Połącz się z nami

News Chicago

To ostatnie dni by zobaczyć jubileuszową wystawę wytwórni Disneya w Chicago

Opublikowano

dnia

Ekscytująca wystawa upamiętniająca 100. rocznicę powstania wytwórni Walta Disneya: „Disney100: The Exhibition” będzie otwarta tylko do 25 lutego. W centrum sztuki wystawienniczej o powierzchni 35 000 stóp kwadratowych w Bucktown, można zobaczyć rzadko pokazywane skarby z archiwów, pokazujące 100 lat historii kultowych bajek.

Disney obchodził swoje 100 urodziny 16 października 2023 roku. Wystawa, będąca ogólnoświatową uroczystością upamiętniającą jubileusz powstania The Walt Disney Company, zachwyciła już międzynarodową publiczność w Filadelfii, Monachium i Londynie, a teraz pokazuje swoje skarby w Chicago.

W ramach „Disney100: The Exhibition” goście mogą zobaczyć dziesięć wciągających galerii z elementami wizualnymi, dźwiękowymi i interaktywnymi. Czeka tu na nich ponad 250 unikalnych i rzadko spotykanych dzieł sztuki, artefaktów, pamiątek, kostiumów i rekwizytów.

Miasto Chicago odegrało ważną rolę w historii Disneya. W końcu sam Walt Disney urodził się tutaj, w dzielnicy Hermosa i to właśnie Wietrzne Miasto dostarczyło mu inspiracji do projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć rzadko pokazywane dzieła sztuki, w tym szkice do filmu „Śpiąca królewna” (1959), stworzonego przez artystę i legendę Disneya, Marca Davisa. Jest tu także wyjątkowe dzieło sztuki z filmu „Mary Poppins” (1964), które można zobaczyć także w „Mary Poppins Returns” (2018), stworzone przez Petera Ellenshawa.

Ekspozycja obejmuje także niektóre kultowe rekwizyty z różnych filmów, takie jak czajniczek Szalonego Kapelusznika z „Alicji w Krainie Czarów” (2010); zatrute karmelowe jabłko z „Zaczarowanej” (2007), użyte przez Timothy’ego Spalla i Amy Adams; oraz dinglehopper z „Małej Syrenki” (2023), którego używa Halle Bailey.

Walter Elias Disney urodził się w 1901 roku dzielnicy Hermosa w Chicago. Swój pierwszy aparat filmowy kupił w Chicago; uczęszczał do McKinley High School, gdzie dzielił swoją uwagę pomiędzy rysunek i fotografię; oraz na zajęcia wieczorowe w Chicago Academy of Fine Arts.

Miasto oraz coroczne Chicago Railroad Fair stało się inspiracją dla projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Walt Disney został jednym z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legendą animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 26 statuetek. Był także siedmiokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy.

Wystawa „Disney100: The Exhibition” będzie czynna do 25 lutego.

Jest otwarta codziennie poza wtorkami. Bilety w cenie od 30 dolarów można kupić tutaj. Centrum sztuki Exhibition Hub znajduje się pod adresem 2367 W. Logan Blvd.

 

Źródło: abc7, wikipedia
Foto: YouTube, Disney100: The Exhibition

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej

News Chicago

Tęczowe parasole wniosą słońce do Elmhurst, nawet przy niepogodzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Baldachim tęczowych kolorów powróci do Elmhurst juz za kilka dni. Umbrella Sky Project, bezpłatny publiczny pokaz sztuki, który zadebiutował w Chicago w zeszłym roku, rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia.

W tym roku Umbrella Sky Project powróci do tych samych trzech lokalizacji, które ozdabiał w zeszłym roku, z nowymi i unikalnymi ekspozycjami. Od 20 kwietnia ponad 300 kolorowych parasoli wypełni Schiller Court przy ulicach York i Schiller.

Kolejna runda parasoli, w nowej palecie kolorów, zastąpi pierwszy zestaw na początku lipca i pozostanie na swoim miejscu podczas imprezy Rock the Block Party odbywającej się w połowie września.

Projekt Umbrella Sky, obejmujący ponad 170 międzynarodowych instalacji, rozpoczął się w Portugalii, wypełniając przestrzenie publiczne tętniącym życiem, parasolowym projektem artystycznym. Po przeprowadzce do Francji, Hiszpanii, Japonii, a nawet Norwegii, w zeszłym roku trafił do Illinois.

Projekt będzie można oglądać w 3 lokalizacjach w Elmhurst:

  • Schiller Court i Schiller and York Sts.
  • Cultural Campus 110 South Cottage Hill
  • North York Stage, 254 N. York St.

Motto projektu to: Kolorowanie życia, nadawanie barw szarym przestrzeniom i wywoływanie uśmiechu u ludzi.

Zgodnie z informacją, pojawi się także nowy pokaz o nazwie „Color Rain”, który będzie składał się z żywej kolekcji wielobarwnych wstążek i ozdobi konstrukcję pod adresem 110 S. Cottage Hill w pobliżu Muzeum Sztuki, Biblioteki Publicznej i Wilder Park w Elmhurst. Wstążki zmienią kolor w połowie lipca i pozostaną widoczne do września.

Oficjalna impreza z okazji otwarcia Umbrella Sky Elmhurst odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia, w godzinach od 4:00PM do 7:00PM na rogu ulic York i Schiller w City Center Foutain Plaza. Imprezę uświetni muzyka na żywo zespołu The Sam Fazio Band oraz napoje sprzedawane na ulicy.

The Umbrella Sky Project przyczynia się do wzrostu ruchu turystycznego, a co za tym idzie wzrostu lokalnej gospodarki. Projekt dostał wiele nagród, a jedno z jego ostatnich wyróżnień przyznał mu magazyn Architectural Digest, który umieścił parasolowe instalacje wśród najpiękniejszych na świecie.

Źródło: secretchicago
Foto: Elmhurst City Centre, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu