Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

W niedzielę Związek Podhalan wybierze swoją Królową na lata 2024/25

Opublikowano

dnia

Jak co roku, Związek Podhalan w Północnej Ameryce wybierze swoją Królową, która będzie mu panowała, pełniąc reprezentacyjną rolę, przez najbliższy rok. Wybory „Królowej ZPPA” odbędą się w niedzielę 22-go września 2024 r., w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave Chicago. o godzinie 3.00PM.

Kandydatki na „Królowa ZPPA”, które mogły się zgłaszać do 16 września, muszą mieć ukończone 17 lat, natomiast „Kandydatka na przyszłą Królową ZPPA”– musi być w przedziale wiekowym od 15 lat do 17 lat.

Dziewczyny muszą wykazać się następującymi zdolnościami i talentami:

  • Tradycyjne góralskie ubranie w tym również uczesanie
  • Przedstawienie swojej osoby w czystej góralskiej gwarze
  • Zaprezentowanie pięknego śpiewu i tańca.
  • Ogólna prezentacja „Królowej ZPPA” na scenie oraz jej wdzięk osobisty
  • Wiązanie kierpców
  • Wiązanie gorsetu
  • Fachowe nałożenie góralskiego sola na plecy tzw. zarzucenie (letnie i zimowe)
  • Pytania gwarowe
  • Wykazanie się swoistym talentem
  • Zaplecenie góralskiego warkocza
  • Dojenie sztucznej krowy
  • Przyszywanie guzików
  • Cerowanie skarpetek
  • Zrobienie i uformowanie góralskiego moskola
  • Wykrojenie z ziemniaka „wykrawków”

Dla „Królowej ZPPA” oraz wszystkich uczestniczek są ufundowane atrakcyjne nagrody.

24 września 2023 roku na Królową Podhalan została wybrana Anna Smetek. Rozmowę z Królową ZPPA w naszym studio można przeczytać tutaj.

 

Źródło: ZPPA
Foto: ZPPA

Polonia Amerykańska

Niesamowite „Dziady” Mickiewicza ponownie zobaczymy w Chicago w listopadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Podobnie jak rok temu Teatr Scena Polonia & Studio Teatralne Modjeska przygotowały wielkie, multimedialne, teatralne wydarzenie sezonu: dramat naszego narodowego Wieszcza, czyli II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Spektakl będzie wystawiony 1,2,3 i 8 listopada.

II Część „Dziadów” – dramat najwybitniejszego poety romantyzmu, to niezwykłe misterium, w którym dane nam jest poznać uniwersalne prawdy o kondycji człowieka.

Podczas tego nieziemskiego obrządku żywi nawiązują kontakt z umarłymi, świat realny przenika się i zespala z nadzmysłowym, tworząc uniwersum bogate w emocje i znaczenia.

Multimedialny charakter sztuki wystawianej przez Teatr Scena Polonia & Studio Teatralne Modjeska publiczność w niesamowitą atmosferę. Dzięki realistyczno-magicznej scenografii, zabiegom reżyserskim oraz grze aktorów, z obserwatorów obrzędu dziadów, widzowie stają się jego uczestnikami.

Harmonogram przedstawień:

  • Piątek, 1 listopada – 4:00PM- Loyola University
  • Sobota, 2 listopada – 10:00AM – Bazylika Świętego Jacka – 3636 W. Wolfram St. Chicago, IL
  • Niedziela, 3 listopada – 5:00PM – Bazylika Świętego Jacka – 3636 W. Wolfram St. Chicago, IL
  • Piątek, 8 listopada 7:00PM – Kościół Ojców Cystersów Na Górce, 116 Hilton St, Willow Springs, IL ( stara kaplica)

BILETY: www.scenapolonia.net / 630 2018821, 630 825 5825

Po spektaklu widzowie są zaproszeni do uczestnictwa w rozmowie z twórcami przedstawienia.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Apel Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego dotyczący października

Opublikowano

dnia

Autor:

Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Medyczne apeluje by uczcić październik jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi i Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

„Drodzy Członkowie i Przyjaciele Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego,

Wkraczając w październik, mamy okazję świętować dwa ważne wydarzenia: Miesiąc Świadomości Raka Piersi i Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi

W tym miesiącu wspominamy i czcimy wszystkie kobiety dotknięte rakiem piersi. W tym roku u ponad 360 000 osób w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowana ta choroba. Wczesne wykrywanie poprzez regularne badania przesiewowe ma kluczowe znaczenie, ponieważ znacznie zwiększa wskaźniki przeżywalności. Jako pracownicy służby zdrowia musimy nadal propagować świadomość dotyczącą badań przesiewowych i znaczenia wczesnego wykrywania.

Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Medyczne odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu świadomości na temat raka piersi. Bierzemy udział w wydarzeniach społecznościowych, które zapewniają badania przesiewowe w kierunku raka piersi osobom, które mogą nie mieć łatwego dostępu do opieki zdrowotnej. Twoje zaangażowanie w te inicjatywy może mieć znaczący wpływ na nasze społeczności.

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego

Październik jest również Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, czasem upamiętniającym przybycie pierwszych polskich osadników do Jamestown w Wirginii w październiku 1608 r. Ten miesiąc oznacza nie tylko ich wkład, ale także spuściznę generała Kazimierza Pułaskiego, ojca amerykańskiej kawalerii, który zmarł w tym miesiącu.

Przez cały październik świętujemy polską historię, kulturę i dumę we wszystkich społecznościach w Stanach Zjednoczonych. Podróż naszych przodków znacznie wzbogaciła różnorodność amerykańskiego krajobrazu i ważne jest, aby uznać ich wpływ na nasze społeczeństwo.

Wezwanie do działania

Ponieważ świętujemy te ważne tematy w tym miesiącu:

  1. Zachęcaj swoich pacjentów i bliskich do zaplanowania badań mammograficznych.
  2. Weź udział w wydarzeniach społecznościowych dotyczących badań przesiewowych w kierunku raka piersi.
  3. Zaangażuj się w lokalne obchody polskiego dziedzictwa, takie jak uczestnictwo w polskiej mszy, prowadzenie badań na temat polskiej kultury lub delektowanie się pysznym polskim jedzeniem, i podziel się swoimi doświadczeniami z innymi.

Uczcijmy razem osoby dotknięte rakiem piersi, jednocześnie świętując nasze bogate polskie dziedzictwo. Dziękujemy za ciągłe zaangażowanie w te ważne sprawy.

Z poważaniem,

Josephine Dlugopolski-Gach, MD
Prezes
Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Medyczne”

 

Źródło: informacja własna
Foto: PAMS
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Donald Trump spotkał się z Polonią przed Paradą Pułaskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 6 października, wzdłuż Piątej Alei na Manhattanie przemaszerowała Parada Pułaskiego. Tego samego dnia o poranku, w Trump Tower położonej przy Piątej Alei i 56.ulicy, kandydat na prezydenta i były Prezydent Donald Trump, spotkał się z przedstawicielami środowiska polonijnego.

Jak ustaliło Radio RAMPA, Donald Trump zaprosił do siebie przedstawicieli Polonii – w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Parady Pułaskiego – Marszałek Główny 87. Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz z rodziną, Richard J. Zawisny, David Kopala z rodziną, a także: Joseph Tluczek – Bethlehem Polish Youth, Janusz Kudełko, pomysłodawca pomnika “Solidarności” w Amerykańskiej Częstochowie oraz przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej – Jerzy Śliwowski i Andrzej Burghardt.

Obecny był również dziennikarz Michał Rachoń z Telewizji Republika, który tego dnia nagrał wywiad z Donaldem Trumpem.

Jak powiedział Radio RAMPA Piotr Praszkowicz zaraz po spotkaniu, “były to niesamowite wrażenia. Długa rozmowa – było wspaniale.” Już na spokojnie, po zakończeniu Parady, Piotr Praszkowicz opowiedział nieco więcej o spotkaniu: “W rzeczywistości całkiem inaczej się z nim rozmawia, i wygląda to inaczej niż w telewizji.” Na pytanie o czym rozmawiali, Piotr Praszkowicz odpowiedział: “pytał się o Polonię, jakie mamy pytania, co byśmy chcieli, i co on zamierza robić. Oczywiście, on jest za Polonią – to było najważniejsze. Wysłaliśmy też zaproszenie [na Paradę – przyp.red.] do kontrkandydata [Kamala Harris – przyp. red.], ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.”

Komitet główny Parady Pułaskiego wydał następujące oświadczenie po spotkaniu:

“Tegoroczna Parada Pułaskiego została zainaugurowana w bardzo szczególny sposób. 45. prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald J. Trump, zaprosił delegację Parady Pułaskiego do swojej rezydencji w Trump Tower – było to wspaniałe przyjęcie. Złożył najlepsze życzenia społeczności polsko-amerykańskiej na radosne świętowanie tego szczególnego dnia i przez cały Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Dziękujemy, Panie Prezydencie! Niech Bóg Pana błogosławi! 🇺🇸🤝🇵🇱” / Oryginalny text: “This year’s Pulaski Parade was inaugurated in a very special way. The 45th President of the United States, Donald J. Trump, invited the Pulaski Parade delegation to his residence at Trump Tower for a wonderful reception. He extended his best wishes to the Polish American community for a joyous celebration on this special day and throughout Polish Heritage Month. Thank you, Mr. President! God bless you! 🇺🇸🤝🇵🇱”

Również w niedzielę, na platformie Truth Social, Donald Trump zamieścił wideo, w którym pozdrowił Polonię z okazji Dnia Generała Pułaskiego – w wideo podkreślił zasługi Pułaskiego, mówiąc, że był odważny i silny i reprezentuje wiele dla Polaków.

Donald Trump powiedział, że o przygotowanie nagrania poproszony został przez “wielkich polskich patriotów,” których zna i szanuje i że jest to dla niego zaszczyt. “Życzę wszystkim wspaniałego Dnia Pułaskiego – jeżeli jesteście w Paradzie, to jeszcze lepiej. Kochamy Polskę, kochamy Polaków i nie ma nikogo lepszego – są cudowni, silni i mądrzy. Uczynimy Amerykę Znowu Wielką” – zakończył Donald Trump.

Wywiad Michała Rachonia z Donaldem Trumpem można zobaczyć tutaj:

Autorka: Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Komitet główny Parady Pułaskiego, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu