Połącz się z nami

NEWS Florida

UWAGA: Rekiny. Co zrobić gdy zaatakuje drapieżnik? Jak zwiększyć szanse na wyjście cało z niebezpiecznej sytuacji?

Opublikowano

dnia

Choć atak rekina jest bardzo mało prawdopodobny czasem jednak się zdarza. Nastoletnia Addison Bethea z Florydy została niedawno poważnie ranna, gdy rekin zaatakował ją w wodach niedaleko Keaton Beach na Florydzie. Przeczytaj co możesz zrobić by korzystać z morskich kąpieli i być bezpiecznym.

Międzynarodowe akta dotyczące ataków rekinów w Muzeum Historii Naturalnej Florydy znalazły tylko 73 potwierdzone, niesprowokowane ukąszenia ludzi przez rekiny i 39 potwierdzonych, prowokowanych ataków w 2021 roku na całym świecie.

W 2021 r. Stany Zjednoczone prowadziły w niesprowokowanych atakach rekinów z liczbą 47 incydentów; Floryda miała najwyższą sumę stanową – 28.

Jednak możesz podjąć kroki, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie podczas ataku niebezpiecznej ryby.

Przeczytaj co powinieneś zrobić by być bezpiecznym.

REKLAMA REKLAMA

Zanim wejdziesz do wody

 • Poznaj środowisko, w którym pływasz.
 • Unikaj ujść rzek – często mętne wody estuariów, są ulubionym miejscem rekinów, które najczęściej atakują ludzi, wraz z żarłaczami białymi i rekinami tygrysimi.
 • Unikaj obszarów z łowieniem ryb – resztki wyrzucane z łodzi przyciągają rekiny, lepiej także nie pływać w odległości około 50 metrów od miejsca, w którym ktoś łowi ryby z brzegu.
 • Zanim wejdziesz do wody, obserwuj niezwykłą aktywność ryb, na przykład całą masę małych i średnich ryb wyskakujących z wody, to możliwy znak, że w pobliżu może być rekin.
 • Unikaj zmierzchu i świtu jako pory do kąpieli – jest to również czas, kiedy atak rekina jest najbardziej prawdopodobny.
 • Pływaj na strzeżonych plażach i uzyskaj informacje o aktywności rekinów od ratowników.
 • Nie noś błyszczących przedmiotów w wodzie – rekiny szukają ryb, a błysk w mętnej wodzie może je zwabić.
 • Podążaj za swoim instynktem – jeżeli nie masz zaufania do wody, to nie wchodź do niej.

Jeśli w pobliżu pojawi się rekin

 • Nie panikuj – gwałtowne ruchy mogą pobudzić rekina do ataku, ryby te często gryzą by sprawdzić z czym mają do czynienia
 • Utrzymuj kontakt wzrokowy – gdy rekin pływa wokół ciebie, obracaj za nim głowę i staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, rekiny atakują z zasadzki, nie lubią gdy ofiara je obserwuje. Skierować się w stronę rekina, żeby wiedział, że go widzisz i że za nim podążasz. Następnie powoli cofnij się w kierunku wyjścia na łódź lub brzeg.
 • Pozostań duży lub stań się mały – jeśli rekin jest wyraźnie w trybie ataku, musisz zrobić się jak największy w wodzie, by go wystraszyć. Ale jeśli rekin po prostu przepływa obok lepiej zwinąć się w kłębek.

Jeśli zostaniesz zaatakowany

 • Nie udawaj martwego – przejdź do agresywnej obrony: uderzaj, kop i szturchaj w newralgiczne miejsca — ale uważaj, gdzie celujesz i unikaj jego paszczy, kieruj atak na jego skrzela w pobliżu płetw piersiowych.
 • Jeśli masz coś przy sobie, zamień to w broń – użyj aparatu lub rurki do nurkowania.
 • Odetnij kąty – postaraj się znaleźć pozycję, w której rekin nie będzie mógł cię wyprzedzić, trzymaj się tyłem do jakiegoś obiektu, np rafy koralowej, to pozwala trzymać rekina w zasięgu wzroku przed sobą.
 • Powoli się cofaj – staraj się nie rzucać i chlapać, płynąc stopniowo do tyłu w kierunku brzegu.

Wykonanie powyższych czynności może do pewnego stopnia pomóc, ale  prawdopodobieństwo ucieczki bez obrażeń, gdy zaatakuje duży rekin, jest tak naprawdę niewielkie.

Dobrym pomysłem jest pływanie w towarzystwie innych osób. Nie tylko zmniejsza szanse na atak, ale jest ktoś, kto pomoże ci dotrzeć do łodzi lub na brzeg, jeśli zostaniesz ugryziony.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/Vpommeyrol

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu