Kościół
Różaniec prowadzi do powołania – nowe badanie o roli Maryi w życiu duchownych

Prywatne odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających powołanie zakonne lub kapłańskie – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) przy Uniwersytecie Georgetown. O roli Matki Bożej dla powołań mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Raport pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” opiera się na sześciu ankietach przeprowadzonych wśród 1091 osób duchownych i zakonnych ze Stanów Zjednoczonych. Badania objęły zarówno księży diecezjalnych, diakonów i biskupów, jak i przedstawicieli wspólnot zakonnych, w tym przełożonych wyższych i członków zgromadzeń żeńskich i męskich.
Maryja a głos powołania
Zdecydowana większość respondentów – aż 59% – przyznała, że ich nabożeństwo do Matki Bożej miało „znaczący” lub „bardzo znaczący” wpływ na rozeznanie powołania.
Najczęściej wskazywaną formą pobożności maryjnej było prywatne odmawianie różańca – siedem na dziesięć osób uznało ją za ważną w czasie rozeznawania drogi życia. Wśród biskupów odsetek ten sięgnął aż 80%.
Miejsca objawień – przystanki na drodze powołania
Aż 44% duchownych odwiedziło przynajmniej jedno miejsce objawień maryjnych przed podjęciem decyzji o swoim powołaniu. Najczęściej wskazywano Guadalupe (29%) i Lourdes (28%), tuż przed Fatimą (nieco mniej, ale równie istotna).
Aż 77% przyznaje, że wizyty w miejscach objawień maryjnych wzmocniły ich w realizacji powołania – szczególnie Guadalupe (63%), Lourdes (59%) i Fatima (53%).
Maryja w życiu konsekrowanym
Nie tylko początek duchowej drogi, ale także jej kontynuacja jest silnie związana z maryjnością. Aż 89% ankietowanych zadeklarowało dziś „silny” (58%) lub „umiarkowany” (31%) kult Maryi. Matka Boża towarzyszy im też w codziennej modlitwie: 80% zwraca się do Niej „często” lub „bardzo często”, a dla wielu jest to bezpośrednia droga do pogłębienia relacji z Eucharystią.
Jak modlą się duchowni?
Najczęstsze praktyki maryjne wśród respondentów to:
- Codzienne lub cotygodniowe odmawianie różańca – 72% (wśród biskupów aż 87%),
- Medytacyjna modlitwa z Maryją – 46%,
- Wspólnotowe odmawianie różańca – 37%,
- Lektura duchowych tekstów o Maryi – 28%.
Czy Kościół właściwie akcentuje Maryję?
Na pytanie o to, czy Kościół katolicki właściwie akcentuje nabożeństwo do Maryi, 74% odpowiedziało: „tak, odpowiednio”. Jednak 21% uważa, że uwagi tej jest za mało, a tylko 5% – że zbyt dużo.
Maryja – cicha przewodniczka powołań
Badanie CARA pokazuje wyraźnie: Maryja nie tylko inspiruje decyzję o wstąpieniu na drogę życia zakonnego czy kapłańskiego, ale trwa przy swoich dzieciach przez całe ich duchowe życie. Cicha, wierna i nieustannie obecna – jak u stóp Krzyża.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/gregorydean/
Kościół
Kard. Grzegorz Ryś przeciwko fali nienawiści wobec migrantów w Polsce: „To sprzeczne z Ewangelią”
Jeden z najwyższych autorytetów polskiego Kościoła katolickiego, kardynał Grzegorz Ryś, ostro skrytykował rosnącą w Polsce falę wrogości wobec uchodźców i migrantów. W liście pasterskim, który w minioną niedzielę został odczytany w parafiach archidiecezji łódzkiej, arcybiskup zaapelował o zmianę języka debaty publicznej, ostrzegając przed manipulacjami odwołującymi się do „chrześcijańskich wartości”.
„Nienawiść, lęk przed innym i stereotypy stają się argumentami ważniejszymi niż ludzki i ewangeliczny rozum” – napisał kard. Grzegorz Ryś. Jego głos wybrzmiewa w czasie, gdy temat migracji dzieli społeczeństwo, a emocje wokół polityki migracyjnej w Polsce osiągają punkt wrzenia.
Kościół podzielony, społeczeństwo spolaryzowane
Apel kardynała pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak polski rząd złożył oficjalną skargę do Watykanu w związku z antyimigranckimi wypowiedziami dwóch biskupów. Tymczasem w całym kraju – od Warszawy po Wrocław – odbyły się masowe protesty organizowane przez skrajną prawicę, wzywające do zaostrzenia polityki migracyjnej.
W liście pasterskim kard. Ryś przypomniał biblijną scenę gościnności Abrahama oraz słowa Jezusa: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”. Podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest religią plemienną, ale objawieniem „jedności całego rodzaju ludzkiego”.
„Katolicka nauka społeczna mówi jasno”
Arcybiskup zauważył, że wielu uczestników debaty powołuje się na wartości chrześcijańskie, jednak często „działania i słowa podważają prawdziwie ewangeliczne inicjatywy”, takie jak pomoc świadczona przez Caritas migrantom i uchodźcom.
Kard. Ryś przypomniał, że katolicka nauka społeczna jednoznacznie uznaje prawo każdej osoby do wyboru miejsca zamieszkania oraz do szacunku – niezależnie od jej pochodzenia, języka czy religii.
„To nie jest polityka ani wezwanie do działania – to prośba o przekształcenie języka” – zaznaczył kardynał. I dodał: „Jeśli nie jesteście gotowi mówić w duchu Chrystusa, miejcie odwagę milczeć”.
Polska wobec nowej rzeczywistości migracyjnej
W ciągu ostatnich lat Polska doświadczyła bezprecedensowej skali migracji – zarówno z Ukrainy, jak i spoza Unii Europejskiej. Od ośmiu lat Polska jest liderem w UE pod względem wydawanych pozwoleń na pobyt obywatelom państw trzecich.
Od 2021 roku kraj zmaga się z presją migracyjną na granicy z Białorusią, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki aktywnie wspiera próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Kryzys pogłębił się po tym, jak Niemcy przywróciły kontrole graniczne i zaczęły odsyłać migrantów z powrotem do Polski.
Polityczne napięcia wokół migracji
W odpowiedzi na rosnące napięcia, premier Donald Tusk zapowiedział zaostrzenie polityki migracyjnej. Nowa strategia obejmuje m.in. zakaz ubiegania się o azyl dla osób przybywających z Białorusi, ograniczenia wizowe oraz przywrócenie kontroli granicznych z Niemcami i Litwą.
Jednak opozycyjne ugrupowania, w tym Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja, oskarżają rząd o bierność i „miękkie podejście” do migracji. Organizują liczne demonstracje, m.in. przy granicy z Niemcami. W ostatni weekend Konfederacja zainicjowała protesty antyimigracyjne w dziesiątkach polskich miast, o czym informowaliśmy wczoraj.
Ostra krytyka z ambon
Prawicowe skrzydło Kościoła również zabrało głos. Podczas pielgrzymki na Jasną Górę, biskup Antoni Długosz ostrzegał przed „islamizacją Europy” i zagrożeniem, jakie jego zdaniem niesie masowa imigracja. Wypowiedzi te spotkały się z ostrą reakcją rządu, który wezwał Watykan do interwencji, zarzucając duchownym „oczernianie rządu” i „podważanie godności człowieka”.
Czy głos Kościoła coś zmieni?
W czasach głębokiej polaryzacji społecznej i politycznej, słowa kard. Rysia stają się jednym z nielicznych głosów wzywających do opamiętania. Nie chodzi w nich o spór polityczny, lecz – jak sam podkreśla – o zachowanie podstawowych wartości ludzkich i chrześcijańskich.
Źródło: NFP
Foto: Sławomir Mentzen fb, patrole obywatelskie, YouTube
News Chicago
Tysiąc figurek, jedno przesłanie: Niezwykły portret bł. Carla Acutisa zostanie odsłonięty w Chicago
W środę, 23 lipca, parafia bł. Carla Acutisa w Chicago zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczno-duchowe. W godzinach 6:00–8:00PM w kościele św. Jadwigi przy 2226 N. Hoyne Ave. zostanie uroczyście odsłonięta niezwykła mozaika, przedstawiająca błogosławionego Carla Acutisa – młodego patrona Internetu, którego kanonizacja została zapowiedziana na 7 września 2025 roku.
Autorem dzieła jest Johnny Vrba, artysta i misjonarz z Genevy w stanie Illinois, który stworzył portret błogosławionego z… tysiąca plastikowych figurek-zabawek. Obraz o wymiarach 3 na 4 stopy powstał z precyzyjnie rozmieszczonych, ręcznie malowanych elementów i zostanie podarowany parafii.
Mozaika „Pierwszy Święty Tysiąclecia” – sztuka z przesłaniem
Mozaika to trójkolorowa interpretacja ikonicznego zdjęcia Carla – ubranego w czerwoną koszulkę polo, z plecakiem na ramieniu. Vrba narysował wizerunek na drewnianej powierzchni, którą następnie pokrył warstwami farby akrylowej. Każda z figurek – głównie miniaturowi żołnierze – została przyklejona jeden po drugim, z użyciem płynnego cementu i malowana zarówno ręcznie, jak i sprayem.
Dzieło zawiera wiele symbolicznych detali z życia Carla Acutisa:
- cztery psy i dwa koty – jego ukochane zwierzęta,
- piłki nożne – symbolizujące pasję do futbolu,
- rozrzucone postacie z Pokémonów – nawiązanie do jednej z jego ulubionych gier,
- zielona płyta główna – oddająca jego zamiłowanie do komputerów i technologii,
- a także odniesienia do dwóch cudów przypisywanych jego wstawiennictwu.
„To nie tylko obraz – to hołd dla młodego człowieka, który pokazał, że świętość jest możliwa również w epoce Internetu” – mówi Johnny Vrba, który swoje prace prezentował już m.in. w Asyżu i Rzymie, a pod koniec lipca wygłosi prelekcję w nowo otwartym Centrum Carla Acutisa w Rzymie.
Duchowość spotyka kreatywność
Odsłonięciu mozaiki towarzyszyć będzie spotkanie z artystą, podczas którego Johnny Vrba opowie o kulisach powstawania dzieła, inspiracjach oraz duchowym wymiarze swojej twórczości.
Johnny Vrba
Więcej informacji o mozaice i jej twórcy można znaleźć na stronie: carloacutisart.com
Źródło: dailyherald
Foto: Johnny Vrba
News USA
80. rocznica wybuchu bomby atomowej: Kościół wzywa do modlitwy i rozbrojenia
Archidiecezja Santa Fe wzywa wspólnoty kościelne w całych Stanach Zjednoczonych do upamiętnienia „ponurego kamienia milowego” – 80. rocznicy pierwszej na świecie detonacji bomby atomowej – i przekształcenia tej rocznicy w czas refleksji, modlitwy i wezwania do pokoju. O apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Detonacja ładunku o kryptonimie „Trinity” miała miejsce 16 lipca 1945 roku o godzinie 5:29 rano na pustyni Jornada del Muerto w południowym Nowym Meksyku, w ramach tajnego projektu Manhattan.
Wybuch ten dał początek erze atomowej, zmieniając bieg historii, prowadząc do zrzucenia bomb na Hiroszimę i Nagasaki oraz rozpoczęcia wyścigu zbrojeń nuklearnych.
W przeddzień rocznicy, arcybiskup Santa Fe, John C. Wester, opublikował oświadczenie, w którym zaprosił parafie i kościoły w całym kraju do bicia w dzwony dokładnie o 5:29 rano w środę 16 lipca, „jako wezwanie do modlitwy o pokój i rozbrojenie nuklearne”.
„To chwila zadumy nad cierpieniem, które przyniosła ta technologia, i naszym obowiązkiem moralnym wobec przyszłych pokoleń” – napisał abp Wester. „W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego i proliferacji broni jądrowej, musimy głośno domagać się zakończenia tego niebezpiecznego cyklu przemocy”.
W rocznicę wybuchu trzej biskupi Nowego Meksyku – John C. Wester (Santa Fe), Peter Baldacchino (Las Cruces) oraz James Wall (Gallup) – udali się na miejsce detonacji w Trinity Site, aby w ciszy odmówić modlitwę i uczestniczyć w medytacji „w intencji pokoju i zakończenia wszystkich wojen”.
Cień historii
Eksplozja ładunku Trinity była odczuwalna w promieniu ponad 250 kilometrów. W jej zasięgu znalazło się około pół miliona mieszkańców, w większości Latynosów i rdzennych Amerykanów. Społeczności te – jak podkreśla archidiecezja – nigdy nie zostały wcześniej ostrzeżone o możliwych skutkach wybuchu.
Po detonacji mieszkańcy zgłaszali wzrost zachorowań na raka, liczne poronienia, zgony niemowląt oraz długofalowe problemy zdrowotne wynikające z promieniowania. Do dziś nie otrzymali oni formalnego uznania jako ofiary testów nuklearnych.
Czuwanie międzywyznaniowe i głos papieża
W ramach obchodów archidiecezja zorganizowała również czuwanie modlitewne 13 lipca w Albuquerque, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych wspólnot religijnych. Wydarzenie było poświęcone modlitwie za świat bez broni jądrowej oraz upamiętnieniu ofiar programu nuklearnego.
Podczas czuwania arcybiskup Wester przypomniał nauczanie papieża Franciszka, który już w 2017 roku uznał samo posiadanie broni nuklearnej za niemoralne.
„To przełomowy moment w nauczaniu Kościoła” – powiedział abp Wester. – „Musimy mieć odwagę mówić prawdę. Żadne państwo nie może być naprawdę bezpieczne, dopóki broń nuklearna istnieje”.
Nadzieja i przestroga
Archidiecezja Santa Fe od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego, zwłaszcza że w jej granicach znajdują się dwa kluczowe ośrodki badawcze USA: Los Alamos i Sandia National Laboratories, które odegrały centralną rolę w rozwoju broni atomowej.
Źródło: cna
Foto: YouTube, United States Department of Energy
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago4 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?
-
News USA4 tygodnie temu
Władze Teksasu nakazują eksponowanie Dziesięciu Przykazań w szkolnych klasach
-
News Chicago3 tygodnie temu
Masakra przed klubem w Chicago: 4 osoby nie żyją, 14 jest rannych po ostrzelaniu z przejeżdżającego samochodu
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca