Kościół
Papież Franciszek oficjalnie potwierdził: Carlo Acutis zostanie świętym

Carlo Acutis, specjalista od komputerów, który od najmłodszych lat korzystał z Internetu, aby szerzyć wiarę katolicką, zostanie pierwszym świętym Kościoła z pokolenia milenialsów. Papież Franciszek wraz z grupą kardynałów zatwierdził kanonizację 15-latka, który w 2006 roku zmarł na białaczkę, na poniedziałkowym spotkaniu w Watykanie.
Carlo Acutis prawdopodobnie zostanie ogłoszony świętym w 2025 roku, w roku jubileuszowym Kościoła. Nastolatek był gorliwym katolikiem, który od najmłodszych lat uczył się programowania i tworzył strony internetowe o tematyce duchowej, w tym szeroko chwaloną bazę danych cudów eucharystycznych z całego świata.
Przypisuje mu się pomoc bezdomnym i obronę ofiar znęcania się za jego życia, a także udział w dwóch cudach uzdrowienia po jego śmierci – co jest liczbą wymaganą dla wszystkich katolickich świętych. O uznaniu przez papieża drugiego cudu, który miał miejsce z jego udziałem, informowaliśmy 27 maja.
Kościelny proces Carlo Acutisa rozpoczął się w 2013 r., kiedy papież zatwierdził sprawę jego beatyfikacji i kanonizacji i nadał mu tytuł „Sługi Bożego”. Nastolatek został następnie beatyfikowany w październiku 2020 r.
Pierwszym przypisywanym mu cudem było uzdrowienie brazylijskiego dziecka cierpiącego na rzadką chorobę trzustki. Drugi był związany z dziewczyną z Kostaryki, która doznała poważnego urazu głowy po upadku z roweru we Florencji we Włoszech.
Ostatnią osobą, ogłoszoną świętą w lutym tego roku, była Argentynka żyjąca w XVIII wieku.
Carlo Acutis urodził się w 1991 roku w Londynie we włoskiej rodzinie, a następnie przeprowadził się do Mediolanu. Wiary nie wyniósł z domu. Państwo Acutis nie odczuwali potrzeby modlitwy, a do kościoła chodzili jedynie okazjonalnie. W sercu Carla pragnienie Boga zasiane było jednak od najmłodszych lat, a w wyrośnięciu w wierze pomogła mu opiekunka – Polka, Beata Storczyńska, która wówczas studiowała we Włoszech.
Acutis był także zafascynowany komputerami, sam nauczył się korzystać z Internetu, a także programowania i projektowania graficznego. Połączył te pasje, projektując strony internetowe dla swojej parafii i szkoły, zanim podjął się jeszcze większego projektu: dokumentowania doniesień o cudach eucharystycznych na całym świecie.

Carlo Acutis
Ostatecznie Carlo Acutis skatalogował ponad 150 cudów, wymieniając je w kilkunastu językach i tworząc dla każdego z nich strony internetowe do pobrania, zawierające mapy i inne elementy wizualne. Strona internetowa stała się narzędziem do nauczania religii w parafiach na całym świecie, a Kościół okrzyknął ją – zarówno wówczas, jak i obecnie – sposobem na wykorzystanie nowoczesnych technologii dla dobra duchowego.
Nastolatek uwielbiał także grać w gry wideo, takie jak Halo, Super Mario i Pokémony — choć ograniczał się do jednej godziny tygodniowo. Grał także na saksofonie, kochał piłkę nożną i psy.
Carlo zmarł w październiku 2006 roku, zaledwie kilka dni po zachorowaniu na ostrą białaczkę szpikową. Przed śmiercią poprosił, aby pochowano go w Asyżu ze względu na jego oddanie św. Franciszkowi z Asyżu i został tam ponownie pochowany w 2007 roku.
Ciało Acutisa zostało ekshumowane w 2019 roku i przeniesione do sanktuarium w kościele Najświętszej Marii Panny, czyli dokładnie w tym samym miejscu, w którym święty Franciszek miał zrzucić swoje luksusowe ubranie na rzecz habitu, wyrzekając się bogactwa.
Pozostaje tam wystawiony w szklanej gablocie, ubrany w niebieskie dżinsy, sportową bluzę i tenisówki Nike.
Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, podczas obchodów jego beatyfikacji w październiku 2020 r. grób Carlo Acutisa odwiedziło ponad 41 000 – pomimo surowych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.
Strona internetowa Acutisa została przetłumaczona na wiele języków i posłużyła jako podstawa dla wystawy objazdowej. O pokazaniu ekspozycji w Hollywood pisaliśmy 10 lipca. Nastolatek jest już uhonorowany posągami w Szkocji i Irlandii, a papież Franciszek błogosławił jego pomnik przeznaczony dla sierocińca w Kairze.
Źródło: npr
Foto: YouTube, fb Antonia Salzano Acutis
News USA
Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.
Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.
Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.
Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem
Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.
„Pasja” – film, który podzielił i poruszył
Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.
Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.
Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.
Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
Kościół
Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.
„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.
Wyruszyli z Chrystusem w sercu
Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.
Pielgrzymi z misją
Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.
Nadzieja w czasach zamętu
„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.
Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.
Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.
Kalendarium pielgrzymki Drexel:
- Start: Indianapolis, 18 maja 2025
- Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
- Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
- Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
- Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa
Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.
Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
News USA
J.D. Vance u Leona XIV

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.
Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.
J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria