Połącz się z nami

Syberyjski BARD w Chicago. Specjalny KONCERT Evgena Malinowskiego na Dzień Kobiet [posłuchaj wywiadu]

Rosyjski bard Evgen Malinowski zagra i zaśpiewa po raz drugi w Chicago. W obliczu trwającego ukraińskiego konfliktu ta artystyczna misja i wizja świata wydaje się być jeszcze bardziej aktualna.

Z Evgenem Malinowskim w programie radiowym „Po Pierwszej” rozmawia Sławomir Budzik.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/evgen-malinowski-kolejne” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

KONCERTY Evgena Malinowskiego w Chicago:

7 marca – Restauracja Staropolska  przy 5249 W Belmont Ave, Chicago, IL 60641

8 marca – Art Gallery Cafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191

9 marca – Studio Nagrań Radia NEW LIFE 1330am – 615 Academy Dr, Northbrook, IL 60062

Wszelkie informacje na temat szczegółów i godzin koncertów, a także biletów prosimy kontaktować się z organizatorem Tadeuszem Żaczkiem pod numerem telefonu 773 457 7267

Evgen Malinowski urodził się na Syberii w Biełowie na terenie obecnej Rosji. Ma polskie korzenie. Jego dziadek był Polakiem i stąd jego powrót do korzeni i emigracja do Polski. W Warszawie mieszka juz od 22 lat. Skończył Kiemierowską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej. Evgen Malinowski jest muzykiem z misją. Chce łączyć wszystkie słowiańskie dusze. Jest rozdarty między kulturą polską a rosyjską. Nie widzi różnic w odbiorze poezji śpiewanej. Kocha także piosenkę aktorską. Jak sam mowi każdy z narodów czy to ukraiński, rosyjski czy polski wszyscy kochają Wysockiego czy Okudżawę. Wszyscy zatem są trochę do siebie podobni – mówi na antenie Radia Deon Chicago Evgen Malinowski.

Evgen studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. Wraz z zespołem „Rawnodienstwie” (Równonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w roku 2003. Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993. rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Najnowsze produkcje z udziałem Evgna Malinovskiego to m. In. filmy „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Syberiada polska”  Janusza Zaorskiego, seriale „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Pierwsa miłość”,  a także  spektakl Janusza Dymka „Czarnobyl, cztery dni w kwietniu” , przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu.

Reportaż Ewy Uszpolewicz i Sławka Budzika [część I]:
[youtube id=”xqOPPjOrEX8″ width=”620″ height=”360″]

Evgen Malinowski ukończył studia na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie. Studiował także na wydziale aktorskim w Northeastern Illinois University w Chicago. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera przygotowując spektakl „Na planecie WladWysockij”. Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego, został wysoko oceniony przez media i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago.  W latach 2007-2012  występował na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa.  Zagrał w spektaklach dyplomowych WSKiMS, takich jak: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Pogrzebać umarłych” Irvina Show, „Łysa śpiewaczka” Eugene’a Ionesco, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa.

W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Wtedy też powstał Jego solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma. Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.  Koncerty w całej Polsce, ale też zagranicą – w Rosji, Finlandii, Niemczech, USA, na Litwie –  mają za zadanie nie tylko przybliżać kulturę rosyjską lecz także prowokować do refleksji nad słowiańską wspólnotą, refleksji nad relacjami między ludźmi różnych narodowości. Udowadniają, że możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć przez muzykę, przez ekspresję, nawet wtedy, gdy mówimy różnymi językami i wywodzimy się z innych kultur…

W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty:  „Prolog”  ( 2006 ), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” ( 2008), „Śladem Okudżawy” (2011). Evgen jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich pieśni, które znajdują się na Jego płytach. Daleko odbiegające od stereotypu,  świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość rosyjskich bardów. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne i przepojone rosyjską nostalgią.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia, org, evgen.pl
Foto: evgen.pl

 

Facebook

Reklama

Facebook

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930