Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy możemy uniknąć drogich opłat gdy składamy wnioski w Urzędzie Imigracyjnym?

Opublikowano

dnia

Opłaty, które musimy uiszczać w Urzędzie Imigracyjnym składając różne petycje nie są małe, ale nie wszyscy wiedzą, że czasem tych kosztów możemy uniknąć. O tym kto i kiedy kwalifikuje się na umorzenie urzędowych opłat tłumaczy w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie prowadzi także bezpłatny i anonimowy dyżur imigracyjny w każdą środę.

Nie każdy kwalifikuje się na umorzenie opłat w Urzędzie Imigracyjnym. „W zależności od administracji te petycje są albo chętniej zatwierdzane, albo nie”, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Wg naszego Gościa, obecna administracja jest przychylna takim prośbom, więc jak najbardziej można się o nie starać, jeśli dana osoba się kwalifikuje. Nie wszystkie opłaty mogą zostać zniesione, ale koszty są tak duże, że warto spróbować.

Umorzenie opłat można także uzyskać w przypadku składania wniosku o Zieloną Kartę, ale tylko w szczególnych przypadkach – np. jeśli dana osoba jest ofiarą przestępstwa, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Każda z tych opłat wynosi kilkaset dolarów, np. petycja o obywatelstwo w tej chwili kosztuje 725 dolarów, a 2-letnia Zielona Karta 680 dolarów. Jeśli zsumujemy wszystkie koszty, które ponosimy przez lata, starając się zalegalizować nasz pobyt w Stanach Zjednoczonych, to cena nie jest mała.

Od Nowego Roku podniesiono opłatę aplikacji o obywatelstwo sponsorowanej przez pracę. Złożenie pozostałych wniosków kosztuje tyle samo co w zeszłym roku, ale to jeszcze może się zmienić.

Kto kwalifikuje się na zwolnienie z opłat?

Pod uwagę bierze się dochody, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski.

Nasz Gość przestrzega jednak, że nie zawsze Urząd Imigracyjny przychyla się do prośby o umorzenie opłat, mimo, że dana osoba się kwalifikuje. Podstawą jest tu specjalny, kilkunastostronicowy wniosek, który trzeba prawidłowo wypełnić. Jeśli zostanie odrzucony, zazwyczaj po drugim złożeniu jest rozpatrywany pozytywnie.

W przypadku osób starszych, żyjących z emerytury, bardzo prawdopodobne jest uzyskanie zarówno zwolnienia z opłat, jak i zwolnienia z egzaminu na obywatelstwo, z powodu wieku lub problemów ze zdrowiem.

A uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa jest zawsze korzystne, więc warto o nim pomyśleć, mieszkając w Stanach Zjednoczonych.

Zwolnienie z opłat nie powinno wpływać na przetwarzanie naszych dokumentów w Urzędzie Imigracyjnym, zaznacza mec. Magdalena Grobelski, przypominając, że urzędnicy ostatnio powrócili do sprawdzania czy petent nie pobiera świadczeń federalnych, stanowych czy od miasta.

Specjalistka prawa imigracyjnego podkreśla, że jeśli nie mamy amerykańskiego obywatelstwa, nie kwalifikujemy się do wielu programów, do których mają prawo Amerykanie. Do świadczeń takich jak różne zasiłki, uprawnione są tylko osoby, które były ofiarami przestępstwa na terenie USA.

Kupując programy ubezpieczenia zdrowotnego także koniecznie trzeba najpierw sprawdzić czy jest on przeznaczony dla wszystkich, czy tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych i w razie wątpliwości skonsultować taką ofertę ze specjalistą, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock

 

 

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla imigrantów w Illinois i program imigracyjny Bidena – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca imigranci nie mający legalnego statusu jeśli chodzi o pobyt mogą dostać standardowe prawo jazdy w Illinois. Z kolei Joe Biden ogłosił 18 czerwca program, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA, dla imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi. Jak rozumieć te nowe przepisy tłumaczy na antenie Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Zgodnie z rozporządzeniem HB 3882, które weszło w życie 1 lipca, nieudokumentowani mieszkańcy Illinois mogą teraz otrzymać standardowe czteroletnie prawo jazdy służące także jako dowód tożsamości. Nie jest to jednak dokument REAL ID i nie może służyć do podróży lotniczych, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Nie gwarantuje także, że osoba je posiadająca, nie zostanie zatrzymana na lotnisku, ostrzega specjalistka prawa imigracyjnego, choć niczym się nie różni od zwykłego prawa jazdy. Jeśli ktoś mimo wszystko podróżuje samolotem z takim dokumentem, to powinien wiedzieć, że robi to na własne ryzyko.

Wcześniej wydawano takim osobom tymczasowe prawa jazdy dla gości – Temporary Visitor’s Driver’s License TVDL, które znacznie się różniły wyglądem od standardowego prawa jazdy z daleka widocznym, fioletowym paskiem.

Tak czy inaczej, od 7 maja 2025 r. każda osoba, która ukończyła 18 lat, będzie potrzebować prawa jazdy lub dowodu osobistego zgodnego z REAL ID, albo paszportu, aby móc podróżować na terenie kraju. Wtedy latanie ze zwykłym prawem jazdy będzie po prostu niemożliwe, przypomina mec. Magdalena Grobelski.

Osoby ubiegające się o prawo jazdy dla imigranta muszą zdać egzamin na prawo jazdy i posiadać ważne ubezpieczenie samochodu. Muszą także przedstawić dokumenty tożsamości i być w stanie udowodnić miejsce zamieszkania na terenie stanu Illinois przez co najmniej 1 rok, oraz mieć paszport ważny przez jeszcze co najmniej 2 lata.

Prawo jazdy umożliwi imigrantom identyfikację w przypadku podstawowych potrzeb, takich jak realizacja recept lub wynajem mieszkania.

Inną ważną zmianą w prawie imigracyjnym jest to, że 18 czerwca Joe Biden ogłosił szeroko zakrojony program dotyczący nieuprawnionych osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelem USA. Dzięki niemu około pół miliona imigrantów ma uzyskać status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania amerykańskiego obywatelstwa.

„To jest ogromnie kontrowersyjne, co prezydent zaproponował” uważa mec. Magdalena Grobelski, oceniając, że ta decyzja miała głównie na celu pozyskać głosy imigrantów przed listopadowymi wyborami. Ta ustawa jest w rzeczywistości skierowana do ludzi, którzy ostatecznie i tak otrzymaliby Zieloną Kartę, natomiast nie pomaga osobom faktycznie potrzebującym.

Do programu będzie prawdopodobnie można przystąpić pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane.

Szczegóły programu:

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji, która – jeśli zostanie zatwierdzona – da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na pracę
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Nataliya Dmytrenko/
Czytaj dalej

News Chicago

Nielegalni imigranci mogą teraz dostać standardowe prawo jazdy w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z rozporządzeniem HB 3882, które weszło w życie 1 lipca, nieudokumentowani mieszkańcy Illinois mogą teraz otrzymać standardowe czteroletnie prawo jazdy służące także jako dowód tożsamości. Wcześniej wydawano im tymczasowe prawa jazdy dla gości – Temporary Visitor’s Driver’s License TVDL.

„To ustawodawstwo stanowi znaczący krok w usuwaniu barier w możliwościach, przed którymi stoi wielu nielegalnych imigrantów” – podkreślił J.B. Pritzker w czerwcowym komunikacie prasowym, podpisując przegłosowaną ustawę.

Sekretarz stanu, Alexi Giannoulias, nazwał tymczasowe prawo jazdy dla gości, czyli TVDL, na którym znajduje się fioletowy pasek i litery „TVDL”, „szkarłatną literą” oznaczającą status imigracyjny danej osoby. Argumentował, że takie prawo jazdy naraża swojego właściciela na dyskryminację lub egzekwowanie prawa imigracyjnego.

„Ustawa ta pomoże zapobiec napiętnowaniu, przypadkom dyskryminacji i problemom, o których wiadomo, że TVDL powodują, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo na drogach i umożliwi imigrantom korzystanie ze standardowego prawa jazdy w celu identyfikacji w przypadku podstawowych potrzeb, takich jak realizacja recept lub wynajem mieszkania”– stwierdził Giannoulias w komunikacie prasowym.

Według urzędników stanu Illinois osoby ubiegające się o prawo jazdy muszą zdać egzamin na prawo jazdy i posiadać ważne ubezpieczenie samochodu. Muszą także przedstawić dokumenty tożsamości i być w stanie udowodnić miejsce zamieszkania na terenie stanu przez co najmniej 1 rok.

Urzędnicy stanowi twierdzą, że ponad 300 000 mieszkańców Illinois posiada TVDL, które po raz pierwszy wydano w 2013 roku.

Na nowych kartach znajduje się wydrukowany napis “Federal Limits Apply”. Choć te prawa jazdy można używać jako dokumenty tożsamości, nie są one jednak wystarczające by nielegalni imigranci mogli zarejestrować się w celu głosowania w wyborach.

Ustawa HB 3882 zabrania urzędnikom Illinois udostępniania informacji o kierowcach organom imigracyjnym. Agenci muszą przedstawić wydany przez sąd nakaz o te informacje, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wprowadzając to prawo Illinois dołączyło do wielu stanów, które już to zrobiły, w tym Kalifornii, Maryland, New Jersey, Nowego Jorku, Oregonu i Kolorado.

O innych nowych przepisach, które weszły w życie 1 lipca w Illinois informowaliśmy 21 czerwca.

 

Źródło: nbc
Foto: Seccretary of state, istock/SanneBerg/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Co oznacza dla nas nowy program imigracyjny Bidena ogłoszony 18 czerwca?

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek 18 czerwca zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

Czym jest nowe ogłoszenie Prezydenta Bidena? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • UWAGA – petycje będzie można składać dopiero pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu