Połącz się z nami

News USA

O swojej specjalizacji, doświadczeniach i sławnej mamie mówi chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemionow [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem w naszym studiu był chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemioniow, syn profesor Marii Siemionow, światowej sławy transplantolog i chirurg.

O swojej sławnej mamie, o jej przeprowadzce do Chicago a także o swoich doświadczeniach, specjalizacji i zaleceniach oraz fundacji opowiada w rozmowie ze Sławomirem Budzikiem.

Posłuchaj wywiadu
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/wywiad-z-chirurgiem” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Profesor Maria Siemionow zawsze podkreślała swoje polskie korzenie. Jak mówi jej syn Krzysztof, doktor specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa: „Myślę, że polski wkład tutaj jest duży i nie da się tego ukryć. Badania były wykonywane na ziemi amerykańskiej, ale były robione polskimi rękami. To nie tylko moja mama, ale też cały zespół ludzi, którzy brał udział w jej karierze. To byli ludzie, którzy przyjeżdżali z całego świata, również z Polski, do dzisiaj przyjeżdżają, aby spędzić z nią rok, dwa lata, czasami całe swoje kariery, czyli sukces Polski jest tutaj jak najbardziej widoczny”.

Bycie chirurgiem z pewnością nie jest prostą sprawą. Ten zawód nie tylko wymaga wielu poświęceń rodzinnych i osobistych. Chirurg to również lata praktyki. Specjalizacją doktora Krzysztofa Siemionowa są schorzenia kręgosłupa. Jak sam mówi w Stanach Zjednoczonych jest tylko 5000 osób, którzy mają taką specjalizację.

Po latach przebywania w Cleveland (od 1995 roku Maria Siemionow kieruje tam odziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny) profesor Siemionow przenosi całe swoje laboratorium do Chicago.

Czy posiadanie znanego nazwiska pomaga? „Ja nie odczuwam żadnych skutków ubocznych złych”. Obracając się w amerykańskim środowisku doktor Krzysztof Siemionow mówi, że większość prawdopodobnie nie słyszała o nim bądź o jego mamie (z racji różnej pisowni i wymowy). W czasie rozmowy jednak kiedy wychodzi temat zawodu rodziców to większość osób ma świadomość o dokonaniach rodziny Siemionow.

Doktor Krzysztof Siemionow wraz z kilkoma innymi osobami załozył fundację non-proft Global Spine Outreach  w ramach której doktorzy wyjeżdżają do różnych krajów między innymi do Polski, konkretnie do Poznania: „Swoją przygodę z misjami medycznymi zacząłem w 2007 roku. Wtedy po raz pierwszy byłem w Ugandzie, razem z paroma starszymi lekarzami wykonywać zabiegi kręgosłupa”. Na jednej z takich wypraw doktor Siemionow poznał swojego obecnego wspólnika, również chirurga kręgosłupa. „Połączyliśmy siły w zeszłym roku, dołączyło do nas dwóch innych lekarzy”. Wspólnie doktorzy założyli fundację Global spine outreach w ramach której organizują wyprawy do różnych części świata, gdzie leczą dzieci z różnymi wadami wrodzonymi lub skoliozami kręgosłupa.

Strona fundcji http://globalspineoutreach.org/

Kontakt z chirurgiem Krzysztofem Siemionowem – 877 694 7722
Więcej na temat Krzysztofa Siemionowa www.siemionow.com

 

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Foto: facebook.com

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne