Połącz się z nami

News USA

Czy można skutecznie rzucić palenie? Jezuita Piotr Kochanowicz rozmawia z Magdaleną Zakrzewską [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem Piotra Kochanowicza w studio Radia Deon jest Magdalena Zakrzewska – psychoterapeutka z Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego. Zajmuje się ona osobami uzależnionymi od narkotyków, alkoholu i papierosów.  Czy łatwiej jest odstawić papierosy czy alkohol?

„Raczej jeżeli chodzi o papierosy, zbyt bardzo jest to popularne i zbyt dużo jest palaczy w naszym środowisku. Dosyć dużo osób pali na zewnątrz więc palacza można spotkać wszędzie. Moja personalna opinia jest taka, że jest trudniej odstawić nikotynę” – mówi Magdalena Zakrzewska.

Posłuchaj wywiadu o. Piotra Kochanowicza z terapeutką Magdaleną Zakrzewską
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/piotr-kochanowicz-magdalena” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jaka jest więc procedura odstawienia papierosów? – „Przeważnie zaczynam od ustalenia planu. Nie jest to plan, który od razu zakreśli, że rzucamy. Chcę się najpierw dowiedzieć od każdej osoby, co naprawdę oczekuje – czy chcą odstawić, czy zmniejszyć palenie. Następnie rozmawiamy o poprzednich próbach odstawienia – im więcej tym lepiej tych prób, dlatego, że to pomaga  ustalić taki plan, co działa a co nie działa”.

Magdalena Zakrzewska również paliła jednak udało jej się ten nałóg rzucić. Jak sama mówi – „Jak każdy z moich klientów oczywiście się bałam, bo wiedziałam jakie miałam doświadczenia poprzednimi razy, kiedy odstawiałam papierosy. Co mi pomogło to literautra i zaplanowanie tego. To musiało być naprawdę zaplanowane, żebym miała ten wolny czas czymś zajęty, ten odruch palenia czyli co ja zrobię z moimi rękoma, żeby także to było dobrze przemyślane. Akurat ja się zajęłam robótkami i pomoglo mi to bardzo”.

Wszystkich tych, którzy chcieliby rzucić palenie, bądź już są zmęczeni nałogiem zapraszamy do kontakowania się z Magdaleną Zakrzewska w celu ustalenia indywidualnych sesji (sesje są płatne). Numer telefonu do Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego to 773-282-8206 i wewnętrzny do Magdaleny Zakrzewskiej to 349.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ kenji.aryan

News USA

Gdzie będą się sprzedawać mieszkania w przyszłym roku? Sprawdź najgorętsze rynki

Opublikowano

dnia

Autor:

Według danych Realtor.com rynki mieszkaniowe w USA, które odnotowały największy spadek sprzedaży w 2023 r., w nowym roku osiągną dwucyfrowy jego wzrost. W nadchodzącym roku sprzedaż domów w całym kraju wzrośnie nieznacznie, ale analitycy spodziewają się, że największy zanotują miasta na północnym wschodzie, środkowym zachodzie i w południowej Kalifornii.

Ekonomiści branżowi obsługujący portal z ogłoszeniami o nieruchomościach określili 10 rynków mieszkaniowych, które w 2024 r. powinny dobrze sobie radzić pod względem wzrostu sprzedaży.

W Kalifornii będą to Oxnard, Riverside, Bakersfield, San Diego i Sacramento. Oczekuje się, że w 2024 r. sprzedaż w tych miastach wzrośnie średnio o 13,1%. Dwucyfrowy wzrost aktywności sprzedażowej jest także spodziewany w: Toledo w Ohio; Las Vegas w Nevadzie i Springfield w stanie Massachusetts.

Największy wzrost sprzedaży mają odnotować Oxnard, Toledo i Riverside, odpowiednio o 18%, 14% i 13,8%. Jednak Toledo wyróżnia się jako jedyny rynek na liście, który według prognoz będzie radził sobie lepiej pod względem średniej sprzedaży domów, niż w okresie przed pandemią.

Ekonomiści z Realtor.com zauważyli, że istnieje kilka czynników przyciągających kupujących na Środkowy Zachód i Północny Wschód.

Po pierwsze, według raportu oferują one stosunkowo niedrogie opcje w porównaniu z większymi ośrodkami miejskimi. Według stanu na październik średnie ceny ofertowe większości tutejszych miast są niższe od średniej krajowej.

Jak wynika z raportu Realtor.com, najważniejsze rynki w tych regionach również wykazują pewien stopień odporności na wyższe oprocentowania kredytów hipotecznych. Wynika to w dużej mierze z większego odsetka właścicieli domów zamieszkujących lokale nieobciążone hipoteką.

Według niedawnego badania American Community Survey, Toledo ma najwyższy odsetek właścicieli domów wśród 10 największych rynków, którzy mają domy na własność – 41,2%.

Poza tym ekonomiści z Realtor.com podali, że Środkowy Zachód i Północny Wschód oferują wyższą jakość życia dzięki infrastrukturze kulturalnej, możliwościom rekreacyjnym i instytucjom edukacyjnym.

Oto lista dziesięciu największych rynków mieszkaniowych w 2024 r. sporządzona przez Realtor.com i średni oczekiwany wzrost sprzedaży:

  1. Toledo, Ohio: oczekiwany średni wzrost sprzedaży o 14% w 2024 r.
  2. Oxnard-Thousand Oaks-Ventura, Kalifornia: 18%
  3. Rochester, Nowy Jork: 6,2%
  4. San Diego-Chula Vista-Carlsbad, Kalifornia: 11%
  5. Riverside-San Bernardino-Ontario, Kalifornia: 13,8%
  6. Bakersfield, Kalifornia: 13,4%
  7. Springfield, Massachusetts: 10,5%
  8. Worcester, Massachusetts – Connecticut: 9,1%
  9. Grand Rapids-Kentwood, Michigan: 6,1%
  10. Los Angeles – Long Beach – Anaheim, Kalifornia: 9,2%

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/Feverpitched/ Kar-Tr/
Czytaj dalej

News USA

Masz styl, urok i przyciągasz wzrok? Wygląda na to, że masz „rizz”

Opublikowano

dnia

Autor:

Według wydawców Oxford English Dictionary słowem roku 2023 jest „rizz”, któremu udało się pokonać popularne wyrażenie Swiftie. „Rizz to potoczne słowo definiowane jako styl, urok lub atrakcyjność; zdolność do przyciągnięcia partnera romantycznego lub seksualnego” – podaje Oxford University Press.

W corocznym konkursie honorowane są niedawno utworzone słowa lub wyrażenia, które symbolizują pewien czas, a jednocześnie mają potencjał pozostać termin o trwałym znaczeniu kulturowym.

Jeśli chodzi o etymologię słowa „rizz”, Oxford University Press twierdzi, że uważa się, że zostało ono zaczerpnięte ze środka słowa „charisma”. Osoby kojarzone z tym terminem to zarówno aktor Tom Holland, jak i reporter sportowy Shams Charania.

Skąd wziął się ten cały rizz?

„Rizz” rozprzestrzenił się błyskawicznie na TikToku i innych platformach po tym, jak wpływowy Kai Cenat zaczął używać tego terminu na Twitchu, gdzie ponad 8 milionów obserwujących ogląda, jak transmituje on na żywo swoje gry wideo, rozmawia z celebrytami, żartuje swoim znajomym i po prostu spędza czas.

Wg Cenata słowo „rizz” jest jednak związane z grą, a nie z charyzmą.

Eksperci języka z Oksfordu wybrali „rizz” z puli ośmiu słów, oceniając ich siłę kulturową i językową na podstawie ponad 32 000 głosów opinii publicznej oddanych w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Oxford Languages.

„Rizz to termin, który zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych i świadczy o tym, jak język, który cieszy się dużą popularnością (…) może przedostać się do głównego nurtu” – czytamy w notatce prasowej prezesa Oxford Languages Caspera Grathwohla.

Słowo to pobiło innych finalistów, takich jak „prompt” (w sensie kierowania zapytaniem AI) i „Swiftie” (fanka Taylor Swift).

Słowo roku 2022 według wydawców Oxford English Dictionary był „tryb goblina” – „goblin mode” definiowany jako „rodzaj zachowania, które jest bezpardonowo pobłażające sobie, leniwe, niechlujne lub chciwe, zazwyczaj w sposób odrzucający normy lub oczekiwania społeczne”. Pisaliśmy o nim 6 grudnia.

Natomiast „authentic” zostało niedawno wybrane słowem roku 2023 przez słownik Merriam-Webster, jako najczęściej wyszukiwane wyrażenie, o czym pisaliśmy 27 listopada.

 

Źródło: npr
Foto: wikimedia, YouTube, istock/:eldinhoid/
Czytaj dalej

News USA

Nie żyje Sandra Day O’Connor, sędzina która poparła aborcję w przełomowej sprawie z 1992 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek zmarła była sędzina Sądu Najwyższego USA Sandra Day O’Connor, pierwsza kobieta w tej instytucji i kluczowa postać popierająca aborcję. Miała 93 lata i od kilku lat cierpiała na demencję. O jej wpływie na amerykańskie prawo dotyczące aborcji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Urodzona jako Sandra Day w El Paso w Teksasie w 1930 roku, dorastała na ranczu we wschodniej Arizonie. Została ochrzczona w kościele episkopalnym, a później jako osoba dorosła uczęszczała do kościołów episkopalnych.

Sandra Day O’Connor studiowała na Uniwersytecie Stanforda i Stanford Law School w czasach, gdy niewiele kobiet to robiło. Poślubiła studenta prawa tej uczelni, Johna O’Connora.

Jako prawniczka w latach pięćdziesiątych początkowo miała problemy ze znalezieniem pracy, ale ostatecznie dołączyła do prokuratury. Po urodzeniu drugiego z trójki dzieci wzięła pięcioletnią przerwę w wykonywaniu zawodu prawnika, aby się nimi zająć.

Odeszła w 1974 r., aby objąć urząd sędziego stanowego, aż w końcu awansowała do Sądu Apelacyjnego w Arizonie, który jest drugim najwyższym sądem w stanie.

Sandra Day O’Connor i aborcja

Prezydent Ronald Reagan nominował O’Connor do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w lipcu 1981 r., spełniając obietnicę wyborczą dotyczącą powołania pierwszej kobiety do do tego sądu w kraju.

Jak wynika z autobiografii felietonisty Roberta Novaka z 2007 roku, w momencie wyboru Reagan nie zdawał sobie sprawy, że O’Connor jako republikańska senator stanu w latach 70-tych popierała aborcję. Kiedy po ogłoszeniu wybuchła burza wśród konserwatystów, Reagan poprosił swojego prokuratora generalnego o sprawdzenie skarg na nią.

Zadanie powierzono młodej doradczyni, która zadzwoniła do O’Connor, a ta w notatce poinformowała, że nie pamięta, jak głosowała nad ustawą z 1970 r. mającą na celu zalegalizowanie aborcji w stanie – mimo że była jej współsponsorką.

Mimo to nominacja Sandry Day O’Connor została przyjęta i przeszła przez Senat USA.

Kiedy dołączyła do sądu, jej stanowisko w sprawie aborcji nie było od razu jasne. Potem okazało się, że jest jej zdecydowaną zwolenniczką.

Jej najbardziej pamiętny głos w sprawie aborcji miał miejsce w sprawie Planned Parenthood przeciwko Casey z 1992 r., w której dołączyła do większości 5 do 4, podtrzymując to, co sąd nazwał „podstawowym stwierdzeniem” w sprawie Roe przeciwko Wade, że aborcja jest „prawem podstawowym”.

Opinia większości podtrzymała federalne prawo do aborcji przez kolejne 30 lat.

Emerytura

Sandra Day O’Connor przeszła na emeryturę w sądzie w styczniu 2006 roku w wieku 75 lat, aby spędzić czas z mężem, u którego na początku lat 90-tych zdiagnozowano chorobę Alzheimera i  który zmarł w 2009 r.

Na jej miejscu w Sądzie zasiadł Samuel Alito, który od tego czasu stał się jednym z najbardziej konserwatywnych sędziów i który napisał większościową decyzję w sprawie Jackson Women’s Health Center przeciwko Dobbs, która w zeszłym roku unieważniła wyroki w sprawie Roe przeciwko Wade i Planned Parenthood przeciwko Casey.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu