Połącz się z nami

Kościół

Bazylika Watykańska: osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego Papieża

Opublikowano

dnia

Podano szczegółowe informacje, dotyczące porządku Mszy św. żałobnych, które, zgodnie z tradycją z pierwszych wieków Kościoła, będą sprawowane w intencji Zmarłego Papieża Franciszka w Bazylice Watykańskiej w ośmiu kolejnych dniach po jego pogrzebie. Wraz z Mszą św. pogrzebową wpisują się one w przeżywanie novemdiales – dziewięciodniowej żałoby po pogrzebie Ojca Świętego.

Według rzymskiego zwyczaju, sięgającego pierwszych wieków chrześcijaństwa, w okresie dziewięciu dni, liczonych od dnia pogrzebu Ojca Świętego, tzw. novemdiales (często używana jest nazwa włoska: novendiale), odprawianych jest kolejno osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego, które otwarte są dla wszystkich, choć w poszczególnych dniach uczestniczą w nich różne grupy, związane z Papieżem.

Szczegółowe przepisy, dotyczące tej tradycji, ukazującej powszechność Kościoła i prymat papieskiej posługi, opisane są w dokumencie Ordo Exsequiarum Romani Pontefici, uaktualnionym przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku.

Na ich podstawie kardynałowie, którzy spotkali się dziś na obradach drugiej kongregacji generalnej, ustalili porządek Mszy św. żałobnych, który został następnie opublikowany przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych abp. Diego Ravellego.

Msza św. pogrzebowa Papieża Franciszka zostanie odprawiona 26 kwietnia br., a więc w pierwszym dniu novemdiales, o godz. 10.00 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra.

W kolejnych dniach Msze św. żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego będą sprawowane według następującego porządku:

2. dzień novemdiales: niedziela, 27 kwietnia br. o godz. 10.30 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra. Wezmą w niej udział pracownicy i wierni z Państwa Watykańskiego. Będą w niej uczestniczyć także pielgrzymi, przybyli do Rzymu z okazji Jubileuszu Nastolatków, w którego programie na ten dzień była zaplanowana Eucharystia, wieńcząca jubileuszowe spotkanie – o czym poinformowała w komunikacie Dykasteria ds. Ewangelizacji. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Pietro Parolin, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

3. dzień novemdiales: poniedziałek, 28 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej. Weźmie w niej udział Kościół Rzymu, a koncelebrze będzie przewodniczył kard. Baldassare Reina, Wikariusz Generalny Jego Świątobliwości dla Diecezji Rzymskiej.

4. dzień novemdiales: wtorek, 29 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków kapituł Bazylik Papieskich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.

5. dzień novemdiales: środa, 30 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Leonardo Sandri, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego.

6. dzień novemdiales: czwartek, 1 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem pracowników Kurii Rzymskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

7. dzień novemdiales: piątek, 2 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem wiernych Kościołów Wschodnich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Claudio Gugerotti, były prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

8. dzień novemdiales: sobota, 3 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Angel Fernandez Artime, były proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

9. dzień novemdiales: niedziela, 4 maja br., godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Dominique Mamberti, protodiakon Kolegium Kardynalskiego.

Koncelebra 30 kwietnia oraz 4 maja jest zarezerwowana dla kardynałów.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: Vatican Media

Kościół

Rekordowe nawrócenia w Archidiecezji Los Angeles: Ponad 5500 osób powitało Wielkanoc jako katolicy

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku Wielkanoc w Archidiecezji Los Angeles była wyjątkowa. Ponad 5500 dorosłych i dzieci przystąpiło do Kościoła Katolickiego, co stanowi największą liczbę konwertytów od ponad dekady — i znaczący moment dla największej archidiecezji w Stanach Zjednoczonych. Dziedzictwo Papieża Franciszka zdaje się już przynosić owoce, mówi Jezuita Ojciec Józef Polak.

Ojciec Juan Ochoa, dyrektor Biura ds. Kultu Bożego, z uznaniem śledził tegoroczne dane i przyznał, że był zaskoczony ich skalą. „Zazwyczaj obserwujemy wzrost o około 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym razem to było aż 45% więcej — to naprawdę coś wyjątkowego” – powiedział w rozmowie z CNA.

Z ponad pięciu tysięcy nowych członków Kościoła prawie 2800 osób przyjęło chrzest podczas Wigilii Paschalnej. Byli to głównie dorośli i młodzież, którzy wcześniej nie byli związani z żadną wspólnotą chrześcijańską.

Pozostali konwertyci byli już wcześniej ochrzczeni w innych tradycjach chrześcijańskich i teraz otrzymali sakrament bierzmowania oraz po raz pierwszy przyjęli Eucharystię w parafiach rozsianych po powiatach Los Angeles, Ventura i Santa Barbara.

Co ich przyciągnęło? Cisza po pandemii i głód duchowości

Ojciec Ochoa zauważa, że w tym roku decyzje o konwersji były wyjątkowo głębokie i przemyślane. „Nie ma jednego powodu, który mógłby to wyjaśnić. Ale myślę, że pandemia COVID-19 otworzyła w wielu ludziach przestrzeń do refleksji. Zaczęli zadawać sobie pytania, na które wcześniej nie mieli czasu ani odwagi. I być może teraz są gotowi na coś więcej” – tłumaczy duchowny.

Zmieniające się parafie i nowe podejście do ewangelizacji

Według ojca Ochoi zmienia się także sposób, w jaki lokalne parafie podchodzą do ludzi. „Niektórzy księża zaczęli zadawać sobie pytanie: Kogo jeszcze nie ma w naszych ławkach? I co możemy zrobić, żeby dotrzeć właśnie do nich?” – mówi.

Kluczową rolę odgrywa tutaj Biuro Nowej Ewangelizacji i Życia Parafialnego, które zamiast narzucać uniwersalne rozwiązania, współpracuje z lokalnymi wspólnotami, by tworzyć skrojone na miarę inicjatywy misyjne.

Ojciec Juan Ochoa

Trend ogólnokrajowy: dorosłe nawrócenia w całych Stanach

Archidiecezja Los Angeles nie jest odosobniona. Diecezje w innych częściach kraju również zauważają wzrost liczby dorosłych przystępujących do Kościoła. „Obserwujemy głód sensu” – mówi Thomas Rzeźnik, historyk z Uniwersytetu Seton Hall.

Nowy rozdział dla Kościoła

Ponad 5500 historii, 5500 decyzji, 5500 nowych początków. Dla Archidiecezji Los Angeles to nie tylko statystyka — to żywy znak, że wiara wciąż przemawia, wciąż przyciąga i wciąż przemienia.

„Ci ludzie nie przyszli tu z przymusu” – podkreśla Ojciec Juan Ochoa. – „Przyszli, bo coś ich wezwało. I odpowiedzieli na to wezwanie”.

Źródło: cna
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej

Kościół

Przeniesienie ciała Papieża Franciszka do Bazyliki Watykańskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Wychodząc z tego domu, dziękujemy Panu za niezliczone dary, których udzielił chrześcijańskiemu ludowi poprzez Swojego sługę, Papieża Franciszka, i błagamy, aby w swym miłosierdziu i łagodności, dał mu wieczne mieszkanie w królestwie niebieskim – tymi słowami modlił się kard. Kevin Farrell na rozpoczęcie obrzędu przeniesienia ciała zmarłego Ojca Świętego Franciszka z kaplicy Domu św. Marty do Bazyliki św. Piotra.

Panie Przyjmij go w Twoim mieszkaniu wiecznego światła

Procesja udała się od dziedzińca przed Domem św. Marty przez Plac Pierwszych Męczenników; przeszła pod Łukiem Dzwonów i przez Plac św. Piotra, głównym wejściem weszła do Bazyliki św. Piotra. Podczas procesji śpiewano psalmy mówiące o Bożym Miłosierdziu.

W Bazylice Watykańskiej, po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, odczytano fragment Ewangelii św. Jana oraz wezwania modlitwy wiernych.

„O Boże, zbawienie nasze, wysłuchaj nas, błagających razem ze wszystkim świętymi i przyjmij w zgromadzeniu Twoich wybranych duszę Twojego sługi i naszego Papieża Franciszka, który zawierzył się modlitwie Kościoła” – zakończył kard. Farrell.

Trumna z ciałem Franciszka została ustawiona przed Ołtarzem Konfesji św. Piotra.

Możliwość wejścia do Bazyli Watykańskiej

Dla osób, które zechcą przyjść i oddać hołd zmarłemu Papieżowi otwarte będą cztery wejścia do Bazyliki – dwa po przeciwnych stronach balustrady i dwa bezpośrednio z Placu. Wszyscy wierni będą przechodzić przez Drzwi Święte, a następnie ustawią się w nawie głównej, aby dojść do miejsca usytuowania trumny.

Bazylika św. Piotra pozostanie otwarta dla osób, które będą chciały osobiście pożegnać zmarłego Ojca Świętego Franciszka przez kolejne dni w następujących godzinach: środa, 23 kwietnia (od 11:00 do 24:00), czwartek, 24 kwietnia (od 7:00 do 24:00), piątek, 25 kwietnia (od 7:00 do 19:00).

ks. Marek Weresa – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Papież Franciszek tylko jeden raz odwiedził Stany Zjednoczone, w 2015 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek, który zmarł 21 kwietnia w wieku 88 lat, odwiedził Stany Zjednoczone tylko raz – we wrześniu 2015 roku. Mimo że jego wizyta trwała zaledwie kilka dni, pozostawiła trwały ślad w sercach milionów i zapisała się na kartach historii jako jedno z najbardziej poruszających papieskich pielgrzymek.

W ciągu tej krótkiej podróży Franciszek przyciągnął setki tysięcy wiernych, kanonizował nowego świętego, został pierwszym papieżem przemawiającym przed połączonymi izbami Kongresu, a swoją obecnością ożywił amerykańską wspólnotę katolicką – od Waszyngtonu, przez Nowy Jork, po Filadelfię.

Waszyngton, D.C.: Spotkania, symbole i cicha siła

Papież rozpoczął amerykańską część swojej podróży 22 września 2015 r., lądując w stolicy po wcześniejszej wizycie na Kubie. Już następnego dnia spotkał się z Prezydentem Barackiem Obamą w Białym Domu – w czasie, gdy amerykańscy katolicy zmagali się z trudnymi pytaniami dotyczącymi wolności religijnej, małżeństw osób tej samej płci i przepisów dotyczących antykoncepcji.

Franciszek pochwalił dążenie do inkluzywności w społeczeństwie, ale przypomniał, że wolność religijna jest jednym z „najcenniejszych skarbów Ameryki”. Wezwał też do pilnego działania na rzecz ochrony środowiska, odwołując się do swojej encykliki Laudato Si’.

W tym samym dniu odprawił mszę w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia, kanonizując św. Junípero Serrę – była to pierwsza kanonizacja w historii dokonana na ziemi amerykańskiej. Nazwał go symbolem „Kościoła, który wychodzi, by nieść pojednawczą czułość Boga”.

W ciszy i bez fleszy kamer Franciszek odwiedził też Małe Siostry Ubogich – wspólnotę zakonną toczącą sądową batalię o sprzeciw sumienia wobec przepisów rządowych.

Historyczne przemówienie w Kongresie

24 września papież przeszedł do historii jako pierwszy następca św. Piotra, który przemówił przed połączonymi izbami Kongresu. Jego przemówienie było mocnym głosem w sprawach życia, sprawiedliwości społecznej i pokoju.

Potępił handel bronią, karę śmierci i przypomniał o roli rodziny, którą nazwał „zranioną jak nigdy dotąd”.

Jako wzór dla Ameryki wskazał Abrahama Lincolna i Martina Luthera Kinga Jr., nazywając ich obrońcami wolności i moralnych wartości. Nie bał się trudnych tematów, ale przemawiał językiem pojednania, a nie podziału.

Nowy Jork: Modlitwa, ONZ i ludzie z marginesu

Wieczorem tego samego dnia papież dotarł do Nowego Jorku, gdzie następnego ranka przemawiał w siedzibie ONZ. Wezwał światowych przywódców do odrzucenia „ideologicznej kolonizacji” i podkreślił, że każda interwencja międzynarodowa musi respektować tożsamość narodów.

Później, w Ground Zero, miejscu ataków z 11 września, Franciszek spotkał się z rodzinami ofiar i ocalałymi. W atmosferze głębokiej zadumy modlił się o pokój, przypominając, że „za każdym aktem przemocy kryją się konkretne twarze, historie, imiona”.

Tego samego dnia odwiedził szkołę katolicką w Harlemie, a wieczorem odprawił mszę w Madison Square Garden. Apelował o pamięć o tych, którzy są niewidzialni dla wielkiego miasta: bezdomnych, migrantach, dzieciach bez edukacji, starszych zapomnianych przez społeczeństwo.

Jego słowa niosły przesłanie nadziei – tej, która „nie boi się zaangażowania i działa jak zaczyn”.

Filadelfia: Rodzina, przebaczenie i nadzieja

Ostatnim przystankiem była Filadelfia, gdzie Franciszek wziął udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. W bazylice św. Piotra i Pawła mówił o roli duchowieństwa i kobiet w Kościele, przypominając o znaczeniu towarzyszenia rodzinom.

Podczas przemówienia w Independence Mall podkreślił rolę wolności religijnej i imigrantów, a wieczorem porzucił przygotowane przemówienie, by spontanicznie podzielić się wzruszającym świadectwem o rodzinie jako fundamencie społeczeństwa.

W niedzielę, 27 września, papież spotkał się prywatnie z ofiarami nadużyć seksualnych. Ich historie, jak sam powiedział, „rozgniewały jego serce”. Obiecał, że Kościół będzie czujny, a sprawcy – pociągnięci do odpowiedzialności. Tego samego dnia odwiedził też zakład karny, mówiąc więźniom, że każdy człowiek jest naznaczony ranami życia, ale Bóg nikogo nie odrzuca.

Na zakończenie podróży odprawił mszę dla uczestników spotkania rodzin. Dziękując Amerykanom, powiedział: „Niech nasze wspólne dni przyniosą owoce, które będą trwałe. Tak jak otrzymaliśmy wiele – dawajmy innym w zamian”.

Dziedzictwo

Choć była to jedyna wizyta papieża Franciszka w USA, pozostawiła ona głęboki ślad – nie tylko w Kościele katolickim, ale w całym społeczeństwie amerykańskim. Wierność Ewangelii, otwartość na dialog, troska o ubogich i środowisko – to wartości, które Franciszek wniósł do serc tych, których spotkał.

To było świadectwo miłości, które – jak sam powiedział – „nie zna granic i nie boi się żadnych ulic”.

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu