Połącz się z nami

News USA

Uważaj gdzie płacisz swoją kartą. Radzimy, gdzie ich lepiej nie używać

Opublikowano

dnia

Po niedawnej kradzieży danych w sieci sklepów Target dla wielu stało się jasne jak niewiele trzeba, aby wykraść nasze dane. W dobie internetu i powszechnej kradzieży tożsamości podajemy kilka miejsc, na które szczególnie trzeba uważać używając plastykowych kart.

Bankomaty to nie jedyne miejsca w których przestępcy instalują urządzenia do przechwytywania numeru PIN. Okazuje się, że stacje benzynowe są ulubionym miejscem złodziei. W zeszłym roku czterech mężczyzn zostało aresztowanych za kradzież 2.1 miliona dolarów używając urządzeń zamontowanych przy dystrybutorach z benzyną. Posiadały one nawet przekaźnik Bluetooth, dzięki czemu przestępcy mogli kolekcjonować numery PIN bezprzewodowo.

Kolejnym niebezpiecznym miejscem są restauracje. Niektórzy nieuczciwi kelnerzy przynoszą ze sobą do pracy urządzenia do przechwytywania numerów PIN. Inni z kolei, mniej wykwalifikowani zapisują numery karty kredytowej w zaciszu kuchni.

Następne miejsce w którym jesteśmy narażeni na kradzież naszych danych to sklepy. Ciągły przepływ klientów to dobra okazja dla złodziei, aby zdobyć informacje o stanie naszego konta. Dobrym sposobem jest więc używanie gotówki do zakupów w sklepach. Pamiętajmy, że szczególnie atrakcyjne dla złodziei są zakupy na niewielką kwotę.

Wielkie pole do popisu złodzieje mają w internecie. Zakupy na stronach www mimo różnych zabezpieczeń to wciąż łakomy kąsek dla tych, którzy chcą naszych pieniędzy. Jak radzi usatoday powinniśmy używać kart kredytowych zamiast debetowych gdyż są one lepiej zabezpieczone.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: usatoday.com
Foto: Flickr.com/ MohammedAneesah

News USA

Kanada protestuje przeciw ideologii płci w szkołach: Zostawcie nasze dzieci w spokoju!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące ludzi zebrało się w środę w miastach w całej Kanadzie, aby wziąć udział w protestach przeciwko temu, jak szkoły uczą o seksualności i tożsamości płciowej oraz sposobu w jaki nauczyciele odnoszą się do młodzieży transpłciowej. Ogólnokrajowa akcja była wyrazem ruchu na rzecz praw rodzicielskich. W wielu miejscach wywołała kontrdemonstracje.

Ogólnokrajowa akcja zorganizowana w Kanadzie przez organizację non profit 1 Million March 4 Children, jest częścią szeroko rozpowszechnionego i rozwijającego się ruchu na rzecz praw rodzicielskich, którego celem jest wpływ na edukację publiczną.

Ruch ten wywarł już wpływ na politykę prowincji w Kanadzie, w tym za pośrednictwem Polityki 713 w Nowym Brunszwiku, gdzie młodzież poniżej 16 roku życia musi obecnie uzyskać zgodę rodziców, zanim będzie mogła zmienić swoje imię i nazwisko oraz zaimki w szkole. Wcześniej szkoły mogły zmieniać preferowane imiona i zaimki dziecka bez informowania o tym rodziców.

Kontrprotestujący, którzy zebrali się przeciwko wiecom, twierdzą, że są to ataki na społeczność LGBT. Twierdzą także, że polityka Nowego Brunszwiku i Saskatchewan stanowi naruszenie praw dziecka.

Protestujący oskarżyli szkoły o narażanie dzieci na „ideologię płci” i stwierdzili, że rodzice mają prawo wiedzieć, czy ich dzieci kwestionują swoją tożsamość płciową.

Organizatorzy marszów oświadczyli, że protestują przeciwko „przedwczesnej seksualizacji i potencjalnie szkodliwej indoktrynacji” dzieci, ale nie są przeciwni osobom LGBTQ2S+.

Premier Kanady Justin Trudeau nie podzielił opinii protestujących, pisząc na Twitterze: „W tym kraju nie ma miejsca na transfobię, homofobię i bifobię. Zdecydowanie potępiamy tę nienawiść i jej przejawy i jednoczymy się we wsparciu Kanadyjczyków 2SLGBTQI+ w całym kraju — jesteś ważny i jesteś ceniony.”

Ruch na rzecz praw rodzicielskich

To po prostu grupa zjednoczonych rodziców, którzy inwestują w edukację swoich dzieci i chcą mieć na nią wpływ. Ruch na rzecz praw rodzicielskich nie jest nowy.

W latach 70-tych konserwatywni aktywiści, w tym amerykańska muzyk Anita Bryant, używali retoryki praw rodzicielskich i „ochrony dzieci”, aby sprzeciwić się promowaniu praw lesbijek i gejów w zakresie mieszkalnictwa, obiektów użyteczności publicznej i zatrudnienia.

Bryant założyła następnie organizację Save Our Children, jedną z grup stojących za Inicjatywą Briggs z 1978 r., skierowaną do setek nauczycieli-gejów w kalifornijskich szkołach.

Kto teraz stoi za tym ruchem?

Obecnie ruch na rzecz praw rodzicielskich w Stanach Zjednoczonych jest napędzany przez Moms for Liberty.

Jedną ze strategii organizacji jest wybieranie jej członków do rad szkół, które następnie sprzeciwiają się programowi promującemu ideologię płci i opowiadają się za zakazem wydawania książek. Od lipca 2023 r. grupa liczyła ponad 258 oddziałów w 45 stanach.

Natomiast grupy takie jak Action4Canada podjęły walkę o prawa rodzicielskie w Kanadzie.

Napięcia między kanadyjskimi grupami popierającymi ideologię płci i przeciw niej narastały przez cały 2023 r., a spory w Internecie czasami przeradzały się w osobiste konfrontacje.

Źródło: ctvnews, theconversation
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Obywatele Wenezueli przybywający m.in. do Chicago szybciej dostaną pozwolenie na pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA ogłosił w środę, że przyspieszy wydawanie wiz pracowniczych dla Wenezuelczyków ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Decyzja powinna przynieść nieco ulgi dla Chicago i innych miast zmagających się z kryzysem imigracyjnym.

Decyzja – o którą zabiegał gubernator J.B. Pritzker i inni przywódcy Demokratów – pomoże większości migrantów, którzy zostali przewiezieni autobusami do Chicago i zalali miejskie schroniska w oczekiwaniu na pozwolenie na pracę.

Oświadczenie administracji Bidena przyspieszy przetwarzanie zezwoleń na pracę oraz wyznaczy i przedłuży tymczasowy status chroniony (TPS) dla Wenezuelczyków na 18 miesięcy w przypadku osób, które przebywały w USA w dniu 31 lipca lub wcześniej.

Departament stwierdził, że decyzja będzie miała wpływ na „około setki tysięcy obywateli Wenezueli w całym kraju”, którzy będą teraz mogli natychmiast ubiegać się o zezwolenie na pracę.

W środę wieczorem J.B. Pritzker pochwalił tę decyzję, mówiąc, że napływający migranci „chcą wnieść swój wkład na rzecz swoich nowych społeczności i zabrać się do pracy”.

„Od pierwszego dnia kryzysu humanitarnego słyszę od rodzin imigrantów i ich zwolenników jedno: chcą budować lepsze życie i pracę” – stwierdził Pritzker.

„Jestem bardzo zadowolony, że prezydent Biden wysłuchał moich obaw oraz obaw innych gubernatorów i przywódców politycznych i rozszerzył tymczasowy status ochrony na migrantów z Wenezueli, których tysiące zostały wysłane do Illinois w ciągu ostatniego roku” dodał gubernator Illinois.

Burmistrz Brandon Johnson nazwał tę decyzję „ważnym krokiem w kierunku ochrony osób poszukujących pracy bez obawy przed wyzyskiem, kradzieżą wynagrodzeń i handlem ludźmi”, podkreślając, że Chicago „jest bezpiecznym sanktuarium dla wszystkich ludzi” .

28 sierpnia Johnson i Pritzker wysłali Sekretarzowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasowi list, wzywając go do stworzenia rozszerzonego zezwolenia na pracę, w ramach którego stany mogłyby sponsorować osoby niebędące obywatelami kraju do pracy w branżach borykających się z niedoborami siły roboczej. O apelu pisaliśmy 30 sierpnia.

W piśmie zaznaczono, że od przybycia pierwszego autobusu wysłanego przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta w sierpniu 2022 r. stan Illinois i miasto Chicago wydały ponad 250 mln dolarów na wsparcie ponad 13 000 osób ubiegających się o azyl. Zaległości w składaniu wniosków powodują, że wiele nowych osób czeka co najmniej sześć miesięcy na legalne podjęcie pracy.

List ten nadszedł cztery miesiące po tym, jak senator Dick Durbin wraz z senator Tammy Duckworth i 10 innymi kolegami napisali list do Bidena, prosząc prezydenta o zezwolenie „rządom stanowym na sponsorowanie osób niebędących obywatelami w celu uzyskania zwolnienia warunkowego i pozwolenia na pracę w celu zaspokojenia krytycznych potrzeb w zakresie siły roboczej”.

Czołowi Demokraci w Nowym Jorku, w tym burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator Kathy Hochul, również naciskali na administrację Bidena, aby przyspieszyła wydawanie pozwoleń na pracę dla migrantów.

Chicago wydaje ponad 20 milionów dolarów miesięcznie na zakwaterowanie, wyżywienie, ubranie i opiekę nad migrantami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/diego_cervo/
Czytaj dalej

News USA

Od przyszłego roku nie będzie potrzebny paszport na lotnisku w Singapurze

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2024 r. na lotnisku Changi w Singapurze wprowadzona zostanie automatyczna odprawa imigracyjna, która umożliwi pasażerom wyjazd z miasta-państwa bez paszportów, na podstawie wyłącznie danych biometrycznych.

„Singapur będzie jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadzi zautomatyzowaną odprawę imigracyjną bez paszportu” – oznajmiła minister komunikacji Josephine Teo podczas poniedziałkowej sesji parlamentu, podczas której przyjęto kilka zmian w krajowej ustawie imigracyjnej.

Technologia biometryczna wraz z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana na lotnisku Changi na zautomatyzowanych pasach w punktach kontroli imigracyjnej.

Nadchodzące zmiany „zmniejszą potrzebę wielokrotnego okazywania przez pasażerów dokumentów podróży w punktach kontaktu i umożliwią bardziej płynną i wygodną obsługę” – zapowiedziała Teo.

Dane biometryczne zostaną wykorzystane do stworzenia „pojedynczego tokenu uwierzytelniania”, który będzie stosowany w różnych zautomatyzowanych punktach kontaktu – od nadania bagażu po odprawę imigracyjną i wejście na pokład – eliminując potrzebę posiadania fizycznych dokumentów podróży, takich jak karty pokładowe i paszporty.

Singapurskie lotnisko Changi, często uznawane za najlepsze lotnisko na świecie i jedno z najbardziej ruchliwych, obsługuje ponad 100 linii lotniczych, które oferują loty do 400 miast w około 100 krajach i terytoriach na całym świecie.

W czerwcu obsłużyło 5,12 mln pasażerów, przekraczając granicę 5 mln po raz pierwszy od stycznia 2020 r., kiedy wybuchła pandemia Covid-19.

Obecnie lotnisko posiada cztery terminale. W planach jest rozbudowa i dodanie piątego, aby zaspokoić rosnącą liczbę podróżnych.

Port lotniczy Changi przewiduje powrót do poziomu ruchu pasażerskiego i lotniczego sprzed pandemii i wyraził nadzieję, że nadchodzący system biometryczny pomoże usprawnić przepływ pasażerów.

Przyszłość podróży?

Bezproblemowe podróżowanie cieszy się popularnością na całym świecie, a identyfikacja biometryczna może wkrótce stać się przyszłością podróżowania – twierdzą obserwatorzy.

W 2018 r. na międzynarodowym lotnisku w Dubaju wprowadzono biometryczne tunele „Smart Gates”, które wykorzystują technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości podróżnych w zaledwie pięć sekund. Pasażerowie mogą również używać do uwierzytelniania odcisków palców lub skanów twarzy, zamiast polegać na fizycznych paszportach.

W innych częściach świata technologia rozpoznawania twarzy jest już w pewnym stopniu stosowana, między innymi na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu, Tokio Narita, Tokio Haneda, Indirze Gandhi International w Delhi, londyńskim Heathrow i Paryżu Charles de Gaulle.

Cyfrowe identyfikatory zgodne ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na Arubie umożliwiają podróżnym podróżowanie przy użyciu bezpiecznych cyfrowych wersji paszportów w telefonach komórkowych.

W USA największe linie lotnicze, takie jak American Airlines, United i Delta, od kilku lat eksperymentują z biometryczną odprawą, nadawaniem bagażu i bramkami wejścia na pokład na wybranych lotniskach.

 

ródło:cnn
Foto: YouTube, istock/Kandl/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu