Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Kręciłeś rodzinne filmy w swoim domu? Pomóż w badaniach dotyczących Polonii

Opublikowano

dnia

Dr hab. Agata Zborowska poszukuje nagrań zrobionych kamerą vhs pokazujących rodzinne uroczystości, ważne momenty lub zwykłą codzienność Polaków, którzy wyemigrowali z kraju do Stanów Zjednoczonych.

Dr hab. Agata Zborowska ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim (2018, summa cum laude). Część studiów doktoranckich spędziła na University College London (2014) i Indiana University Bloomingotn (2016). Była postdoktorem na Uniwersytecie w Chicago (2019) i Indiana University Bloomingotn (2022).

Od 2020 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim (obecnie na urlopie naukowym 2023-2026), a jej badania były wspierane m.in. przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Nauki i Fundację Kościuszkowską.

Zainteresowania badawcze dr hab. Agaty Zborowskiej, to: kultura wizualna i materialna; archiwa krytyczne; Historia mówiona; Historia kultury; antropologia historyczna; migracja i przesiedlenie; badania diaspory; historia ponadnarodowa; Centralna i Wschodnia Europa.

„Mój obecny projekt „Krytyczne Archiwa Zwyczajności: Vernakularne Praktyki Moving Image and Migrant Identity in Polish Chicago” (akronim: Not-So-Ordinary) bada domowe filmy i powiązane ustne historie polskiego Chicago przed erą cyfrową, aby rzucić wyzwanie i poszerzyć nasze zrozumienie ewoluującej tożsamości migrantów i diaspory.” pisze dr hab. Agata Zborowska na stronie Uniwersytetu Chicago.

„Podążając za wezwaniem krytycznych studiów archiwalnych, by wzmocnić pozycję społeczności niedostatecznie reprezentowanych w historiografii poprzez opracowywanie i badanie zbiorów archiwalnych, projekt zestawia domowe filmy – „zwykłe” filmy tworzone dla rodziny i bliskich przyjaciół – z wywiadami z ich twórcami, aby odkryć „niezbyt- zwyczajne” możliwości tego niedostatecznie wykorzystywanego źródła danych do badania grup mniejszościowych.”

Dr hab. Agata Zborowska

„Projekt bada konkretny przypadek: wzajemne oddziaływanie rodzimych praktyk ruchomego obrazu i przemiany tożsamości Polonii w Chicago; prowadzi jednak do wniosków o szerszym znaczeniu. wnosi wkład w antropologię kulturową, identyfikując rolę rodzimych praktyk ruchomych obrazów w kształtowaniu tożsamości; rozwija archeologię mediów, pokazując, jak ewoluująca technologia analogowego kina domowego zmieniła potoczne praktyki związane z ruchomym obrazem; poszerza obszar historii ponadnarodowej poprzez badanie domowych filmów krążących pomiędzy krajami; pokazuje, jak kontekstualizować historyczne filmy domowe poprzez tworzenie zbioru badawczego filmów domowych i powiązanych historii ustnych; rozwija metody badawcze, dostarczając wskazówek dotyczących domowych filmów jako źródła badań i pokazując zastosowanie jednostki analitycznej polegającej na wywiadzie filmowym.”

Projekt Not-So-Ordinary jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie i realizowany na Uniwersytecie w Chicago (rok akademicki 2023/24 i 2024/25) oraz Katholieke Universiteit Leuven (rok akademicki 2025/26).

Źródło:
Foto: istock/Nattanon Kanchak/

Polonia Amerykańska

W niedzielę z rykiem silników rusza XIX Parada Papieska klubu Sokół Riders

Opublikowano

dnia

Autor:

Sokół Riders zaprasza wszystkich na XIX Paradę Papieską, która odbędzie się 28 kwietnia. Motocykliści przejadą razem do kościoła Św. Heleny.

XIX Parada Papieska rozpocznie się zbiórką uczestników o godzinie 8.30 AM w Parku przy Irving Park i Cumberland Ave. Wyjazd jest zaplanowany na godzinę  9:15 AM. Uroczysty przejazd zakończy się w Kościele św. Heleny, gdzie motocykliści będą uczestniczyć we Mszy Św. o godzinie 10.30AM.

Przed nabożeństwem zaplanowano poczęstunek. Obecne będą Food Trucki.

Sokół Riders, polski klub motocyklowy w Chicago kończy w tym roku 27 lat – został założony przez Magdalenę Huk-Dziką w 1997 roku i jest najstarszym motocyklowym klubem polonijnym.

Od samego początku jego członkowie dbają o dobre imię zarówno motocyklistów, jak i Polaków. Jednym z warunków przyjęcia do szeregów Sokół Riders jest dobra znajomość języka polskiego.

Poza organizowaniem wspólnych wypadów motocyklowych, członkowie klubu angażują się w wystawy, wernisaże, spotkania poetyckie. Biorą także udział w wielu charytatywnych imprezach, mających na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci.

 

Źródło: Sokół Riders, Autokult, Dziennik Związkowy
Foto: Sokół Riders
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Warsztaty Little Stars zapraszają całe rodziny na „Bajkowy kalejdoskop”

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, na scenie Copernicus Center pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski i wiele innych bajkowych postaci. A wszystko za sprawą Warsztatów Teatralnych Little Stars, które już od 20 lat przygotowują niezwykłe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Zobaczcie „Bajkowy kalejdoskop”!

Na wspaniałe widowisko dla całych rodzin, w studiu Radia Deon Chicago, zapraszała Agata Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Kabaret „Bocian” na dużym ekranie. Na wieczór wspomnień zaprasza Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

2 maja w Art Gallery Kafe odbędzie się wyjątkowy wieczór na życzenie miłośników kabaretu „Bocian”. Będzie to Retrospektywa, czyli Kabaret „Bocian” na dużym ekranie, program wakacyjno-sportowy.

Podczas tego wieczoru uczestnicy przywołają pamięć i wyjątkowe kreacje: Ewy J. Milde, Liliany Piekarskiej, Wojciecha Malca, Bogdana Łańko i Leszka Dorosza w oprawie muzycznej Janusza Pliwko i Mieczysława Wolnego.

Spotkanie rozpocznie się 2 maja o godzinie 7.00PM w Art Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL 60191. Nr. tel.: 630.523.3536 lub 630.766.7425. Donacja $ 20.

Kabaret „Bocian” założył pochodzący z Sanoka Bogdan Łańko, aktor i reżyser, wyjątkowa postać polonijnej kultury w Chicago. Laureat odznaczeń: „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” oraz „KRZYŻA KAWALERSKIEGO ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu