Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Kręciłeś rodzinne filmy w swoim domu? Pomóż w badaniach dotyczących Polonii

Opublikowano

dnia

Dr hab. Agata Zborowska poszukuje nagrań zrobionych kamerą vhs pokazujących rodzinne uroczystości, ważne momenty lub zwykłą codzienność Polaków, którzy wyemigrowali z kraju do Stanów Zjednoczonych.

Dr hab. Agata Zborowska ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim (2018, summa cum laude). Część studiów doktoranckich spędziła na University College London (2014) i Indiana University Bloomingotn (2016). Była postdoktorem na Uniwersytecie w Chicago (2019) i Indiana University Bloomingotn (2022).

Od 2020 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim (obecnie na urlopie naukowym 2023-2026), a jej badania były wspierane m.in. przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Nauki i Fundację Kościuszkowską.

Zainteresowania badawcze dr hab. Agaty Zborowskiej, to: kultura wizualna i materialna; archiwa krytyczne; Historia mówiona; Historia kultury; antropologia historyczna; migracja i przesiedlenie; badania diaspory; historia ponadnarodowa; Centralna i Wschodnia Europa.

“Mój obecny projekt „Krytyczne Archiwa Zwyczajności: Vernakularne Praktyki Moving Image and Migrant Identity in Polish Chicago” (akronim: Not-So-Ordinary) bada domowe filmy i powiązane ustne historie polskiego Chicago przed erą cyfrową, aby rzucić wyzwanie i poszerzyć nasze zrozumienie ewoluującej tożsamości migrantów i diaspory.” pisze dr hab. Agata Zborowska na stronie Uniwersytetu Chicago.

“Podążając za wezwaniem krytycznych studiów archiwalnych, by wzmocnić pozycję społeczności niedostatecznie reprezentowanych w historiografii poprzez opracowywanie i badanie zbiorów archiwalnych, projekt zestawia domowe filmy – „zwykłe” filmy tworzone dla rodziny i bliskich przyjaciół – z wywiadami z ich twórcami, aby odkryć „niezbyt- zwyczajne” możliwości tego niedostatecznie wykorzystywanego źródła danych do badania grup mniejszościowych.”

Dr hab. Agata Zborowska

“Projekt bada konkretny przypadek: wzajemne oddziaływanie rodzimych praktyk ruchomego obrazu i przemiany tożsamości Polonii w Chicago; prowadzi jednak do wniosków o szerszym znaczeniu. wnosi wkład w antropologię kulturową, identyfikując rolę rodzimych praktyk ruchomych obrazów w kształtowaniu tożsamości; rozwija archeologię mediów, pokazując, jak ewoluująca technologia analogowego kina domowego zmieniła potoczne praktyki związane z ruchomym obrazem; poszerza obszar historii ponadnarodowej poprzez badanie domowych filmów krążących pomiędzy krajami; pokazuje, jak kontekstualizować historyczne filmy domowe poprzez tworzenie zbioru badawczego filmów domowych i powiązanych historii ustnych; rozwija metody badawcze, dostarczając wskazówek dotyczących domowych filmów jako źródła badań i pokazując zastosowanie jednostki analitycznej polegającej na wywiadzie filmowym.”

Projekt Not-So-Ordinary jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie i realizowany na Uniwersytecie w Chicago (rok akademicki 2023/24 i 2024/25) oraz Katholieke Universiteit Leuven (rok akademicki 2025/26).

Źródło:
Foto: istock/Nattanon Kanchak/

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.

To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.

Dlaczego warto?

Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!

W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:

  • 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
  • Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
  • Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
  • Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
  • Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
  • Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
  • Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
  • Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.

Szansa na więcej!

Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!

Piłka, pasja, rozwój

Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.

Zapisz swoje dziecko już dziś!

Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu