Połącz się z nami

Kościół

Papież Franciszek o problemach tego świata w wywiadzie

Opublikowano

dnia

W swoim pierwszym szczegółowym wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej Ojciec Święty poruszył szeroki zakres tematów, w tym wojnę na Ukrainie, antysemityzm i politykę imigracyjną USA. O rozmowie z Papieżem Franciszkiem mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Papież Franciszek odpowiadał za pośrednictwem tłumacza na pytania prezenterki „CBS Evening News” Norah O’Donnell. Jakie jest jego przesłanie?

W sprawie groźby głodu w Gazie przed Światowym Dniem Dziecka:

O wojnach na Ukrainie i gdzie indziej:

„Proszę, walczące kraje, wszystkie, przestańcie. Zakończcie wojnę. Starajcie się negocjować. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna”.

O rosnącym antysemityzmie w USA w czasie wojny Izrael-Hamas:

„Każda ideologia jest zła. A antysemityzm jest ideologią i jest zły. Każde „anty” jest zawsze złe. Można krytykować ten czy inny rząd, rząd Izraela, rząd palestyński. Można krytykować, co się chce, ale nie można być „anty” wobec narodu. Ani antypalestyński, ani antysemicki. Nie. Dużo się modlę o pokój. Sugeruję: „Proszę, przestańcie. Negocjujcie.'”

O imigracji:

„Migracja to coś, co sprawia, że ​​kraj się rozwija. [Do O’Donnell:] Mówią, że wy, Irlandczycy, wyemigrowaliście i przywieźliście whisky, a Włosi wyemigrowali i sprowadzili mafię… [śmiech] To żart. Nie odbierz tego źle. Jednak migranci czasami bardzo cierpią. Bardzo cierpią.”

W sprawie wysiłków stanu Teksas mających na celu unieważnienie rejestracji Domu Zwiastowania obsługującego migrantów w El Paso w Teksasie:

„To szaleństwo. Czyste szaleństwo. Zamknięcie granicy i pozostawienie ich tam to szaleństwo. Trzeba przyjąć migranta. Potem trzeba zobaczyć, jak sobie z tym poradzić. Może trzeba będzie go odesłać, nie wiem, ale każdy przypadek należy rozpatrywać humanitarnie.”

O „globalizacji obojętności”:

“To obojętność. Tak się dzieje, gdy serce twardnieje… i staje się obojętne. Proszę, musimy sprawić, żeby nasze serca znów poczuły. Nie możemy pozostać obojętni wobec takich dramatów ludzkości. Globalizacja obojętności jest bardzo brzydką chorobą. Bardzo brzydką.”

O surogacji, która jest zabroniona przez Kościół katolicki:

„Czasami macierzyństwo zastępcze staje się biznesem, a to jest bardzo złe. To jest bardzo złe. Drugą nadzieją jest adopcja. Powiedziałbym, że w każdym przypadku należy dokładnie rozważyć sytuację, rozważyć ją z medycznego, a następnie moralnego punktu widzenia. Uważam, że w takich przypadkach obowiązuje ogólna zasada, ale do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, aby ocenić sytuację, pod warunkiem że nie narusza się zasad moralnych.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Kościół

Grób Franciszka z białą różą – związek ze św. Teresą z Lisieux

Opublikowano

dnia

Autor:

Udostępniono zdjęcia grobu Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Dziś będą się przy nim modlić kardynałowie, mogą też grób nawiedzać wierni. Na grobie położono białą różę, która miała symboliczne znaczenie dla Franciszka.

Grób znajduje się w niszy pomiędzy Kaplicą Paulińską, gdzie jest ukochana przez Franciszka ikona Maryi – Salus Populi Romani – oraz Kaplicą Sforzów. Jest to grób prosty, wykonany zgodnie z ostatnią wolą Papieża Franciszka. Znajduje się w ziemi, a na posadzce położona jest płyta nagrobna z jednym napisem: Franciscus.

Nad płytą na ścianie wisi kopia krzyża pektoralnego Franciszka. Całość wykonana jest w kamieniu pochodzącym z Ligurii, rodzinnych stron dziadków Franciszka, którzy wyemigrowali z Włoch do Argentyny.

Znak białej róży

Pierwsze zdjęcia nagrobka Franciszka pokazano z leżącą na nim białą różą. To nie jest tylko gest oddania szacunku zmarłemu. To jest także symbol więzi Franciszka z Teresą z Lisieux, świętą, do której zawsze zwracał się z prośbą o łaski i której wstawiennictwu powierzał trudności osobiste i innych.

Ten kwiat towarzyszył Jorge Mario Bergoglio przez całe życie.

On sam mówił o nim w książce-wywiadzie „El Jesuita”, napisanej przez argentyńskich dziennikarzy Sergio Rubina i Francescę Ambrogetti, którzy opisując bibliotekę ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, zauważyli wazon pełen białych róż na półce, przed zdjęciem karmelitańskiej mistyczki, zmarłej w wieku zaledwie 24 lat w 1897 roku, kanonizowanej przez Piusa XI i ogłoszonej Doktorem Kościoła przez Jana Pawła II w 1997 roku.

„Kiedy mam problem”, wyjaśnił przyszły papież dwóm dziennikarzom, „proszę świętego, nie o jego rozwiązanie, ale o wzięcie go do ręki i pomoc w zaakceptowaniu go, a jako znak prawie zawsze otrzymuję białą różę”.

Grób Franciszka wierni mogą nawiedzać od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia.

Wojciech Rogacin, Salvatore Cernuzio – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka, 26 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Świat żegna Papieża Franciszka. Ponad 160 delegacji na pogrzebie

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Watykan stanie się centrum światowego żalu i modlitwy. Na uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka przybędzie aż 164 oficjalne delegacje, w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów. To historyczne wydarzenie zgromadzi liderów z całego świata, wyrażających hołd papieżowi, który przez 12 lat pontyfikatu poruszał serca milionów ludzi.

Światowi przywódcy na Placu Świętego Piotra

Wśród dostojnych gości znajdą się m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump z żoną Melanią, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Pierwszą Damą Ołeną, Prezydent Francji Emmanuel Macron z małżonką Brigitte, a także książę Walii, William.

Wielką Brytanię reprezentować będzie również premier Keir Starmer.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało szczegółową listę delegacji, która obejmuje 85 przywódców państw, w tym prezydentów, premierów oraz koronowane głowy. Towarzyszyć im będzie także 9 wiceprezydentów i wicepremierów.

Honorowe miejsca dla Argentyny i Włoch

Na honorowych miejscach zasiądzie delegacja z Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka, z Prezydentem Javierem Milei na czele. Tuż za nią – reprezentacja Włoch z Prezydentem Sergio Mattarellą i Premier Giorgią Meloni.

Pozostałe delegacje zostaną rozmieszczone według porządku alfabetycznego, przyjmując jako wzór francuski alfabet.

Polskę, poza parą prezydencką, na uroczystościach reprezentować będą Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.

Tłumy wiernych i modlitewna atmosfera

Dzisiaj, już od wczesnych godzin rannych tysiące pielgrzymów wypełniają Plac Świętego Piotra. Bramy Watykanu zostały otwarte około 6:00 rano czasu rzymskiego, a wierni, którzy często czekali całą noc, spieszyli się, by zająć jak najlepsze miejsca.

Pod czystym, słonecznym niebem rozbrzmiewają modlitwy. Około 8:45 rano zgromadzeni wspólnie odmówili Litanię do Wszystkich Świętych – starożytną modlitwę wzywającą wstawiennictwa świętych Kościoła. Zjednoczone głosy pielgrzymów wypełniły przestrzeń Watykanu, tworząc głęboko poruszającą atmosferę duchowej jedności.

Świat żegna Papieża Franciszka

Papież Franciszek, który przez ponad dekadę przewodził Kościołowi z prostotą, pokorą i otwartością na człowieka, zostanie dziś pożegnany przez wiernych i przywódców z całego świata. Jego dziedzictwo – troska o ubogich, budowanie mostów pokoju i dialogu – na zawsze pozostanie żywe w sercach tych, których życie odmienił.

Źródło: Vatican News, cna
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu