Połącz się z nami

News USA

Jezioro Michigan mocno zanieczyszczone. Jadłeś ryby? Sprawdź czy chicagowskie ryby są bezpieczne dla zdrowia [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Z punktu widzenia ochrony środowiska, jezioro Michigan nie należy do najlepiej położonych. Przy jego brzegach powstały trzy przemysłowe potęgi, Chicago, Milwaukee i Green Bay. Dodatkowo, rafinerie ropy naftowej, znajdujące się w północno-zachodniej Indianie trują na potęgę. Wysoki poziom zanieczyszczenia jeziora nie jest tajemnicą, lecz nie przeszkadza to mieszkańcom Chicago w oddawaniu się przyjemnościom wędkowania.

Joel Reiser jest kapitanem łodzi rybackiej i organizuje wyprawy wędkarskie na głębokie wody jeziora. Jest związany z rybołóstwem na jeziorze Michigan od lat. Zapytany o ryzyko jedzenia złowionych ryb odparł: „Można jeść wszystkie ryby pochodzące z jeziora, oczywiście z umiarem. Nigdy nie słyszałem, żeby komuś wyrosło trzecie oko. Wszystkie ryby zawierają jakieś szkodliwe substancje. Trzeba być ostrożnym”. Kapitan Reiser obserwuje rządowe komunikaty dotyczące zanieczyszczenia i szkodliwości ryb z Michigan. Sam ogranicza spożycie podwodnych stworzeń.

Relacja Rafała Muskały

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ryby-z-michigan” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Agencja Ochrony Środowiska w stanie illinois, od 1974 roku bada zawartość szkodliwych substancji w faunie jeziora Michigan. Ryby łowione są w 500 lokalizacjach i poddawane testom na obecność niebezpiecznych zanieczyszczeń. Toksykolog agencji, Tom Hornshaw, potwierdza słowa kapitana Reiser’a: „Te ryby są bezpieczne tak długo jak postępujemy z rządowymi zaleceniami dotyczącymi ich spożycia”. Na stanowej liście ryb, na które trzeba uważać, znajduje się dziesięć gatunków. Niektórych z nich nie powinno się jeść częściej niż raz na miesiąc, niektórych nie częsciej niż raz na tydzien, niektórych nie powinno się jeść wogóle. Niektóre ryby nie nadają się do spożycia po osiągnięciu pewnego rozmiaru.

Najbardziej niebezbieczne substancje, które można znaleźć w rybach, to polichlorowane bifenyle, organiczne związki mające szerokie zastosowania w przemyśle. Powstają również jako produkt uboczny spalania związków zawierających chlor. Ryby z Michigan są też często nafaszerowane metalami ciężkimi, szczególnie rtęcią. Wszystkie te substancje są bardzo niebezpiecznie dla ludzkiego organizmu, szczególnie dla płodów, niemowlaków i małych dzieci. Matki karmiące piersią powinny unikać skażonych produktów, aby zmniejszyć ryzyko występowania wad rozwojowych.

Nikt nie kwestionuje wysokich walorów odżywczych ryb i owoców morza. Te produkty zawierają mnóstwo zdrowych i potrzebnych organizmowi tłuszczów i aminokwasów. Jednak muszą to być produkty nieskażone aby uniknąć odkładania się szkodliwych substancji w organiźmie. Ryby złowione w jeziorze Michigan być może do najzdrowszych nie należą, ale i tak są o wiele lepsze niż niektóre owoce morza znajdujące się na półkach supermarketów, szczególnie te pochodzące z azjatyckich hodowli.

Historia opowiedziana przez Chris’a Bentley’a.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagopublicradio.org
Foto: Flickr.com/  dameetch

News USA

Średnia cena domu w Kalifornii wzrosła do rekordowych 900 tys. USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Według niedawno opublikowanego raportu Kalifornijskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, średnia cena zakupu domu w Kalifornii osiągnęła nowy, historycznie najwyższy poziom, wynoszący 900 000 dolarów.

Grupa podała, że ​​nowy rekord wynoszący 904 210 dolarów został ustanowiony w związku ze wzrostem sprzedaży domów w kwietniu, przy łącznej sprzedaży istniejących domów jednorodzinnych w kwietniu wynoszącej 275 540.

To dwa razy więcej niż średnia cena domu w USA.

Na początku tego miesiąca Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikowała swoją najnowszą decyzję w sprawie stóp procentowych, stwierdzając, że amerykański bank centralny na razie utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, ponieważ inflacja w dalszym ciągu odbija się na amerykańskich wydatkach.

W czasie kadencji prezydenta Joe Bidena ceny domów w Stanach Zjednoczonych stawały się coraz bardziej niedostępne. Jedno z badań wykazało, że w styczniu nabywcy w prawie połowie z 50 stanów potrzebowali sześciocyfrowej pensji, aby móc kupić dom po średniej cenie.

W badaniu podano średnią cenę domu w USA na poziomie 402 343 dolarów.

Z raportu wynika, że aby móc sobie pozwolić na taki dom, aspirujący właściciele muszą zarabiać 110 871 dolarów rocznie, co stanowi wzrost o 46% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.

O wzroście cen domów w Stanach Zjednoczonych szczegółowo pisaliśmy 2 kwietnia.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

5 zabitych i co najmniej 35 rannych to bilans wtorkowego tornada w Iowa

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa poinformował, że 5 osób zginęło, a 35 zostało rannych w wyniku tornad, które we wtorek przeszły przez Iowa. Największe zniszczenia spowodowały w Greenfield, społeczności liczącą około 2000 mieszkańców, położonej 40 mil na południowy zachód od Des Moines.

Jak poinformował Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa, wtorkowe tornada zabiły cztery osoby w rejonie Greenfield, a Biuro Szeryfa Powiatu Adams podało, że piąta osoba – 46-letnia Monica Zamarron, której samochód został zrzucony z drogi – zginęła w wypadku w odległości około 25 mil od miasta.

Służby nie ujawniły nazwisk ofiar w rejonie Greenfield, ponieważ nadal powiadamiały krewnych.

We wtorek w całym stanie Iowa wydano 18 ostrzeżeń przed tornadami, a także po jednym w Wisconsin i Minnesocie. Według National Weather Service wstępne badania wykazały co najmniej tornado EF-3 w Greenfield, ale wciąż trwa dodatkowa ocena szkód.

Gubernator stanu Iowa, Kim Reynolds, odmówiła podania liczby osób rannych lub zabitych, mówiąc reporterom na środowej konferencji prasowej, że akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa i chce uniknąć dezinformacji.

Zdjęcia lotnicze z Greenfield, nakręcone we wtorek późnym wieczorem, pokazują, że całe ulice znajdujące się na drodze tornada zamieniły się w ruiny, a wśród połamanych drzew i zniszczonych samochodów znajdowały się stosy gruzu.

Dyrekcja ds. sytuacji kryzysowych powiatu Montgomery podała w oświadczeniu, że wiele potwierdzonych tornad uszkodziło co najmniej 28 domów, a rozmiar szkód obejmuje cały wachlarz, od „dotkniętych” do całkowicie „zniszczonych”.

Większość mieszkańców schroniła się w piwnicach swoich domów.

Wiatr był na tyle silny, że połamał turbiny wiatrowe w pobliżu Prescott w stanie Iowa, a w pobliżu miasta Nevada przewrócił ciężarówkę, która zatrzymała się na autostradzie ze względu na ekstremalne warunki.

Kim Reynolds ogłosiła stan klęski żywiołowej w 15 powiatach i odwiedziła ten obszar w środę.

Poza Iowa, inne stany także doświadczyły ekstremalnej pogody. W Kolorado wielki grad, czasami wielkości piłki baseballowej, zdarł okładziny z budynków i rozbił szyby samochodów. W Omaha w stanie Nebraska samochody zostały porwane przez szalejące powodzie spowodowane przez opady deszczu o wielkości od 4 do 8 cali.

Do środy wieczorem w Teksasie prawie 155 000 odbiorców energii było pozbawionych prądu, podczas gdy w Wisconsin 15 900 mieszkańców również nie miało prądu.

Ryzyko wystąpienia trudnych warunków pogodowych utrzymuje się do czwartku dla około 20 milionów ludzi, od Memphis po Nową Anglię.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Średni wiek samochodów na amerykańskich drogach to rekordowe 12,6 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Dane dotyczące rejestracji pojazdów opublikowane w środę przez S&P Global Mobility pokazują, że średni wiek samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w USA osiągnął w tym roku rekordowy poziom 12,6 lat.

To o około dwa miesiące więcej w porównaniu z rekordem z 2023 r., który wzrósł o trzy miesiące w porównaniu z rokiem poprzednim. Według firmy zajmującej się danymi motoryzacyjnymi średni wiek samych samochodów osobowych wynosi obecnie 14 lat w porównaniu do około 11,5 roku 10 lat temu.

Jednak S&P Global Mobility twierdzi, że wzrost średniego wieku amerykańskich pojazdów wykazuje oznaki spowolnienia.

Raport wskazuje, że liczba nowych rejestracji zaczyna się obecnie normalizować po tym, jak od 2020 r. zarejestrowano tylko nieco ponad 13 milionów nowych samochodów osobowych w porównaniu z ponad 27 milionami, które opuściły ogólną populację pojazdów w USA, wynoszącą obecnie 286 milionów.

Może to oznaczać rozwiązanie problemów produkcyjnych w łańcuchu dostaw, które nękały czas pandemii, która spowodowała wzrost cen używanych samochodów. Teraz, gdy te przeszkody zostały usunięte, a strajki pracowników samochodowych ucichły, nowe samochody znów stają się bardziej dostępne.

Jednak nawet przy spadku cen nowych samochodów o 3,5% w porównaniu ze styczniem 2023 r., wiele osób może nadal skłaniać się ku kupowaniu używanych samochodów, ponieważ konsumenci chcą ogólnie wydawać mniej, jak wynika z analizy Kelley Blue Book.

Ponadto dane dotyczące indeksu cen towarów i usług pokazują, że ubezpieczenie samochodu wzrosło o ponad 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, a taniej jest ubezpieczać starszy pojazd.

S&P Global Mobility twierdzi, że to dobra wiadomość dla krajowego rynku części zamiennych i usług serwisowych, ponieważ coraz starsze samochody oznaczają lepsze możliwości biznesowe dla warsztatów.

Patrząc w przyszłość, firma zajmująca się danymi twierdzi, że głównym sektorem wzrostu w segmencie pojazdów eksploatowanych będą pojazdy w wieku od 6 do 14 lat. Oczekuje się, że grupa ta będzie stanowić około 70% lub więcej amerykańskich samochodów na drogach w ciągu najbliższych 5 lat.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Domepitipat/egdigital/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu