Połącz się z nami

Nagrody Polskiego Klubu Artystycznego rozdane. Uroczystość w Muzeum Polskim w Ameryce

 

W Muzeum Polskim w Ameryce otwarta została wystawa malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby członków Polskiego Klubu Artystycznego.

W 81. edycji tej imprezy swoją twórczość zaprezentowało 31 artystów wystawiając 60 prac z różnych dziedzin sztuki. „Każdy może znaleźć coś, co mu się spodoba. Są abstrakcje, są pejzaże, jest grafika. Polecam przyjść. Wystawa jest otwarta do 6 maja” – powiedział jej kurator Piotr Wołodkowicz. Przybyłych na uroczystość gości powitała prezes klubu Anne Oerke, a Katarzyna Szczęśniewska zaprezentowała artystów.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Podczas wernisażu zostały wręczone doroczne nagrody klubu. Laureatem pierwszej nagrody za twórczość – zgłosił do konkursu dwa obrazy o tematyce wiosennej – został Piotr Białecki, który został również uhonorowany wyróżnieniem za działalność na rzecz środowiska twórczego. Drugą nagrodę otrzymała Diana M. Nawrocki za obraz „Our Neighborhood”, a trzecią Joanna Szymańska za pracę „Natura II”. Jury w składzie: Jan Śliwiński, Paweł Kupiec i Agnieszka Ziemacki-Masters przyznało także trzy wyróżnienia. Ich laureatami zostali: Ewa Bloch-Trojanowicz, Włodzimierz Karausz oraz Steve Slaske.

Galeria zdjęć

Laureat głównej nagrody maluje od 1991 roku. Od tej pory jest również członkiem klubu. O początkach swojej przygody z malarstwem powiedział: „Chciałem dla żony mieć piękny obraz. Kolega z Krakowa przywiózł maki i nie chciał mi sprzedać. Ja powiedziałem żonie, że namaluje jej coś mojego. Od tego czasu zacząłem malować. Maki namalowałem może 10 lat później, ale w międzyczasie ileś set tych prac powstało”. Płótnami Piotra Białeckiego zafascynowana była Bernadeta Polak. „Wspaniałe prace, bardzo ciekawe kolory, interesująca struktura. Jest wyjątkowo nastrojowy. Niebiesko-zielony z żółtymi liśćmi. Bardzo piękny. Wart nagrody”.

Ze względu na swoje przesłanie dużym zainteresowaniem uczestników wernisażu cieszyła się praca Iwony Duniec. „Ta praca przedstawia tak jakby wybudzenie każdego z nas, kiedy zaczynamy inaczej patrzeć na życie, inaczej patrzeć na wiele rzeczy, które nas otaczają (…). Inaczej patrzymy, inaczej zaczynamy żyć, zmieniamy swoje poglądy na życie, na religię, na Kościół i to właśnie ten obraz symbolizuje”. Z kolei Maria Milii Purymska, która zarówno maluje, jak również pisze poezję i fotografuje namalowała miłosne rozterki porzuconego mężczyzny, który ma nadzieję na powrót ukochanej.

Autorami prac są również artyści z innych krajów. Bishal Manandhar pochodzi z Nepalu. Jest Ukrainka z polskimi korzeniami, Austriaczka i Szwed. Wśród różnych form artystycznego wyrazu i zastosowanych technik malarskich uwagę zwracają malowane akrylem pejzaże Jakuba Wiechnika, który przy tworzeniu zamiast pędzla używał nożyka. Z zainteresowaniem prace oglądał polonijny restaurator Marek Pieprzyk, twórca chicagowskiej kolekcji Szopek Bożonarodzeniowych, który rozważał możliwość zakupu kilku prac do wystroju swojego lokalu. O historii klubowych wystaw mówiła dyrektor muzeum Małgorzata Kot. „Jest to 81. Wystawa Polskiego Klubu Artystycznego. Wzrusza bardzo, bo odbywa się w sali im. Sabiny Logisz. Pani Sabina przez wiele lat była członkinią Polskiego Klubu Artystycznego, więc pamiętała je bodajże od 70 lat do tyłu. W związku z tym mamy w naszych zbiorach przepiękne archiwalne zdjęcia, na których widzimy panie na przykład z lat czterdziestych, które urządzały tutaj wystawy”.

Ekspozycję w Muzeum Polskim przy 984 N. Milwaukee można oglądać do 6 maja.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

Facebook

Reklama

Facebook

Sierpień 2021
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031