Połącz się z nami

Kościół

Twoje życie także może być przykładem na cud. Artur Pawłowski opowiada o szansie, jaką dostał od samego Boga

Opublikowano

dnia

Były gangster i handlarz bronią dziś wydaje bezdomnym dwieście tysięcy posiłków rocznie. W wyniku  dramatycznych przeżyć Artur Pawłowski porzuca świat biznesu, aby stać się filantropem głoszącym wiarę. Nazywany jest adwokatem ulicy.

Artur Pawłowski był gościem w studio Radia Deon. Na antenie opowiadał o  różnych etapach, które przechodził w swoim życiu. Był skorumpowanym biznesmenem, alkoholikiem, człowiekiem, dla którego nawet życie przestało się liczyć

„Przechodziłem przez różne koleje swojego życia. Alkoholizm, depresja i próby samobójcze. Chciałem skoczyć z dachu w momencie, kiedy osiągnąłem szczyt sukcesu. Wydawało mi się, że jestem już stary i skosztowałem już praktycznie wszystkiego, co człowiek w życiu może. Doszedłem do wniosku, ze nie ma sensu aby żyć, bo niczym więcej mnie to życie nie zaskoczy. Byłem w wielkim błędzie”.

Artur gardził kiedyś ludźmi z ulicy. Wydawało mu się, że bezdomni, prostytutki, żebracy sami winni są położeniu, w którym się znaleźli. Doszukiwał się w nich słabości

 „Kiedyś przechodziłem obok bezdomnego i uważałem, ze to jest śmieć, że to jest człowiek, którego powinno się usuwać  z miejsca publicznego. Twierdziłem, że sam jest sobie winien. Nie rozumiałem tego świata z punktu widzenia miłosierdzia. Uważałem, że tylko najsilniejsi przetrwają, a ja chciałem być silny”.

Bóg dał Arturowi szansę na zmianę. Połączyło się to z przyjściem na świat śmiertelnie chorego syna. Kiedy medycyna wydawała się bezsilna, została tylko modlitwa

„Mój syn urodził się prawie martwy, nie oddychał. I to był moment, kiedy Bóg zaczął się pojawiać w moim życiu. Chodzenie do kościoła, czytanie Biblii zaczęło przynosić owoce. Zacząłem się zastanawiać nad swoim życiem. Nie chciałem się jednak Bogu poddać. Z drugiej strony to był moment, w którym zrozumiałem, że za życie swojego syna nie mogę zapłacić, nie mogę nikogo za to przekupić. To był moment, kiedy ugiąłem kolana”.

Widział mękę umierającego Chrystusa
[vimeo id=”64703897″ width=”620″ height=”360″]

Artur twierdzi, że ostateczna przemiana w jego życiu miała miejsce, gdy dane było mu zobaczyć umierającego na krzyżu Chrystusa. Ta wizja, którą miał w momencie śmierci swojego syna, zjednoczyła go z Bogiem jako ojcem, który cierpi widząc swoje odchodzące dziecko

„Wydarzyło się w moim życiu coś, w co nie wierzyłem. Gdy umierał mój syn, przed oczami zobaczyłem film ukazujący mękę umierającego Chrystusa. Bóg mi pokazał, co tak naprawdę wydarzyło się na krzyżu. To zmieniło mnie kompletnie. Zrozumiałem, że Bóg jest też ojcem. Mój syn też umierał. Gdy to się skończyło byłem innym człowiekiem. Powiedziałem Bogu, że od tej pory chcę żyć dla innych. Pięć lat później, gdy już byłem zupełnie nie taki jak kiedyś, gdy pomagałem bezdomnym i działałem charytatywnie postanowiłem, że muszę rzucić pracę i poświęcić się temu w całości”.

Obecnie prężnie działa kilkadziesiąt ulicznych Kościołów, z którymi działa Artur Pawłowski. Wraz z nimi współpracuje szereg wolontariuszy, którzy wychodzą do ludzi na ulicy, wydają im posiłki, opiekują się bezdomnymi.  Na antenie Radia Deon Artur zachęca i inspiruje do takiej właśnie działalności. Swoje życie uważa za dowód na cud

„W tym momencie na kilku kontynentach działa kilkadziesiąt takich placówek. Współpracuje z nami liczna grupa wolontariuszy, którzy nam pomagają. Zajmujemy się ludźmi bezdomnymi, karmimy ich i głosimy im słowa nadziei. Staramy się także inspirować innych, aby w swoich miastach zrobili coś podobnego. Dlatego jestem tu, w Chicago”.

Na podstawie historii życia Artura Pawłowskiego powstał film w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego „Adwokat ulicy”. Projekcja filmu i spotkanie z Arturem odbędzie się w czwartek, 16 lutego w kościele Harwest Bible Chapel pod adresem 7333 N Caldwell Ave, Niles, IL 60714.

Obecnie Artur Pawłowski od dziesięciu lat mieszka w Calgary. 20 000 ludzi żyje tam na ulicy. Artur Pawłowski wraz z Kościołem Ulicznym wydaje bezdomnym 200 000 posiłków rocznie. Otrzymał za to ponad 150 mandatów i pozwów. Za stawanie w obronie bezdomnych 10 razy trafił do aresztu, ale nigdy nie został skazany wyrokiem sądu.

Harvest Bible Chapel – Niles Campus
Address: 7333 N Caldwell Ave, Niles, IL 60714

Phone: 847 398 7005

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News USA

Joe Biden odwiedzi papieża Franciszka w styczniu, by rozmawiać o pokoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, przyjął zaproszenie papieża Franciszka do wizyty w Watykanie w dniach 9–12 stycznia. Jak ogłosił Biały Dom, podczas spotkania, zaplanowanego na 10 stycznia, obaj przywódcy skupią się na globalnych wysiłkach na rzecz pokoju. O relacji prezydenta USA z Ojcem Świętym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zapowiedź wizyty pojawiła się po rozmowie telefonicznej Joe Bidena z papieżem Franciszkiem, która odbyła się 19 grudnia. Dyskusja dotyczyła działań na rzecz pokoju w okresie świątecznym.

„Prezydent podziękował papieżowi za jego nieustające orędownictwo na rzecz łagodzenia globalnego cierpienia, w tym za jego pracę na rzecz praw człowieka i ochrony wolności religijnej” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Wizyty zagraniczne prezydentów USA w końcowych miesiącach ich kadencji zdarzają się rzadko. Ostatnia miała miejsce ponad trzy dekady temu, kiedy George H.W. Bush odwiedził Moskwę i Paryż pod koniec swojej prezydentury, aby podpisać traktat nuklearny i rozmawiać o konflikcie w Bośni.

Joe Biden, jako drugi katolicki prezydent w historii USA, wielokrotnie spotykał się z papieżem Franciszkiem. Ostatnia audiencja miała miejsce w czerwcu tego roku, gdy obaj omawiali kwestie polityki zagranicznej, kryzys humanitarny na Ukrainie oraz zmiany klimatu. Podczas szczytu G7 w Apulii Biden i Franciszek podkreślili potrzebę zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz zajęcia się kryzysem humanitarnym.

Kontrowersje i różnice zdań

Pomimo pozytywnych relacji, Prezydent Biden i papież Franciszek nie uniknęli różnic zdań. Ojciec Święty krytykował prezydenta USA za wspieranie prawa do aborcji, nazywając to „niezgodnością” z wiarą katolicką. W wywiadzie z 2022 roku Franciszek wezwał Bidena do rozmowy z duchownymi o tym problemie.

W listopadzie papież wezwał do zakończenia używania min lądowych, tydzień po tym, jak Biden zatwierdził ich użycie przez Ukrainę w wojnie z Rosją.

Znaczenie nadchodzącej wizyty

Zaplanowane spotkanie Joe Bidena z papieżem Franciszkiem będzie kolejną okazją do umocnienia relacji między Watykanem a administracją USA. Biorąc pod uwagę globalne wyzwania, takie jak konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne i kryzysy humanitarne, audiencja może mieć kluczowe znaczenie w formowaniu wspólnych strategii na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

 

Źródło: cna
Foto: The White House
Czytaj dalej

Kościół

Wśród nowych biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago jest Polak, ks. Robert Fedek

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś Papież Franciszek mianował pięciu nowych biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago. Jest wśród nich Polak i ksiądz o polskich korzeniach. Biskupi-elekci to: Robert M. Fedek, John S. Siemianowski, Timothy J. O’Malley, Lawrence J. Sullivan i José María Garcia-Maldonado.

Święcenia biskupie biskupów-elektów odbędą się w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus (Holy Name Catedral) na początku 2025 r. (dokładny termin zostanie ogłoszony w późniejszym czasie). Biskupi-elekci pozostaną na razie na swoich obecnych stanowiskach, a zmiany na ich funkcjach archidiecezjalnych zostaną ogłoszone w trakcie przejmowania przez nich nowych obowiązków.

“Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za dar nowych biskupów pomocniczych. Ci wspaniali kapłani są odzwierciedleniem wiernych naszego lokalnego Kościoła oraz licznych talentów, które posiada nasz prezbiteriat.

Ponadto, każdy z nich posiada solidne i godne uwagi osiągnięcia w posłudze duszpasterskiej, zakorzenionej w wierności Ewangelii, oraz w zaangażowaniu z jakim wykorzystują swoje wyjątkowe dary dla dobra Kościoła i społeczeństwa” powiedział kardynał Błażej J. Cupich.

Biskup-elekt Robert M. Fedek

Mianowany biskupem tytularnym Dardano, urodził się 7 lipca 1979 r. w Bielsku-Białej w Polsce jako syn Józefy Marii (Robak) i Romana Kazimierza Fedków. Uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej i lokalnego liceum ogólnokształcącego, a w 1998 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.

W 2001 r. rozpoczął formację w Seminarium Biskupa Abramowicza w Chicago, a następnie w seminarium duchownym University of Saint Mary of the Lake Mundelein Seminary, gdzie w 2005 r. uzyskał tytuł magistra teologii. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt Robert M. Fedek

Biskup-elekt Fedek, w latach 2005-2010, pełnił funkcję wikariusza parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Mundelein. Był proboszczem parafii w Chicago: w latach 2010- 2017 Matki Bożej Zwycięskiej, a w latach 2017-2020 Niepokalanego Poczęcia (Talcott).

W 2020 r. biskup-elekt Fedek został mianowany sekretarzem administracyjnym kardynała Cupicha. Służył również archidiecezji jako asystent dyrektora ds. powołań w Wikariacie I, członek Rady Prezbiterialnej i Kolegium Konsultorów oraz koordynator ds. Duszpasterstwa Polonijnego Archidiecezji Chicago.

Biskup-elekt Robert M. Fedek

O tym, że arcybiskup Chicago wybrał ks. Roberta Fedka na swojego polonijnego przedstawiciela informowaliśmy 28 maja 2015 r.

Biskup-elekt John S. Siemianowski

Mianowany biskupem tytularnym Grazianopoli, urodził się 26 maja 1960 r. w Chicago jako syn Lydii i Józefa Siemianowskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej Our Lady of Charity oraz szkoły średniej Morton East High School w Cicero. W 1982 r. uzyskał licencjat i certyfikat szkoły średniej na Southern Illinois University w Edwardsville.

W 1984 r. wstąpił do seminarium University of St. Mary of the Lake Mundelein, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1989 r. stopień STB. W tym samym roku biskup-elekt przyjął święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt John S. Siemianowski

Biskup-elekt Siemianowski pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Franciszka Salezego w Lake Zurich, w parafii św. Marii w Buffalo Grove i w parafii św. Elżbiety Seton w Orland Hills. Ponadto, był również proboszczem w parafiach św. Agnieszki, św. Pawła i św. Kieran w Chicago Heights, a w 2021 r. został mianowany proboszczem parafii św. Julianny w Chicago, gdzie posługuje do chwili obecnej.

Oprócz pełnienia funkcji parafialnych, biskup-elekt Siemianowski był członkiem i sekretarzem wykonawczym Komisji ds. Przydzielania Księżom Parafii.

Biskup-elekt Timothy J. O’Malley

Urodził się 17 grudnia 1959 r. w Evergreen Park jako syn Michaela J. i Eileen Shea O’Malley. Uzyskał licencjat w dziedzinie zarządzania na uniwersytecie w Purdue, CPA na Uniwersytecie Stanu Illinois oraz tytuł doktora prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu DePaul. W 1997 r. uzyskał tytuł STB i stopień magistra teologii na uniwersytecie St. Mary the Lake Mundelein Seminary, w tym samym roku przyjął również święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt Timothy J. O’Malley

Biskup-elekt O’Malley w latach 1997-2002 posługiwał jako wikariusz w parafii św. Agnieszki Czeskiej (St. Agnes of Bohemia) w Chicago, a następnie, do 2007 roku jako proboszcz parafii św. Jakuba w Highwood. Był proboszczem dwóch parafii w Round Lake: św. Józefa w latach 2007-2015 oraz parafii św. Genowefy w latach 2015-2018.

W 2018 r. został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Trójcy w Waukegan, gdzie posługuje do chwili obecnej. Ponadto, biskup-elekt O’Malley był członkiem Komisji ds. Przydzielania Księżom Parafii oraz dziekanem w wikariatach IVC, IVA i IB.

Biskup-elekt Lawrence J. Sullivan

Mianowany biskupem tytularnym Lamfua, urodził się 22 stycznia 1966 r. w Chicago jako syn Terrence’a i Renee Sullivan. W 1988 r. uzyskał licencjat nauk politycznych w Niles College Seminary of Loyola University Chicago oraz tytuł magistra teologii na uniwersytecie St. Mary of the Lake Mundelein Seminary. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku.

W 2019 r. biskup-elekt Sullivan uzyskał tytuł magistra zarządzania kościelnego na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie DC.

Biskup-elekt Lawrence J. Sullivan

Biskup-elekt Sullivan pełnił funkcję wikariusza, a następnie proboszcza parafii św. Celestyna w Elmwood Park. W 2008 r. został mianowany proboszczem parafii św. Krystyny, a w 2024 r. parafii Chrystusa Króla w Chicago. Nie przestając pełnić funkcji proboszcza w parafii Chrystusa Króla, od 2023 r., biskup-elekt Sullivan, jest również tymczasowym wikariuszem generalnym Wikariatu VI.

Oprócz pracy w parafiach, biskup-elekt Sullivan od 2013 r. posługiwał w archidiecezjalnym duszpasterstwie dla osób pogrążonych w żałobie jako zastępca księdza dyrektora oraz jako tymczasowy ksiądz dyrektor Cmentarzy Katolickich. Jest członkiem Archidiecezjalnej Rady Szkolnej, członkiem Kolegium Konsultorów oraz członkiem i wiceprzewodniczącym Rady Prezbiterialnej.

Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado

Mianowany biskupem tytularnym Fallaba, urodził się 24 marca 1979 r. w San Julián, Jalisco, w Meksyku w rodzinie José María Garcia de Anda i Angelica Maldonado Villalpando. Uczęszczał do miejscowej publicznej szkoły podstawowej i do lokalnego gimnazjum, a później wstąpił do Mniejszego Seminarium Duchownego Diecezji San Juan de los Lagos (Introductory Program w Arandas), Jalisco. Następnie ukończył studia filozoficzne w lokalnym wyższym seminarium duchownym.

W sierpniu 2001 r. dołączył do swojej rodziny, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych osiem lat wcześniej, a w sierpniu 2002 r. wstąpił do seminarium Casa Jesus Archidiecezji Chicago. W 2003 r. wstąpił do seminarium duchownego Saint Mary of the Lake University Mundelein, gdzie w 2007 r. uzyskał tytuł magistra teologii.

Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado

Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 r., a następnie został mianowany wikariuszem parafii św. Sylwestra w Chicago. Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado pełnił funkcję wikariusza w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines, a następnie administratora i proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Chicago.

W 2021 r. został mianowany proboszczem parafii św. Jose Sancheza del Rio w Chicago, gdzie posługuje do chwili obecnej. Oprócz pracy w parafiach, biskup-elekt Garcia-Maldonado pełnił funkcję asystenta dyrektora ds. powołań w seminarium św. Józefa oraz członka Rady Prezbiterialnej i Kolegium Konsultorów. Był także administratorem parafii Matki Bożej z Tepeyac i dziekanem wikariatu IVC i IVA.

Archidiecezja Chicago

 

Foto: church.olvchicago.org, Archidiecezja Chicago
Czytaj dalej

Kościół

Szopki z całego świata można oglądać w Wiecznym Mieście

Opublikowano

dnia

Autor:

125 szopek z 20 krajów świata, w tym również trzy eksponaty z Polski – Radomia, Sierpca i Wadowic – można podziwiać na wystawie „100 szopek w Watykanie”. Wydarzenie zostało zainaugurowane w niedzielę, 8 grudnia. Szopki można oglądać w lewym skrzydle kolumnady Berniniego na Placu Świętego Piotra.

Szopki z Polski zostały przygotowane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz gminę Wadowice.

W ubiegłym roku wystawę szopek w Watykanie obejrzało ponad 290 tys. osób. W tym może być jeszcze więcej, gdyż 24 grudnia Papież Franciszek zainauguruje Jubileusz 2025 Roku. Będzie to się wiązać z przybyciem do Rzymu jeszcze większej rzeszy pielgrzymów.

W tym roku oprócz szopek z Polski na wystawę przywieziono eksponaty z kilkunastu krajów europejskich, a także spoza Europy, w tym m.in. z Mali, Tajwanu, Paragwaju, Filipin, Stanów Zjednoczonych czy Kostaryki.

Family News Service

 

Foto: YouTube, ks. Marek Weresa / Family News Service
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu