Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

“Pamiętajmy o Weteranach” 2 listopada w Amerykańskiej Częstochowie

Opublikowano

dnia

2 listopada na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się kolejna akcja „Pamiętajmy o Weteranach” organizowana przez Stowarzyszenie Pamięć. Akcja ta skierowana jest do harcerzy i harcerek, uczniów polskich szkół i ich opiekunów oraz weteranów i polega na posprzątaniu i udekorowaniu Kwatery Wojskowej cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie – jest to największa kwatera wojskowa poza Polską.

W tym roku przygotowano 2400 wstążek do udekorowania nagrobków, a osoby chętne – szkoły lub grupy – mogą zgłaszać się do Stowarzyszenia Pamięć jeszcze tylko do 29 października wysyłając zgłoszenie pod email: info@pamiec.us

Akcja rozpocznie się harcerską Mszą Świętą o godz. 9.30 am w dolnej kaplicy, po której nastąpi sprzątanie i dekorowania krzyży weterańskich biało-czerwonymi wstążkami. Akcję zakończy apel pamięci przy pomniku Husarza.

Na koniec, organizatorzy będą częstować wolontariuszy grochówką wojskową z gorącą kiełbasą.

Autorka: Monika Adamski/ Radio Rampa
Foto: Stowarzyszenie Pamięć

Polonia Amerykańska

Zgłoszenia do konkursu „Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” do 15 listopada

Opublikowano

dnia

Autor:

„Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” to konkurs, który może stać się niezapomnianą przygodą dla wielu uczestniczek. Finalistki z USA będą miały okazję wziąć udział w prestiżowym konkursie Miss Polonia w Polsce. Zgłoszenia do rywalizacji przyjmowane będą tylko do 15 listopada!

O szczegółach konkursu w studiu Radia Deon Chicago opowiadała jego organizatorka, Sylwia Goliszek.

W marcu tego roku odbyła się pierwsza edycja konkursu, w którym wzięły udział wyjątkowe i utalentowane dziewczyny, w tym Natalia Radkowski, Julia Baranek i Emily Reng, które miały następnie szansę reprezentować Stany Zjednoczone w Polsce.

Emily Reng, która wygrała w Chicago, została II Wicemiss w Polsce. Ale nie tylko ona ma te cudowne wspomnienia – wszystkie uczestniczki konkursu zdobyły nowe doświadczenia, poznały wiele nowych osób i nawiązały cenne kontakty, decydując się na udział w konkursie, podkreśla Sylwia Goliszek.

Konkurs piękności to nie tylko rywalizacja ale także szansa na rozwój osobisty. Udział w nim otwiera nowy wachlarz możliwości młodym, zdolnym i ambitnym dziewczynom. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać zgłoszenie do 15 listopada.

Niestety, wiele młodych kobiet obawia się aplikować, dlatego kluczową rolę odgrywają w tym ich rodziny. „Dlatego apelujemy w tym momencie do rodziców, do rodziny, do osób z otoczenia, żeby właśnie mobilizować młode dziewczęta od 18 do 26 lat” – zaznacza Sylwia Goliszek, zapewniając, że udział w konkursie przynosi mnóstwo pozytywnych doświadczeń, które przekładają się na życie zawodowe i osobiste.

Natalia Radkowski, Emily Reng i Julia Baranek, finalistki konkursu w Chicago

Finalistki z USA pokazały wysoki poziom na finale Miss Polonia, który odbył się w Warszawie 28 czerwca, co dowodzi ich potencjału.

Udział w programie „Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” to jedyna szansa dla Polek w USA, aby wziąć udział w Miss Polonia.

„Program jest absolutnie bezpłatny” – wyjaśnia Sylwia Goliszek. W zgłoszeniu nie jest wymagane przesyłanie profesjonalnych zdjęć; wystarczą zwykłe fotografie wykonane telefonem. Warto również dołączyć krótki filmik, w którym dziewczyny opowiedzą kilka słów o sobie.

Gala finałowa odbędzie się 8 marca, w Dzień Kobiet.

Finalistki mają szansę na dwa wyjazdy do Polski: najpierw na dwudniową sesję zdjęciową, a później na dwutygodniowe zgrupowanie przed konkursem.

Pobyt w kraju obfituje w atrakcje – w tym roku dziewczyny mieszkały w komfortowym hotelu w Zakopanem, korzystając z spa i basenów, a także brały udział w różnorodnych zajęciach, takich jak robienie serów, lot balonem czy spływ Dunajcem z flisakami.

Organizatorzy konkursu zapraszają na casting dziewczyny w wieku od 18-26 lat które:

  • Legalnie przebywają na terenie USA
  • Nie są mężatkami i nie posiadają dzieci
  • Mówią po polsku

Zgłoszenia, które powinny zawierać dwa zdjęcia i krótkie wideo, należy przesyłać na adres eventpromotionsusa@gmail.com. Z zakwalifikowanymi osobami skontaktują się organizatorzy.

Wyślijcie swoje zgłoszenia!

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Żywa lekcja historii: Wojenne doświadczenia i artefakty w Muzeum Polskim w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza grupy uczniów polskich szkół na niezwykłą lekcję historii, która odbędzie się w sobotę, 16 listopada, o godz. 10:00. Wspólnie z edukatorem historycznym Markiem Rowickim, muzeum przybliży uczniom historie, artefakty oraz doświadczenia kształtujące polski opór i odwagę podczas II wojny światowej. To interaktywne spotkanie pozwoli uczniom poznać historię poprzez bezpośrednie relacje, wyjątkowe przedmioty historyczne i inscenizacje.

Program:

Wizualna historia obrony Warszawy

Wydarzenie rozpocznie się opowieścią o historii dziadka jednego z prelegentów, Pawła Janczewskiego, wzbogaconą o 20-30 rzadkich slajdów z obrony Warszawy, zdigitalizowanych bezpośrednio z oryginalnych zdjęć. Uczniowie będą mieli okazję zobaczyć te żywe obrazy oraz usłyszeć historię odwagi i poświęcenia z osobistej perspektywy.

Prezentacja na temat 10. Brygady Kawalerii Pancernej (Maczkowców)

Marek Rowicki przedstawi historię i zasługi 10. Brygady Kawalerii Pancernej, znanej jako Maczkowcy, aby przybliżyć uczniom wkład tych polskich oddziałów w czasie wojny.

Eksponaty związane z 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich

Andrzej Stano zaprezentuje autentyczne artefakty kawaleryjskie, takie jak siodło, lanca i wyposażenie legendarnego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, opowiadając o znaczeniu tego pułku oraz roli polskiej kawalerii w czasie wojny.

Kompania kolarzy 1939

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej, Rafał Drwięga i Wojciech Dudek, zaprezentują rowery i ekwipunek używany podczas wojny, przedstawiając mniej znany aspekt mobilności wojennej.

Polacy w mundurach Wehrmachtu

Artur Tarnowski wystąpi w niemieckim mundurze, przybliżając historię Polaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu i ukazując złożone wybory, przed którymi stanęli Polacy pod okupacją.

Reprezentacja aliancka: mundury brytyjskie i amerykańskie

Rekonstruktorzy w mundurach brytyjskich zobrazują dalszą walkę polskich sił na Zachodzie po kampanii wrześniowej, symbolizując globalne sojusze i niezłomną rolę Polski w walce o wolność.

To wydarzenie stanowi wyjątkową okazję dla uczniów, aby z bliska poznać historię Polski podczas II wojny światowej i lepiej zrozumieć doświadczenia oraz bohaterstwo tych, którzy walczyli.

Żywa lekcja historii odbędzie się 16 listopada, o godzinie 10.00AM, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL. Będzie prowadzona w języku polskim. Wstęp kosztuje 10 dolarów, dla członków muzeum 6 dolarów.

Program jest otwarty dla grup z polskich szkół. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Polish Museum of America,984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL, tel. (773) 384-3352, info@polishmuseumofamerica.org. www.polishmuseumofamerica.org

 

Źródło: informacja własna
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś premiera angielskiego tłumaczenia książki Józefa Tischnera w Chopin Theatre

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w teatrze Chopina odbędzie się premiera książki pt. „Filozofia dramatu” (The Philosophy of Drama) autorstwa ks. Józefa Tischnera w tłumaczeniu na język angielski.

Teatr Chopina zaprasza na premierę książki „The Philosophy of Drama” autorstwa Józefa Tischnera. O godzinie 12.00PM odbędzie się przyjęcie, a na godzinę 1.00PM zaplanowano dyskusję na temat ludzkiej egzystencji według interpretacji ks. Tischnera.

Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu, zmarł w 2000 r. w Krakowie, był filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, kawalerem Orderu Orła Białego. Długo oczekiwana na przetłumaczenie na język angielski „Filozofia dramatu” jest uważana za najbardziej wpływowe dzieło ks. Tischnera i pozostaje jednym z najważniejszych dzieł filozofii polskiej.

Gośćmi spotkania w Teatrze Chopina będzie autor tłumaczenia, Artur Rosman, doktor Notre Dame University oraz redaktor naczelny czasopisma Church Life Journal, a także prof. Artur Grabowski i prof. Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Paweł Rojek jest filozofem i socjologiem, zainteresowanym analityczną metafizyką, filozofią religii i rosyjską myślą religijną. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wykłada ontologię.

Prof. Artur Grabowski jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego nauczanie i badania koncentrują się na relacji między literaturą a filozofią, poezją i dramatem XX wieku oraz teoriami literatury i teatru.

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pisząc na info@ChopinTheatre.com.

 

Źródło: Teatr Chopina
Foto: Teatr Chopina, wikipedia/archiwum rodzinne
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu