Połącz się z nami

News USA

O swojej specjalizacji, doświadczeniach i sławnej mamie mówi chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemionow [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem w naszym studiu był chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemioniow, syn profesor Marii Siemionow, światowej sławy transplantolog i chirurg.

O swojej sławnej mamie, o jej przeprowadzce do Chicago a także o swoich doświadczeniach, specjalizacji i zaleceniach oraz fundacji opowiada w rozmowie ze Sławomirem Budzikiem.

Posłuchaj wywiadu
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/wywiad-z-chirurgiem” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Profesor Maria Siemionow zawsze podkreślała swoje polskie korzenie. Jak mówi jej syn Krzysztof, doktor specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa: „Myślę, że polski wkład tutaj jest duży i nie da się tego ukryć. Badania były wykonywane na ziemi amerykańskiej, ale były robione polskimi rękami. To nie tylko moja mama, ale też cały zespół ludzi, którzy brał udział w jej karierze. To byli ludzie, którzy przyjeżdżali z całego świata, również z Polski, do dzisiaj przyjeżdżają, aby spędzić z nią rok, dwa lata, czasami całe swoje kariery, czyli sukces Polski jest tutaj jak najbardziej widoczny”.

Bycie chirurgiem z pewnością nie jest prostą sprawą. Ten zawód nie tylko wymaga wielu poświęceń rodzinnych i osobistych. Chirurg to również lata praktyki. Specjalizacją doktora Krzysztofa Siemionowa są schorzenia kręgosłupa. Jak sam mówi w Stanach Zjednoczonych jest tylko 5000 osób, którzy mają taką specjalizację.

Po latach przebywania w Cleveland (od 1995 roku Maria Siemionow kieruje tam odziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny) profesor Siemionow przenosi całe swoje laboratorium do Chicago.

Czy posiadanie znanego nazwiska pomaga? „Ja nie odczuwam żadnych skutków ubocznych złych”. Obracając się w amerykańskim środowisku doktor Krzysztof Siemionow mówi, że większość prawdopodobnie nie słyszała o nim bądź o jego mamie (z racji różnej pisowni i wymowy). W czasie rozmowy jednak kiedy wychodzi temat zawodu rodziców to większość osób ma świadomość o dokonaniach rodziny Siemionow.

Doktor Krzysztof Siemionow wraz z kilkoma innymi osobami załozył fundację non-proft Global Spine Outreach  w ramach której doktorzy wyjeżdżają do różnych krajów między innymi do Polski, konkretnie do Poznania: „Swoją przygodę z misjami medycznymi zacząłem w 2007 roku. Wtedy po raz pierwszy byłem w Ugandzie, razem z paroma starszymi lekarzami wykonywać zabiegi kręgosłupa”. Na jednej z takich wypraw doktor Siemionow poznał swojego obecnego wspólnika, również chirurga kręgosłupa. „Połączyliśmy siły w zeszłym roku, dołączyło do nas dwóch innych lekarzy”. Wspólnie doktorzy założyli fundację Global spine outreach w ramach której organizują wyprawy do różnych części świata, gdzie leczą dzieci z różnymi wadami wrodzonymi lub skoliozami kręgosłupa.

Strona fundcji http://globalspineoutreach.org/

Kontakt z chirurgiem Krzysztofem Siemionowem – 877 694 7722
Więcej na temat Krzysztofa Siemionowa www.siemionow.com

 

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Foto: facebook.com

News USA

Tylko biologiczne dziewczęta mogą rywalizować w żeńskim sporcie – nowa ustawa Wyoming

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca tylko biologiczne dziewczęta będą mogły brać udział w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w wieku od siódmej do dwunastej klasy w Wyoming, zgodnie z nowym prawem przyjętym w stanie. Ta ustawa przywraca zdrowe myślenie o tego typu sytuacjach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawodawstwo wymaga, aby szkoły uczestniczące w międzyszkolnych zawodach sportowych wyraźnie określały programy jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne. Oznaczenia te będą oparte na płci biologicznej ucznia, nawet jeśli uczeń identyfikuje się z inną płcią.

Prawo definiuje płeć jako „biologiczny, fizyczny stan bycia mężczyzną lub kobietą, określony przez genetykę i anatomię jednostki w chwili urodzenia”.

Kiedy przepisy wejdą w życie, biologiczni studenci płci męskiej, którzy identyfikują się jako dziewczęta, nie będą mogli brać udziału w zawodach lekkoatletycznych płci żeńskiej. Biologiczni chłopcy będą mogły brać udział tylko w lekkoatletyce męskiej lub koedukacyjnej.

Natomiast dziewczęta biologiczne nie będą miały takich samych ograniczeń i będą mogły brać udział w dowolnych zawodach lekkoatletycznych.

Ustawa przytłaczającą większością przeszła przez obie izby ustawodawcze, które są silnie kontrolowane przez Republikanów.

Gubernator Mark Gordon wprawdzie nie podpisał ustawy, ale zezwolił by zaczęła obowiązywać. Wg niego ustawa jest dobrym sposobem na ochronę uczciwości w sporcie kobiet, ale sam uważa, że lepiej byłoby rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

Wyoming będzie dziewiętnastym stanem, który ograniczy zawody lekkoatletyczne kobiet tylko do zawodniczek biologicznych.

 

Źródło: cna
Foto: istock/RiceWithSugar
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze
Czytaj dalej

News USA

Chłopcy pozostaną chłopcami a dziewczynki dziewczynkami. Georgia przeciwko zmianie płci u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikańscy senatorowie stanu Georgia zatwierdzili we wtorek ustawę, która ogranicza nieletnim dostęp do procedur zmiany płci a także grozi lekarzom, którzy wykonują takie działania, odpowiedzialnością cywilną i karną. Prawo zmierza teraz na biurko gubernatora Briana Kempa, który ma je podpisać.

Ustawa zakazywałaby większości operacji zmiany płci i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat w Georgii, chociaż lekarze nadal mogliby wydawać recepty na blokery dojrzewania.

Jeden z głównych sponsorów ustawy, republikański senator stanu Ben Watson, zabrał głos w jej sprawie, zanim senat głosował nad jej zatwierdzeniem.

Powiedział, że zapobiegnie ona nieodwracalnym zmianom w życiu nieletnich poniżej 18 roku życia.

Demokratyczna senator Kim Jackson poprosiła jednak swoich kolegów z partii o głosowanie przeciwko ustawie z powodu zmiany dokonanej przez przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Wg niej ustawa miała zapewnić immunitet lekarzom i personelowi medycznemu, którzy dali dostęp do leczenia hormonalnego osobom z dysforią płciową. Ale Izba usunęła ten zapis, a ustawa pociąga teraz lekarzy i pracowników służby zdrowia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Poparła ją inna demokratyczna senator stanowa, Elena Parent, twierdząca, że lekarze nie powinni być pociągani do odpowiedzialności za wykonywanie swojej pracy.

Sprzeciw Demokratów został pokonany przez republikańską większość.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw środowisk LGBTQ, takich jak Georgia Equality.

 

Źródło: foxnews
Foto: istock/rarrarorro/ monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu