Połącz się z nami

News Chicago

Na dwóch kólkach z Chicago do amerykańskiej Częstochowy. IX Motocyklowa Pielgrzymka dotarła do celu

Opublikowano

dnia

W sobotę popołudniu 18 lipca bez jednego z filarów – Andrzeja Podgórskiego – do Sanktuarium Czarnej Madonny w Pensylwanii przyjechali motocykliści z Chicago. Bogu dzięki… Jestem z Wami… I trzymam kciuki za bezpieczna jazdę dla wszystkich…” – napisał na facebooku do uczestników tegorocznej pielgrzymki Andrzej Podgórski, który nie mógł w tym roku pielgrzymować.

Noc z soboty na niedzielę pielgrzymi spędzą w Domu Rekolekcyjnym. W niedzielę wezmą udział w głównych uroczystościach, które przygotowali ojcowie paulini – gospodarze miejsca. W pielgrzymce na motocyklach jechało dwóch kapłanów: ks. Maciej Galle oraz ks. Piotr Kochanowicz. Dla popularnego w Chicago jezuity pielgrzymka jest oznaką wolności. Dzięki niej można być obecnym tu i teraz powiedział Radiu Deon Chicago ojciec Piotr Kochanowicz.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/piotr-kochanowicz-o-wolnsci” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

„Tak jak w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi, że człowiek może być panem szabatu, dlatego my sobie wzięliśmy jako motocykliści kilka dni wolnego po to, żeby poświętować. Kiedy jadę motocyklem, to nie odbieram telefonów. Jestem skupiony na jeździe i dzięki temu mogę być obecny tu i teraz. Myślę, że wolność to też jest umiejętność życia nie przeszłością, czy rozmyślanie o tym, co się wydarzyło, ani wybieganie do przodu – każdy po takim wyjeździe powraca wewnętrznie uspokojony i oderwany od przeszłości i przyszłości – podkreśla Piotr Kochanowicz.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Miejscem startu IX Motocyklowej Pielgrzymki było sanktuarium Matki Bożej ojców Karmelitów w Munster w stanie Indiana. Na miejscu obecny był nasz reporter Andrzej Baraniak, który przysłuchiwał się rykom stalowych rumaków.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-pilegrzymka-motorowa” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

75 stalowych rumaków, które biorą udział w tegorocznej pielgrzymce to dotychczasowy rekord. W przyszłym roku na jubileuszowej pielgrzymce organizatorzy liczą na sto motorów.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/motocykle-03″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Jak do tej pory, to najlepszy wynik, jak powiedziała Daria Łyskawa, która jest współinicjatorką tej pielgrzymki, w przyszłym roku liczy na sto motorów” – mówił na antenie Radia Deon Andrzej Baraniak, który od samego rana przyglądal się przygotowaniom do wyjazdu.

W pierwszej Motocyklowej Pielgrzymce z Chicago do amerykańskiej Częstochowy udział wzięło tylko czterech motocyklistów. Inicjatorami motocyklowej pielgrzymki są Daria Łyskawa i Andrzej Podgórski z Chicago.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źrodło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/ NEWSRP, facebook/MotocyklowaPielgrzymka

Więcej zdjęć na stronie
www. newsrp.smugmug.com

 

News Chicago

Wielka strata dla społeczności Illinois State University. Nie żyje student Matthew Listman

Opublikowano

dnia

Autor:

W ten weekend odbędzie się pogrzeb 21-letniego Matthew Listmana z Libertyville, studenta administracji w biznesie na Illinois State University. Ciało mężczyzny znaleziono w piątek wieczorem w pobliżu strumienia w Normal. Śledztwo związane z jego śmiercią trwa.

Listman był ostatnio widziany około 10:15PM w czwartek. Według urzędników szkolnych i policji zaginięcie studenta zostało zgłoszone następnego dnia przez jego współlokatorów.

Policja poinformowała, że śledztwo obejmowało rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. W celu zlokalizowania Listmana wykorzystano dane z telefonii komórkowej i nagrania wideo z lokalnych firm. Jego ciało zostało znalezione w pobliżu strumienia przy 900 North Main Street w Normal w późnych godzinach w piątek.

Wstępne wyniki sekcji zwłok przeprowadzonej w sobotę rano przez biuro koronera powiatu McLean wykazały, że Listman zmarł w wyniku „utonięcia w warunkach narażenia na zimno”, zgodnie z komunikatem prasowym. Raport toksykologiczny jest w toku.

REKLAMA REKLAMA

Nie podejrzewa się udziału osób trzecich w śmierci studenta, ale policja nie podała dalszych szczegółów śledztwa.

W przesłaniu do kampusu w sobotni wieczór rektor Illinois State University Terri Goss Kinzy złożyła kondolencje tym, którzy znali Listmana, pisząc m.in. „Śmierć Matthew jest szokującą stratą dla naszej zwartej społeczności College of Business”.

Usługi doradcze zostały udostępnione studentom, wykładowcom i pracownikom.

Listman ukończył Libertyville High School, gdzie grał w football i lacrosse’a. Zgodnie z jego nekrologiem miał zdolność znajdowania dobra w każdym, kochał przebywać z innymi i szczerze interesował się ich życiem. Był także miłośnikiem zwierząt, który lubił przebywać na świeżym powietrzu i na łonie natury.

Czuwanie modlitewne w intencji Mathew Listmana rozpocznie się o 2:00PM w sobotę w McMurrough Funeral Chapel, przy 101 Park Place, Libertyville. Uroczystości pogrzebowe są zaplanowane na 5:30PM tego samego dnia.

Zamiast kwiatów można dokonać darowizny na rzecz Dziecięcego Szpitala St. Jude na stronie stjude.org/donate.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Police Department, Map Quest

 

Czytaj dalej

News Chicago

W ostatnią niedzielę stycznia rozpoczął się Narodowy Tydzień Szkół Katolickich

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Blase Cupich rozpoczął Tydzień Szkół Katolickich od wizyty w Akademii Świętego Benedykta Afrykańskiego w poniedziałek rano. Tegorocznym tematem święta edukacji katolickiej jest „Wiara. Doskonałość. Służba”.

Kardynał Blase Cupich uczestniczył w porannym apelu w szkole w Englewood. Cieszył się piosenką ze studentami. Podziękował także nauczycielom, rodzicom i społeczności za pomoc dzieciom w ich edukacji.

Powiedział dzieciom, że nie są dla niego tylko uczniami. „Jesteście dla mnie kimś innym, jesteście przyjaciółmi”.

Od 1974 roku Narodowy Tydzień Szkół Katolickich jest corocznym świętem edukacji katolickiej w Stanach Zjednoczonych, rozpoczynając się w ostatnią niedzielę stycznia.

REKLAMA REKLAMA

W tym roku Tydzień Szkół Katolickich będzie trwał od niedzieli, 29 stycznia do soboty, 4 lutego.

Szkoły zazwyczaj obchodzą święto specjalnymi nabożeństwami, drzwiami otwartymi i innymi zajęciami dla uczniów, rodzin, parafian i członków społeczności.

Tematem Tygodnia Szkół Katolickich 2023 jest hasło „Szkoły katolickie: wiara. Doskonałość. Służba”.

Jako wspólnoty wiary, szkoły katolickie zaszczepiają w uczniach ich przeznaczenie do zostania świętymi. Doskonałość akademicka jest znakiem rozpoznawczym katolickiej edukacji celowo ukierunkowanej na rozwój całej osoby – umysłu, ciała i ducha.

Natomiast służba ma na celu pomoc w formowaniu ludzi, którzy są nie tylko świadkami katolickiej nauki społecznej, ale także jej aktywnymi uczestnikami.

 

Źródło: cbs, Archidiecezja Chicago
Foto: Archidiecezja Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Lightfoot chce 15-letniej umowy z CoMed. Część Rady Miasta pozostaje sceptyczna

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Lori Lightfoot wezwała w poniedziałek członków Rady Miasta Chicago do przedłużenia kontraktu Commonwealth Edison na 15 lat. W zamian gigant użyteczności publicznej oferuje co najmniej 100 milionów dolarów do wykorzystania w walce miasta ze zmianami klimatycznymi. Radny Raymond Lopez stwierdził, że umową powinna się zająć nowa administracja Chicago.

Współpracownicy Lightfoot reklamowali porozumienie jako sposób na zapewnienie, że światła pozostaną włączone w domach i firmach w całym Chicago, jednocześnie finansujące przejście miasta na czystą energię.

Lightfoot planuje wprowadzić porozumienie na środowym posiedzeniu Rady Miejskiej i dążyć do ostatecznego głosowania w marcu, poinformowali członkowie Rady.

Ostateczne głosowanie może nastąpić 1 marca – dzień po wyborach burmistrza i radnych Chicago.

Kilku radnych było zaskoczonych wiadomością o porozumieniu i sceptycznych, że umowa musi zostać ratyfikowana w ciągu 4 tygodni. Twierdzą, że umowa jest zbyt długa, zawiera zbyt mało ustępstw konsumenckich i że ostateczna decyzja powinna wziąć pod uwagę skandal korupcyjny o wartości 1,3 miliona dolarów, wokół oskarżonego Michaela Madigana.

REKLAMA REKLAMA

Wśród krytyków porozumienia byli Raymond Lopez, Matt Martin i Maria Hadden.

Prezentacja umowy z ComEd dla radnych obejmowała obietnice co najmniej 520 milionów dolarów na projekty społeczne związane z energią, aby przyspieszyć Plan działań na rzecz klimatu 2022, który obiecuje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Chicago o 62% do 2040 roku.

Co najmniej 100 milionów dolarów na sfinansowanie tych programów będzie pochodzić bezpośrednio od akcjonariuszy ComEd, jak poinformowano radnych, i będzie administrowane przez nową organizację non-profit, kierowaną przez urzędników wyznaczonych przez burmistrza i zatwierdzonych przez Radę Miasta, wraz z przedstawicielami ComEd.

Umowa obejmuje również montaż tysięcy nowych paneli słonecznych na dachach, a także szerokopasmowy dostęp do Internetu dla mieszkańców Chicago za pośrednictwem sieci światłowodowej ComEd.

Ponadto ComEd zgodził się sfinansować nowy ośrodek szkoleniowy w zachodniej części miasta, aby przeszkolić 10 000 mieszkańców Chicago do pracy w branży czystej energii i zatrudnić dodatkowych 1000 mieszkańców południowej i zachodniej części miasta do pracy w firmie na stanowiskach budowlanych i obsługi klienta.

Nowe porozumienie zastąpiłoby umowę podpisaną w 1992 roku, która wygasła w grudniu 2020 roku.

Na początku tego miesiąca przedstawiciele ComEd poprosili urzędników państwowych o pozwolenie na podwyższenie stawek o około 1,5 miliarda dolarów w ciągu najbliższych czterech lat, o czym pisaliśmy 19 stycznia.

Według ComEd, przeciętny płatnik zobaczy, że jego miesięczny rachunek wzrośnie o 17 USD za dostawę energii elektrycznej do 2027 r., jeśli podwyżka stawek zostanie zatwierdzona.

Proponowana umowa z miastem Chicago wymaga powołania ponad100 „ambasadorów pomocy energetycznej”, aby pomóc ludziom w opłaceniu rachunków i uniknięciu przerw w dostawie prądu.

Miasto mogłoby zakończyć umowę w ciągu pięciu lat w celu utworzenia własnego zakładu energetycznego. Jednak badanie opublikowane w sierpniu 2020 r. wykazało, że „komunalizacja” ComEd kosztowałaby Chicago 9 miliardów dolarów.

 

Źródło: suntimes, wttw
Foto: ComEd, YouTube, istock/tommaso79/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu