Kościół
Zamrożenie funduszy federalnych przez Prezydenta Trumpa uderza w Catholic Charities

Lokalne oddziały Catholic Charities w całym kraju zostały zmuszone do zwalniania pracowników i zamykania programów pomocy migrantom. Powodem jest zamrożenie funduszy federalnych przez administrację Trumpa, które weszło w życie w styczniu. Organizacje na Florydzie, w Teksasie i Kansas alarmują, że nagłe odcięcie finansowania powoduje kryzys humanitarny wśród osób potrzebujących wsparcia, o którym informuje Ojciec Józef Polak SJ.
Decyzja administracji Donalda Trumpa dotknęła lokalne oddziały Catholic Charities w Dallas, Syracuse, Santa Rosa i Jacksonville, które już w lutym zostały zmuszone do redukcji personelu.
W Jacksonville na Florydzie, organizacja zwolniła 26 pracowników programu dla uchodźców po tym, jak nie otrzymała obiecanych zwrotów kosztów za usługi świadczone od listopada. Agencja miała otrzymać 600 000 dolarów federalnego dofinansowania, ale wstrzymanie wypłat sprawiło, że nie była w stanie dalej funkcjonować.
Podobna sytuacja jest w stanie Kansas.
Agencje proszą o wsparcie darczyńców
W obliczu kryzysu Catholic Charities w całym kraju apelują do darczyńców o wsparcie finansowe, które pomogłoby przetrwać ten trudny okres, podkreślając, że decyzja administracji uderzyła nie tylko w programy dla migrantów, ale także w inne formy pomocy społecznej.
Administracja Trumpa tłumaczy decyzję
Zamrożenie funduszy jest częścią 90-dniowego przeglądu federalnych programów pomocowych, który zarządził Prezydent Donald Trump. Celem miało być sprawdzenie efektywności wydatków, jednak konsekwencje tej decyzji okazały się dotkliwe.
Według Catholic Charities, problemem nie jest sam przegląd, ale brak wcześniejszego ostrzeżenia, co uniemożliwiło organizacjom przygotowanie się na cięcia. Stabilne partnerstwo Catholic Charities z rządem trwało przez lata ale przerwano je nagle a organizacja musi radzić sobie sama.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Catholic Charities
News USA
Donald Trump na Niedzielę Palmową: Wiara, Wielkanoc i Wolność Religijna

W Niedzielę Palmową Prezydent Donald Trump opublikował dwa orędzia — jedno na platformie Truth Social, drugie w formie oficjalnego komunikatu Białego Domu — podkreślając znaczenie Wielkiego Tygodnia dla chrześcijan oraz ponawiając swoje zobowiązanie do obrony wolności religijnej w życiu publicznym.
Donald Trump zwrócił się do osób wierzących, życząc im „radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych” i przypominając o centralnym przesłaniu chrześcijańskiej wiary: męce, śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
„Chrześcijanie na całym świecie pamiętają ukrzyżowanie jednorodzonego Syna Bożego, naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, a w Niedzielę Wielkanocną świętujemy Jego chwalebne zmartwychwstanie i głosimy, jak czynimy to od prawie 2000 lat: ‘On zmartwychwstał!’” — napisał Trump 13 kwietnia.
Wielki Tydzień: czas refleksji i nadziei
W swoich wypowiedziach prezydent wskazywał, że Wielki Tydzień to nie tylko czas duchowej refleksji, ale także okazja do przypomnienia wartości, które powinny kształtować naród.
„Chwała Niedzieli Wielkanocnej nie mogłaby nastać bez ofiary Jezusa Chrystusa. Dobrowolnie przyjął cierpienie, tortury i śmierć na krzyżu, z miłości do całej ludzkości. Przez Jego śmierć mamy odkupienie. Przez Jego zmartwychwstanie — nadzieję na życie wieczne” — powiedział Donald Trump.
Prezydent dodał, że Wielkanoc niesie przesłanie zwycięstwa światła nad ciemnością: pusty grób symbolizuje, że „śmierć nie ma ostatniego słowa”.
Naród wierzących i obrona wartości chrześcijańskich
Opisując siebie jako chrześcijanina bezwyznaniowego, Trump wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone są i powinny pozostać „narodem wierzących”.
„Potrzebujemy Boga. Chcemy Boga. Z Jego pomocą uczynimy nasz naród silniejszym, bezpieczniejszym, bardziej zamożnym i zjednoczonym niż kiedykolwiek wcześniej” — zaznaczył.
W specjalnym komunikacie wydanym przez Biały Dom Donald Trump oraz Pierwsza Dama Melania Trump zadeklarowali modlitwę w intencji wszystkich chrześcijan świętujących Wielkanoc i ponowili apel o duchową odnowę Ameryki.
Zobowiązanie do ochrony wolności religijnej
W orędziu Wielkotygodniowym Donald Trump nawiązał również do polityki, ponawiając swoje zobowiązanie do obrony wolności religijnej:
„Moja administracja odnawia obietnicę obrony wiary chrześcijańskiej — w szkołach, wojsku, miejscach pracy, szpitalach i urzędach. Nie zawahamy się, by chronić prawo do wyznawania wiary, godność życia i obecność Boga w przestrzeni publicznej”.
W lutym Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze powołujące specjalny zespół zadaniowy mający „zwalczać uprzedzenia antychrześcijańskie” w administracji federalnej. Zespół ten dokonuje przeglądu polityk m.in. w Departamencie Sprawiedliwości i FBI, w celu zidentyfikowania praktyk naruszających konstytucyjne prawa osób wierzących.
Spór z Kościołem katolickim i polityka społeczna
Chociaż Trump konsekwentnie przedstawia się jako obrońca chrześcijańskich wartości, jego administracja niejednokrotnie ścierała się z Kościołem katolickim. Biskupi krytykowali cięcia w programach dla uchodźców oraz ograniczenia finansowania zagranicznej pomocy, które uderzyły w katolickie organizacje humanitarne.
Obecnie Kościół katolicki jest stroną w pozwie przeciwko administracji Trumpa, zarzucając jej naruszenia w zakresie finansowania organizacji opartych na wierze.
Wielkanoc jako wezwanie do duchowej odnowy
Pomimo napięć politycznych, przesłanie Donalda Trumpa z Niedzieli Palmowej było przede wszystkim wezwaniem do jedności duchowej i odnowy wiary.
„Modlimy się, by Duch Święty został wylany na nasz ukochany naród. Aby Ameryka pozostała latarnią wiary, nadziei i wolności — i byśmy dążyli do przyszłości, która odzwierciedla prawdę, piękno i dobroć wiecznego królestwa Chrystusa w niebie”.
Źródło: cna
Foto: The White House, istock/RomoloTavani/
Kościół
Zmarł bp. Piotr Turzyński – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

14 kwietnia, w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.
Bp Marek Solarczyk skierował do wiernych komunikat o śmierci bp. Piotra Turzyńskiego:
“Drodzy Diecezjanie,
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego
Dziś, w godzinach popołudniowych, opatrzony sakramentami świętymi, po doświadczeniu trudu choroby, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Biskup Piotr Wojciech TURZYŃSKI, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej.
Biskup Piotr w swoim zawołaniu biskupim umieścił słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” („Kościół Matka – Matka Kościoła”). Maryi, Matce Kościoła, Matce Miłosierdzia zawierzajmy w naszych modlitwach śp. Księdza Biskupa Piotra wypraszając dla niego łaskę oglądania Boga twarzą w twarz.
Piotr Wojciech Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu jako syn Juliana i Heleny z domu Rzadkowskiej. Miał dwoje rodzeństwa. Sakrament chrztu świętego otrzymał w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu i od najmłodszych lat był ministrantem na Borkach w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, następnie w parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga oraz od powstania nowej parafii na Osiedlu Akademickim przy kościele św. Królowej Jadwigi.
Uczęszczał do IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a egzamin maturalny zdał w roku 1982. W szkole średniej był animatorem Ruchu Światło-Życie.
Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego.
Studia w seminarium uwieńczył tytułem magistra teologii obronionym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Praca magisterska napisana pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Kowalczyka nosiła tytuł: „Elementy antropologii filozoficznej ks. Józefa Tischnera”.
Po święceniach kapłańskich ks. Turzyński przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj prowadził grupę ministrantów, dwie schole i młodzieżową grupę oazową, a w mieście duszpasterstwo nauczycieli.
Niemal każdego roku, także w czasie studiów zagranicznych i po powrocie do kraju, jeździł na wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży i rodzin.
W 1989 roku rozpoczął studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Instytut jest związany z Papieskim Uniwersytetem Lateraneńskim i jest jedyną tego typu uczelnią w Europie, prowadzącą studia specjalistyczne z dziedziny teologii pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Po uzyskaniu kościelnego licencjatu z teologii i nauk patrystycznych w 1992 roku rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czasie kursu doktoranckiego uczestniczył także w wykładach w Papieskim Instytucie Orientalnym, prowadził poszukiwania naukowe w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także uczestniczył w kursie języka francuskiego w Paryżu w Institut Catholique.
Pracę doktorską na temat „Canticum novum w teologii świętego Augustyna. Studium nad Komentarzem do Psalmów” napisał pod kierunkiem o. prof. Gilles Pelland’a i obronił ją w 1995 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tytuł doktora teologii.
Po powrocie do Polski został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, kiedy to został wicerektorem tejże uczelni. W radomskim seminarium był również wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości. W 2013 roku został mianowany adiunktem na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W czerwcu 2014 roku, na podstawie dorobku naukowego i książki pod tytułem „Piękno w teologii św. Augustyna. Próba systematyzacji augustyńskiej estetyki teologicznej” oraz kolokwium habilitacyjnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.
17 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie przyjął 28 lutego 2015 roku w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Jego dewizą biskupią były słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).
W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegata ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Był też członkiem: Rady Stałej KEP, Rady ds. Społecznych, Komisji Nauki Wiary, Komisji Duchowieństwa oraz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP.
Ostatnią z jego inicjatyw, jako duszpasterza nauczycieli i wychowawców, była Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w marcu 2025 roku. Jednak z powodu choroby nie mógł w niej uczestniczyć.
diecezja.radom.pl/ BP KEP
Foto: BP KEP, Diecezja radomska
Kościół
Prymas Polski przewodniczył uroczystości święta Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy świętej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski, obchodzonego 14 kwietnia. Liturgia odbyła się w symbolicznym miejscu – na Ostrowie Lednickim, jednym z możliwych miejsc chrztu Mieszka I. O wydarzeniu mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
W swoim kazaniu abp Wojciech Polak przypomniał, że to wydarzenie zapoczątkowało – jak ujął za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim – „błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych”, który trwa nieprzerwanie od ponad tysiąca lat i jest dla współczesnych Polaków nie tylko powodem do dumy, ale także wezwaniem do odpowiedzialności.
“W jej imię można jednoczyć albo dzielić, uspokajać rozgrzane serca lub jątrzyć” – mówił Prymas, nawiązując do współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwem. “Człowiek może używać wolności dobrze lub źle. Może budować, ale i niszczyć.”
Święty Wojciech, cesarz Otton i korony królów
W przemówieniu Prymasa nie zabrakło nawiązań do kolejnych wielkich postaci i wydarzeń, które wpisały się w duchowy i polityczny fundament państwa polskiego. Abp Polak przypomniał postać św. Wojciecha, biskupa i męczennika, którego relikwie spoczęły w Gnieźnie, a także pielgrzymkę cesarza Ottona III do jego grobu w 1000 roku, która przyniosła ustanowienie pierwszej metropolii kościelnej w Polsce.
Szczególny wymiar miało także przypomnienie pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w Gnieźnie dokładnie tysiąc lat temu – najpierw Bolesława Chrobrego, potem jego syna Mieszka II Lamberta, a także pierwszej polskiej królowej – Rychezy.
Chrzest Polski – symbol i zobowiązanie
Ustanowione w 2019 roku przez Sejm Narodowe Święto Chrztu Polski przypomina o przełomowym wydarzeniu z 966 roku, które włączyło Polskę do wspólnoty chrześcijańskich narodów Europy.
Jak zaznaczył Prymas, święto to nie powinno być tylko wspomnieniem historycznym, ale impulsem do refleksji nad naszym dziedzictwem, wolnością i odpowiedzialnością za dobro wspólne.
Historia na wyciągnięcie ręki
Uroczystości na Ostrowie Lednickim, miejscu uznawanym przez wielu historyków za jedno z potencjalnych miejsc chrztu Mieszka I, miały także charakter edukacyjny. Tego dnia odwiedzający „wyspę władców” mogli zwiedzać jej zabytki w towarzystwie archeologów i wysłuchać prelekcji o symbolice i historii miejsca, gdzie narodziła się chrześcijańska Polska.
W zachowanych ruinach preromańskiej kaplicy z czasów pierwszych Piastów bije serce polskiej tożsamości – tej religijnej, narodowej i kulturowej.
Źródło: kai
Foto: YouTube
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago7 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom