Połącz się z nami

News USA

Światowej klasy polski chirurg Maria Siemionow przenosi się do Chicago. Jej syn zdradza co będzie tutaj robić [film]

Opublikowano

dnia

Profesor Maria Siemionow – światowej klasy chirurg i transplantolog, po latach spędzonych w Cleveland, przenosi swoje laboratorium do Chicago.

Jak mówi jej syn Krzysztof Siemionow, znany chirurg kręgosłupa: „Mama przeprowadza się teraz do University of Illinois, gdzie będzie otwierać swoje własne, nowe laboratorium”.

Posłuchaj rozmowy Sławomira Budzika z synem Marii Siemionow – Krzysztofem

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/m-siemionow-przenosi-si-do” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Maria Siemionow od 1995 roku kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland. Teraz jednak przenosi swój cały zespół do Chicago. „Pierwszy stycznia [tego roku] był oficjalnym dniem, kiedy była w Chicago, ale myśle, że to taki proces, ktory zajmie jej dobre pół roku, żeby to całe laboratorium ponownie zaczęło funkcjonować pełną parą. Będzie miała również przychodnie, więc to też jest dobra wiadomość dla lokalnych pacjentów” – dodaje Krzysztof Siemionow.

Profesor Maria Siemionow zawsze podkreślała swoje polskie korzenie. „Myślę, że polski wkład tutaj jest duży i nie da się tego ukryć. Badania były wykonywane na ziemi amerykańskiej, ale były robione polskimi rękami. To nie tylko moja mama, ale też cały zespół ludzi, którzy brał udział w jej karierze. To byli ludzie, którzy przyjeżdżali z całego świata, również z Polski, do dzisiaj przyjeżdżają, aby spędzić z nią rok, dwa lata, czasami całe swoje kariery, czyli sukces Polski jest tutaj jak najbardziej widoczny” – mówi w wywiadzie na Radia Deon Krzysztof Siemionow.

Zobacz film dokumentalny „Twarzą w twarz” opowiadający o pierwszej na świecie operacji pełnego przeszczepienia ludzkiej twarzy, przeprowadzonej przez prof. Marię Siemionow

[youtube id=”aNk72liE1DY” width=”620″ height=”360″]

Maria Siemionow w roku 1974 ukończyła studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu i uzyskała tytuł zawodowy lekarza. Stopień naukowy doktora z mikrochirurgii uzyskała w 1985, habilitowała się w dziedzinie nauk medycznych w 1992. Prezydent Lech Kaczyński nadał Marii Siemionow tytuł naukowy w 2007. Po emigracji do USA przebywała od 1985 na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville (Kentucky), gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. Od 2012 roku jest członkiem rady naukowej polskiego czasopisma medycznego Przypadki Medyczne, gdzie pełni funkcję honorowego przewodniczącego. Wciąż podtrzymuje współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu; dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło uczyć się w klinice w Cleveland. 7 października 2013 odebrała doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W grudniu 2008 dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas 22-godzinnej operacji, ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie, będącej ofiarą postrzelenia, ok. 80% powierzchni twarzy, pochodzącej od zmarłej dawczyni. Pierwsza udana operacja tego typu miała miejsce w 2005 roku we Francji (biorcą była kobieta pogryziona przez własnego psa), kolejną przeprowadzono w 2006 w Chinach (biorca został zaatakowany przez niedźwiedzia) oraz ponownie we Francji (pacjent cierpiał na deformującą twarz chorobę von Recklinghausena), jednak żaden z tych przeszczepów nie obejmował tak rozległego obszaru twarzy. Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych; dzięki operacji pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powiekę dolną, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. W cztery miesiące po zabiegu pacjentka jest w dobrej kondycji psychofizycznej, wychodzi na ulicę, oddycha przez nos (przed operacją oddychała przez rurkę podłączoną do tchawicy), odzyskała zmysł smaku i węchu oraz funkcje mimiczne.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: facebook.com

News USA

Tylko biologiczne dziewczęta mogą rywalizować w żeńskim sporcie – nowa ustawa Wyoming

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca tylko biologiczne dziewczęta będą mogły brać udział w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w wieku od siódmej do dwunastej klasy w Wyoming, zgodnie z nowym prawem przyjętym w stanie. Ta ustawa przywraca zdrowe myślenie o tego typu sytuacjach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawodawstwo wymaga, aby szkoły uczestniczące w międzyszkolnych zawodach sportowych wyraźnie określały programy jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne. Oznaczenia te będą oparte na płci biologicznej ucznia, nawet jeśli uczeń identyfikuje się z inną płcią.

Prawo definiuje płeć jako „biologiczny, fizyczny stan bycia mężczyzną lub kobietą, określony przez genetykę i anatomię jednostki w chwili urodzenia”.

Kiedy przepisy wejdą w życie, biologiczni studenci płci męskiej, którzy identyfikują się jako dziewczęta, nie będą mogli brać udziału w zawodach lekkoatletycznych płci żeńskiej. Biologiczni chłopcy będą mogły brać udział tylko w lekkoatletyce męskiej lub koedukacyjnej.

Natomiast dziewczęta biologiczne nie będą miały takich samych ograniczeń i będą mogły brać udział w dowolnych zawodach lekkoatletycznych.

Ustawa przytłaczającą większością przeszła przez obie izby ustawodawcze, które są silnie kontrolowane przez Republikanów.

Gubernator Mark Gordon wprawdzie nie podpisał ustawy, ale zezwolił by zaczęła obowiązywać. Wg niego ustawa jest dobrym sposobem na ochronę uczciwości w sporcie kobiet, ale sam uważa, że lepiej byłoby rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

Wyoming będzie dziewiętnastym stanem, który ograniczy zawody lekkoatletyczne kobiet tylko do zawodniczek biologicznych.

 

Źródło: cna
Foto: istock/RiceWithSugar
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze
Czytaj dalej

News USA

Chłopcy pozostaną chłopcami a dziewczynki dziewczynkami. Georgia przeciwko zmianie płci u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikańscy senatorowie stanu Georgia zatwierdzili we wtorek ustawę, która ogranicza nieletnim dostęp do procedur zmiany płci a także grozi lekarzom, którzy wykonują takie działania, odpowiedzialnością cywilną i karną. Prawo zmierza teraz na biurko gubernatora Briana Kempa, który ma je podpisać.

Ustawa zakazywałaby większości operacji zmiany płci i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat w Georgii, chociaż lekarze nadal mogliby wydawać recepty na blokery dojrzewania.

Jeden z głównych sponsorów ustawy, republikański senator stanu Ben Watson, zabrał głos w jej sprawie, zanim senat głosował nad jej zatwierdzeniem.

Powiedział, że zapobiegnie ona nieodwracalnym zmianom w życiu nieletnich poniżej 18 roku życia.

Demokratyczna senator Kim Jackson poprosiła jednak swoich kolegów z partii o głosowanie przeciwko ustawie z powodu zmiany dokonanej przez przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Wg niej ustawa miała zapewnić immunitet lekarzom i personelowi medycznemu, którzy dali dostęp do leczenia hormonalnego osobom z dysforią płciową. Ale Izba usunęła ten zapis, a ustawa pociąga teraz lekarzy i pracowników służby zdrowia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Poparła ją inna demokratyczna senator stanowa, Elena Parent, twierdząca, że lekarze nie powinni być pociągani do odpowiedzialności za wykonywanie swojej pracy.

Sprzeciw Demokratów został pokonany przez republikańską większość.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw środowisk LGBTQ, takich jak Georgia Equality.

 

Źródło: foxnews
Foto: istock/rarrarorro/ monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu