Połącz się z nami

News USA

Jezioro Michigan mocno zanieczyszczone. Jadłeś ryby? Sprawdź czy chicagowskie ryby są bezpieczne dla zdrowia [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Z punktu widzenia ochrony środowiska, jezioro Michigan nie należy do najlepiej położonych. Przy jego brzegach powstały trzy przemysłowe potęgi, Chicago, Milwaukee i Green Bay. Dodatkowo, rafinerie ropy naftowej, znajdujące się w północno-zachodniej Indianie trują na potęgę. Wysoki poziom zanieczyszczenia jeziora nie jest tajemnicą, lecz nie przeszkadza to mieszkańcom Chicago w oddawaniu się przyjemnościom wędkowania.

Joel Reiser jest kapitanem łodzi rybackiej i organizuje wyprawy wędkarskie na głębokie wody jeziora. Jest związany z rybołóstwem na jeziorze Michigan od lat. Zapytany o ryzyko jedzenia złowionych ryb odparł: „Można jeść wszystkie ryby pochodzące z jeziora, oczywiście z umiarem. Nigdy nie słyszałem, żeby komuś wyrosło trzecie oko. Wszystkie ryby zawierają jakieś szkodliwe substancje. Trzeba być ostrożnym”. Kapitan Reiser obserwuje rządowe komunikaty dotyczące zanieczyszczenia i szkodliwości ryb z Michigan. Sam ogranicza spożycie podwodnych stworzeń.

Relacja Rafała Muskały

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ryby-z-michigan” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Agencja Ochrony Środowiska w stanie illinois, od 1974 roku bada zawartość szkodliwych substancji w faunie jeziora Michigan. Ryby łowione są w 500 lokalizacjach i poddawane testom na obecność niebezpiecznych zanieczyszczeń. Toksykolog agencji, Tom Hornshaw, potwierdza słowa kapitana Reiser’a: „Te ryby są bezpieczne tak długo jak postępujemy z rządowymi zaleceniami dotyczącymi ich spożycia”. Na stanowej liście ryb, na które trzeba uważać, znajduje się dziesięć gatunków. Niektórych z nich nie powinno się jeść częściej niż raz na miesiąc, niektórych nie częsciej niż raz na tydzien, niektórych nie powinno się jeść wogóle. Niektóre ryby nie nadają się do spożycia po osiągnięciu pewnego rozmiaru.

Najbardziej niebezbieczne substancje, które można znaleźć w rybach, to polichlorowane bifenyle, organiczne związki mające szerokie zastosowania w przemyśle. Powstają również jako produkt uboczny spalania związków zawierających chlor. Ryby z Michigan są też często nafaszerowane metalami ciężkimi, szczególnie rtęcią. Wszystkie te substancje są bardzo niebezpiecznie dla ludzkiego organizmu, szczególnie dla płodów, niemowlaków i małych dzieci. Matki karmiące piersią powinny unikać skażonych produktów, aby zmniejszyć ryzyko występowania wad rozwojowych.

Nikt nie kwestionuje wysokich walorów odżywczych ryb i owoców morza. Te produkty zawierają mnóstwo zdrowych i potrzebnych organizmowi tłuszczów i aminokwasów. Jednak muszą to być produkty nieskażone aby uniknąć odkładania się szkodliwych substancji w organiźmie. Ryby złowione w jeziorze Michigan być może do najzdrowszych nie należą, ale i tak są o wiele lepsze niż niektóre owoce morza znajdujące się na półkach supermarketów, szczególnie te pochodzące z azjatyckich hodowli.

Historia opowiedziana przez Chris’a Bentley’a.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagopublicradio.org
Foto: Flickr.com/  dameetch

News USA

Tylko biologiczne dziewczęta mogą rywalizować w żeńskim sporcie – nowa ustawa Wyoming

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca tylko biologiczne dziewczęta będą mogły brać udział w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w wieku od siódmej do dwunastej klasy w Wyoming, zgodnie z nowym prawem przyjętym w stanie. Ta ustawa przywraca zdrowe myślenie o tego typu sytuacjach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawodawstwo wymaga, aby szkoły uczestniczące w międzyszkolnych zawodach sportowych wyraźnie określały programy jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne. Oznaczenia te będą oparte na płci biologicznej ucznia, nawet jeśli uczeń identyfikuje się z inną płcią.

Prawo definiuje płeć jako „biologiczny, fizyczny stan bycia mężczyzną lub kobietą, określony przez genetykę i anatomię jednostki w chwili urodzenia”.

Kiedy przepisy wejdą w życie, biologiczni studenci płci męskiej, którzy identyfikują się jako dziewczęta, nie będą mogli brać udziału w zawodach lekkoatletycznych płci żeńskiej. Biologiczni chłopcy będą mogły brać udział tylko w lekkoatletyce męskiej lub koedukacyjnej.

Natomiast dziewczęta biologiczne nie będą miały takich samych ograniczeń i będą mogły brać udział w dowolnych zawodach lekkoatletycznych.

Ustawa przytłaczającą większością przeszła przez obie izby ustawodawcze, które są silnie kontrolowane przez Republikanów.

Gubernator Mark Gordon wprawdzie nie podpisał ustawy, ale zezwolił by zaczęła obowiązywać. Wg niego ustawa jest dobrym sposobem na ochronę uczciwości w sporcie kobiet, ale sam uważa, że lepiej byłoby rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

Wyoming będzie dziewiętnastym stanem, który ograniczy zawody lekkoatletyczne kobiet tylko do zawodniczek biologicznych.

 

Źródło: cna
Foto: istock/RiceWithSugar
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze
Czytaj dalej

News USA

Chłopcy pozostaną chłopcami a dziewczynki dziewczynkami. Georgia przeciwko zmianie płci u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikańscy senatorowie stanu Georgia zatwierdzili we wtorek ustawę, która ogranicza nieletnim dostęp do procedur zmiany płci a także grozi lekarzom, którzy wykonują takie działania, odpowiedzialnością cywilną i karną. Prawo zmierza teraz na biurko gubernatora Briana Kempa, który ma je podpisać.

Ustawa zakazywałaby większości operacji zmiany płci i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat w Georgii, chociaż lekarze nadal mogliby wydawać recepty na blokery dojrzewania.

Jeden z głównych sponsorów ustawy, republikański senator stanu Ben Watson, zabrał głos w jej sprawie, zanim senat głosował nad jej zatwierdzeniem.

Powiedział, że zapobiegnie ona nieodwracalnym zmianom w życiu nieletnich poniżej 18 roku życia.

Demokratyczna senator Kim Jackson poprosiła jednak swoich kolegów z partii o głosowanie przeciwko ustawie z powodu zmiany dokonanej przez przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Wg niej ustawa miała zapewnić immunitet lekarzom i personelowi medycznemu, którzy dali dostęp do leczenia hormonalnego osobom z dysforią płciową. Ale Izba usunęła ten zapis, a ustawa pociąga teraz lekarzy i pracowników służby zdrowia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Poparła ją inna demokratyczna senator stanowa, Elena Parent, twierdząca, że lekarze nie powinni być pociągani do odpowiedzialności za wykonywanie swojej pracy.

Sprzeciw Demokratów został pokonany przez republikańską większość.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw środowisk LGBTQ, takich jak Georgia Equality.

 

Źródło: foxnews
Foto: istock/rarrarorro/ monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu