Połącz się z nami

News USA

Święta, święta… i po świętach

Opublikowano

dnia

Za nami kilka dni świętowania. Dla większości z nas były to dni bardzo intensywne; najpierw przygotowania świąteczne, później Wigilia w rodzinnym gronie, kolędy, prezenty. Również dni świąteczne dostarczyły wielu duchowych przeżyć i silnego ładunku emocjonalnego.

Przecież były to święta najbardziej rodzinne i głębokie w swej oprawie estetycznej. Zwykle kojarzone z dzieciństwem, z doświadczeniem miłości rodzinnej, z czystością, niewinnością, poczuciem bezpieczeństwa. Oczywiście nie każdy w ten sposób przeżył święta. Byli również tacy, którzy doświadczyli mniej radosnej, a nawet bolesnej strony narodzin Syna Bożego: odrzucenia, niezrozumienia, ubóstwa, osamotnienia, cierpienia. A więc krzyża.

Święta minęły. Niezależnie od sposobu ich przeżycia, pojawia się pytanie: co dalej? Jak odnaleźć się w poświątecznej gorączce? Co czynić, by utrwalić piękno i doświadczenie tych dni?

Myślę, że po świątecznych emocjach potrzeba nam chwili ciszy i zatrzymania się. Jako niedościgniony wzór służy Święta Rodzina, którą wspominamy w ostatnią niedzielę grudnia. Cisza Józefa i Maryi nie jest jałowa. Nie jest również dzielącym ich murem (jak to czasami bywa w małżeństwach). Oboje przeżywają ciszę jako przestrzeń, w której ich życie osobiste i małżeńskie jest związane z Bogiem i od Niego czerpie siłę. Dzięki milczeniu i ciszy mogą podołać codziennym trudnościom i przeciwnościom życia. Taka twórcza siłą może po świętach pobudzić nas duchowo i pozwolić nabrać dystansu do codzienności.

Po świętach trzeba powrócić do szarego dnia i rutyny. To, co wielkie, kolorowe mija, przychodzi czas na to, co zwyczajne, szare, może nudne. I tu jest miejsce dla twórczej inwencji. Nauczyć się cenić i przeżywać to, co zwyczajne. Poeta napisał: „Nie dać ograniczyć, nawet przez to, co największe, zawierać się jednak nawet w tym, co najmniejsze – boska to rzecz”. Bóg, Wszechmocny Stwórca nie zacieśnił się w sobie, w tym, co największe, w swojej boskości, świętości, niedostępności, ale „zawarł się”, objawił w tym, co najmniejsze, a zarazem najpiękniejsze na ziemi – w dziecku w Betlejem, a później w znaku chleba – w Eucharystii. Uczmy się od samego Boga doceniania rzeczy najdrobniejszych.

Myślę, że może nam w tym pomóc świadome przeżywanie każdego dnia. Wcielenie Boga i zamieszkanie z nami nie jest tylko wydarzeniem historycznym. Jest stałą obecnością promieniującą miłością: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). Odchodząc do Ojca, Jezus zapewnił nas, że jest z nami „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20) i zamieszkuje w każdym kochającym i otwartym sercu (por. J 14, 23).

Pewność, że Bóg jest Emanuelem, „Bogiem z nami” (por. Mt 1, 23) może być bodźcem do przeżywania świadomie każdego dnia. Papież Benedykt XVI zachęcał, aby polubić „bycie przy Panu” i rozbudzać w sobie świadomość, że nasze życie toczy się „u Jego boku”. W takiej świadomości może pomóc codzienna modlitwa, refleksja połączona z rachunkiem sumienia, czytanie Pisma św. wraz z medytacją, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia. Praktyki niemal tak stare, jak chrześcijaństwo, a jednak wciąż żywe, świeże i cementujące relacje z Panem.

Od Świętej Rodziny uczmy się także miłości bliźniego. Życie Rodziny Nazaretańskiej było ciche, ukryte, milczące, proste i ubogie. Towarzyszyła mu jednak duchowa atmosfera pełna ludzkiego ciepła, życzliwości, dobroci, miłości oraz troski, aby zawsze „być w tym, co należy do Ojca” (por. Łk 2, 49). I w tym zawiera się sens także naszego codziennego życia. Nieważne, czy jest trudne, szare, czy wielkie i kolorowe; ważne jest czy staje się czasem, w którym spotykamy Boga i przestrzenią, w której dzielimy się miłością.

Święta minęły, ale jeszcze nie całkiem odeszły do lamusa. Przed nami Sylwester, Nowy Rok, Święto Trzech Króli i Chrztu Pańskiego, a przez osiem dni oktawa Bożego Narodzenia. A więc nadal świętujemy! Codzienność to nie tylko trud, ale i radość. Ludzka zwyczajna, codzienna, ale też i duchowa, wyciszona, wypływająca z bliskości Jezusa i umiejętności cieszenia się Nim.

W radości najbliższych dni może nam pomóc kultywowanie rytuałów i starych tradycji. Jedną z nich jest śpiewanie kolęd przy choince. Ten piękny zwyczaj łączy i zbliża rodziny i wspólnoty, wprowadza misteryjny nastrój, a nawet stanowi rodzaj katechezy. Wszak kolędy oprócz walorów muzycznych i estetycznych zawierają głęboką teologię. Innym zwyczajem (praktykowanym zwłaszcza w miastach) jest nawiedzanie kościołów i szopek. Każda z nich zawiera pewną specyfikę i symbolikę, która zbliża do sacrum. Z kolei na terenach wiejskich istnieje zwyczaj kolędowania. Młodzi ludzie odgrywają misteria bożonarodzeniowe albo po prostu idą „z turoniem” lub betlejemską gwiazdą od domu do domu, śpiewając kolędy. Piękną tradycją, która przeżywa ostatnio renesans, są Orszaki Trzech Króli. Te radosne misteryjne przeżycia są otwarte na wszystkich ludzi dobrej woli, także niewierzących. Być może w trakcie ich trwania ktoś rozpozna prawdziwą gwiazdę i znajdzie własną drogę do Jezusa.

No i oczywiście Sylwester; pożegnanie Starego Roku, a przywitanie Nowego. Dla jednych okazja do radości i zabawy, dla innych czas refleksji i modlitwy. W naszym domu rekolekcyjnym w Zakopanem odbywają się w tym czasie rekolekcje ignacjańskie, w całkowitym milczeniu, sam na sam z Panem Bogiem i Jego słowem. Brak wolnych miejsc świadczy o tym, że wielkie rzeczy niekoniecznie trzeba przeżywać przy fajerwerkach. Czasem piękniejsza i głębsza jest radość duchowa, wypływająca z ciszy i bliskości Boga.

Stanisław Biel SJ – dyrektor Domu Rekolekcyjnego „Górka” w Zakopanem

Źródło: http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1269,swieta-swieta-i-po-swietach.html

News USA

Hutchinson odpadł z jutrzejszej debaty ale nie rezygnuje z wyścigu o prezydencki fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Były gubernator Arkansas Asa Hutchinson nie zakwalifikował się do drugiej debaty prawyborów prezydenckich Partii Republikańskiej, ale nie rezygnuje z prowadzenia kampanii wyborczej. Siedmiu innych kandydatów, którzy byli obecni na pierwszej debacie w sierpniu, zobaczymy już w środę na scenie w Kalifornii.

Gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C., wszyscy zakwalifikowali się do drugiej debaty, która odbędzie się w środę, 27 września, w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, poinformował w oświadczeniu Komitet Narodowy Republikanów RNC.

Oznacza to, że spełnili wszystkie trzy kryteria kwalifikacyjne partii – próg darczyńców, minimalne wymagania dotyczące głosowania i podpisane zobowiązania, które obejmują wsparcie ostatecznego kandydata partii.

Z analizy NBC News wynika, że były prezydent Donald Trump, który również pominął pierwszą debatę GOP, z łatwością przekroczył dwa pierwsze wymagania. Odmówił jednak podpisania zobowiązań partii, bez których nie może się zakwalifikować.

Większość kandydatów, którzy mieli się spotkać w środę, z łatwością przekroczyła każdy próg, ale Doug Burgum nie uzyskał punktów we wszystkich swoich sondażach kwalifikacyjnych aż do weekendu poprzedzającego debatę.

Szereg innych kandydatów Partii Republikańskiej – w tym były republikanin Will Hurd z Teksasu, konserwatywny komentator Larry Elder, biznesmen ze stanu Michigan Perry Johnson i Ryan Binkley, pastor i przedsiębiorca – nie zakwalifikowało się do żadnej z debat.

Głównym problemem dla Asy Hutchinsona – i problemem, który prawie zablokował Douga Burguma – był próg wyborczy, który wymagał od kandydatów uzyskania wyższego wyniku w mniejszej liczbie sondaży niż kryteria pierwszej debaty. Ten próg to 3% poparcia w sondażach na szczeblu krajowym lub stanowym.

Hutchinson, jeden ze słabszych organizatorów zbiórek, powiedział niedawno reporterom w New Hampshire, że opuszczenie debaty będzie oznaczało, że będzie musiał zastanowić się nad swoją kampanią.

Jednak wkrótce po tym, jak rozeszła się wiadomość, że nie zakwalifikuje się do niej, Asa Hutchinson oświadczył, że będzie kontynuował swoją kampanię.

„Moim celem jest zwiększenie liczby moich wyborców do 4% na początku przed Świętem Dziękczynienia. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, pozostanę konkurencyjny i będę mógł rywalizować” – powiedział Hutchinson.

„Przystąpiłem do tego wyścigu, ponieważ dla przywódcy Partii Republikańskiej niezwykle ważne jest przeciwstawienie się Donaldowi Trumpowi i potępienie go za wprowadzanie w błąd swoich zwolenników i narodu amerykańskiego. Zamierzam to kontynuować”, dodał były gubernator Arkansas.

Pierwsza debata kandydatów GOP przyciągnęła przed ekrany 12,8 miliona widzów.

Republikański Komitet Narodowy wybrał Fox Business Network na gospodarza drugiego publicznego starcia kandydatów GOP. Spotkanie będzie także transmitować Univision, hiszpańskojęzyczny kanał telewizyjny z siedzibą w USA, a także Rumble, internetowa platforma wideo popularna wśród konserwatystów.

Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 9:00PM ET.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na Florydzie zarobimy więcej. Od 30 września rośnie płaca minimalna

Opublikowano

dnia

Autor:

Płaca minimalna na Florydzie wzrośnie do 12 dolarów za godzinę 30 września, w związku z kontynuacją wprowadzania przez stan poprawki do konstytucji, która ostatecznie doprowadzi do płacy minimalnej wynoszącej 15 dolarów.

Wyborcy w 2020 r. zatwierdzili poprawkę do konstytucji, której inicjatorem był wybitny prawnik z Orlando, John Morgan.

Płaca minimalna wzrosła do 10 dolarów za godzinę 30 września 2021 r. i 11 dolarów 30 września 2022 r. Będzie zwiększana o 1 dolara każdego roku, aż do osiągnięcia 15 dolarów za godzinę 30 września 2026 r. Następnie będzie rosnąć w oparciu o inflację.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie internetowej Florida Restaurant & Lodging Association, płaca minimalna pracowników otrzymujących napiwki wyniesie w tym roku 8,98 dolara za godzinę, ponieważ pracodawcy będą mogli pobrać tzw. „kredyt na napiwki” w wysokości 3,02 dolara.

Federalna płaca minimalna wynosi 7,25 dolara za godzinę.

W tym roku dokonano podwyżki kilku stanowych i lokalnych stawek płacy minimalnej, w: Kalifornii, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Illinois, Maryland, Minnesocie, Nevadzie, Oregonie i na Florydzie. Podwyżki płac we wszystkich stanach z wyjątkiem Connecticut i Florydy weszły w życie 1 lipca 2023 r.

Podwyżki wprowadzone w innych stanach:

Kalifornia:

 • Berkeley
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Emeryville
  17,68 USD do 18,67 USD
 • Los Angeles (miasto)
  16,04 USD do 16,78 USD
 • Los Angeles (powiat – obszary nieposiadające osobowości prawnej)
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Malibu
  15,96 USD do 16,90 USD
 • Pasadena
  16,11 USD do 16,93 USD
 • San Francisco
  16,99 USD do 18,07 USD
 • Santa Monika
  15,96 USD do 16,90 USD
 • West Hollywood: Pracodawcy zatrudniający łącznie 50 lub więcej pracowników: 17,50 USD do 19,08 USD, Pracodawcy zatrudniający łącznie 49 lub mniej pracowników: 17,00 USD do 19,08 USD, Pracodawcy hotelowi (zgodnie z definicją): 18,35 USD do 19,08 USD

Connecticut

W całym stanie: 14,00 USD do 15,00 USD (obowiązuje od 1 czerwca 2023 r.)

Dystrykt Kolumbii

Ogólnostanowa płaca: 16,10 USD do 17,00 USD
Pracownicy z napiwkami: 6,00USD do 8,00 USD

Illinois

 • Chicago: Pracodawcy zatrudniający łącznie 21 lub więcej pracowników: 15,40USD do 15,80 USD
  Pracownicy z napiwkami: 9,24 USD do 9,48 USD
  Pracodawcy zatrudniający łącznie 4–20 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
  Pracownicy z napiwkami: 8,70 USD do 9,00 USD
 • Powiat Cook: 13,35 USD do 13,70 USD
  Pracownicy z napiwkami: 7,80 USD do 8,00 USD

Maryland

Powiat Montgomery: Pracodawcy zatrudniający 51 lub więcej pracowników: 15,65 USD do 16,70 USD
Pracodawcy zatrudniający 11–50 pracowników: 14,50 USD do 15,00 USD
Pracodawcy zatrudniający 10 lub mniej pracowników: 14,00 USD do 14,50 USD

Minnesota

 • Minneapolis: Duzi pracodawcy (łącznie 101 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Mali pracodawcy (łącznie 100 lub mniej pracowników): 13,50 USD do 14,50 USD 
 • St. Paul: Firmy makro (łącznie 10 001 lub więcej pracowników): 15,19 USD (bez zmian)
  Duże firmy (łącznie 101–10 000 pracowników): 13,50 USD do 15,00 USD
  Małe firmy (łącznie 6–100 pracowników): 12,00 USD do 13,00 USD
  Mikroprzedsiębiorstwa (5 lub mniej pracowników): 10,75 USD do 11,50 USD

Nevada

Pracodawcy oferujący kwalifikowane świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego: 9,50 USD do 10,25 USD
Pracodawcy, którzy nie oferują kwalifikujących się świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego: 10,50 USD do 11,25 USD

Oregon

Standardowa stawka obowiązująca w całym stanie: 13,50 USD do 14,20 USD
Pracodawcy z obszaru metropolitalnego Portland : 14,75 USD do 15,45 USD
Pracodawcy w powiatach pozamiejskich (w rozumieniu prawa): 12,50 USD do 13,20 USD

 

Źródło: tampabay, Ogletree Deakins
Foto: istock/gautier075/ shironosov/ gorodenkoff/ hroe/ Drazen Zigic/
Czytaj dalej

News USA

Program DACA pozostaje nielegalny. Jego kwestię prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Opublikowano

dnia

Autor:

13 września sędzia federalny w Teksasie odrzucił najnowsze wysiłki administracji Bidena mające na celu uratowanie programu, który uchronił przed deportacją setki tysięcy młodych dorosłych nieposiadających dokumentów. Sędzia orzekł, że pozostaje on niezgodny z prawem nawet po ostatnich zmianach.

Sędzia Andrew S. Hanen z Federalnego Sądu Okręgowego w Houston utrzymuje, że prezydent Barack Obama przekroczył swoje uprawnienia, tworząc w 2012 roku w drodze działania wykonawczego program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA).

Decyzja ta jest kolejnym zwrotem akcji w pięcioletniej sagi sądowej, która postawiła program i jego beneficjentów, znanych jako Dreamers – Marzyciele, w zawieszeniu. Chociaż orzeczenie jest ciosem dla imigrantów, sędzia nie nakazał natychmiastowego zakończenia programu.

Obecni wnioskodawcy będą mogli zachować i odnowić swoją ochronę. Natomiast żadne nowe wnioski nie będą dozwolone.

W 2021 roku administracja Bidena wszczęła procedurę ustanowienia przepisów, aby podjąć próbę wzmocnienia pozycji prawnej DACA, ale wydany przez nią przepis nie wpłynął na sędziego.

„Nie ma żadnych istotnych różnic” – napisał sędzia w swojej 40-stronicowej opinii. Dodał jednak, że jego decyzja nie zmusza rządu do „podjęcia jakichkolwiek działań imigracyjnych, deportacyjnych lub karnych przeciwko któremukolwiek beneficjentowi DACA”.

Eksperci twierdzą, że rząd prawie na pewno złoży apelację do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu, a sprawa prawdopodobnie zakończy się przed Sądem Najwyższym.

Co to jest DACA?

Program odroczonych działań na rzecz przybycia dzieci (DACA) powstał w 2012 r. w wyniku działania wykonawczego prezydenta Baracka Obamy jako środek tymczasowy mający na celu ochronę przed deportacją osób nieposiadających dokumentów, które zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Program, który zapewnia ochronę jednorazowo przez dwa lata i jest odnawialny, ale nie zapewnia ścieżki do obywatelstwa.

Kim są Marzyciele?

W chwili powstania programu średni wiek odbiorców DACA, często nazywanych Marzycielami, wynosił 21 lat; większość ma już po 30 lat. Najwięcej tych osób przywieziono do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, a inni urodzili się w Ameryce Środkowej lub Południowej oraz na Karaibach.

Najszybciej rosnącą grupą studentów nieposiadających dokumentów są studenci z Azji.

Dlaczego zapoczątkowano DACA?

Obama stworzył program po ponad dziesięciu latach nieudanych prób uchwalenia ustawy Dream Act, która postawiłaby marzycieli na drodze do obywatelstwa. Przez lata, gdy Kongres zmagał się z kompleksową przebudową krajowego systemu imigracyjnego, rozważano różne wersje tej ustawy, ale nigdy do nich nie doszło.

Ile osób zgłosiło się do programu?

Od czasu wejścia w życie 11 lat temu z programu skorzystało ponad 800 000 młodych ludzi. Według Instytutu Polityki Migracyjnej do składania wniosków kwalifikowało się około 1,2 miliona nielegalnych imigrantów, co sugeruje, że ponad dwie trzecie w pewnym momencie to zrobiło.

Obecnie status DACA posiada około 600 000 osób.

Beneficjenci DACA na ogół byli przywożeni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, bez własnego wyboru. Brakuje im legalnego statusu, ponieważ albo wjechali do kraju bez dokumentów, albo przekroczyli okres ważności wizy.

Program chroni ich przed deportacją pomimo statusu imigracyjnego i umożliwia uzyskanie pozwolenia na pracę, co wielu z nich umożliwiło budowanie kariery i życie w USA. Wielu ukończyło studia, rozpoczęło pracę, założyło rodziny i kupiło domy.

Beneficjenci zostali zatrudnieni przez firmy z sektorów produkcyjnego, technologicznego i ochrony zdrowia. Wiele z tych firm stanowczo lobbowało za utrzymaniem DACA i nakłonieniem Kongresu do zalegalizowania pobytu tych osób w USA.

Opinia publiczna

Ogólnokrajowe sondaże wielokrotnie wykazały, że Amerykanie z całego spektrum politycznego opowiadają się za przyznaniem Marzycielom statusu prawnego. Jednak rozwiązanie legislacyjne nigdy się nie zmaterializowało, a program DACA był atakowany głównie przez Republikanów i pogrążony w sporach prawnych.

 

Źródło: newyorktimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu