Połącz się z nami

News USA

McDonald’s kusi amerykańskich amatorów fast foodów tanim posiłkiem za 5 USD

Opublikowano

dnia

McDonald’s planuje wprowadzić w USA ofertę posiłków za 5 dolarów, aby przyciągnąć klientów zniechęconych rosnącymi cenami fast foodów. Będzie to wybór pomiędzy McChicken a McDouble cztery kawałki kurczaka McNuggets, frytki i napój. Promocyjny zestaw ma być dostępny przez miesiąc.

Obecnie kanapka McChicken, zawierająca panierowany filet z kurczaka, szatkowaną sałatę i majonez, kosztuje 5,59 dolara w McDonald’s na Times Square. Cena całego zestawu (plus cztery kawałki kurczaka McNuggets, frytki i napój), to, w zależności od miasta, od 16 do 18 dolarów.

Potencjalne wprowadzenie oferty posiłku za 5 dolarów następuje w kluczowym momencie dla McDonald’s, ponieważ sieć boryka się z niższymi niż oczekiwano dochodami. Rosnące ceny menu odstraszają gorzej sytuowane rodziny mocniej dotknięte inflacją.

McDonald’s w pierwszym kwartale minimalnie pobił oczekiwania analityków, jeśli chodzi o przychody – wyniosły one 6,17 mld dolarów wobec prognoz zakładających 6,16 mld dolarów. Z kolei zysk na akcję był niższy od oczekiwań i wyniósł 2 dolary i 70 centów wobec prognozowanych 2 dolarów i 72 centów. Zysk netto wzrósł do 1,93 mld dolarów z 1,8 mld dolarów w analogicznym okresie 2023 r.

Wiadomość o potencjalnej ofercie posiłku za 5 dolarów natychmiast wpłynęła na akcje McDonald’s, które w piątek wzrosły aż o 2,7%, co stanowi najbardziej znaczący wzrost od stycznia 2023 r., wg raportu Bloomberga.

W kwietniu dyrektor generalny McDonald’s, Chris Kempczinski, przyznał, że na całym świecie utrzymuje się szeroko zakrojona presja konsumencka, mówiąc: „konsumenci w dalszym ciągu są jeszcze bardziej wybredni w stosunku do każdego wydanego dolara, ponieważ na co dzień muszą mierzyć się z podwyższonymi cenami”.

Zestaw Big Mac wprowadzony przez McDonald’s, spowodował, że sieć spotkała się z krytyką, ponieważ jego cena w niektórych lokalizacjach wynosiła prawie 18 dolarów.

Wzrost kosztów szczególnie dotknął Kalifornię, gdzie od 1 kwietnia nowe przepisy nałożyły obowiązek minimalnej stawki godzinowej w wysokości 20 dolarów dla pracowników fast foodów.

W lutym McDonald’s odnotował niewielki spadek ruchu klientów w USA, odnotowując mniejszą liczbę wizyt osób o rocznych dochodach poniżej 45 000 dolarów.

Dyrektor finansowy Ian Borden poinformował, że w trzecim kwartale firma rzeczywiście podniosła ceny w USA, ale w mniejszym tempie. McDonald’s spodziewa się wzrostu cen w USA o nieco ponad 10% w ciągu całego roku.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/Tanes Ngamsom/

News USA

Dziś za dom w USA płacimy aż 47,1% więcej niż na początku 2020 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły od początku 2020 r. o kosmiczne 47,1%, co z łatwością przewyższyło zwyżki cen obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wynika z niedawnej analizy przeprowadzonej przez ResiClub, dotyczącej krajowego indeksu cen domów Case-Shiller, która wykazała, że ceny domów w latach 90-tych i 2010-tych wzrosły odpowiednio o 30,1% i 44,7%.

Co więcej, nowa analiza pokazuje, że dotychczasowy wzrost cen domów w tej dekadzie jest bliski przekroczenia całej podwyżki odnotowanej w XXI wieku.

Za gwałtownym wzrostem cen stoi wiele czynników, w tym niedobór domów na krajowym rynku, który zaostrzył się przez szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Jak wynika z osobnego raportu opublikowanego przez Realtor.com, dostępna podaż domów pozostaje niższa o oszałamiające 34,3% w porównaniu z typową liczbą ofert sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich 3 lat wywołało efekt „złotych kajdanek” na rynku mieszkaniowym. Właściciele, którzy na początku pandemii ustalili rekordowo niską stopę oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 3% lub mniej, niechętnie sprzedają domy, jeszcze bardziej ograniczając podaż i pozostawiając niewiele opcji chętnym potencjalnym nabywcom.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2024 r. pozostanie wysokie, a zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy jest jednak mało prawdopodobne, aby stopy powróciły do minimów obserwowanych podczas pandemii.

Co więcej, inwestorzy stają się coraz bardziej sceptyczni co do szans na obniżkę stóp procentowych Fed w tym roku, biorąc pod uwagę serię gorętszych niż oczekiwano raportów o inflacji na początku roku.

Według Freddie Mac średnie oprocentowanie kredytu 30-letniego w zeszłym tygodniu spadło do 7,09%. Chociaż jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 7,79%, który miał miejsce jesienią 2023 r., pozostaje znacznie wyższy niż najniższy poziom z czasów pandemii wynoszący zaledwie 3%.

Jak wynika z odrębnego badania Zillow, większość właścicieli domów twierdzi, że jest prawie dwukrotnie bardziej skłonna do sprzedaży domu, jeśli ich oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Jednak obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

Oddzielne badanie przeprowadzone przez Redfin pokazuje, że połączenie wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych i podwyższonych cen domów spowodowało, że średnia miesięczna spłata za mieszkanie osiągnęła rekordowy poziom 2775 dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jaturonoofer/ Chalirmpoj Pimpisarn/gorodenkoff/
Czytaj dalej

News USA

Walmart zwalnia setki pracowników biurowych w całym kraju. Innych przenosi do Arkansas

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwolnienia w Walmart związane są z przeniesieniem wielu pracowników do siedziby w Arkansas. Sprzedawca potwierdził zwolnienia i przeniesienia w notatce wysłanej do pracowników we wtorek.

Dyrektor ds. kadr, Donna Morris, stwierdziła w notatce, że posunięcie to ma na celu sprowadzenie większej liczby pracowników z powrotem do biura po pandemii Covid-19. Firma przywróciła pracowników biurowych z powrotem do swojej siedziby w Bentonville w stanie Arkansas w lutym 2022 r.

Teraz Walmart idzie o krok dalej. Część pracowników pracujących zdalnie oraz w biurach w Dallas, Atlancie i Toronto została poproszona o przeniesienie. Większość zostanie przeniesiona do siedziby firmy w Arkansas, ale niektórzy zostaną również przeniesieni do biur w rejonie Zatoki San Francisco lub w Hoboken w stanie New Jersey.

Morris zapowiedziała także zmiany w niektórych obszarach działalności, które spowodują redukcję kilkuset stanowisk pracy. Nie podano ilu dokładnie osób dotknęły cięcia.

Wiadomość o zwolnieniach pojawiła się tuż przed czwartkowym, długo oczekiwanym raportem, o wynikach Walmartu.

Zwolnienia to ostatnia próba obniżenia kosztów sieci. Pod koniec kwietnia Walmart ogłosił, że zamknie 51 przychodni zdrowia w Arkansas, na Florydzie, w Georgii, Illinois i Teksasie. O tej decyzji informowaliśmy tutaj.

Nowe kliniki oferujące wizyty lekarskie, dentystyczne i terapeutyczne były częścią Walmart Health, szeroko zakrojonego przedsięwzięcia mającego na celu obniżenie cen w branży opieki zdrowotnej. Sieć otworzyła przychodnie lekarskie obok swoich dużych sklepów, ale okazało się, że działalność ta nie jest stabilna finansowo.

Walmart to największy prywatny pracodawca w kraju, zatrudniający około 1,6 miliona pracowników, z których większość pracuje w sklepach sieci na terenie całego kraju.

Sieć ma obecnie jeszcze jeden powód, aby zatrudnić więcej pracowników w Bentonville: buduje tam kampus o powierzchni prawie 350 akrów. Najważniejsza inwestycja, która jest już na zaawansowanym etapie, obejmuje 12 budynków biurowych wraz z parkingami, hotelem i innymi udogodnieniami.

Otwarto już kilka pierwszych budynków kampusu, w tym centrum fitness i opiekę dzienną dla dzieci.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Macy’s już niedługo pokaże nowe oblicze w Bloomingdale Court

Opublikowano

dnia

Autor:

Z zapowiedzi wynika, że 25 maja Macy’s otworzy sklep „nowego formatu” w Bloomingdale Court na przedmieściach Chicago. Ogłoszenie nadeszło po tym, jak dom towarowy oznajmił, że planuje zamknąć niektóre swoje tradycyjne domy towarowe, a jednocześnie planuje otworzyć 30 mniejszych sklepów w centrach handlowych na terenie całego kraju.

Zgodnie z zapowiedzią sklepy nowego formatu przypominają typowy dom towarowy Macy’s i obejmują szereg działów obejmujących modę męską, damską i dziecięcą, a także kosmetyki, zabawki, bagaże, prezenty i nie tylko.

Klienci mogą także korzystać z kart kredytowych Macy’s w mniejszych sklepach, korzystać z funkcji „kupuj online i odbieraj w sklepie” i nie tylko.

Uroczyste otwarcie Macy’s w Bloomingdale Court wraz z przecięciem wstęgi nastąpi w sobotę, 25 maja o godzinie 9:45AM. W centrum handlowym znajdują się m.in. sklepy: Bath & Body Works, Dick’s Sporting Goods, Joann Fabrics i Ulta Beauty, jak podaje strona internetowa centrum handlowego.

Dwa miesiące temu inne centrum, niegdyś tętniące życiem w Bloomingdale, Stratford Square Mall, ogłosiło, że zamknie swoje podwoje na dobre.

Otwarte w 1981 roku centrum handlowe było prowadzone przez firmy: Sears, Marshall Fields i Carson Pirie Scott. Podobnie jak inne centra w całym kraju, stanęło przed wieloma wyzwaniami, próbując dotrzymać kroku zmieniającemu się krajobrazowi handlu detalicznego, wzrostowi zakupów online i zwalniającej gospodarce.

O jego zamknięciu informowaliśmy 2 kwietnia. Władze Bloomingdale planują rozpocząć w jego miejscu budowę nowego osiedla.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/AndreaAstes/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu