Połącz się z nami

News Chicago

Dzieci w Illinois nie potrafią czytać. To przekłada się na ich pracę i zarobki w przyszłości

Opublikowano

dnia

Dane stanowe pokazują, że 7 na 10 uczniów klas trzecich w Illinois nie potrafi czytać na poziomie klasy podstawowej, co oznacza, że ​​większość z nich czekają edukacyjne trudności. Trzecia klasa to kamień milowy w nauce umiejętności czytania, ponieważ uczniowie muszą ją opanować do tego czasu – w przeciwnym razie nie będą w stanie przyswoić sobie wiedzy w wyższych klasach.

„Uczniowie, którzy nie nauczą się czytać przez pierwsze trzy lata szkoły, napotykają ogromne trudności, gdy później są proszeni o czytanie, aby się uczyć” – podaje Krajowe Centrum Doskonalenia Narzędzi dla Pedagogów.

Tysiące uczniów klas trzecich w Illinois doświadczy ogromnych trudności w nadchodzących latach, ponieważ prawie trzy czwarte nie spełniło wspólnych podstawowych standardów w zakresie czytania w ramach Illinois Assessment of Readiness w 2023 r.

Uczniowie nie będą jedynymi, którzy odczują konsekwencje niskiego wskaźnika umiejętności czytania w Illinois. Społeczeństwo pokryje koszty ich trudności czytelniczych, ponieważ umiejętność czytania ucznia pod koniec trzeciej klasy jest rozsądnym prognostykiem prawdopodobieństwa ukończenia przez niego szkoły średniej.

Jeśli stan Illinois nie przygotuje swoich uczniów do sprawnego czytania do końca trzeciej klasy, należy spodziewać się, że więcej uczniów porzuci szkołę średnią. Osoby, które porzuciły szkołę średnią, charakteryzują się wyższą stopą bezrobocia, a kosztem dla gospodarki są często ich niższe składki podatkowe i większe uzależnienie od opieki społecznej.

Według Children’s Reading Foundation, jeśli w trzeciej klasie uczeń ma trudności z czytaniem, nawet połowa drukowanego programu nauczania dla czwartej klasy jest dla niego niezrozumiała. Tacy uczniowie częściej mają problemy z opanowaniem innych przedmiotów, takich jak historia czy matematyka. Muszą umieć czytać, aby zrozumieć nauczane pojęcia.

W 2023 r. niecałe 29% uczniów klas trzecich w Illinois osiągnęło lub przekroczyło standardy umiejętności czytania. Oznacza to, że 7 na 10 uczniów klas trzecich nie potrafiło czytać na poziomie podstawowym. Uczniowie klas trzecich odnotowali najniższy odsetek uczniów potrafiących czytać w porównaniu do wszystkich pozostałych klas badanych w 2023 r.

W 81 szkołach publicznych w Illinois żaden uczeń trzeciej klasy nie potrafił czytać na poziomie klasy podstawowej. Szkoły publiczne w Chicago stanowiły 51 z nich.

Statystyki są jeszcze gorsze w przypadku uczniów z mniejszości i uczniów o niskich dochodach w Illinois. Tylko 13% czarnych uczniów trzecich klas i 17% latynoskich uczniów trzecich klas potrafiło czytać, a 16% uczniów trzecich klas o niskich dochodach osiągnęło w tym biegłość.

16 stanów osiąga lepsze wyniki niż Illinois w rankingu Nation’s Report Card

Co dwa lata Krajowe Centrum Statystyki Edukacyjnej przeprowadza Krajową Ocenę Postępów Edukacyjnych, zwaną również „Nation’s Report Card”. Celem oceny jest zmierzenie osiągnięć edukacyjnych i postępów uczniów w danym stanie. Dodatkowo wyniki te pozwalają na porównanie uczniów pomiędzy stanami.

Z oceny wynika, że ​​w 2022 r. zaledwie 33% uczniów czwartych klas szkół publicznych w Illinois osiągnęło poziom biegłości w czytaniu lub wyższy. W 16 stanach większy odsetek uczniów czwartych klas szkół publicznych osiągnął lub przekroczył standardy umiejętności czytania określone w ocenie, w porównaniu z Illinois.

Na Środkowym Zachodzie, w trzech dodatkowych stanach uczniowie klas czwartych osiągnęli 33% biegłości w ocenie czytania, w: Iowa, Indianie i Wisconsin.

Ohio i Nebraska to jedyne stany Środkowego Zachodu, w których odsetek uczniów klas czwartych osiągających poziom umiejętności czytania taki sam lub wyższy niż Illinois, wynosił 35% w Ohio i 34% w Nebrasce. W pozostałych sześciu stanach Środkowego Zachodu odsetek ten był niższy, w tym w czterech stanach – Dakocie Północnej, Kansas, Missouri i Michigan – odnotowano odsetek niższy niż krajowy wynoszący 32%.

Czytanie a praca

Ceną płaconą przez uczniów za słabą umiejętność czytania i pisania w trzeciej klasie jest niższy potencjał zarobkowy w przyszłości. Według danych z badania Current Population Survey przeprowadzonego przez Census Bureau w 2017r., średnie roczne zarobki dorosłych w wieku od 25 do 34 lat, którzy nie ukończyli szkoły średniej, były o 6000 dolarów niższe niż zarobki osób z dyplomem.

Stopa bezrobocia wśród osób, które porzuciły szkołę średnią, wyniosła 13% w porównaniu do 7% stopy bezrobocia wśród osób, które ukończyły szkołę średnią.

Ponadto przeciętne porzucenie szkoły średniej kosztuje gospodarkę około 272 000 dolarów w porównaniu z osobami, które ukończyły szkołę średnią, z powodu niższych składek podatkowych, większego uzależnienia od Medicaid i Medicare, wyższego wskaźnika działalności przestępczej i większego uzależnienia od opieki społecznej, według Krajowego Centrum Statystyki Edukacyjnej.

Dane z badania American Community Survey przeprowadzonego w 2022 r. przez Census Bureau wykazały, że 9,6% mieszkańców stanu Illinois w wieku 25 lat i starszych nigdy nie uzyskało dyplomu szkoły średniej. Obejmuje to 5%, którym nie udało się dotrzeć do klasy wyższej niż dziewiąta.

Tylko w 17 stanach występuje większy odsetek osób w wieku powyżej 25 lat, które nie uzyskały dyplomu szkoły średniej. Illinois ma drugi najwyższy wskaźnik na Środkowym Zachodzie, a jedynie Indiana odnotowuje wyższy odsetek osób w wieku 25 lat i starszych bez dyplomu szkoły średniej, wynoszący 9,8%.

 

Źródło: Illinois Policy
Foto: istock/Choreograph/Wavebreakmedia/Drazen Zigic/Userba011d64_201/Weedezign/

News Chicago

Były policjant z Chicago zginął w samo południe w strzelaninie w zachodniej części miasta

Opublikowano

dnia

Autor:

Emerytowany funkcjonariusz policji w Chicago, 73-letni Larry Neuman, zginął w czwartkowej strzelaninie w zachodniej części miasta. Był najdłużej pracującym technikiem ds. bomb w CPD, zanim w 2010 r., po 28 latach pracy w policji, został specjalistą ds. materiałów wybuchowych dla Administracji Bezpieczeństwa Transportu TSA.

Policja podała, że ​​około 11:30AM Larry Neuman został kilkakrotnie postrzelony przy 4300 West Monroe Street w West Garfield Park. Do strzelaniny mogło dojść podczas próby napadu. Były policjant został zabrany do szpitala Stroger w stanie krytycznym, gdzie później stwierdzono jego zgon.

Policja i przyjaciele rodziny przekazali, że w czwartek Neuman i jego żona pracowali pod domem kosząc trawnik, gdy podeszło do nich trzech młodych mężczyzn. Żona byłego policjanta właśnie weszła do domu, gdy usłyszała padające strzały.

Larry Neuman był jednym z pierwszych afroamerykańskich techników zajmujących się bombami w historii wydziału. Przez dziesięciolecia chronił West Side i służył jako pastor kilka kroków od domu swojej rodziny w pobliżu Monroe i Kildare, w którym mieszkał około pół wieku.

Rozpoczął pracę w policji w Chicago w 1982 r., a w 2010 r. przeszedł na emeryturę. Obecnie pracował jako specjalista ds. materiałów wybuchowych dla TSA, na lotniskach O’Hare, jak i Midway.

Według rzecznika TSA, Neuman przeszkolił wielu pracowników kontroli bezpieczeństwa na obu lotniskach w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych i innych potencjalnych zagrożeń.

Był także wyświęconym kaznodzieją i weteranem piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, który służył podczas wojny w Wietnamie.

Larry Neuman

Procesja pod przewodnictwem policji opuściła szpital Stroger około 3:30PM. Radiowozy i ciężarówki zajmujące się techniką bombową prowadziły ambulans przewożący ciało emerytowanego policjanta. Zwłoki Larry’ego Neumana było eskortowane krótką drogą do Biura Lekarza Sądowego Powiatu Cook przez kilka osób, z którymi służył przez dziesięciolecia.

Za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania i skazania w związku z morderstwem Neumana wyznaczono nagrodę w wysokości 25 000 dolarów – ogłosiła w czwartek wieczorem Chicago Police Memorial Foundation.

Anonimowe wskazówki można przesyłać na stronie CPDTip.com lub dzwoniąc do organizacji przeciwdziałających przestępstwom pod numer 1-800-535-STOP. Obecnie nikt nie przebywa w areszcie w związku z zabójstwem. Dochodzenie prowadzi chicagowska policja.

 

Źródło: abc7, gunmemorial
Foto: X, gunmemorial
Czytaj dalej

News Chicago

1 lipca w Illinois zaczną obowiązywać nowe przepisy. Poznaj te najważniejsze

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy większość nowych przepisów stanu Illinois wchodzi w życie z początkiem roku kalendarzowego, inne akty prawne zaczynają obowiązywać w połowie roku. Co najmniej 9 ustaw przynajmniej częściowo wejdzie w życie 1 lipca, a kilka z nich może mieć wpływ na tysiące mieszkańców stanu. Które warto znać?

HB 3882 – Prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

Od 1 lipca nieudokumentowani imigranci będą mogli uzyskać prawo jazdy stanu Illinois. Zastąpi ono obecne prawo jazdy dla tymczasowych gości – Temporary Visitors Driver’s License TVDL, które obecnie posiada ponad 300 000 osób w Illinois.

Zgodnie z tekstem projektu, osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie samochodu, przedstawić dowód tożsamości w celu uzyskania prawa jazdy oraz udokumentować co najmniej roczny pobyt na terenie stanu Illinois.

Według prawodawców stanu Illinois, licencje będą zgodne z wymogami określonymi w federalnej ustawie o REAL ID. Tym samym Illinois dołączy do wielu stanów o podobnej procedurze, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

HB 1122 – Ustawa o ochronie pracowników kontraktowych

1 lipca w Illinois wejdą w życie także zwiększone zabezpieczenia pracowników kontraktowych.

Przede wszystkim ustawa zobowiązuje firmy do płacenia im w terminie lub przed terminem płatności ustalonym w umowie. Jeżeli w umowach nie określono terminu płatności, odszkodowanie należy się najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia pracy.

Ustawa zwiększa także ochronę niezależnych pracowników przed groźbami, zastraszaniem, dyscypliną, molestowaniem i dyskryminacją, a także kodyfikuje sposoby zgłaszania naruszeń ustawy Departamentowi Pracy stanu Illinois.

SB 1782 – Prawo pracy dla dzieci – gwiazdy mediów społecznościowych

Ustawa dotyczy szczególnie dzieci, które pojawiły się w treściach zamieszczanych w mediach społecznościowych, a nie dziecięcych aktorów i muzyków.

Umożliwi dzieciom poniżej 16 roku życia otrzymanie części ich zarobków brutto, a rodzice będą zobowiązani do prowadzenia rejestrów dotyczących pojawiania się ich dzieci w treściach w mediach społecznościowych. Zgodnie z przepisami zarobki te muszą być odkładane na rachunkach powierniczych do czasu osiągnięcia przez dzieci 18. roku życia.

Ponadto projekt ustawy umożliwia obecnie osobom, które ukończyły 18 lat, podjęcie kroków prawnych, jeśli jako dzieci pojawiły się w filmach generujących przychody w mediach społecznościowych i nie otrzymywały wówczas odpowiedniego wynagrodzenia.

SB 1993 — Zmiana kodeksu szkolnego dotyczącego przeprowadzania testów oceniających

Ustawa ta nakłada na rady szkolne obowiązek przeprowadzania publicznych głosowań przed zatwierdzeniem nowych umów na przeprowadzanie egzaminów oceniających przeprowadzanych przez okręgi. Zgodnie z tekstem przepisów spotkania te muszą być zapowiadane i odbywać się w otwartej przestrzeni.

Minimalna płaca i urlopy w Chicago

Od 1 lipca minimalna stawka godzinowa w Chicago wzrośnie z 15,80 dolarów do 16,20 dolarów za godzinę dla firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników. Dla osób zatrudniających 20 lub mniej pracowników płaca minimalna także wzrośnie do 16,20 dolara.

Pracownicy Chicago będą również uprawnieni do dwóch rodzajów płatnego urlopu począwszy od 1 lipca, przy czym wszyscy pracownicy, którzy przepracują co najmniej 80 godzin w ciągu 120 dni, będą uprawnieni do maksymalnie 5 dni płatnego urlopu i 5 dni płatnego zwolnienia chorobowego.

Szczegółowo o nowej płacy minimalnej w Chicago i prawie do urlopu pisaliśmy 10 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/FabrikaCr/DragonImages/AndreyPopov/
Czytaj dalej

News Chicago

Pozew przeciwko operatorowi Chicago Skyway zarzuca zawyżanie opłat za przejazd drogą

Opublikowano

dnia

Autor:

Wykonawca robót budowlanych z Wilmette, Rocky Rowe, który korzysta z Chicago Skyway od 20 lat jest jedynym wymienionym z nazwiska powodem w zbiorowym pozwie przeciwko operatorowi drogi z związku z zawyżonymi opłatami za przejazd. Sprawa została złożona we wtorek w sądzie okręgowym powiatu Cook.

W pozwie zarzuca się spółce obsługującej Chicago Skyway nadmierne obciążanie użytkowników, którzy płacą za dużo od 10 centów do 1,20 dolara za podróż, w zależności od wielkości pojazdu. Zawyżone opłaty wyniosły szacunkowo 3 miliony dolarów w okresie 5 lat kończącym się w marcu. O styczniowej podwyżce opłat za przejazd pisaliśmy tutaj.

Chicago Skyway została sprzedana w 2022 roku po raz drugi w ciągu 7 lat.

Sprzedaż dwóch trzecich udziałów, należących do Ontario Teachers’ Pension Plan, za 2 miliardy dolarów australijskiej spółce Atlas Arteria Ltd., wygenerowała dla miasta opłaty transakcyjne w wysokości 25 milionów dolarów. Ontario Teachers’ Pension Plan zachował własność pozostałej jednej trzeciej udziałów.

Oskarżonymi w pozwie są Skyway Concession, a także Atlas Arteria, Ontario Teachers’ Pension Plan i Calumet Concession Partners Inc., właściciel Skyway Concession.

Nieżyjący już założyciel firmy Krislov & Associates, Clint Krislov, spędził lata na krucjacie przeciwko szaleństwu prywatyzacyjnemu, które rozpoczęło się od Skyway i trwało dalej, wraz ze sprzedażą parkometrów i parkingów w centrum Chicago.

Były burmistrz Richard M. Daley kierował pierwotną sprzedażą Skyway, co stało się znane w ratuszu jako Wielka Wyprzedaż Chicago („Great Chicago Sell-Off”).

Umowa Skyway umożliwiła operatorom regularne podwyższanie opłat. Stawka dla samochodów na skrócie z Chicago do Indiany wynosi obecnie 7,20 dolara, natomiast stawki są znacznie wyższe w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch osiach. Kierowcy samochodów płacili 2 dolary w 2004 roku.

Dzięki większemu ruchowi i wzrostowi opłat sprywatyzowany Chicago Skyway wygenerował 120 mln dolarów przychodów w 2022 r., czyli roku ostatniej podsumowanej sprzedaży, w porównaniu z 114,3 mln dolarów rok wcześniej, jak wykazał audyt Skyway za 2022 r.

To znacznie ponad 92 miliony dolarów rocznych przychodów Skyway w 2019 roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube. Skyway Concession Company
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu