Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Do 1 kwietnia zgłaszamy swój udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Opublikowano

dnia

Tegoroczna, 133. Parada odbędzie się w sobotę, 4 maja 2024 roku o godz. 11:30AM w centrum Chicago. Komitet Parady Konstytucji 3-go Maja zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 1 kwietnia.

W tym roku Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja wybrał:

  • Wielkiego Marszałka Parady – Ks. Bp. Andrzej Wypych
  • Wicemarszałków – Mary Sendra Anselmo i prof. Zbigniew Kruszewski
  • Friend of Polonia: Dr. Peter Alter

Hasło tegorocznej Parady: NATO Chroni i Jednoczy

16 marca, podczas 25. Gali Wyborów Królowej Parady 3 Maja, niezależne jury wybrało:

  • Królową Parady 3 Maja i Miss Publiczności: Gabriela Ner
  • Pierwszą Damę Dworu i Miss Foto: Emilia Bryg
  • Drugą Damę Dworu: Emily Sulka

Kalendarz organizacyjny Parady 2024 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

1 kwietnia: Termin składania zgłoszeń uczestnictwa w paradzie: May 3rd Parade Committee ~ 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639; kontakt: Iwona Wolska; 773-992-0857 info@polishparade.org

2 maja: Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Daley Plaza

3 maja: May 3. Parade Banquet, Polish American Police Association, Allegra Banquets

4 maja:

  • godz. 8:30AM Pre-Parade Brunch – Chicago Society – szczegóły w terminie późniejszym
  • godz. 11:30AM Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive

5 maja: Lunch Konstytucyjny

Tradycyjnie zorganizowane będą także: konkurs plastyczny i konkurs na najciekawszy rydwan i grupę marszową.

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Foto: Małgorzata Kaplon, Kaplon Studio, polishparade

Najpiękniejsza Polka w USA

Dominika Żak: Korona Najpiękniejszej Polki w Ameryce to dla mnie wielki zaszczyt

Opublikowano

dnia

Autor:

8 marca w Copernicus Center odbyła się niezwykła gala, podczas której wybrano Najpiękniejszą Polkę w Stanach Zjednoczonych 2025. W rywalizacji wzięły udział 24 utalentowane i olśniewające kandydatki – koronę zdobyła Dominika Żak, pierwszą wicemiss została Isabel Cieśla, a drugą Veronica Dziecina. W studiu Radia Deon Chicago zwyciężczyni konkursu mówi o swoich przeżyciach z nim związanych.

8 marca bardzo dużo działo się na scenie Copernicus Center, a jury miało wielki problem, żeby wybrać tą najpiękniejszą, najcudowniejszą dziewczynę, która zachwyci ich czymś i przykuje ich uwagę. Dominika Żak była bardzo zaskoczona, tym że wygrała tytuł Najpiękniejszej Polki w Stanach Zjednoczonych 2025 i uważa to za wielki zaszczyt.

Choć od gali minęło już dwa tygodnie, to emocje z nią związane nadal trwają, przyznaje nasz Gość. Ale najważniejsze jest, że trwa także wsparcie, które okazują Dominice bliscy, przyjaciele i znajomi. “Po prostu jest to miło tak w serduszku widząc, że każdy się cieszy tą wygraną ze mną” mówi Najpiękniejsza Polka w Ameryce.

23-letnia zwyciężczyni konkursu jest absolwentką Uniwersytetu Elmhurst, gdzie studiowała pielęgniarstwo. Kierunek medyczny wybrała zainspirowana przez swoją mamę. Od 2024 roku pracuje jako pielęgniarka na oddziale przed- i pooperacyjnym, a jej prawdziwą pasją jest zdrowie kobiet. Studiowała także za granicą, w Irlandii.

Dominika przede wszystkim jest ogromnie wdzięczna swoim rodzicom.

Ulubioną częścią konkursu były dla Dominiki wszystkie chwile spędzone z innymi kandydatkami. Nasz Gość uważa, że wszystkie są “niesamowite, przemądre, przepiękne, przeinspirujące”. “Cieszę się, że mogłam poznać tak wspaniałe dziewczyny”, podkreśla zdobywczyni korony.

Dominika Żak

W 2020 roku Dominika chciała startować w konkursie Miss Polonii w Chicago. Ale wtedy nastała pandemia COVID i go odwołano. Nasz Gość jednak mocno wierzy, że co komu pisane, to się wydarzy – i tak właśnie się stało. Ponieważ skończyła szkołę w zeszłym roku i zdobyła pracę, to pomyślała, że teraz jest ten najlepszy czas by spróbować swoich sił.

Teraz wie, że to było bardzo cenne doświadczenie, jedyne w swoim rodzaju i zawsze już pozostanie we wspomnieniach.

Rodzice Dominiki także przeżywali wielkie emocje w czasie konkursu. Natomiast w pracy tylko jedna osoba wiedziała, o tym że startuje. Dzięki jej udostępnieniom w mediach społecznościowych, teraz już wie o tym więcej pracowników szpitala.

Dominika Żak

Przygotowania do chicagowskiego konkursu nasz Gość wspomina jako bardzo ciekawy i fajny czas, choć momentami trudno go było pogodzić z obowiązkami związanymi z pracą. Przygotowania obejmowały także wizyty u sponsorów.

Teraz Dominikę czekają przygotowania do udziału w finale Miss Polonia, który odbędzie się w Polsce. Rozpoczną się one już w kwietniu, specjalną sesją zdjęciową. Później naszego Gościa czeka ten właściwy, 3-tygodniowy pobyt w Ojczyźnie, wypełniony także zwiedzaniem i licznymi atrakcjami.

Do Polski na finał konkursu pojadą także pierwsza i druga wicemiss:  Isabel Cieśla i Veronica Dziecina.

To będą kolejne wielkie emocje ale też nowa przygoda. Dominika nie ma obaw w związku z tym wyjazdem, a do samego konkursu ma bardzo pozytywne podejście. Będzie on okazją na zdobycie nowych doświadczeń, lepszego poznania polskiej kultury, poznania nowych ludzi i potrenowania języka polskiego.

“Może wygram, może nie, ale dla mnie to jest i tak wygrana i zdobyć taki tytuł, no i powiedzieć, że lecę do Polski” podkreśla nasz Gość.

Serdecznie Gratulujemy Dominice Sukcesu i Trzymamy Kciuki za Występ w Polsce!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Msza pożegnalna śp. Alicji Nawary odbędzie się 30 marca w kościele św. Konstancji

Opublikowano

dnia

Autor:

15 lutego, po nawrocie choroby, zmarła 66-letnia Alicja Nawara – geograf i doradca metodyczna LOM w Chicago. Na mszę pożegnalną poświęconą jej pamięci zaprasza Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago.

Alicja Nawara była wieloletnią członkinią zarządu i wolontariuszką Muzeum Polskiego w Ameryce, a także członkinią Rady Dyrektorów. Od 1992 roku związana była z Polską Szkołą im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Św. Konstancji w Chicago, gdzie z oddaniem edukowała kolejne pokolenia młodych Polaków.

Była także autorką podręczników do geografii Polski dla uczniów szkół polonijnych oraz aktywną członkinią Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, gdzie przez lata pełniła funkcję wiceprezesa i członkini zarządu. Współtworzyła także polonijny konkurs ortograficzny „Dyktando” im. Krystyny Bochenek.

Za swoją działalność została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2019).

“Szanowni Państwo! W imieniu Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, serdecznie zapraszamy reprezentacje szkół i organizacje polonijne (ze sztandarami) na Mszę pożegnalną śp. Alicji Nawary.

Msza św. odbędzie się w niedzielę 30 marca 2025 roku o godz. 3:00 po południu w kościele św. Konstancji pod adresem 5843 W. Strong St. Chicago, IL 60630. Po Mszy zapraszamy na chwilę wspomnień naszej drogiej Alicji przy małym poczęstunku w Sali Borowczyka (znajdującej się przy kościele św. Konstancji).

Informujemy, że Msze św. w intencji śp. Alicji Nawary odprawiane są w każdą drugą niedzielę miesiąca do pierwszej rocznicy śmierci 2026 roku o godz. 12:30 po południu w kościele św. Konstancji.”

Z wyrazami szacunku

Dyrektor Szkoły im. św. M.M. Kolbe
Agnieszka Wojtach
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago
Urszula Gawlik

 

Foto: Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wystawę “100 lat polskiego żeglarstwa” w Muzeum Polskim w Ameryce możemy oglądać do końca sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce przedłużyło wystawę “100 lat polskiego żeglarstwa” do końca sierpnia. Ekspozycja przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje bogatą historię polskiego żeglarstwa, oferując zwiedzającym poznanie stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji.

Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdują się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżają historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.

Wystawa prezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki.

Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago.

Wystawa jest prezentowana w Sali Głównej MPA.

Jacht Poleszuk w Nowym Jorku, 1939 rok

 

 

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia, istock/Anetlanda/

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu