.gov, na stronie zatytułowanej „Zrozumienie twojego listu 6419”.

List 6419 to czarno-biały jednostronicowy list z logo IRS w lewym górnym rogu. Wydawany jest przez Departament Skarbu i Urząd Skarbowy.

Na górze listu znajduje się duże pole z informacją: „2021 Total Advance Child Tax Credit Payments (AdvCTC)”. W liście pogrubiono: „Zachowaj te ważne informacje podatkowe. Potrzebujesz ich do przygotowania zeznania podatkowego za 2021 r.”.

List jest oznaczony jako „List 6419” w prawym dolnym rogu. Termin „List 6419” znajduje się również w ramce 1 na górze listu w zdaniu odnoszącym się do małżeństw składających wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021.

Czy otrzymam jeden lub dwa z tych listów IRS?

IRS wyśle dwa listy – i będziesz musiał zatrzymać oba – do par małżeńskich składających wspólne zeznanie, według April Walker, głównego kierownika ds. praktyki podatkowej i etyki w Amerykańskim Instytucie CPA.

Zgodnie z instrukcjami zawartymi w przykładzie zamieszczonym na stronie IRS.gov:

„Jeśli składasz wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021, musisz dodać kwoty w polu 1 z obu listów 6419 i wpisać całkowitą kwotę w załączniku 8812”.

Zachowaj oba listy. Nie zakładaj, że dostałeś zduplikowany list i nie wyrzuć go.

Jakie kluczowe informacje znajdują się w piśmie IRS 6419?

Sam list wymienia dwa kluczowe elementy, które zostały użyte do obliczenia zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w 2021 roku.

W ramce 1, która znajduje się na samym początku tego listu, dowiesz się o łącznej kwocie pieniędzy, jaką otrzymałeś na zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w ciągu sześciu miesięcy w 2021 r. Musisz wpisać tę kwotę w Załączniku 8812 o nazwie „Kredyty na kwalifikujące się dzieci i inne osoby pozostające na utrzymaniu” w wierszu 14f lub wierszu 15e, w zależności od tego, co ma zastosowanie.

W ramce 2, która znajduje się tuż pod ramką 1, wymieniono liczbę kwalifikujących się dzieci, które zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu zaliczek na 2021 r. (Uwaga: Rodzice, którzy mieli dziecko urodzone w 2021 r., nie otrzymali zaliczek w zeszłym roku, ale teraz mogą ubiegać się o pieniądze na to dziecko w zeznaniach podatkowych za 2021 r.)

IRS zauważa, że ​​„rodziny, które otrzymały zaliczki, muszą złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. i porównać otrzymane zaliczki w 2021 r. z kwotą ulgi podatkowej na dzieci, o którą mogą się ubiegać w zeznaniu podatkowym za 2021 r.”

Dlaczego cokolwiek z tego ma znaczenie?

Jeśli zgubisz list – i nie znajdziesz numeru, który dokładnie pasuje do plików IRS – prawdopodobnie napotkasz długie opóźnienia w przetwarzaniu zeznania podatkowego. W konsekwencji będziesz długo czekać na zwrot federalnego podatku dochodowego.

Załącznik 8812 zwraca szczególną uwagę na wiersz 14f: „Uwaga: Jeśli kwota w tym wierszu nie zgadza się z sumą łączną zgłoszoną przez Ciebie (i Twojego małżonka, jeśli składacie je wspólnie) na Twoim liście (listach) 6419, przetwarzanie Twojego zeznania będzie opóźnione.”

Możliwe jest, złożenie zeznania podatkowego bez pisma 6419, ale trzeba dokładnie wiedzieć, ile zaliczkowej ulgi podatkowej na dziecko otrzymałeś i ilu podopiecznych zostało objętych w 2021 r.

Zapoznanie się z listem 6419 jest ważne ponieważ w niektórych przypadkach podatnik mógł otrzymać inną kwotę na jedno dziecko w wieku poniżej 5 lat i inną kwotę na osobę w wieku od 6 do 17 lat. W efekcie rodziny mogą być zdezorientowane co do tego, ile pomocy otrzymali.

W ramach miesięcznych płatności rodziny otrzymywały do ​​300 USD na każde dziecko w wieku do 5 lat lub do 250 USD na każde dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

List zawiera informacje zarówno na temat wysokości otrzymanej kwoty jak i liczby osób pozostających na utrzymaniu.

Co to jest portal aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci IRS?

Jeśli podatnicy nie otrzymali pisma, mogą sprawdzić kwoty na stronie IRS w „Portalu aktualizacji ulgi podatkowej dla dzieci”. Ale będziesz musiał utworzyć konto użytkownika w IRS.

Czy mogę uzyskać więcej pieniędzy z ulgi podatkowej na dziecko?

Całkiem możliwe. Musisz złożyć Załącznik 8812, aby ubiegać się o pozostałe pieniądze na ulgę podatkową na dziecko.

„Jeśli kwalifikujesz się do ulgi podatkowej na dzieci, ale nie otrzymałeś zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci, możesz ubiegać się o pełną kwotę kredytu podczas składania zeznania podatkowego za 2021 w sezonie rozliczeniowym 2022”, zgodnie z komunikatem IRS.

Zachowaj list 6419, aby pomógł Ci zgłosić dokładną, całkowitą kwotę w dolarach, którą już otrzymałeś z góry w 2021 r.

Całkowita ulga podatkowa na dzieci na rok 2021 wynosi do 3600 USD na dziecko w wieku do 5 lat oraz do 3000 USD na każde kwalifikujące się dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

Jeśli masz np. jedno dziecko w wieku 3 lat, prawdopodobnie mogłeś otrzymać 300 USD miesięcznie od lipca do grudnia, co daje łącznie do 1800 USD. Teraz, kiedy składasz federalne zeznanie podatkowe za 2021 r., możesz odzyskać resztę pieniędzy, do 1800 USD.

Przepisy podatkowe są jednak skomplikowane, a rzeczywista kwota, jaką otrzymasz teraz za ulgę podatkową na dziecko, jest oparta na dochodach z 2021 r.

Jeśli Twoje dochody znacznie wzrosły w 2021 r., możesz nie kwalifikować się do otrzymania większej ilości gotówki kredytowej.

Te miesięczne płatności w 2021 r. , w formie bezpośredniego przelewu na konto bankowe lub papierowego czeku  wysyłanego pocztą — były oparte na informacjach z już złożonego zeznania podatkowego lub informacji wprowadzonych do narzędzia rejestracji IRS non-filer w 2020 lub 2021 r.

Oczywiście wiele mogło się zmienić w 2021 roku. Może zarobiłeś więcej pieniędzy w zeszłym roku i kwalifikujesz się do mniejszej kwoty ulgi podatkowej na dziecko niż pierwotnie obliczono.

IRS sugeruje, aby sprawdzić każdą miesięczną płatność, w tym wszelkie zmiany, na IRS.gov/ctcportal, a następnie kliknąć „Zarządzaj zaliczkami”.

Jeśli nie otrzymałeś jednej lub więcej płatności za zaliczkową ulgę podatkową na dziecko, powinieneś skontaktować się z IRS pod numerem 800-908-4184 przed złożeniem zeznania.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/RJA1988Pexels/ sallyjermain/1138694 

Czytaj dalej

News USA

Jak „Być Polakiem” w USA? Warto wystartować w XIII edycji tego konkursu

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy o konkursie dedykowanym zarówno do nauczycieli polonijnych, jak i do uczniów i studentów w wieku 6-22 lat. Jego  celem jest pogłębianie świadomości i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Weź udział, czekają nagrody!

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”, działająca od 1998 roku na rzecz młodzieży i angażująca się w wiele akcji niosących wszechstronną pomoc młodzieży oraz promujących wolontariat. Konkurs „Być Polakiem” organizuje razem ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Konkurs skierowany do dzieci dotyczy zarówno prac plastycznych, literackich, jak i filmów, w zależności od kategorii wiekowej. Konkurs dla nauczycieli dotyczy konspektu z lekcji na zadany temat.

Ostateczny termin nadesłania prac to 22.03.2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15.05.2022. Natomiast uroczysta gala wręczenia nagród planowana jest na 2 sierpnia, o godzinie 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.

Regulamin konkursu, szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania i sposobów nadsyłania prac oraz przewidziane nagrody dla laureatów dostępne są na stronie bycpolakiem. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza również tam dostępnego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli.

Źródło: bycpolakiem, gov.pl

Foto: pixabay/kaboompics

Czytaj dalej

News USA

Czas rozliczyć Joe Bidena. Mija rok jego prezydentury. Co zrobił dla Ameryki?

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwszy rok prezydenta Bidena za nami. Co przyniósł Ameryce i w którą stronę zdążają pod jego przywództwem Stany Zjednoczone? Jak wypada Joe Biden w porównaniu z byłymi prezydentami USA; Donaldem Trumpem i Barackiem Obamą? Czas na podsumowania i rozliczenia z prezydentury przedstawiciela Demokratów.

20 stycznia 2021r Joseph Biden przysięgał na Biblię strzec i chronić Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jaki był pierwszy rok jego prezydentury?

W roku 2021 46-ty prezydent Stanów Zjednoczonych, musiał się zmierzyć z dalszym ciągiem globalnej pandemii, rosnącą inflacją, zakończeniem wojny w Afganistanie, uchwaleniem historycznej legislacji o infrastrukturze oraz przeciągnięciem większej liczby wyborców na swoją stronę. A to wszystko pośród wielu innych wyzwań.

Oto kilka kluczowych danych z pierwszego roku prezydenta Bidena:

Dodano 6,4 miliona miejsc pracy

W 2021 r., pierwszym roku urzędowania Bidena,

gospodarka dodała rekordowe 6,4 miliona miejsc pracy — średnio 537 000 miejsc pracy miesięcznie.

Były prezydent Trump odnotował 2,1 miliona nowych miejsc pracy w 2017 roku, jego pierwszym roku urzędowania, ze średnią 182 000 miejsc pracy miesięcznie. To było nieco mniej niż w dwóch poprzednich latach, 2015 i 2016. Były prezydent Obama objął urząd podczas najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od czasów Wielkiego Kryzysu. Gospodarka straciła 5 milionów miejsc pracy w 2009 roku, średnio 416 000 miejsc pracy miesięcznie, ponieważ trwała Wielka Recesja, która rozpoczęła się w 2008 roku.

Stopa bezrobocia wyniosła 3,9%

Kiedy Joe Biden obejmował urząd w styczniu 2021 r., stopa bezrobocia wynosiła 6,3%. Do grudnia spadła do 3,9%. Za Trumpa stopa bezrobocia spadła z 4,7% w styczniu 2017 r. do 4,1% w grudniu tego roku. Stopa bezrobocia wyniosła 7,8% w styczniu 2009 r., kiedy urząd objął były prezydent Obama, po okresie Wielkiej Recesji. W grudniu tego roku był to poziom 9,9%, co oznacza spadek z 10% jesienią, w szczytowym momencie spowolnienia gospodarczego.

7% inflacja

Pod rządami Bidena ceny wzrosły o 7% w 2021 r.,

co było najszybszą stopą inflacji od 40 lat.

Powodem były głównie zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią i wysokim popytem. Ceny wzrosły w 2017 roku o 2,1% w ciągu pierwszego roku urzędowania Trumpa. Obama odnotował wzrost cen o 2,7% do końca 2009 roku.

27 odwiedzonych stanów

Prezydent Biden odwiedził 27 stanów w swoim pierwszym roku urzędowania, w tym Pensylwanię, która jest najczęściej odwiedzanym stanem, po jego domu w Delaware.

Podróże do dziewięciu z tych stanów miały na celu reagowanie na klęski żywiołowe, takie jak huragany, pożary i zimowe burze, lub inne tragedie, takie jak podróż na Florydę, gdzie prezydent oglądał zawalony apartament Surfside.
Jeśli chodzi o stany, których prezydent nie odwiedził w pierwszym roku swojego urzędowania, pierwsza dama Jill Biden wypełniła tą lukę, podróżując do 12 z nich.

Odwiedzone przez Bidena stany to:

 • Kalifornia
 • Kolorado
 • Connecticut
 • Delaware
 • Floryda
 • Georgia
 • Idaho
 • Illinois
 • Kentucky
 • Luizjana
 • Maryland
 • Massachusetts
 • Michigan
 • Minnesota
 • Missouri
 • Nevada
 • New Hampshire
 • New Jersey
 • Nowy Jork
 • Karolina Północna
 • Ohio
 • Oklahoma
 • Pensylwania
 • Karolina Południowa
 • Teksas
 • Wirginia
 • Wisconsin

 

5 odwiedzonych krajów przez prezydenta Bidena

 • United Kingdom
 • Belgia
 • Szwajcaria
 • Watykan
 • Włochy

26 weekendów i długich świąt w domu w Delaware

Prezydent spędził całość lub część 26 weekendów, czyli połowę weekendów w roku, w jednym ze swoich domów w Rehoboth Beach lub Wilmington w stanie Delaware, gdzie mieszka część jego dalszej rodziny i gdzie pochowana jest jego zmarła pierwsza żona, syn i córka.

Dług publiczny

Dług publiczny USA zwiększył się za prezydentury Joe Bidena o 2 biliony dolarów, z 27,8 biliona USD do 29,8 biliona USD po roku sprawowania urzędu.

Zgony związane z COVID w USA

Według Centers for Disease Control and Prevention w 2021r. odnotowano 451475 zgonów związanych z COVID-19, co je wzrostem o 66 022 w stosunku do roku 2020.

Wskaźnik szczepień na COVID

Na początku swojej administracji Biden dążył do tego, aby do 4 lipca 70% dorosłych Amerykanów dostało przynajmniej jedną szczepionkę na COVID. Naród osiągnął ten poziom około miesiąc później, 2 sierpnia. Od czasu ogłoszenia tego celu wprowadzono także szczepienie dla dzieci w wieku od 5 lat.

Według stanu na 19 stycznia, ponad 209,5 miliona Amerykanów jest w pełni zaszczepionych, a prawie 82 miliony otrzymało dawkę przypominającą, według CDC.

Daje to prawie 74% osób w wieku 18 lat lub starszych, które są w pełni zaszczepione.

20 formalnych wywiadów

Prezydent Biden udzielił 20 oficjalnych wywiadów dziennikarzom, według obliczeń CBS News. Dla kontrastu były prezydent Barack Obama udzielił aż 158 wywiadów w swoim pierwszym roku urzędowania, według danych CBS News.

10 konferencji prasowych

Prezydent Biden zorganizował 10 konferencji prasowych, a ostatnia, w przededniu pierwszej rocznicy jego inauguracji, trwała blisko dwie godziny. Dla porównania, były prezydent Trump w pierwszym roku urzędowania zorganizował 21 konferencji prasowych, a były prezydent Obama w pierwszym roku zorganizował 42 konferencje prasowe. Biały Dom wskazuje, że prezydent angażował się w dziesiątki regularnych nieformalnych interakcji z prasą.

77 rozporządzeń wykonawczych podpisanych w 2021 r.

Prezydent podpisał 77 rozporządzeń wykonawczych, najwięcej, 25, w styczniu.

1,7 mln zatrzymań migrantów na południowej granicy w roku 2021

Ta liczba jest rekordowa, ale jest częściowo zawyżona przez niezwykle wysoki odsetek powtórnych przejść granicznych przez migrantów. W poprzednim roku, 2020, było tylko 458 000 zatrzymanych osób, które przekroczyły granicę. Ta niższa liczba wynika z faktu, że był to pierwszy rok pandemii COVID-19.

Ponad 1 milion wydaleń granicznych wg prawa 42

Prawo 42 to rozporządzenie dotyczące zdrowia po raz pierwszy zastosowane przez administrację Trumpa w marcu 2020 r., aby odrzucić osoby ubiegające się o azyl na granicy z powodu zakaźności COVID-19. Ale był również używany przez administrację Bidena do wydalania migrantów bez umożliwienia im uprzedniego spotkania się z sędzią imigracyjnym lub urzędnikiem ds. azylu.

Wg Customs and Border Protection, w ciągu pierwszych pełnych 11 miesięcy Bidena miało miejsce ponad milion wydaleń z tytułu prawa 42.

Administracja Trumpa przeprowadziła 400 000 wydaleń zgodnie z tym prawem.

11 414 przyjętych uchodźców

W maju Biden podniósł limit uchodźców w USA do 62 500, podnosząc go z historycznego minimum Trumpa wynoszącego 15 000. Ale ostatecznie przyjęto tylko 11 414 osób, ponieważ infrastruktura związana z przesiedleniami przeszła cięcia w erze Trumpa — agencje przesiedlania uchodźców zamknęły biura i ograniczyły usługi. Na 2022 r. Biden wyznaczył ambitny limit 125 000 uchodźców, który prawdopodobnie nie zostanie spełniony z powodu zdziesiątkowanej infrastruktury przesiedleńczej.

Zaległości sądu imigracyjnego: prawie 1,6 mln

Zaległości w sądzie imigracyjnym administracji Bidena wzrosły ostatnio do rekordowego poziomu prawie 1,6 miliona spraw. Kiedy Trump opuścił urząd, w sądzie imigracyjnym toczyło się 1,3 miliona spraw.

41 federalnych sędziów okręgowych i rejonowych zatwierdzonych przez Senat

Prezydent Biden zatwierdził najwyższą liczbę sędziów federalnych sądów okręgowych i sądów rejonowych spośród wszystkich prezydentów od czasu Ronalda Reagana, jak zanotował Biały Dom w grudniowym oświadczeniu.

Wskazał, że „80% tych potwierdzonych sędziów to kobiety, a 53% to osoby kolorowe”.

20 stanów odwiedzonych przez Harris

Wiceprezydent Kamala Harris w pierwszym roku swojego urzędowania odwiedziła 20 stanów, najwięcej razy Wirginię.

 

Podsumowując, były wzloty i upadki..

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne