Połącz się z nami

News Chicago

Nowe przepisy dotyczące szkół i edukacji w Illinois, które zaczną obowiązywać od stycznia

Opublikowano

dnia

Co najmniej 19 z prawie 200 nowych przepisów Illinois, które mają wejść w życie w 2023 r., będzie miało bezpośredni wpływ na szkoły, uczniów, pracowników i edukację w całym stanie. Zapoznaj się z najważniejszymi.

10 z 19 nowych przepisów stanowych, które wkrótce wpłyną na to, co dzieje się w murach szkolnych i na terenie szkoły.

SB2109: Członkowie rady szkolnej muszą być „poinformowani o traumie”

Począwszy od roku szkolnego 2023-2024, członkowie rady szkolnej muszą ukończyć kurs State Board of Education w zakresie praktyk związanych z traumą uczniów i personelu.

Szkolenie może obejmować między innymi: rozpoznawanie traumy i leczenie traumy wśród studentów i pracowników, wpływ traumy na zachowanie i uczenie się uczniów, rozpowszechnienie traumy wśród uczniów i osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia traumy, doświadczanie traumy i nie tylko.

HB3296: Szkoły muszą ustanowić gotowość do kariery dla uczniów klas 6-12

Rady szkolne muszą, nie później niż 1 lipca 2025 r., ustanowić program ścieżek kariery i edukacji technicznej dla uczniów klas od 6 do 12.

Ścieżki muszą „przygotowywać uczniów zapisanych do klas od 6 do 12 do podejmowania świadomych planów i decyzji dotyczących ich przyszłych celów edukacyjnych i zawodowych, w tym ewentualnego uczestnictwa w ścieżce kariery i edukacji technicznej, poprzez zapewnienie uczniom możliwości aby zbadać szeroką gamę dziedzin kariery wymagających wysokich umiejętności, wysokich zarobków i popytu”.

SB3936: Ustanawia infolinię „Safe2Help” dla uczniów i personelu szkoły

Ta ustawa nakłada na stan Illinois obowiązek utworzenia gorącej linii „Safe2Help”, za pośrednictwem której uczniowie, pracownicy szkoły i inni członkowie społeczeństwa mogą poufnie zgłaszać informacje dotyczące „potencjalnych samookaleczeń i czynów przestępczych skierowanych przeciwko uczniom i pracownikom szkoły”.

W tekście ustawy stwierdza się, że policja stanowa Illinois jest odpowiedzialna za nadzór i obsługę gorącej linii oraz, że musi ona działać i być dostępna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

SB3972: Tworzy program dla studentów do pracy w dziedzinie niepełnosprawności intelektualnej i rozwojowej

Ustawa modyfikuje obecny kodeks szkolny, dodając, że począwszy od roku szkolnego 2025-26, Kuratorium Oświaty musi stworzyć program dla uczniów szkół średnich do pracy w dziedzinie niepełnosprawności intelektualnej i rozwojowej.

SB3793: Dodaje kary dla kierowców, którzy naruszają przepisy w szkolnej strefie jazdy

Ustawa dodaje prace społeczne jako karę za niezatrzymanie się przed autobusem szkolnym, do którego wsiadają lub z którego wysiadają uczniowie oraz za przekroczenie prędkości 20 mil na godzinę w strefie szkolnej lub podczas podróży jezdnią na terenie szkoły publicznej lub przez którą przechodzą dzieci idące do i ze szkoły.

SB4028: Dodaje zdrowie psychiczne do stanowego programu nauczania edukacji zdrowotnej

„Kompleksowy program edukacji zdrowotnej” stanu Illinois musi obejmować informacje i edukację na temat tego, jak i gdzie znaleźć zasoby dotyczące zdrowia psychicznego i specjalistyczne leczenie w stanie.

Ustawa tworzy również radę ds. zdrowia psychicznego, która pracuje nad ustaleniem, jak pomóc uczniom znaleźć dostawcę usług w zakresie zdrowia psychicznego, jak uzyskać dostęp do systemu zdrowia psychicznego oraz umieszcza lekcje i naukę dotyczące zdrowia psychicznego w szkolnych programach nauczania.

HB4201: Wymaga, aby instytucje szkolnictwa wyższego wyznaczyły nawigatora korzyści dla studentów

Rada Powiernicza publicznych uniwersytetów i college’ów stanu Illinois musi wyznaczyć „nawigatora świadczeń”, który ma pomóc studentom w ustaleniu uprawnień do świadczeń i sposobie składania wniosków, a także w określeniu „wsparcia zasobów w całym kampusie i społeczności”.

Onowych przepisach dotyczących kierowców w Illinois pisaliśmy 27 grudnia. O innych nowych prawach wchodzących w życie od Nowego Roku w stanie pisaliśmy 23 grudnia.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ gorodenkoff/ Drazen Zigic/ Inside Creative House/ Caiaimage/Robert Daly

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu