Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dożynki Podhalańskie: Na prawdziwe góralskie świętowanie serdecznie zaprasza Stanisław Sarna

Opublikowano

dnia

Dożynki są po to by tradycyjnie podziękować Bogu za plony, ale są także okazją by po prostu spotkać się razem, cieszyć i biesiadować. A jeśli wspólne świętowanie organizują górale, to już wiemy, że nie obejdzie się bez ludowych strojów, bryczek i niezrównanej kuchni. W studiu Radia Deon Chicago prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Stanisław Sarna, zaprasza na wydarzenie całą Polonię góralskim „piknie Wos pytomy”.

Dożynki Podhalańskie rozpoczną się Mszą Św., ponieważ to Bogu zawsze winniśmy cześć i podziękowania za wszystko co dostajemy.

Polscy górale potrafią dziękować jak nikt inny, a Związek Podhalan w Północnej Ameryce – największa góralska organizacja poza granicami kraju – stara się to wielkowiekową tradycję utrzymywać i przekazywać młodym pokoleniom, mówi Stanisław Sarna.

Dożynki będą miały miejsce w niedzielę, 17 września, w Slovenian Catholic Mission w Lemont. Msza Św. rozpocznie się o godzinie 11.00AM a uświetniona będzie tradycyjnymi dożynkowymi wieńcami.

Na pewno wszyscy goście, którzy przybędą na to uroczyste świętowanie zobaczą prawdziwy kawałek Podhala – wśród atrakcji będzie gazdowska parada, konkurs wieńców, pokaz góralskiej sztuki i rzemiosła, bryczki czy występy góralskich zespołów i kapel.

„To właśnie jest naszym celem, żeby przez organizowanie takich posiadów jak te dożynki, pokazać tą naszą wielką kulturę” podkreśla prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

Podczas tegorocznej parady gazdowskiej zaprezentują się furmani w tradycyjnych góralskich strojach wraz ze swoimi wspaniałymi  końmi i dorożkami.

Nie zabraknie przeróżnych atrakcji dla dzieci i dorosłych; zabaw i konkursów. W tym: śmieszne klauny, malowanie twarzy, dmuchane zamki, przejażdżki bryczką konną, bogata loteria fantowa, lody nowotarskie, stoiska sponsorów z przeróżnych branży.

Pysznego góralskiego jedzenia nie trzeba nikomu specjalnie zachwalać.

„Są to niepowtarzalne wydarzenia” podkreśla Stanisław Sarna. „Warto być ich uczestnikiem”.

Informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie Związku Podhalan w Północnej Ameryce i profilu fb.

Bądźcie w Lemont 17 września!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Polish Consulate in Chicago

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar zapraszają nie tylko młodych na chicagowską Lednicę

Opublikowano

dnia

Autor:

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina Ojca Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago. Na wspólną modlitwę i czuwanie w czasie XVIII Lednickich Spotkań Młodych zapraszają w studiu Radia Deon jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Już w najbliższą sobotę, 23 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Idź z Barankiem”.

Jolanta Waśko, która od lat krzewi tu ideę lednickich spotkań, miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. W tym roku na lednickie spotkanie w Chicago, przybył kardynał Józef Glemp. W tamtym czasie po raz pierwszy spotkanie w Chicago odbyło się wcześniej, przed wydarzeniem w Polsce.

„Jestem wychowanką Ojca Jana Góry, wyszłam z jego duszpasterstwa akademickiego jak jeszcze nie było Lednicy” tłumaczy Jola Waśko. 

Ojciec Jan bardzo kochał Jana Pawła II i Lednica powstała jako odpowiedź na dokument papieża Jana Pawła II, który chciał przygotować Kościół katolicki do przejścia w III Tysiąclecie” wyjaśnia Jolanta Waśko.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im radość, śpiew i taniec.

„Będziemy ze sobą rozmawiać, będziemy się poznawać” mówi Jolanta Waśko, by doświadczyć nie tylko miłości samego Jezusa ale również „miłości poprzez drugiego człowieka”.

W czasie spotkania ważne będą trzy gesty: gest zwołania, dzielenia się chlebem i nawiązanie relacji z panem Jezusem.

Po Mszy Św. odbędzie się wspólna modlitwa z symbolicznym łamaniem pieczęci naszego zniewolenia, zapowiada Gość Radia Deon Chicago. Tej modlitwie będzie towarzyszył taniec.

Aleksandra Hejnar wprawdzie nie miała okazji być na Lednicy w Polsce, ale planuje taki wyjazd w przyszłości. Natomiast w chicagowskiej Lednicy uczestniczyła już ponad 10 razy.

Celem tegorocznego lednickiego spotkania w Chicago będzie wybranie Chrystusa, który będzie przedstawiany jako Baranek. Dlatego uczestnicy są proszeni o przyniesienie ze sobą flag z Barankiem oraz dzwoneczków, które zostaną wykorzystane w kilku momentach spotkania.

XVIII Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 23 września, w parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka a Gościem Specjalnym będzie Ojciec Tomasz Albrecht OP.

Początek spotkania – godzina 5.30PM.

Serdecznie Zapraszamy!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, LEDNICA 200 Chicago
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Jerzy Brzóska zaprasza na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

„Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” taki jest temat rekolekcji, które odbędą się w dniach od 29 września do 1 października w ośrodku Camp Vista w Wisconsin. W studiu Radia Deon Ojciec Jerzy Brzóska SJ z Ośrodka Milenijnego w Chicago zaprasza na wspólną modlitwę i rozważania „czy to wiara czy już magia”. Osoby, które zgłoszą swój udział w rekolekcjach do najbliższej niedzieli poniosą mniejsze koszty zakwaterowania i posiłków.

„W tym roku obchodzimy 15-lecie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i te rekolekcje praktycznie od samego początku się rozpoczęły” zaznacza Ojciec Jerzy Brzóska. 

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 września, wieczorem, wspólną Eucharystią i posiłkiem. Główne konferencje i spotkania mają miejsce w sobotę, po porannej modlitwie medytacyjnej.

Temat: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad obecnością magicznych elementów w naszym codziennym życiu, a także w podejściu do wiary, wyjaśnia nasz Gość.

„To są rekolekcje, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ale one są otwarte dla wszystkich” podkreśla Ojciec Jerzy Brzóska. Celem spotkań jest pogłębienie wiary i bardziej dojrzałe spojrzenie na to co przeżywamy w swojej codzienności.

Aby wziąć w nich udział trzeba tylko spełniać wymóg związany z wiekiem, tzn. mieć ukończone 21 lat.

Na rekolekcje można się zapisywać do 24 września, ale jeśli to zrobicie do najbliższej niedzieli, 17 września, zapłacicie niższą cenę za noclegi i posiłki – 150 dolarów. Po tej dacie koszty wynoszą 170 dolarów.

Zapisów można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Numer tel. to 773 777 70 00.

Formularz zgłoszeniowy można ściągnąć ze strony Jezuitów lub Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Można także skorzystać z kodu QR umieszczonego na plakatach zapowiadających rekolekcje.

Serdecznie Zapraszamy!

Prawie 5 lat temu tak dobrze znany chicagowskiej Polonii chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił w pożarze kaplicę.

Została ona odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy. Podczas specjalnego radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Nowa kaplica została poświęcona podczas uroczystości, która odbyła się 4 czerwca 2022 r.

 

Źródło: informacja własna
Foto: CampVista, WŻCh

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Jerzy Karpiński: Z radością wielką przyjechałem. Jezuita odwiedził Chicago po 6 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2017 roku Ojciec Jerzy Karpiński opuścił Chicago po 7 latach sprawowania posługi w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Polonia  żegnała wtedy swojego duszpasterza, współtwórcę programów wsparcia dla rodzin i małżeństw, duchowego opiekuna środowiska artystycznego i nauczycielskiego, oraz wielu organizacji polonijnych. Duchowny wrócił do Polski, do Bytomia, gdzie już przebywa na emeryturze, ale właśnie odwiedził Wietrzne Miasto i studio Radia Deon.

Minęło dokładnie 6 lat od dnia kiedy kilkaset osób żegnało Ojca Jerzego Karpińskiego w czasie uroczystego nabożeństwa i spotkania.

Duszpasterz pochodzi z Nowego Sącza. W ciągu swojej kapłańskiej posługi pracował w Gliwicach, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu i kilkudziesięciu innych polskich parafiach, a także w Rzymie, Niemczech, na Syberii, Moskwie, Kazachstanie i Chicago.

Wiele inicjatyw, które Ojciec Jerzy Karpiński zapoczątkował pracując w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago nadal trwa i rozwija się po dziś dzień, a nasza Polonia wspomina kapłana niezwykle serdecznie.

Warsztaty rozwoju duchowego  “12 Kroków ku Pełni Życia” są skierowane do osób z zaniżoną samooceną, przeżywających lęki, pragnących zmiany swojego życia na lepsze i szukających pogłębienia swojej osobistej relacji z Bogiem.

„Inicjatywy te oparte są na ludziach świeckich, którzy stale pokazują swoją moc wiary i zaangażowanie w życie Kościoła” z radością podkreśla Gość Radia Deon.

Wracając do Polski w 2017 roku Ojciec Jerzy Karpiński wrócił do zupełnie innego kraju, ponieważ wcześniej pracował w duszpasterstwie parafialnym w Ojczyźnie w 1983 roku. „To był dla mnie szok jak przyjechałem” zaznacza Jezuita.

W latach 80-tych młodzież uciekała ze szkoły by przyjść na lekcje religii, wspomina nasz Gość.

„Jak wyjechałem do Polski to się tam zaangażowałem i zacząłem robić to samo co umiałem” mówi Ojciec Jerzy Karpiński. „Byłem misjonarzem miłosierdzia, i jestem. No więc tak jak spowiadałem tutaj tak i spowiadam tam”.

Jak zaznacza duchowny, wiele osób pyta go czego duszpasterstwo w Chicago może nauczyć się od duszpasterstwa w Polsce. Nasz Gość uważa jednak, że taka nauka i wymiana doświadczeń powinna iść w obie strony i Polacy mogliby dużo nauczyć się od Polonii.

Jezuita podkreśla, że wiele osób potrzebuje uważnego wysłuchania, niekoniecznie jakiejś rady.

W Chicago duszpasterz zagościł tylko z krótką wizytą. Ale obiecał, że jeszcze nas odwiedzi, jeśli tylko będzie mógł.

„Z radością wielką przyjechałem i naprawdę tęskniłem i tęsknię” zapewnia Ojciec Jerzy Karpiński, dodając, że „służba nie drużba” i duchowni muszą iść tam, gdzie im każą.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Baraniak

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu